Aksiyon-fpv (Proximity Flying) ve Blackout Mini H Quad İnceleme

İlker Sönmez' Alıntı:
Gerçekten okudukça derinleşen bir konu . Özellikle video googles tarafına geçince masraf zıplama yapıyor. Her konuda olduğu gibi burada da iyinin pek ucu yok.

Motor ve escler , blackout frame , kontrol kartı , piller , pervaneler ; kargo ve gümrük dahil 500 dolara yaklaşır gibi görünüyor. Gene bir 500 dolar da video sistemine vermek gerekiyor. Kaliteli bir setup için 1000 doları gözden çıkarmak lazım gibi :)
İşin video google kısmına ben çok karışmıyorum çünkü o konu dediğiniz gibi zıplama yapıyor. Tabi ikinci el iş görecek bir sistemde alınabilir. sonuçta gelen sinyal analog olduğu için öyle çok ucuk modellerede gerek yok.hatta son çıkan google modellerinde fov denilen görüş açısı daha yüksek ancak yüksek fovlu kullanmak avantajdan dezavantaja dönüşebiliyor.ekranın kenarlarını düzgün göremiyorsunuz.
özellikle googleı olmayanlar için sistem dediğiniz gibi bayağı maliyetli.
googleı olanlar içinse bence geri kalan fiyat gayet makul.
kaliteli bir setup ise 1000 doların bayağı üstüne çıkıyor.
Bu durumda size helide başarılar mı demek gerekiyor yoksa hala bakmaya devam mı :laugh:
Abi gözlük olmasada modeli uçurmak zevkli tadına bakmak lazım

Ben kendimi biliyorum girdimmi işin suyunu çıkarırım. O yüzden şimdi bakıyorum. Okullar bir açılsın çocukların masrafı bir aradan çıksın hele.

Bütün parçaları tek tek inceliyorum. FVP tarafını netleştirdim diyebilirim. Şöyle ki Fatshark attitude v2 combo içinde gözlük alıcı verici ve kamera olduğu için komple bir fpv sistemi olarak öncelikle tercih edeceğim (ne zaman meçhul tabi) İçinde çıkan quada takılan verici (tx) 250 mv gücünde biraz zayıf kalıyor tabi. 600 ile değiştirmek için 70 usd upgrade istiyor. Ancak daha önce kullanan arkadaşlar ile konuştuğumda sadece antenin değişmesi ile menzilin yeterince arttığını söylediler. Action fpv de zaten çok uzaklara gitmek gibi bir hedefimiz yok. Gene okuduklarıma göre 600 mv tx kullanmak kumandanın menzilini aşan bir menzil veriyormuş ve osd olmayan (kumanda sinyal gücünü göstermediğinde) uzaklarda kontrol kaybına neden olabiliyormuş. Hepsinin ötesinde 5.8 GHz sistemler araya bina vs girdiğinde gücü ne olursa olsun parazitlenme yapıyormuş , araya engel girse bile parazitsiz görüntü almak için 1.2 ghz , 1.3 ghz sistemler öneriyorlar , onlarda 2.4 ghz kumanda ile karışıyormuş, o yüzden bir de uhf radyo alın falan diyorlar. Uzuyor da uzuyor. Yani ilk etapta 250 mv tx ve mantar antenle olaya giriş yapmak mantıklı görünüyor. Çok fazla bina arkasına geçmemek gerekiyor.

İkinci konu 250 mi 330 mu ? Motor ve esc fiyatları çok değişmiyor. Frame fiyatları arasında blackout markada 120 usd fark var. Ancak modelde bir gps ve osd sistemi olsun kaybolursam eve otomatik dönüş olsun istiyorum. Şu anda minik kontrol kartlarının gps desteğini ve başarısını inceliyorum. Ama çok karışık geliyor. Zamanla anlam kazanacaktır diye umuyorum.

