Aksiyon-fpv (Proximity Flying) ve Blackout Mini H Quad İnceleme

irfan buzdağlı' Alıntı:
:)
Abi ben farkliyim onlardan.
Ben heliden sonra quada ve ucaga gectim dikkatinizi cekerim ;)
Aynen öyle, eski bir helici olarak senin yerin her zaman ayrı olacak Irfan :thumbup: :D

irfan buzdağlı' Alıntı:
:)
Abi ben farkliyim onlardan.
Ben heliden sonra quada ve ucaga gectim dikkatinizi cekerim ;)
Haklısın, bence biraz dikkat dağılması oldu sadece geçici süreyle. Geri döneceğin günü sabırla bekliyor olacağız. :laugh: :lollol:

Zaten quadro dediğinde bir çeşit helidir bana göre, öyle olmasa zinhar almayı düşünmezdim bile. :lol: :lol:

Yeni videom.
Cok aceleyle oldu hem kalite dusuk hem 4.dakika ile 5. Dakika arasindaki videoyu yanlislikla silmisin. 4. Dakikada ekran karardiktan sonra direk 5. Dakikaya gecin zira asil bomba orada.
Bu arada video render isi pek iyi olmadi ama 808 anahtarlik kameradan memnun kaldim.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

irfan buzdağlı' Alıntı:
Yeni videom.
Cok aceleyle oldu hem kalite dusuk hem 4.dakika ile 5. Dakika arasindaki videoyu yanlislikla silmisin. 4. Dakikada ekran karardiktan sonra direk 5. Dakikaya gecin zira asil bomba orada.
Güzel video İrfan eline sağlık. :bravo:

Şahsen ben neden gözlükle uçmadığını merak ediyorum. Bununla ilgili seni rahatsız eden bir durum veya teknik bir problem mi var diye aklımdan geçiyor. :rolleyes:

Bu uçuşlar pek action FPV değilde normal FPV tadında kalıyor sanki. Şöyle bir gözlük gözündeyken etrafından quad'la bir tur falan atsan, hani nebiliym arabanın bir camından girip diğer camından çıksan falan diyicem ama iyice abarttım galiba. :lollol: :lol: :lol:

Şaka bir yana o hepimizi bizden alan parkta çekilmiş olan videoya benzer videolara heves ediyorum ben. :laugh:

irfan buzdağlı' Alıntı:
Yeni videom.
Bu arada video render isi pek iyi olmadi ama 808 anahtarlik kameradan memnun kaldim.
Öncelikle eline sağlık Irfan. Ne yalan söyleyeyim anahtarlık kameranın görüntüsü maşallah çok iyi :thumbup:

Bu arada son durumumuz neydi, bir hatırlatır mısın ? Neden gözlüklü uçuş yapamıyorduk şu aralar ??

Bende bir tane yapayım diyorum , eğlenceli gözüküyor :) Şu esc flashlama işini öğrenmem gerek.

İlker Sönmez' Alıntı:
Bende bir tane yapayım diyorum , eğlenceli gözüküyor :) Şu esc flashlama işini öğrenmem gerek.
İlker hocam biz de yapmayı düşünüyoruz da yerli FPV action videolarını bekliyoruz :)

Üstadlar ;) pek te zor bir iş değil, benim h quad bugün geldi, hemen topladım frame'ı oldukça güzel gözüküyor. Diğer ekipmanları da yavaştan toplarım artık. ESC flashlamaya gerek yok, Simonk 'lı hazır olanları alıp kullanın. Multiwii ayarları biraz uğraştırabilir, ama o da oldukça kolay gözüküyor, okudukça açılıyor. :lollol:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
İlker hocam biz de yapmayı düşünüyoruz da yerli FPV action videolarını bekliyoruz :)

Neden bekliyorsunuz Mehmet Bey. Önceliği siz de alabilirsiniz. Bence sizden de çok güzel videolar gelecektir.

İlker Bey her ne kadar artık ESC ler flashlı geliyor olabilir ama SimonK yazılımı da devamlı güncelleniyor. Stok gelenlerin versiyonları eski olabiliyor. Diğer taraftan minilerin de klonlarının fazlasıyla çoğalmaya başlamasıyla sizlerden de bu modelleri görmek isteriz. HK bile miniler ve parçaları için ayrı bir bölüm açmış.

