Aksiyon-fpv (Proximity Flying) ve Blackout Mini H Quad İnceleme

fatih solgun' Alıntı:
irfan hocam sizden bir ricam olacak; şimdi ben yeni zmr250 toplama arifesindeyim. motor olarak dys 1806 karar verdik ama videolarda da izliyorum. bu SunnySky X2204 ve Cobra 2204 motorlar aşırı derece güçlü uçuşlar yapıyor. Anladığım kadarıyla motorları temin etmekde zor. acaba sizin önereceğiniz aktif olarak stok tazeleyen bir site var mı ?Bir de dys motoru almasam da bunu beklesem çok mu bekletir acaba?
Evet bu motorlarla yapilan ucuslar videolarda cok guzel gorunuyor. Elimde sunnyskylardan var hexada kullaniyorum. Cobralarinsa siparislerini verdim haftaya gelecekler insallah. Suan sadece linkteki sitede var gibi gorunuyor ama kargosu ne kadar tutuyor bakmadim.

Ben rotorgeeksten aldim. Motoru satan siteler bu donemde cogunlukla backorder yapiyorlar. Gelen stok dogrudan gonderildigi icin stokta gorme ihtimaliniz dusuk. Pre-order verirseniz kargonun gelmesiyle 1bucuk ayi bulabilir.
Eger hobinin bu dalina yeni giris yapiyorsaniz sunu bilinki modeli guzel ucuran motorlar degil deneyimdir.
Gordugum kadariyla dys motorlarla bu motorlar arasinda en fazla %15 fark vardir. Zaten siz guzel ucus yapana kadar cobra yada sunnyskylarin hasati cikmis olacaktir. Onun yerine neredeyse yari fiyatina alabileceginiz dys motorlardan fazla fazla alip ucarim daha iyi.

Mesela bu ucus 1306 gibi kucul bir motorla yapilmistir. İtis gucu eminimki dyslerden en az %30 dusuktur
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

irfan buzdağlı' Alıntı:
Evet bu motorlarla yapilan ucuslar videolarda cok guzel gorunuyor. Elimde sunnyskylardan var hexada kullaniyorum. Cobralarinsa siparislerini verdim haftaya gelecekler insallah. Suan sadece linkteki sitede var gibi gorunuyor ama kargosu ne kadar tutuyor bakmadim.

Ben rotorgeeksten aldim. Motoru satan siteler bu donemde cogunlukla backorder yapiyorlar. Gelen stok dogrudan gonderildigi icin stokta gorme ihtimaliniz dusuk. Pre-order verirseniz kargonun gelmesiyle 1bucuk ayi bulabilir.
Eger hobinin bu dalina yeni giris yapiyorsaniz sunu bilinki modeli guzel ucuran motorlar degil deneyimdir.
Gordugum kadariyla dys motorlarla bu motorlar arasinda en fazla %15 fark vardir. Zaten siz guzel ucus yapana kadar cobra yada sunnyskylarin hasati cikmis olacaktir. Onun yerine neredeyse yari fiyatina alabileceginiz dys motorlardan fazla fazla alip ucarim daha iyi.

Evet hocam aslında az buçuk cevabını kendim biliyordum çünkü dys lerin youtube videolarını da izliyorum benim gibi daha eline kumanda değmemiş bir adamın aradaki farkı fark etmesi imkansız bende akşama kadar site site gezip sizin verdiğiniz linki buldum :) alsam mı almasam mı diye düşünüyordum. yanlış hatırlamıyorsam 10-15 dolar biniyordu. aslında bu maymun iştahlı olmayı bu durumlarda sevmiyorum. Neyse bi bakıyımda belki alırım belki dys alırım, karar vereceğim.

Arkadaşlar, bec yerine regulatör kullansak, farkeden bir şey var mı ? :eek:

Fatihsultanmehmed' Alıntı:
Arkadaşlar, bec yerine regulatör kullansak, farkeden bir şey var mı ? :eek:
Fark yok kullanabilirsin.