250 boyuta naza lite + gps + osd sığdıranı gördüm , ancak tepki süresi vs action fpv için yeterlimidir bilgisi olan varsa aktarırsa sevinirim. 330 düşünmemin bir sebebi de 45x45 ve hkpilot boyutunda kontrol kartları için yer olması , gps kontrolcüsü için ayrıca yer olması ve elimde birsürü olan 2200 mah piller ile çalışması. Genede ne kadar küçük olursa o kadar iyi olur diyorum bir yandan.

30x30 kartlarda gps desteği (bana sadece yükseklik , konum bildirmesi ve return home olması yeterli otomatik wp gerek yok) konusunda bilgisi olan varsa nereden başlanacağı konusunda yön gösterirse sevinirim.

İlker Sönmez' Alıntı:
Bütün parçaları tek tek inceliyorum. FVP tarafını netleştirdim diyebilirim. Şöyle ki Fatshark attitude v2 combo içinde gözlük alıcı verici ve kamera olduğu için komple bir fpv sistemi olarak öncelikle tercih edeceğim (ne zaman meçhul tabi) İçinde çıkan quada takılan verici (tx) 250 mv gücünde biraz zayıf kalıyor tabi. 600 ile değiştirmek için 70 usd upgrade istiyor. Ancak daha önce kullanan arkadaşlar ile konuştuğumda sadece antenin değişmesi ile menzilin yeterince arttığını söylediler. Action fpv de zaten çok uzaklara gitmek gibi bir hedefimiz yok. Gene okuduklarıma göre 600 mv tx kullanmak kumandanın menzilini aşan bir menzil veriyormuş ve osd olmayan (kumanda sinyal gücünü göstermediğinde) uzaklarda kontrol kaybına neden olabiliyormuş. Hepsinin ötesinde 5.8 GHz sistemler araya bina vs girdiğinde gücü ne olursa olsun parazitlenme yapıyormuş , araya engel girse bile parazitsiz görüntü almak için 1.2 ghz , 1.3 ghz sistemler öneriyorlar , onlarda 2.4 ghz kumanda ile karışıyormuş, o yüzden bir de uhf radyo alın falan diyorlar. Uzuyor da uzuyor. Yani ilk etapta 250 mv tx ve mantar antenle olaya giriş yapmak mantıklı görünüyor. Çok fazla bina arkasına geçmemek gerekiyor.

İkinci konu 250 mi 330 mu ? Motor ve esc fiyatları çok değişmiyor. Frame fiyatları arasında blackout markada 120 usd fark var. Ancak modelde bir gps ve osd sistemi olsun kaybolursam eve otomatik dönüş olsun istiyorum. Şu anda minik kontrol kartlarının gps desteğini ve başarısını inceliyorum. Ama çok karışık geliyor. Zamanla anlam kazanacaktır diye umuyorum.

250 boyuta naza lite + gps + osd sığdıranı gördüm , ancak tepki süresi vs action fpv için yeterlimidir bilgisi olan varsa aktarırsa sevinirim. 330 düşünmemin bir sebebi de 45x45 ve hkpilot boyutunda kontrol kartları için yer olması , gps kontrolcüsü için ayrıca yer olması ve elimde birsürü olan 2200 mah piller ile çalışması. Genede ne kadar küçük olursa o kadar iyi olur diyorum bir yandan.

30x30 kartlarda gps desteği (bana sadece yükseklik , konum bildirmesi ve return home olması yeterli otomatik wp gerek yok) konusunda bilgisi olan varsa nereden başlanacağı konusunda yön gösterirse sevinirim.
Abi gece detayli bir cevap yazacagim. Suan mobilde ve musait degilim. Tum sorularina cevap vermeye calisacagim. Tabi bu konuda bilgisi olan arkadaslarda varsa onlardanda cevap bekleriz. Bu arda simdiye kadar bu konuda en ciddi yaklasim,sorulari ve kararliligi ustelik sizin gibi bir abimden gordugum icinde mutluluk yasiyorum belirtmeden edemedim :)

