ZMR H250 CF Frame kesim

Hakan Ülgenalp

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Evet arkadaşlar , Nesimi Bey'in göndermiş olduğu 40cmx50cm 1.9 mm G10 plakayı ilk defa benim routerde kesmeyi denedim, malzeme fiberglas olduğu için makine çok zorlanmadı , yanlız sıkıntı , model zaten çok küçük olduğu için , delikler ve kanallar geniş çaplı bir freze çakısı ile kesmek mümkün değildi.Ben de 1.5 mm çapında freze çakısı ile gayet de güzel kestirdim.Şimdi bu konuyu daha önce tartıştığımızda Nesimi beyden istedikleri fiyatı abartılı bulmuştum :laugh: , ben sanıyordum ki sadece bir takım model için kesim parası istemişler , oysa plaka içinmiş :laugh: , bu sebeple , istenilen meblayı çok abartılı bulmadığımı ifade edip , bir düzeltme yapma gereği hissettim.Şu anda cnc kesim piyasası dakikası 1.5-2 tl arası değişiyor.O yüzden , yaptırmak isteyen arkadaşlar , herhangi bir yerde kestirmek isterlerse , kabaca maliyetini bilip , ona göre kestirebilirler...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Nesimi beyin gönderdiği plana göre , 40x50 cm bir plakadan net olarak 7 takım çıkıyor , kendisi bir takımı dremel ile çıkarmayı denemiş , cesaretini ve azmini takdir ettiğimi itiraf edeyim... :D Planı indirmek isteyenler için ben de buradan bir link vereyim

Geriye kalan plakayı ortalama 70 dakika da kestim...Bıçak 1.5 mm olduğu için , çakıyı riske etmemek adına yürüme hızını biraz düşük tuttum , ama sıkıştırılırsa , bu plan , ortalama 1 saatte kesilir, bu da en az 100 tl bir maliyet demektir .Bu işin matematik ve duygusal yönüydü , yapmak , kestirmek isteyen arkadaşlarımızı yeterince bilgilendirdiğimi düşünüyorum...

Kesim işini cumartesi akşamı iş çıkışı yaptığım için , hava karanlıktı ,o yüzden video pek net çıkmamış arkadaşlar , affınıza sığınarak idareten kısacık video da koydum.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Konunun kalanı artık Nesimi bey'in ekleyeceği görseller ve paylaşacağı düşünceleri ile şekillenecek , sağlıcakla kalın arkadaşlar.. :saygilar:

ZMR H250 CF Frame kesim

Ah be abicim keşke komple plaka için o fiyatları vermiş olsalardı. Adamlar fiyat verirken daha plakayı görmemişlerdi bile. Sadece bir takımın çizimini gördüler. Bir tornacı ve su jeti kesimi yapan biriyle görüştüm fiyat için.

Neyse asıl konuya dönecek olursak final ürün aşağıdaki gibi birşey oldu.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Akşama daha ayrıntılı fotolar eklerim. Sonrasında toplanmış frame fotolarını da eklerim hoş asıl konuda paylaştım zaten fotoları. Buraya da ayrıca eklerim.

Çıkan ürün benim çok hoşuma gitti. Beklediğimden fazlasıyla iyi bir kesim olmuş. Sıfır çapak dedikleri bu olsa gerek.

Hakan Abi yardımların için burdan da tekrar teşekkür etmek istiyorum. Ellerine sağlık.

ZMR H250 CF Frame kesim

Rica ederim Nesimi Bey , bu platformda , hangi model alanı ile ilgili olursa olsun , elinden geldiğince paylaşım yapan tüm arkadaşlarıma , eğer yardımım dokunabilecekse elimden geleni yapmaya çalışırım.Sizi yıllardır paylaşımlarınızı zevkle izleyerek tanıyorduk zaten , mutlu edebildiysem ne mutlu bana.. :saygilar:

Demek plakayı bile görmediler ha... :eek: , yok abi ben büyükşehire göç ediyorum , son kararım.. ;D

ZMR H250 CF Frame kesim

Hımmm iyimiş g10 kalitesi nasıl çok fark varmı diğerleri ile arasında. Ellerinize sağlık temiz çalışıyorsunuz ben de kıskanıyorum hatda çatlıyacam keşke benim olsa...

ZMR H250 CF Frame kesim

Musa Serdar TERZİOĞLU' Alıntı:
Hımmm iyimiş g10 kalitesi nasıl çok fark varmı diğerleri ile arasında. Ellerinize sağlık temiz çalışıyorsunuz ben de kıskanıyorum hatda çatlıyacam keşke benim olsa...

Elbette karbon malzeme kadar hafif değil Musa...Ancak , çıkan atık parçayı kırmaya çalıştım , fiberglass malzeme için oldukça kaliteli ve sağlam diyebilirim.Tek negatif yönü biraz ağır olması bana göre.Yoksa kırım olunca karbon malzeme de pekala kırılıyor...Sürekli kırım yapan canavar pilotlar için ideal bir malzeme diyebilirim.Hatta malzeme öyle hoşuma gitti ki , benim tedavülden kalkmış 600 ESP frame'in sadece bir tarafı 53 dolar olduğunu düşünürsek , planını çizip kendime birkaç yedek frame kesesim bile geldi... ;D