İrfan hocam, cevabı beklemeye dayanamadım bec'i kullandım, 25 - 30 gr ağırlık olacak, fakat sistemim 4S üzerine kurulu olduğu için hissedeceğimi hiç zannetmem. Hele de 6x4 pervaneleri downgrade ile 5x4 boyutuna getirdiğimde canavar olacak makine... :D

Modeli sonunda bitirdim :halay:
Cobra 2204 2300kv
Sn20 amp esc
HQ 5045 prop
Surveilzone 600 tvl sony super had II
İmmersion rc 5.8 ghz 600 mW
Ve tabiki Acro Naze32
4s 2200-1800 mah lumenier lipo
6"lik kollar ancak 5"lik prop kullanacagim.
Motorlar biraz agir oldugu icin pil haricindeki ucusa hazir agirligi biraz fazla oldu ama neyse :)
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İrfan hocam, maşallah kaymak gibi olmuş, %p Aklımdayken şu verici işine değinmek istiyorum, 600mw haricinde kullanmadım, 200,250 mw vericiler mesafeyi çok mu daraltıyor ? Sizin yeni aldığınız verici de gözetimim de, boyut, ağırlık süper... :D

Fatihsultanmehmed' Alıntı:
İrfan hocam, maşallah kaymak gibi olmuş, %p Aklımdayken şu verici işine değinmek istiyorum, 600mw haricinde kullanmadım, 200,250 mw vericiler mesafeyi çok mu daraltıyor ? Sizin yeni aldığınız verici de gözetimim de, boyut, ağırlık süper... :D
Fatih bende tum modellerimde hatta ucakta bile 600mwligi kullaniyordum sadece bir kez ts5823 200 mWligi ucaga takmistim.
İlk elden cok fazla deneyimim olmasada konu daha cok ucus alani ve birlikte ucus yapma ile alakali.
Oncelikle birlikte ucus yapma konusuna deyinelim.
600mWlik vericiler yakin frekanslarda olusan baskilama nedeniyle ozellikle diger kullanicilarla ucus yapilacaksa kullanilmamali. Bu gibi durumlar icin genellikle 200-300 araligindaki vericiler kullanilmalidir. Hatta kullanicilar farkli polarizasyondaki antenler kullanirlarsa olusacak girisim ve parazit minimuma indirgenecektir. Boylece mumkun olan malsimum sayida kullanici ayni anda ucus yapabilecektir. Farkli polarizasyon dedigim seyse kullanilan circular polarize antenlerin yayilim tipidir. Yayilim tipi LHCP(left hand circular polarize) ve RHCP(right hand circular polarize) olarak birbirinden ayrilmistir. Dalga yayilimini saat yonu ve tersi yonde gibi dusunebilirsiniz. Anten saticilari sattiklari antenlerde bu ozelligi aciklamalar kisminda belirtirler.
Eger ucuslari tek basiniza yapiyorsaniz 600mWlik kullanmak sizin icin daha faydali olacaktir. Ancak bu demek degildirki madem tek basima ucuyorum gidip 1000-2000 mWlik verici kullanayim. Yuksek guclu vericiler oncelikle kumanda sisteminizi baskilayacak ayrica ucus alaniniz gucu 2 katina cikardiginizda ancak %50ler civarinda artacaktir. Yani gucu cok artirmak hic verimli degil. Guzel bir ornekle aciklamak gerekirse yan odadaki bir muzigi dinlemek istiyorsak 2 secenegimiz var. Ya muzigin sesini cok yukselticez ki bu durumda komsular rahatsiz olacaktir(komsu frekanslari baskilama) yada dinleme kabiliyetinizi gelistiricegiz. Duvara bardak koyup dinlemek gibi :)
Fpv sistemlerinde izlenecek en iyi yol dinleme gucunun artirilmasidir. Peki dinleme dedigimiz seyi nasil sagliyoruz? Kullandigimiz alici antenleriyle. Boylece diger basligada yani ucus alaniyla ilgili kisimada dolayli olarak geciyoruz.