İrfan full size naze 32 ile minimosd denen osd aparatı ile otomatik olarak dönmese bile diğer osd bilgilerinin yanısıra kalkış noktasına mesafeyi ve kalkış noktasının yönünü gösteriyormuş. Bu bile yeterli görünüyor. Önemli olan kaybolmamak . Yerini ve yönünü bildikten sonra zaten kendin getirirsin. Linkte bağlantılar vs gösteriliyor. Biraz karışık :)

irfan buzdağlı' Alıntı:
Abi gece detayli bir cevap yazacagim. Suan mobilde ve musait degilim. Tum sorularina cevap vermeye calisacagim. Tabi bu konuda bilgisi olan arkadaslarda varsa onlardanda cevap bekleriz. Bu arda simdiye kadar bu konuda en ciddi yaklasim,sorulari ve kararliligi ustelik sizin gibi bir abimden gordugum icinde mutluluk yasiyorum belirtmeden edemedim :)
İrfan Ilker hocamızı kandırdın bakalım bize ne zaman sıra gelecek :D :)

İlker Sönmez' Alıntı:

Herzaman olduğu gibi sırayla cevaplamak istiyorum :)
Gözlük konusunda benimle aynı tercihi yapmışsınız. Ben aldığım dönemde henüz fatshark dominator hd piyasaya çıkmamıştı.hatta biraz bekleyeyim dedim onu alırım diye ama çıkış tarihini sürekli öne alıyorlardı.bende sizinde tercih ettiğiniz aynı comboyu 600mWlık verici ile birlikte aldım.
fatshark dominator HD adlı ürünün adındaki HD kısmına kimse takılmasın bizim bildiğimiz high definition değil. Sadece önceki versiyonlardan bir tık üst. radyo frekansıyla yüksek çözünürlüklü görüntü aktarımı ile ilgilen ve geliştiren firmalar var birkaç yıla çıkar ama şimdilik görüntü analog.bu üründen önceki sistemler 640x480 çözünürlüğe sahiplerken bu model 800x600 çözünürlüğe sahip. Aslında bu bir gelişme olsada asıl özellik gözlük içerisinde tümleşik dvr cihazı bulunması. Yani gözlüğe gelen görüntü başka hiçbir aygıt kullanılmadan aynı anda hafıza kartına kayıtta yapabiliyor.işin en güzel kısmıda yine gözlükten videoyu geri sarıp izleyebiliyorsunuz.bir kaza anında bu video sayesinde modelin tahmini yerini bulabilirsiniz. Ayrıca içerisinde tümleşik 5.8e ilaveten 1.3 ve 2.4 ghzlık alıcıda var. İlk çıkan partilerde hatırladığım kadarıyla dvr kısmındaki bir problem nedeniyle geri çağırmalar oldu.bende zaten beklemek istememiştim iyiki attitude sd v2 modelini almışım diyorum. Çokda memnunum ve tavsiye ederim. Ama dvrdaki sıkıntılar halledildiyse maddi durumda elveriyorsa dominator hd almaktada fayda var.
İşin verici kısmına gelirsek öncelikle comboyu direk alın.70 dolar upgrade kısmı kandırmacadan başka birşey değil. Sadece alıcının fiyatı zaten 69 dolar.yani siz komboyu komple 250 mWlık vericisiyle alın artı 69 dolarada 600mWlığı alabiliyorsunuz. 250mWlıkta yedekte kalıyor. Kim söyledi bilmiyorum ama sizi bu konuda tamamen yanlış yönlendirmişler. Öncelikle 600 mWlık verici ve cloverleaf anten ile kumanda menzilinin dışına çıkabileceğiniz çok doğru. Hatta gözlükte doğrusal bir anten olan patch anten veya helical anten kullanırsanız bu mesafeyi 2 katına bile çıkarabilirsiniz. Bunun bir zarardan çok faydası var. Bir düşünün model 200 metre sizden uzakta ve arada sinyali bloke edici cisimler var. Söz gelimi kumanda sinyali %20lere kadar düştü. Kumanda kontrollerinizde sinyal tamamen kesilmedikten sonra bir problem olmayacaktır. Ancak aynı noktada görüntü sinyali %50lere düştüğünde görüntüde yüksek miktarda parazitler ve kaymalar olacaktır. Bu nedenle görüntü sinyalinin her zaman kuvvetli olmasında fayda var.
Örnek olarak benim yüklediğim uzun mesafe testi videosuna bakarsanız en uzak noktada iken kumanda sinyali %30lara kadar düşmüştü ama görüntüm gayet net idi sadece tam döndüğüm esnada hafif bir karıncalanma oldu o da carbonfiberin radyo frekansını izole edici özelliğinden dolayı verici ve alıcı antenleri arasına girdiğinde meydana geldi. Tabiki aksiyon tarzı uçuşlarda o kadar uzak mesafelere gitmeyeceğiniz için herhangi bir problem teşkil etmeyip görüntü netliği açısından size çok faydalı olacaktır.
Anten konusuna gelirsek kesinlikle mantar anten diye tabir ettiğiniz cloverleaf antenler kullanılmalı/kullanılmak zorunda. Anten konusunda çok detaya giremeyeceğim konu çok uzar. İşin içerisine sinyal yayılma şekli-düzlemi-yönü-sıklığı ayrıca parazitlenme-girişim-harmonik-multipath olayları giriyor o baslıbasına bir konu. kısaca 5.8 gHzde kullanabileceğiniz en iyi antenler bunlar kesinlikle başka anten almayın

