500 DOMINATOR PITCH PUMPLAR DA KUYRUK SALLAMA

500 DOMINATOR PITCH PUMPLAR DA katKUYRUK SALLAMA

Szabo, Kadir abiyi begenmemis olsa gerek [emoji1] [emoji1]
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Berkay35' Alıntı:
Szabo, Kadir abiyi begenmemis olsa gerek [emoji1] [emoji1]
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bana da yazdı aynı mesajı kerata :) ama bu çözümü biz zaten daha önce bulmuştuk..Sağolsun Türker Bey' de bu ayarın ne olduğunu açıkladı yine de cevap yazdığı için Szaboya bir teşekkür mesajı atmak lazım ....

kadir kocaman' Alıntı:
Bana da yazdı aynı mesajı kerata :) ama bu çözümü biz zaten daha önce bulmuştuk..Sağolsun Türker Bey' de bu ayarın ne olduğunu açıkladı yine de cevap yazdığı için Szaboya bir teşekkür mesajı atmak lazım ....
Ben thank you master yazdim fazla bile [emoji1] [emoji1] [emoji1]

Izmir ekibi sizinle kurur duyuyoruz :thumbup: Alan Szabo dan online destek aliyorsunuz :bravo: :halay:

Kadir, Szabo ya Sasalı'nın fotoğrafını yollarmısın. Mangalda tavuk fotosuda yollayalım belki gelir ;D

Gelecek olursa Çiğli metro dan alırım ben O'nu ;D ;D

tamerkaymakci' Alıntı:
Kadir Sasalı'nın fotoğrafını yollarmısın. Mangalda tavuk fotosuda yollayalım belki gelir ;D

Gelecek olursa Çiğli metro dan alırım ben O'nu ;D ;D

Aynen Tamer,, o gelsin Özgür Şef ' den sucuk bile getirebiliriz :) şaka bir yana bu dediği ayarı yükseltip video çekmek lazım bakalım netice değişmez ise başka bir fikir verebilecekmi

Hahahaa tamer abi yarildim shsbbannsnssn

Szabonun az önce bana yazdığı mesaj da belirtmeyi unuttum... Elektrikli helikopterler de governor kullanılmıyorsa kafa devrinin değiştiğinden bahsetmiş, aynen İlker Hocam'ın dediği gibi ,, çözüm olarak İlker Hocam'ın önerdiği daha düz bir throttle curve ayarlayarak ve szabonun tavsiyesi olan tail comp. ayarını artırarak bir deneme yapıcam, sonuçları buradan paylaşırım..Yardımları için emeği geçen herkese teşekkür ederim iyi ki varsınız ......

Böyle bir titreme Raptor G4 te de oluyor ama pitc pumpta değil. Tam sağa bir tur rudder verdiğimde kuyruk turunu tamamlayıp durduğu anda titreşim yapıyor. Bu gün iki Uçuş Yaptım ama bir kez oldu sadece. Ne kadar Gyro hainler oynasam da çözemedim. Dediğim gibi işin garibi her zaman olmuyor

Cahit Kaş' Alıntı:
Böyle bir titreme Raptor G4 te de oluyor ama pitc pumpta değil. Tam sağa bir tur rudder verdiğimde kuyruk turunu tamamlayıp durduğu anda titreşim yapıyor. Bu gün iki Uçuş Yaptım ama bir kez oldu sadece. Ne kadar Gyro hainler oynasam da çözemedim. Dediğim gibi işin garibi her zaman olmuyor

Her zaman tekrarlamadığına göre kuyruk servonuz da sorun olabilirmi

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Cahit Kaş' Alıntı:
Cahit hocam benim başıma gelmedi ama bu problemle alakalı bir parametre olması gerek FBL ünitenin advanced kuyruk ayarlarında. Forumda konusunun geçtiğini hatırlıyorum ama kim bahsetmişti hatırlayamadım. Gain değerinin değiştirilmesiyle çözülemiyor olsa gerek

Beyler konuyu hortlatalım,,

Sorunum da throttle curve u değiştirmek veya pre comp. değerini arttırmak salınımı çok fazla değiştirmemiştir. Geçen gün Deniz' in evinde model toplarken kafada ufak bir boşluk gördük ilk topladığımda yoktu böyle bir şey ama yeterli sıkılmadığından yada mavi lock kullandığımdan dolayı oluşmuş olabileceği kanısına vardık... Kırmızı lock sürüp alyenlerle üzerinde kuvvet denemesi yaptık ve şu an milim boşluk yok kafada, salınıma neden olup olmadını henüz bilmiyorum test uçuşunu yarın yapıcaz ve video da çekeriz, benzer sorunu olanların rotoru kontrol etmelerin de fayda var ....

Kafadaki boslugun bu soruna neden olacagini zannetmiyorum ama insallah yaniliyorumdur Kadir :rolleyes: Bakalim test sonucu nasil cikacak :)

Kadir selam,

Bahsettiğin hareket esnasında kuyruk kaçıp- yerine dönüyor mu, yoksa sallanma mı oluyor.

Yada şöyle ifade edeyim, pitch pump'da helinin irtifasını dalga olarak kabul edersek, en alt ve en üst noktalarda sallayıp kesiliyor mu (1)? Yoksa dalga sırasında sallanıp hareketin alt-üst noktalarında kuyruk gerekli yerini mi buluyor (2)?

1 ise muhtemelen mekanik titreşime bağlıdır / Değişen rotor yükü ile oluşan titreşim yapıyordur. Mekanik düzgün ise kuyruk gain biraz kısılabilir.
2 ise muhtemelen dijital toparlama yetersizliğidir. Piro compensation verilebilir, kuyruk gain biraz arttırılabilir.

Kuyruk gain değerinin align programında PID değerleri var ise o zaman şunları önereceğim.

1 için önce D değerini biraz kısalım (kuyruk düzeltmesinin düzeltmesini azaltalım). Olmadı P kısılacak (esas gain değeri)
2 için P değerini arttıralım (kuyruk düzeltme hassasiyeti), eğer bu sefer sallama olayı 1'e benzer ise, o zaman P değerini eski haline getirip I değerini arttıralım (düzeltme miktar değeri)