Nesimi Bey, bir de bu ise girersek hayatımız hobi olacak :) Bu yüzden vakit kazanmaya çalışıyoruz :) :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Nesimi Bey, bir de bu ise girersek hayatımız hobi olacak :) Bu yüzden vakit kazanmaya çalışıyoruz :) :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Zaten öyle değil mi? Bence daha fazla vakit kaybetmeyin. Karanlık tarafta çok kaldınız. Sizi aydınlık tarafa alalım. :halay:

İrfan neredesin? Yardım et!!! Yalnız kalmayım. ;D

Elimde çok makina ve proje olduğu için öncelikle ucuz hobbyking 250 fvp frame ile başlamayı planlıyorum. Elektroniklerin büyük kısmı zaten hk dan geldiği için kutuya koyuversinler.
Gördüğüm kadarıyla ESC hariç hemen hemen tüm parçalar var . Eğer ki ilgimi çekerse frame'i blackout yapabilirim. Elektronikleri topluca geçiririm. Ancak ilk etapta sadece frame'e 150 usd vermek yerine 25 dolarlık hk frame ile ne kadar verim alabileceime bakmayı planlıyorum. Muhtemelen titreşim modları ve modifikasyonlar gerekir , en kötü 20-25 usd çöpe atar blackout sipariş veririm :)

Birkaç sorum olacak:
Bazı motorlarda simonk ile motor devirlerinde farklılık olduğu , bheli firmware ile bunun olmadığı yazılmış. Her esc ye her firmware uygulanabiliyormu ?
Receiver olarak bu modellerde s-bus desteğini kullanabiliyormuyuz? Zira eğer alıcı alacaksam 10 dolar fazla verip sbus olanı almayı tercih ederim .
Bunun dışında Bu 250 lik modellerde kontrol kartına lehim gerekiyor mu?
Modelin ideal toplam ağırlığı ne kadar olmalı?

Teşekkür ederim :saygilar:

İlker Sönmez' Alıntı:
Elimde çok makina ve proje olduğu için öncelikle ucuz hobbyking 250 fvp frame ile başlamayı planlıyorum. Elektroniklerin büyük kısmı zaten hk dan geldiği için kutuya koyuversinler.
Gördüğüm kadarıyla ESC hariç hemen hemen tüm parçalar var . Eğer ki ilgimi çekerse frame'i blackout yapabilirim. Elektronikleri topluca geçiririm. Ancak ilk etapta sadece frame'e 150 usd vermek yerine 25 dolarlık hk frame ile ne kadar verim alabileceime bakmayı planlıyorum. Muhtemelen titreşim modları ve modifikasyonlar gerekir , en kötü 20-25 usd çöpe atar blackout sipariş veririm :)

Birkaç sorum olacak:
Bazı motorlarda simonk ile motor devirlerinde farklılık olduğu , bheli firmware ile bunun olmadığı yazılmış. Her esc ye her firmware uygulanabiliyormu ?
Receiver olarak bu modellerde s-bus desteğini kullanabiliyormuyuz? Zira eğer alıcı alacaksam 10 dolar fazla verip sbus olanı almayı tercih ederim .

Öncelikle H mini quad olayına bende yeni başladım, bildiğim ve öğrendiğim kadarıyla size yardımcı olayım, Ben ürünleri seçerken, kafama göre değilde, arkadaşlarımın bizzati kullandığı sistemlere yöneldim ve tavsiyelere göre hareket ettim, sonuç şimdilik memnun edici.

Simonk esc yazılım atmayı tabi ki öğrenmek gerek, fakat H quad ile fpv 'de ne kadar ileri seviyedesiniz bunuda göz ardı etmemek gerek, şahsım adına, mini quadlarda yeni olduğum için ESC 'leri şimdilik programlamayı düşünmüyorum. Pilotaj geliştikçe bakılabilir.

Lehim olayına kontrol kartına(seçiminize bağlı) ,güç dağıtım kartında ve esc motor arasında ihtiyaç duyacaksınız.

Mini lerde ağırlık fazlasıyla önemli, o yüzden hafiflik te çok önem arzediyor. Totalde quadımda 500 gr civarlarını hedef olarak gözetiyorum.Aşağıdaki motorlar eski motorlara göre 2-3 gr ağır fakat gerçekten gerekli , quadın daha çabuk toparlanmasına yardımcı olacak güçte.

S-Bus olayı benimde gündemimde, bir kaç kaynakta, programlama yöntemleri ile SBUS desteği sağladıklarını gördüm, fakat benim kartı programlayacak durumum yok, başka yöntemler var mı araştırmaktayım.

Frame olarak ;

Motor ;

ESC ;

Pervane;

Flight Controller;

Multiwii Cirius 3.0 yada Acro Naze (oldukça favoriler)

Türker Akgün' Alıntı:
Güzel video İrfan eline sağlık. :bravo:

Şahsen ben neden gözlükle uçmadığını merak ediyorum. Bununla ilgili seni rahatsız eden bir durum veya teknik bir problem mi var diye aklımdan geçiyor. :rolleyes:

Bu uçuşlar pek action FPV değilde normal FPV tadında kalıyor sanki. Şöyle bir gözlük gözündeyken etrafından quad'la bir tur falan atsan, hani nebiliym arabanın bir camından girip diğer camından çıksan falan diyicem ama iyice abarttım galiba. :lollol: :lol: :lol:

Şaka bir yana o hepimizi bizden alan parkta çekilmiş olan videoya benzer videolara heves ediyorum ben. :laugh:
Öncelikle eline sağlık Irfan. Ne yalan söyleyeyim anahtarlık kameranın görüntüsü maşallah çok iyi :thumbup:

