Ailemizin Yeni Uyesi :) GAUI X5 Montaj ve Kurulum

Ynt: Ailemizin Yeni Uyesi :) GAUI X5 Montaj ve Kurulum

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
Geçmiş olsun Oğulcan, şükür kendine yada bir başkasına zarar gelmemiş. :(
Saol tevfik abi benimde yuzumu gulduren tek nokta orasi zaten

Arda Erkan' Alıntı:
Geçmiş olsun biraz ilginç bir kırım olmuş.Sanıyorum motor kestikten sonra açı almış o arada havalanmış.

Sağlık olsun cana gelmesin.
Aynen oyle arda abi benim dusuncemde oyle

Az önce Ogulcan ile telefonda konuştum, çok şükür morali yerinde :) Alınması gereken tüm dersleri ve hatta daha fazlasını almış durumda.. Böyle bir olayın bu şekilde atlatılması ve sonrasında çıkarılan dersler ile belki de hayırlı olmuş diyorum...

Açılan satış ilanı silindi. Ogulcan kardeşimizi şöyle 1-2 hafta ara verecek sonra bir durum değerlendirmesi yapılacak ;) Dün aynı model sorunsuz bir şekilde hover yapmış. Hover sonralarına doğru motor pinyonu yerinden çıktığı için 10-15 cm oto ile düzgün bir iniş olmuş. Bugun model yerinden kalkmıyor, bunun sebebini iyi kötü tahmin ettik ama model neden kendini fırlattı bu kısım henüz çözümlenmiş değil.

Allah hepimizi bu tür istenmeyen durumlardan saklasın. Hiç birimiz bu tür bir sıkıntı yaşamayız inşallah :embarras: Yaptığımız işin şakasının olmadığını, modellerde her an istenmeyen durumların yaşanabileceğini bir kez daha anlamış olduk...

Hepinize cok cok tesekkur ederim bugun arayanlar yazanlar cozum uretmeye calisanlar cok uzun zamandir aranizda degilim mazi 3-5 ay kadar ama bu bile fazla fazla yetmis bi kere daha anlamis oldum ki biz burda farkinda olmadan kocaman bi aile olmusuz bi sure ucmak gibi bi planim olmasada bu aileden de uzak kalmak gibi bi planimda yok her ne kadar ucmuyor olsamda sorularimla sizi bunaltmaya devam edecegimden emin olabilirsiniz :) hepinize hersey ici tekrar tekrar tesekkir ederim. :)

Oğulcan daha şimdi gördüm konuyu. :(

Geçmiş olsun. Söylenebilecek herşey söylenmiş, çok şükür ucuz atlatılmış.

Eminim bundan sonra daha sağlam adımlarla, acele etmeden yoluna devam edeceksin. %p

Vardır bunda da bir hayır diyelim her zamanki gibi.

Türker Akgün' Alıntı:
Oğulcan daha şimdi gördüm konuyu. :(

Geçmiş olsun. Söylenebilecek herşey söylenmiş, çok şükür ucuz atlatılmış.

Eminim bundan sonra daha sağlam adımlarla, acele etmeden yoluna devam edeceksin. %p

Vardır bunda da bir hayır diyelim her zamanki gibi.

Saol turker abi dedigimiz gibi tek tesellimiz vardir bunda da bi hayir :)

Oğulcan geçmiş olsun,cidden talihsiz olmuş.Uçuş alanı uygun seçilmezse mekanik veya elektronik bir sıkıntı olmazsa bile insan pilotaj olarak 1 - 0 geride oluyor piskolojik olarak.Bu hobi kesinlikle aceleye gelmiyor.Bir süre uçmayacam diyorsun 130x de vardı sende babalar gibi uçarsın,bence 130x i al hergün 3-5 pil uç,1 hafta sonra gaui'yi toplayım da uçurayım düşüncesine kapılaırsın...Geçmiş olsun tekrar,arabanın kapı sacının fotosu var mı ,varsa,yayınlarsan biz hobiciler için çok iyi olur bence,güvenlik açısından...