UHF 1.2-1.3 gHz olayına gelirsek...
Evde oturup quadı dışarı salayım hatta görüntüyüde dev ekran televizyonumdan göreyim diyorsanız çok mantıklı :) örnekleride var hatta
Yada ben quadımla 3-5 kmye sorunsuz-korkusuz gideyim diyorsanız pilinizde yetecekse neden olmasın.
Bu noktada şunuda sormak isterim size 1.2-1.3 gHzlik sistemleri öneren arkadaşlar neden 600mWlık vericiyi almanıza karşı çıktılar anlamak mümkün değil. uhf sisteminide 1.2-1.3 gHzlik goruntu sisteminin 2. Harmoniğinin 2.4luk kumanda sistemi ile sorunlu çalıştığı için önermişler üstelik. Yani sorun olmasa uhfyide önermeyeceklerdi.
Bu konuda topu tamamen size atıyorum. nasıl ve ne mesafede uçuş yapmayı planlıyorsanız kumanda ve görüntü sistemini ona göre tercih edin. Bana göre aksiyon fpv esnasında bırakın 500 metreyi 150 metreyi bile görmeme çok gerek yok. İzleyebileceğiniz aksiyon fpv videolarda çok nadir uzak mesafelere gidildiğini görürsünüz. Çoğunlukla 200 metreyi geçmez. ilerde uzun mesafe uçakla fpv olayınada girmeyi düşünmüyorsanız boşu boşuna masraf edip birde ekstradan birsürü ekipmanla uğraşmayın bence.

