180 cfx gaz sorunu

Oğuz Gün

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
Forumdan bir arkadaşımızdan aldığım 180 cfx mini ikon ayarlarını spektrum kumandama göre yaptım. İlk etapta yüzde 50 ye kadar throtle stick i getirmeme ragmen motor çalışmıyordu. Mini ikon ayarlarında motor esc bölümünde parantez içinde min ve max yazan değeri girdim. Yüzde 17 den sonra motor öalışmaya başlıyor. Ama bu seferde motor kumandadaki gaz pozisyonuna göre değilde sanki motorun düğmesini açılmış gibi hızlanarak tam güce çıkıyor. Yüzde 17 aşağısına çektiğim anda motor duruyor. Ayarları defalarca gözden geçirdim. Kumanda throtle cırvem liner pitch curvem liner..

180 cfx gaz sorunu

Acaba motorda arıza olabilir mi esc değiştirdim castle 15a aynısından sıfır taktım sonuç değişmedi.

180 cfx gaz sorunu

buraya bi göz at hocam istersen stick ile program yapmayı dene setting 3 te soft cut of seçeneğini seç bir dene ikon ile ilgili bi ayar da olabilir diye düşünüyorum
birde esc kalibrasyonu gerekebilir belki.

180 cfx gaz sorunu

Bu ayarları yaptım ama benim sorunum sanki governor var gibi yüzde17 de motr calısıyo hiç artırmasam bile tam güce cıkıyor liner gaz egrisinde

180 cfx gaz sorunu

180 cfx te governor var zaten hocam sorun değil bence bu bırak çalışsın % 17 de bence zaten kalktıktan sonra ıdle up çekeceksin.

180 cfx gaz sorunu

kemalcan' Alıntı:
180 cfx te governor var zaten hocam sorun değil bence bu bırak çalışsın % 17 de bence zaten kalktıktan sonra ıdle up çekeceksin.
Ama normal bir durum değilki bu şekilde çalışması. Ve aşırı devirli çalışıyor ev için uygun değil

180 cfx gaz sorunu

Oğuz Gün' Alıntı:
Ama normal bir durum değilki bu şekilde çalışması. Ve aşırı devirli çalışıyor ev için uygun değil
Ev içinde uygun değil elbette Oğuz bey, 180 CFX evde uçurulacak bir model değil zaten bana göre. :eek:

Anapal kendi governor setup'ında 4200 rpm civarında bir devre ulaşıyordu yanlış hatırlamıyorsam, bana bir sorun yokmuş gibi geldi.

180 cfx gaz sorunu

Türker Akgün' Alıntı:
Ev içinde uygun değil elbette Oğuz bey, 180 CFX evde uçurulacak bir model değil zaten bana göre. :eek:

Anapal kendi governor setup'ında 4200 rpm civarında bir devre ulaşıyordu yanlış hatırlamıyorsam, bana bir sorun yokmuş gibi geldi.

Iddle up açsam dediğiniz doğru ama ben ıddle up açmadan normal 0-25-50-75-100 gaz eğrisinde iken yüzde 17 ye ye geldiği anda motor çalışmaya başlıyor ve gaz stick ini hareket ettirmeme rağmen 17 konumundayken tam güce ulaşıyor. normal modda ne kadar stick verirsem okadar motor devirlenmesi lazım.

180 cfx gaz sorunu

ESC governor her daim devrede oldugu ıcın gaz eğrisini ve hangi modda oldugunu bir etkisi yok ki Oguz...

Isterse Castle EC governor kısmına bir goz at.

Sent from my iPhone using Tapatalk

180 cfx gaz sorunu

Bu dediğiniz 180 cfx için mi geçerli yani castle 15a esc ye özel bir durum mu? 450-600 sınıfı hiçbir helimde bu durumla karşılaşnmadım. sanırım fabrikasyon governor açık geliyor. nasıl kapatabiliriz? castle sitesinde castle link ile anlatmış bende bu parçadan yok castle link olmadan iptal etme durumu yok mu acaba?

180 cfx gaz sorunu

Castle ESC ayarları ile ilgili bir durum. Default olarak governor açık geliyor ki güçlü motorlar ve governor ile sabit ve herkesin mutlu oldugu bir kafa devrine sahip olsun.

Eğer kafa devrini düşürmek veya governor iptal etmek ıcın castle link ihtiyac var en yazık ki.

Sent from my iPhone using Tapatalk

180 cfx gaz sorunu

Bu durumda throl curve ıddle up atma vs bir mantığı kalmıyor pitch curve liner yap baska moda gerek yok. Ama böyle hafif kaldırayım hover yapayım durumuda söz konusu değil. Bence çok saçma olmuş yaptıkları herkes 3d yapmaz yada yapamaz ki. Kaç yıldır heli ucururum ama bu heliyi mevcut haliyle yerinden kaldırmam mümkün değil. Yüzde 17 olduğunda motor çalıştığında ulaştığı ggüç aşırı yüksek kaldıramıyorum heliyi yerinden.

180 cfx gaz sorunu

Büyük bir hevesle almıştım bu heliyi alalı on gün oldu. Daha yerinden kaldıramadım. Bütün hevesim kaçtı. Yani 90 sınıfından yakıtlısından pillisine hepsini kullandım ayar yaptım ama bu ufacık şey bütün bildiklerimi tecrübelerimi yeniden sorgulatır oldu. Şimdi 3d canavarı diye bir ilan açasım geldi yada castle stick link satan var mı

180 cfx gaz sorunu

Oğuz Gün' Alıntı:
Büyük bir hevesle almıştım bu heliyi alalı on gün oldu. Daha yerinden kaldıramadım. Bütün hevesim kaçtı. Yani 90 sınıfından yakıtlısından pillisine hepsini kullandım ayar yaptım ama bu ufacık şey bütün bildiklerimi tecrübelerimi yeniden sorgulatır oldu. Şimdi 3d canavarı diye bir ilan açasım geldi yada castle stick link satan var mı
Dogrudur Oguz. Zira ilk defa esc Governor devrede olan elektrikli bir model kullaniyorsun. Kendisi kucuk ama fonskiyon olarak 700 sinifindan farksiz.

Bu hale sayin kullanicilar getirdi ne yazik ki. Blade 130 yapilan fantezi hareketlere firmada cevap olarak oyle degil boyle yapilir dedi ve guclu esc, guclu motor, 3s pil ve Governor devreye soktu.

Kafa devri gercekten yuksek ama dedigim gibi bunu kullanicilar istedi, firmanin sucu yok bence. Eger mevcut devirlerle ucarim dersen hic ayara gerek yok. Gaz egrisini normal icin 0-30-30-30-30, Idle-up 1 icin 70-70-70-70-70, Idle-up icin 100-100-100-100 girmem yeterli. Governor ayarli 3 farkli kafa devri otomatik olrak devreye girecek.

Yok dersen ki bu kafa devri bana yuksek o zaman Castle link ile baglanip, ayarli kafa devirlerini degistirmen gerekiyor ne yazik ki. Detaylari daha once paylasmistik.

NOT: Esc 15A olduguna aldanma Phoenix 160 HV ile ayni ozelliklere sahip ;) (Log ozelligi haric)

180 cfx gaz sorunu

Unutmadan servo baglantilari Micro tip oldugu icin Castle link harici ozel bir kabloya da ihtiyacin var. Soyle guzel bir video var, bir goz at istersen.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu arada default kafa devirleri soyleymis.

Desired Head Speed 1: 4221
Desired Head Speed 2: 4608
Desired Head Speed 3: 5033