kırımla ilgili de kendi yorumumu yapayım.Sanki alıcı ile kumandanın irtibatı kesilmiş.
Bunun nedeni alıcının enerjisiz kalması da olabilir alıcı ile ilgili başka bir problemde.Ama sanki alıcı komut alamayınca esc çıkışı birden kesilmiş ve en önemlisi servolar kendini salmış,istedikleri yöne gitmeye çalışmışlar.Modelin enerjisini keserseniz nasıl swash kafasına göre bi şekil alır ya.Benim de başıma gelmişti,alıcı pili bitmişti.Hem de nitro modelde,ama yerdeyken,motor rolantide çalışırken,birden alıcı pili iflas edince gaz servosu gazı %70'lere açtı ve motor coştu swash da kafasına göre biraz pozitif açı alınca model sol üst havalanma eğilimi gösterdi ama ,tam devir alamadan el becerisiyle kuyruktan yakalayıp egzosu kapatıp motoru susturmuştum,yakalamasaydım parçalayacaktı kendini,çok az elime pal geldi ama kıymedi yok,ana paller ben kuyruktan tutunca biraz yere sürttü ama modelde de bende de sıkıntı yoktu çok şükür.Bana çok iyi bir tecrübe olmuştu.Artık alıcı pilini çok önemsiyorum.Alıcı pil 3s bi pildi,bitmişti biliyordum.Ama o anlık mantığımla 3x3.5 bile olsa 10.5 V 5-6 ihtiyacı olan servolara yeter diye düşünmüştüm.Öyle olmadı,motoru çalıştırma için 1 dk toplam 2 dk içinde alıcı pili iflas etmişti.Şükür çok çok ucuz atlatmıştım...

Helinin ilk kurulumundan ilk hover una kadar. Oğulcanla hep telefonla konuştuk. Dün hover yapan makine bugün böyle yapması akıl almıyor. MOTOR ilk dönüşte başladığında Full artı açı alıp daha sonra eksi açı almış benziyor. Birden motoru susturmak için gazı kestiğindede Paller tekrar artı açı almış gibi.

Ogulcan cok gecmis olsun :( bu isin dogasinda var bu trex600 notroyu ilk topladigimda hersey cok guzeldi , sonra pilotaj gelistiricez diye 3D ucmayi abartinca 5 hafta ust uste modeli kirdim , resmen delirdim sonra gittim ucak aldim bi sure 600 u rafta beklettim, 2 3 ay sonra tekrar heli askim geri geldi , bence bekle bi sure , biraz ara ver sadece .

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

murat kurdoğlu' Alıntı:
Oğulcan geçmiş olsun,cidden talihsiz olmuş.Uçuş alanı uygun seçilmezse mekanik veya elektronik bir sıkıntı olmazsa bile insan pilotaj olarak 1 - 0 geride oluyor piskolojik olarak.Bu hobi kesinlikle aceleye gelmiyor.Bir süre uçmayacam diyorsun 130x de vardı sende babalar gibi uçarsın,bence 130x i al hergün 3-5 pil uç,1 hafta sonra gaui'yi toplayım da uçurayım düşüncesine kapılaırsın...Geçmiş olsun tekrar,arabanın kapı sacının fotosu var mı ,varsa,yayınlarsan biz hobiciler için çok iyi olur bence,güvenlik açısından...
Murat Beye aynen katılıyorum. 1 hafta bekle sonra yavaş yavaş 130 ile uçuşlara başla. Şahsen benim aklıma gelmemişti :thumbup:

murat kurdoğlu' Alıntı:
kırımla ilgili de kendi yorumumu yapayım.Sanki alıcı ile kumandanın irtibatı kesilmiş.
Bunun nedeni alıcının enerjisiz kalması da olabilir alıcı ile ilgili başka bir problemde.....
Murat Bey'e bu konuda da katılıyorum. Mesela enerji verdikten sonra Satellite ısıklarını kontrol ettin mi ? Acaba FBL ünite ile Satellite arasındaki bağlantılarda bir sıkıntı olmasın ?? Zira video gördüğümüz FBL o şekilde kendi kafasına göre sapıtması hiç de normal bir şey değil :rolleyes:

murat kurdoğlu' Alıntı:
...
Pil tamdi gaz vermeden once uniteyi kontrol ettim hic bisey yoktu hersey normaldi en garibide ben dun bu modelle hover yaptim hic bi problem yoktu ama bugun ne oldu anlamadim ama gercekten bana cok buyuk bi tecrube oldu yarin bayram tatiline gidiyorum yanima sadeve 130 u aliyorum ona da bakalim elim giderse diye :)

Ynt: Ynt: Ailemizin Yeni Uyesi :) GAUI X5 Montaj ve Kurulum

Mesut AKIN' Alıntı:
Ogulcan cok gecmis olsun :( bu isin dogasinda var bu trex600 notroyu ilk topladigimda hersey cok guzeldi , sonra pilotaj gelistiricez diye 3D ucmayi abartinca 5 hafta ust uste modeli kirdim , resmen delirdim sonra gittim ucak aldim bi sure 600 u rafta beklettim, 2 3 ay sonra tekrar heli askim geri geldi , bence bekle bi sure , biraz ara ver sadece .

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
Cok cok uzunca bi sure 130 la devam gibi gozuluyo mesut abi sonrasina bakalim ne olur :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Murat Beye aynen katılıyorum. 1 hafta bekle sonra yavaş yavaş 130 ile uçuşlara başla. Şahsen benim aklıma gelmemişti :thumbup:
Murat Bey'e bu konuda da katılıyorum. Mesela enerji verdikten sonra Satellite ısıklarını kontrol ettin mi ? Acaba FBL ünite ile Satellite arasındaki bağlantılarda bir sıkıntı olmasın ?? Zira video gördüğümüz FBL o şekilde kendi kafasına göre sapıtması hiç de normal bir şey değil :rolleyes:
Abi evet 130 la devam ama buyuk modeli tekrar gozum ne zaman keser nasil keser bilmiyorum :)

Satalite baglantisina gelirsekte hepsini tek tek kontrol ettim o kadar eminim ki cunku yeni model kendim.topladim diye cok irdelim aman bisey olmaisn diye ama oldu gercekten cok merak icindeyim boyle yapmasinin sebebi en son ne olarak cikicak ortaya :)

ogulcan acar' Alıntı:
Abi evet 130 la devam ama buyuk modeli tekrar gozum ne zaman keser nasil keser bilmiyorum :)

Satalite baglantisina gelirsekte hepsini tek tek kontrol ettim o kadar eminim ki cunku yeni model kendim.topladim diye cok irdelim aman bisey olmaisn diye ama oldu gercekten cok merak icindeyim boyle yapmasinin sebebi en son ne olarak cikicak ortaya :)
Oğulcan şimdi şoku atlatınca merak edip acaba ne oldu diye tekrar videoyu izledim.

Bana göre senin pitch kanalın reverse olmuş kardeşim. Modeli kaldırmak için gazı açmışsın ve ana pallerin negatif açı alarak modelini yere bastırmış sonra kalkmadıkça sen daha çok gazı açmışsın ve kuvvet iyice artmış. Zaten pal sesinden de bunu çok iyi anlıyabilirsin, modelin skidleri bile kırılabilirmiş bence kuvvetten. Sonra ESC, Motor, Pil muhtemelen o kadar ısındı ki benim tahminime göre ESC kendini koruma moduna aldı ve enerjiyi kesti. Bu sefer sende motor susunca ne oluyor diye refleks olarak aniden gazı kapattın ve gazı kapatmanla beraber pozitif açı alan ana pervanin devri yüzünden modelin havalandı.

Ynt: Ynt: Ailemizin Yeni Uyesi :) GAUI X5 Montaj ve Kurulum

Türker Akgün' Alıntı:
Oğulcan şimdi şoku atlatınca merak edip acaba ne oldu diye tekrar videoyu izledim.

Bana göre senin pitch kanalın reverse olmuş kardeşim. Modeli kaldırmak için gazı açmışsın ve ana pallerin negatif açı alarak modelini yere bastırmış sonra kalkmadıkça sen daha çok gazı açmışsın ve kuvvet iyice artmış. Zaten pal sesinden de bunu çok iyi anlıyabilirsin, modelin skidleri bile kırılabilirmiş bence kuvvetten. Sonra ESC, Motor, Pil muhtemelen o kadar ısındı ki benim tahminime göre ESC kendini koruma moduna aldı ve enerjiyi kesti. Bu sefer sende motor susunca ne oluyor diye refleks olarak aniden gazı kapattın ve gazı kapatmanla beraber pozitif açı alan ana pervanen yüzünden mevcut pal devrin yüzünden modelin havalandı.
Abi tam olarak olay soyle oldu dun hic bi problem yoktu hover yaptim bugun yine bi hover yapiyim dedim 60-65 gaz verdim ama banamisin demedi kalkmadi model sonra bi gariplik var gazi kapatayimda bakiyim dedim gazi kapatmamla modelin havalanmasi bir oldu hic anlamadim.bile ne oldugunu