250-330 konusundada tercih yine sizin. Hatta birtanede ben ekleyeyim spiderhex'e de bakın. Aksiyon fpv yakın uçuşlar ani hareketler istiyorsanız mini h quad dışındaki tercihler yanlış olacaktır. Hız ve havadan görüntüleme daha uzun uçuş süresi istiyorsanız 330 tercih edin. Spiderhex ise bu ikisinin tam ortası.
Abi aksiyon fpv yaparken rthda nereden çıktı. Ağaçların-cisimlerin arasında uçan bir modele rth komutu verilirse ve üzerinde herhangi bir sonar sistemi yoksa o komutu verdiğinize pişman olursunuz. Failsafe için hover ayarlayanlar bile pişman olur. Tabi havadan görüntüleme yapıyorsanız iş değişir. ayrıca bunun için gpsede ihtiyacınız var.
üzerinde osd olsun demişsiniz evi göstersin demişsiniz.Bunun için gpsinde olması lazım. Evet ikiside çok güzel şeyler bende olmasını isterim ama gerek yok :)
" (bana sadece yükseklik , konum bildirmesi ve return home olması yeterli otomatik wp gerek yok)" abi Allahını seversen aksiyon uçuş esnasında bu söylediklerinin hangisi ne işine yarayacak. Sadece quadı çok uzak ve bilmediğin bir bölgede kaybedersen konum bilgisi işine yarayacak. Daha öncede söyledim aksiyon uçuş için zaten 150metreyi geçmeyeceksin. Uçtuğun yerler çoğunlukla bildiğin bölgeler olacak. 150 metrede quadı kaybetsende üzerine koyacağın bir buzzerla bulman en fazla 20 dknı alır. Bu arada acro naze 32 üzerine yerleştireceğiniz 2-3 gramlık bir buzzer ile hem piliniz bittiğinde otomatik ötmeye başlar hemde modeli düşürdüğünüzde veya istediğiniz zaman kumandadan atamış olduğunuz bir switch yardımıyla buzzerı aktive edebiliyorsunuz.
Ama ben bu soruları neden sorduğunu çok iyi anlıyorum. Sorduğun hemen hemen tüm sorular havadan görüntüleme yapanların ve uzak mesafe uçuş yapanların senin kafanı karıştırmasından kaynaklanıyor.
2200mahlık pilleri ben quadda kullanıyorum. hafif hantallaşıyor ama uçmasında hiçbir sıkıntı yok. Hatta benim elimdekiler gens ace 2200 30c. Normal bir 2200den biraz daha ağırlar. bu piller 330luk quadda ve spiderda küçük kalır. Tam olarak kullanabileceğin yeride söyleyeyim zira bende ilerde öyle yapmayı planlıyorum. mini quad için yeni çıkan ve 6"lik pervane takılabilen yeni kollardan alırsan o zaman tam 2200 mahlık pile uygun bir aletinde olur.
Sonuç olarak eğer aksiyon uçuş yapacaksanız uçuş alanınızı belirleyecek ve bileceksiniz. Kullandığınız cihaz yapacağınız uçuş tarzına göre sade ve gereksiz herşeyden arındırılmış olacak.Gerekmeyecek özellikleri üzerinde barındırıp (rth-gps) gibi ekstradan interference-parazit-ağırlık yapmayacak. 10 gramın bile hesabını yapacaksınız. Öyleki bırakın gps rth takmayı motorları escye direk lehimleyeceksiniz; kullanacağınız 2mmlik banana soketlerin her motorda 3 çift toplamda 12 çiftinin toplam ağırlığını bileceksiniz ve o yüzden kullanmayacaksınız.
Rcgrouptaki 500 sayfanın üzerindeki blackout mini h quad konusuna girip konu içi arama kısmına gps yazarsanız tüm dünyanın benimle aynı görüşte olduğunu görebilirsiniz.Zira Gpsli sadece bir tane quad bulabileceksiniz o da deneme amaçlı yapılmıştı.
Sadece Osd kullanımına gelirsek bu konuda destek veririm. zaten ürün 4 gram :) ekstra kablolarla 7-8 grama yakın ekstra ağırlığa sebep oluyor. Telemetrili kumandam olsaydı bunu bile kullanmazdım.

Linkini verdiğim ürün ile birlikte daha önce önerdiğim frsky tfr4 alıcıyı kullanırsanız hem uçuş sürenizi hem ana pil voltajınızı hemde kumandanın çekim gücünü uçuş ekranında takip edebilirsiniz. Kumanda çekim gücünü görmek için çok ufak bir modifiye yapıyorsunuz. çok kolay bir işlem o konuda gerektiğinde yardımcı olurum. TAbi ev yönü gibi diğer bilgilerin hiçbiri bu osdde yok.
Gps-Osd-Rth konusunda ısrarcıysanız almanızı tavsiye edebileceğim cihaz blackout 330 olacaktır. onunlada daha önce dediğim gibi hızlı uçuşlar yapar havadan görüntüler alırsınız hatta bulutlarada çıkarsınız ama aksiyon tarzı uçuşu bu modelden çok fazla beklemeyin.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
İrfan Ilker hocamızı kandırdın bakalım bize ne zaman sıra gelecek :D :)
Valla İlker hocam bu ise girerse ben sapkami alir kenara cekilirim :)
Cok kisa surede cok detayli bilgilere ulasmis :)
Saka bir yana ne kadar cok insan bu isi yaparsa o kadar hosuma gidecek. Yukledigim videolarin birinde yapilan yarismayi izlemistiniz. Benimde hayalim Türkiyede boyle bir yaris duzenlemek veya katilmak.
Nesimi abi modeli topluyor. Sizlerde alirsaniz bu isin yolu daha hizli acilacak eminim.

İlker Sönmez' Alıntı:
İrfan full size naze 32 ile minimosd denen osd aparatı ile otomatik olarak dönmese bile diğer osd bilgilerinin yanısıra kalkış noktasına mesafeyi ve kalkış noktasının yönünü gösteriyormuş. Bu bile yeterli görünüyor. Önemli olan kaybolmamak . Yerini ve yönünü bildikten sonra zaten kendin getirirsin. Linkte bağlantılar vs gösteriliyor. Biraz karışık :)

Bu mesajıda şimdi farkettim :)
abi o dediklerini yapabilmesi için gps lazım.
Bu arada acro naze32nin ekstra magnetometre ve barometrik sensörlüsü olan naze32 kartındaki barometrik sensör bildiğim kadarıyla çok iyi değil. belki çok yüksekte uçarken işe yarayabilir ama görüntü alırken hissedilmez ama hassasiyeti biraz zayıf.
o dediğiniz bilgileri alabilmek için Nesimi abinin kullandığı linkteki ürün kullanılabilir.diğer seçeneklere göre biraz daha hafif bir çözüm gibi görünüyor.
bu arada model üzerine konulan HD kameraların çoğu (mobius gibi) gps antenini etkiliyor. kamerayla ve diğer antenlerle belirli mesafeler olması lazım buda takdir edersinizki 220 mmlik bir quad için çok zor.

ben kullanmadığım için çokda bir bilgim yok.Bu konudaki düşüncelerimi yazmıştım zaten.Ama siz yinede biraz daha doğru yolu bulmuşsunuz :)
Neyse yazdıklarımdan başkaları faydalanır. Mehmet abide oradan birkaç konu çıkarır :lollol:

Benim quadi toplarken esclerden birinin cani sebepsizce yanmak istememis olsaydi -sebebini daha sonra buldum, fabrikasyon- simdilerde 450 bir quad ucuruyor olacaktim ama pek de bilmeden sectigim bu boyuta uzuldum simdi. Aksiyon falan bilmeden aldim malzemeleri.. :) benim bu daldaki golum otonom ucus ve uzak mesafe fpv olacak sanirim, ama aksiyon da cok eglenceli gorunuyor

Emre Kaman' Alıntı:
Benim quadi toplarken esclerden birinin cani sebepsizce yanmak istememis olsaydi -sebebini daha sonra buldum, fabrikasyon- simdilerde 450 bir quad ucuruyor olacaktim ama pek de bilmeden sectigim bu boyuta uzuldum simdi. Aksiyon falan bilmeden aldim malzemeleri.. :) benim bu daldaki golum otonom ucus ve uzak mesafe fpv olacak sanirim, ama aksiyon da cok eglenceli gorunuyor