Duvara koyulan bardak ornegi gibi dinleme kabiliyetinin artirilamasi her yonde degil ancak belirli bir dogrultuda ve belirli bir aciyla gerceklesebiliyor. Ornek vermek gerekirse yagi(eskiden televizyonlar icin catilara konulan antenler), uydu antenleri ve fpv sistemlerinizde kullanilan helical, patch, moxon, crosshair, pepperbox gibi.
Peki neden bu kadar cok yonlu anten var? Cunku her anten farkli bir kullanim sekli icin tasarlanmistir. Kullanilacak sistem ve kullanim sekline gore antrnlerimizi biz seciyoruz. Bu antenlerin ozellikleri ise soyle. Her biri belirli bir dikey ve belirli bir yatay aci ile dinleme yapabilmektedir. Kimisi antenin arka yuzunde neredeyse hic dinleme yapamazken bir diger kisa mesafede olmak kaydiyla bir miktarda dinleme yapabiliyor.
Konu cok dallanip budaklandi icimde paylasim arzusu varmis burada kisa kesip kendi sistemlerimize geciyorum :)
Ucus yaptigimiz alan eger acik alanda ve model ile aramiza agac, bina, duvar girmeyecekse yada cok az agac gircekse gercekten 200mW lik bir vericiyle cok rahat ucus yapabiliriz. İlla 200mWlik verici kullanilip cok miktarda agac, bina ve cisimlerin arkasinda uculacaksa o zaman yapilmasi gereken yonlu anten kullanip ucus alaninin kenarinda pozisyon alarak modelin surekli belirli bir aci ve dogrultudaki alanda ucurmaktir. Bu gibi bir durum icin bizim modellerimizle yaptigimiz proximity flying ucus seklide en uygun alici anteni ise bence 3turn yada 5turn helikal antendir.
Biraz uzun oldu ama Mehmet abi herhalde bu yaziyla bir konu acar :)

Bununla ilgili ben gerçekçi bir örnek vereyim. TS5823 200 mw kullanıyordum düne kadar. Öğle arası uçuşlarımı yaptığım yerde ağaçlar genellikle arkamda oluyor. Son birkaç uçuşumda daha fazla gördüm model ağaçlar arasına girdiğimde görüntüyü neredeyse tamamen kaybettim. Daha öncesinde 600 mw TS58500 kullanıyordum ve bu ağaçlar arasına girdiğimde dahi görüntüde neredeyse parazit dahi görmüyordum. Sadece alanın ilerisinde parketmiş olan bir otobüsün üzerine geldiğimde parazit çok artıyordu ki bu otobüs olmadığında yine parazit yoktu. Bahsettiğim mesafe de en fazla 200 metredir. Hafta sonu model de bazı değişiklikler yaparken vericiyi de değiştirdim ve tekrar 600 mw vericiye geçtim. Dünkü denemem de ağaçlar arasına girmedim ama görüntü de bir parazit yaşamadım. Kullandığım verici yokluktan Boscam TS832. Bu vericinin etiketinde yazan gücü hiç bir zaman veremediğini de okudum çok yerde ayrıca. Anlaşılan küçük bir 600 mw verici alana kadar bununla devam.

İrfan'ın bahsettiği konuyu da alanda yaşadım ayrıca. Yanlış hatırlamıyorsam 600 mw küçük vericiyi kullandığım zamanlardaydı. Model yaklaşık 300 metre ilerimdeyken yakınımdaki arkadaşlardan biri 600 mw İmmersion vericiyi çalıştırdı. Kullandığı frekans benim kanalımın birkaç altı veya üstü idi. Görüntüyü tamamen kaybettim. Gözlüğümü çıkarıp kendi kullandığım gözlüğü takana kadar model düşebileceği için kumandayı yanımdaki arkadaşa vermiştim. O kadar mesafeden modeli getirebilmişti.

irfan buzdağlı' Alıntı:
Modeli sonunda bitirdim :halay:
Cobra 2204 2300kv
Sn20 amp esc
HQ 5045 prop
Surveilzone 600 tvl sony super had II
İmmersion rc 5.8 ghz 600 mW
Ve tabiki Acro Naze32
4s 2200-1800 mah lumenier lipo
6"lik kollar ancak 5"lik prop kullanacagim.
Motorlar biraz agir oldugu icin pil haricindeki ucusa hazir agirligi biraz fazla oldu ama neyse :)