Bu arada son durumumuz neydi, bir hatırlatır mısın ? Neden gözlüklü uçuş yapamıyorduk şu aralar ??
Bu aralar firstara kafayı takmış durumdayım. Zaten az olan vaktimin büyük bir kısmını onu uçabilecek hale getirmekle geçiyor. alana gittiğimde iki modelde tamamen hazır olsun ikisini peşpeşe kullanabileyim istiyorum.
Blackoutta ise ufak bir kamera sıkıntım var. normalde fatsharkın kamerası bu model üzerindeydi uçuşlarda bir problem olmuyordu.o kamerayı firstara aktardım ve başka bir kamera taktım pek memnun değilim yeni bir kamera siparişi verdim onu bekliyorum. o nedenle şimdilik uçuşları gözlüksüz gerçekleştiriyorum.
Parkta yapılan uçuşlara gelince bunun için sabah bayağı bir erken kalkıp kimse yokken gitmek lazım.benimde zaten haftada bir gün istirahat günüm var ve o günde sabahın köründe :) kalkmaya hiç niyetim yok. Alan tercihinde yine henüz ayarları ve modifikasyonları henüz tam oturmamış olan firstar nedeniyle tamamen boş alanlara gidiyorum. Açıkçası blackoutu parkta veya ağaçların arasında uçurmayı bende çok istiyorum ama henüzşöyle güzel insanların olmadığı müsait bir alanda bulamadım.
Anahtarlık kamerada düşündüğümden çok çok iyi çıktı.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Zaten öyle değil mi? Bence daha fazla vakit kaybetmeyin. Karanlık tarafta çok kaldınız. Sizi aydınlık tarafa alalım. :halay:

İrfan neredesin? Yardım et!!! Yalnız kalmayım. ;D
abi ben ne kadar gaza getirmeye çalıştıysamda aldıramadım. Onlarada hak veriyorum. Malum herşey masraf.
adamlar yerli video istiyorlar naapalım ;)

İlker Sönmez' Alıntı:

Birkaç sorum olacak:

abi ucuz hk framei çok sağlıklı değil. modelle yapılan uçuş tarzı nedeniyle ilk başlarda çok kırım yaşıyorsunuz. bu frameler bu iş için çok dayanıksız. karbonfiber yada g10 harici tercihler tamamen geçici olacaktır.Ama yinede bu işin tadına ucuz yollu bakıp karar vermek için alınmasında bir sakınca yok.yalnız enaz bir tanede yedek frame alın bence.
sorularınıza gelince
her piyasadaki esclere hertürlü firmware atılabiliyor bildiğim kadarıyla ama kimisi için uygun ekipmalarla kolay bir işlem olmasına rağmen bazılarında esc üzerinde farklı noktalara lehim atılarak yapılabiliyor yani uğraştırıcı.
Bu esclere firmware atma konusunda vakit bulduğumda daha detaylı bir yazı yazmayı düşünüyorum.
Normalde firmware atmak herzaman gerekli değil ancak bu konunun işlk mesajında yazdığım gibi bazı simonK firmwarelerinde yüksek Kv değerine sahip motorlarda senkronizasyon problemi oluyor ve özellikle ani throttle verrdiğinizde motorlar susuyoır ve sizde modelinizin düşüşünü izliyorsunuz.
S-bus desteği konusunda kullanılacak olan kontrol kartına bakmak lazım. Naze32de kullanabişliyorsunuz ama benim tavsiyem kullanmamanız. İmzanızdan gördüğüm kadarıyla futaba fasst kullanıyorsunuz benim gibi. ppm destekli bir alıcı kullanmak işinizi inanılmaz kolaylaştıracaktır. zira ppm alıcı kullanırsanız alıcıdan çıkıp kontrol kartına giren sadece tek bir servo kablosuyla 8 farklı kanalı kontrol edebiliyorsunuz. Kablo karmaşası yaşamıyorsunuz.

bende bu alıcıdan 6 tane var ve şimdiye kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım sizede direk bu alıcıyı almanızı tavsiye ediyorum. Kesinlikle aynı alıcının sbuslı olanını almayın onda ppm desteği yoktu. kontrol kartlarına lehim gerekiyor ama aldığınız yerle konuşursanız lehimleri sizin için yaparak gönderiyorlar.lehimlker sadece pinlere yapılıyor oyle zor bir işlemde değil. ben hepsini kendim yaptım. modelin ideal ağırlığı motorların verebildiği thrust değerine göre değişir. bu model için kullanacağınız ortalama bir motor için 500 gr ağırlık yeterli olur ancak ne kadar yüksek thrust ve model ne kadar hafif olursa o kadar verim alırsınız. ben 3 gr kablo çıkarmak için 2 saat lehim yaptığımı bilirim.kısacası güç/ağırlık oranı istediğiniz performansa göre değişir.

İrfan Bey, SBUS tavsiyerlerinizi dikkate almak gerek, önermiş olduğunuz alıcıyı aldığımızda, ppm kablo yanında geliyor mu ?