O zaman senden soyle bir cihaz bekliyoruz ama dikkat et bu sefer 16 escden hicbirinde fabrikasyon problem olmasin :lol:

Saka bir yana bende ya en buyugunu isterim ya en kucugunu :)
Senide bu aksiyon fpv olaylarinda bekleriz. Bak Helici İlker üstadin bile aklina yatmis vaziyette ;)

return to home işinden vazgeçtim ancak tek bir gps anteni ile (18 usd) tüm verileri osd de görmek mümkün. HD kamera takmayacağım için 44 gram kardayım. 6 inch kollar ile yapacağım için 250 frame yeterli olacaktır. 2200 piller tam olacaktır.

Bu arada danıştığım arkadaşın tek söylediği fatsharktan çıkan 250 mv alıcının spironet antenle 300 metreye kadar net görüntü verdiği idi. Diğer söylediklerim uhf ve 1.2 ghz muhabbetleri internetten okuduklarımdan çıkardığım sonuçlar.

Aşağıda minimosd +gps anteni + naze 32 ile ilgili konu ve ilgili fotoğraflar mevcut.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Quad alıp uçuran arkadaşların en büyük sorunu sonunda bu işten sıkılmaları , malum hep uçuş alanlarımız aynı , üzerinden uç uç nereye kadar. Mini quadların avantajı aksiyon fpv yamak kadar taşınabilir olması. Aksiyon yaparken gerek olmasa bile gittiğimiz yerlerde çantadan çıkarıp uçmakda istediğimizde çevreyi iyi tanımadığımız yerlerde kalkış noktasının neresi olduğunu göstermesinde fayda var. Tarlada 2 saat helikopter aramış biri olarak yatırımımın kaybolmasını istemem. O yüzden aktif olarak model gps verilerini kullanmasada ekranda görmesi yeterli. Bu arada hakari yazılımı gene bu kontrol kartlarına yüklenip başarılı att hold , position hold , rth yapabiliyormuş. Bize lazım değil tabi ama ilgilenen olursa bilgi olsun diye yazdım.

Sonuç olarak 250 frame , 6 inch propeller , naze 32 full , minimosd , gps anteni , 2200 mah batarya .

Bu arada son bir soru frsky futaba destekli alıcılar rssi (kumandadan gelen sinyal gücünün) verisini veriyormu? Orjinal futaba alıcılarda böyle bir veri almak standart olarak mümkün değil.

İlker Sönmez' Alıntı:
return to home işinden vazgeçtim ancak tek bir gps anteni ile (18 usd) tüm verileri osd de görmek mümkün. HD kamera takmayacağım için 44 gram kardayım. 6 inch kollar ile yapacağım için 250 frame yeterli olacaktır. 2200 piller tam olacaktır.

Bu arada danıştığım arkadaşın tek söylediği fatsharktan çıkan 250 mv alıcının spironet antenle 300 metreye kadar net görüntü verdiği idi. Diğer söylediklerim uhf ve 1.2 ghz muhabbetleri internetten okuduklarımdan çıkardığım sonuçlar.

Aşağıda minimosd +gps anteni + naze 32 ile ilgili konu ve ilgili fotoğraflar mevcut.

Quad alıp uçuran arkadaşların en büyük sorunu sonunda bu işten sıkılmaları , malum hep uçuş alanlarımız aynı , üzerinden uç uç nereye kadar. Mini quadların avantajı aksiyon fpv yamak kadar taşınabilir olması. Aksiyon yaparken gerek olmasa bile gittiğimiz yerlerde çantadan çıkarıp uçmakda istediğimizde çevreyi iyi tanımadığımız yerlerde kalkış noktasının neresi olduğunu göstermesinde fayda var. Tarlada 2 saat helikopter aramış biri olarak yatırımımın kaybolmasını istemem. O yüzden aktif olarak model gps verilerini kullanmasada ekranda görmesi yeterli. Bu arada hakari yazılımı gene bu kontrol kartlarına yüklenip başarılı att hold , position hold , rth yapabiliyormuş. Bize lazım değil tabi ama ilgilenen olursa bilgi olsun diye yazdım.

Sonuç olarak 250 frame , 6 inch propeller , naze 32 full , minimosd , gps anteni , 2200 mah batarya .

Bu arada son bir soru frsky futaba destekli alıcılar rssi (kumandadan gelen sinyal gücünün) verisini veriyormu? Orjinal futaba alıcılarda böyle bir veri almak standart olarak mümkün değil.
Evet abi cok guzel bayagi sekillendirmissin olayi. HD kamera kullanmayacagim diyordun ama eminim ilerde modeli kullandikca almak isteyeceksin. HD kamera almayacaksan fatshark dominator almak daha mantikli ama isin maddi boyutu oldugu icin tercih senin.
Dediginiz gibi futaba alicilarda standard olarak rssi sinyali yok ama bazi alicilarin devreleri icerisinden rssi sinyalini bulduklarini biliyorun. Rcgroupsta konusu vardi. Ama ppm destekleri yok.
Bahsettigim frsky aliciyi ppm modda kullanirsaniz rssi sinyalini 2. Kanaldan aliyorsunuz. Ancak bu sinyal dijital. Gunumuzde gelismis osd cihazlari zaten dijital istiyor ama analoga cevirmekde mumkun. Bu islemde cok kolay ve forumumuzda bununla alakali bir konuda var :)

Analog lazim olursa ben size yapar gonderirimde.

Konuyu okudum İrfan gayet kolay görünüyor, teşekkürler.
Tabi daha önce hiç quad yapmamış biri olarak önce dandik bir frame ve mini kk21 ile bir deneme yapmayı planlıyorum. Öğrenmelik olsun. Ancak motorlar ve esc leri blackout un önerdiklerinden alacam , sonradan değişmeye gerek kalmasın diye.
Ekim ayında da gerçek frame ve fpv malzemelerini doğum günü hediyesi olarak aldırtmak niyetindeyim :)

İlker Bey konuyla ilgili kısa zamanda bu kadar araştırma yapmanız çok sevindirici. Ancak seçenekler içine dahil etmediğiniz bazı kartlardan bahsetmek isterim.

Mini APM 3.1

APM mini quadlarda kullanan pek görmedim ama bu kadar abilerinin yaptığı herşeyi yapabiliyor. İlave olarak takacağınız GPS ve telemetry modülü ile waypoint uçuşlarını bile yapabiliyorsunuz. Minim OSD ile sorunsuz şekilde çalışıyor. 8 kanal girişi var. Kartın ölçüleri 35x35 mm ama 360 lık bir quadda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. APM multikopter çalışmaları ile ilgili internette bir dünya kaynak bulabilirsiniz.

Multiwii SE 2.5

Bu kartta 35x35 mm ölçülerinde. Dahili Acc, barometre, compass özellikleri mevcut. GPS takılabiliyor. Minim OSD ile çalışması lazım ama ben çalıştıramadım bir türlü. En güzel özelliği ekstra takacağınız bluetooth modülü ile PID ayarlarını android cihazınızdan heryerde yapabiliyorsunuz. Memleketimizde bu kartı mini quadta kullanan çok fazla kişi var. Yurtdışında da kullanıcısı çok fazla. Dahili moduller kapatılarak Naze32 nin yaptığı her şeyi yapabiliyor ki zaten Naze32 de multiwii tabanlı bir karttır.

Ben multiwii yi şimdilik 450 sınıfı quada taktım. Ufaklığı toparladığımda ona geçireceğim. Bu kartla ilgili de çok fazla döküman bulabilirsiniz. Ben şimdilik sadece bluetooth modülünü aldım. Minim OSD de var ama bir türlü görüntü alamadım. Sorun bana ikinci el gelen OSD de olabilir.

HK nın kartı daha çok yeni. Öyle bir kart almaktansa bu kartları da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.