Şu Donanım ile neler yapabileceğimi çok iyi biliyorummmmm... "Keşke Benim Olsaa"

Musa Serdar TERZİOĞLU' Alıntı:
Şu Donanım ile neler yapabileceğimi çok iyi biliyorummmmm... "Keşke Benim Olsaa"
Ayni sehirde olsak haftaici sen haftasonu ben ucardim. Senin ucuslari gordukten sonra veririm vallahi ;)

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Bununla ilgili ben gerçekçi bir örnek vereyim. TS5823 200 mw kullanıyordum düne kadar. Öğle arası uçuşlarımı yaptığım yerde ağaçlar genellikle arkamda oluyor. Son birkaç uçuşumda daha fazla gördüm model ağaçlar arasına girdiğimde görüntüyü neredeyse tamamen kaybettim. Daha öncesinde 600 mw TS58500 kullanıyordum ve bu ağaçlar arasına girdiğimde dahi görüntüde neredeyse parazit dahi görmüyordum. Sadece alanın ilerisinde parketmiş olan bir otobüsün üzerine geldiğimde parazit çok artıyordu ki bu otobüs olmadığında yine parazit yoktu. Bahsettiğim mesafe de en fazla 200 metredir. Hafta sonu model de bazı değişiklikler yaparken vericiyi de değiştirdim ve tekrar 600 mw vericiye geçtim. Dünkü denemem de ağaçlar arasına girmedim ama görüntü de bir parazit yaşamadım. Kullandığım verici yokluktan Boscam TS832. Bu vericinin etiketinde yazan gücü hiç bir zaman veremediğini de okudum çok yerde ayrıca. Anlaşılan küçük bir 600 mw verici alana kadar bununla devam.

İrfan'ın bahsettiği konuyu da alanda yaşadım ayrıca. Yanlış hatırlamıyorsam 600 mw küçük vericiyi kullandığım zamanlardaydı. Model yaklaşık 300 metre ilerimdeyken yakınımdaki arkadaşlardan biri 600 mw İmmersion vericiyi çalıştırdı. Kullandığı frekans benim kanalımın birkaç altı veya üstü idi. Görüntüyü tamamen kaybettim. Gözlüğümü çıkarıp kendi kullandığım gözlüğü takana kadar model düşebileceği için kumandayı yanımdaki arkadaşa vermiştim. O kadar mesafeden modeli getirebilmişti.

Nesimi abi bahsettigin olay yani bir alici verici kullanilirken baska bir vericinin acilmasi aslinda farkli bir olay. Normalde 600mWlik iki model ayni anda ucabiliyor tabi mumkun olan en uzak kanallarda ama ucus yapilirken verici acilinca hemen hemen tum kanallarda birkac saniye baskilama oluyor sonra duzeliyor.

irfan buzdağlı' Alıntı:
Nesimi abi bahsettigin olay yani bir alici verici kullanilirken baska bir vericinin acilmasi aslinda farkli bir olay. Normalde 600mWlik iki model ayni anda ucabiliyor tabi mumkun olan en uzak kanallarda ama ucus yapilirken verici acilinca hemen hemen tum kanallarda birkac saniye baskilama oluyor sonra duzeliyor.

Öyle olsaydı kumandayı geri alırdım. Arkadaş modeli yakına getirene kadar diğer eleman ancak modeli kapatabilmişti video o zaman geri geldi. Tabi o sırada model inmişti. Gerçi bu anın videosunu da paylaşmıştım bir süre önce.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Öyle olsaydı kumandayı geri alırdım. Arkadaş modeli yakına getirene kadar diğer eleman ancak modeli kapatabilmişti video o zaman geri geldi. Tabi o sırada model inmişti. Gerçi bu anın videosunu da paylaşmıştım bir süre önce.
Abi o zaman sizin kanallar birbirine yakindir.
Benim dedigim olay farkli ve gecici. Tam terimi hatirlamiyorum bulunca yazarim ama block-out mu blow-out mu neydi.

Arkadaşlar, 3s/4s ile de kullanabileceğim lc filter lazım, olabildiğince küçük, önerisi olan ? :eek: