Alien 450 Quad Toplama / Ayar / Uçuş Konusu

Tekrar teşekkürler arkadaşlar!

Bu gün uçuş alanında bir kaç uçuş yaptım. NAZA uyumlu yan sanayi GPS işe yarıyor gibi görünüyor. Radyoyu açıp pili taktıktan sonra, önce kontrolcünün ısınmasını bekliyoruz. Sanırım yeterli sayıda uydu buluyor. Arkasından yeşil led bir süre hızlı hızlı yanıp sönüyor. Böylece eve dönüş için konumu belleğine alıyor. Sonra farklı bir şekilde yanıp söndükten sonra, tekrar yeşil led hızlı hızlı yanıp sönerek yönünü belirliyor ve belleğe alıyor. En sonunda da yeşil led hızlı hızlı iki kez yanıp sönmeye başlıyor. Gaz kolunu orta konuma getirdiğimde ise tek yanıp sönüyor. NAZA'nın klavuzunda GPS yeterli uydu bulduğunda led'in yanmayacağını söylüyor, ama hangi konumda açık değil.

NAZA'nın bu nazlanması tamamlandıktan sonra modeli kaldırıp kısmen uzaklaştırdım ve eve dönüşü denedim. Bir süre bekledikten sonra 20m'ye yükseldi, sonra kalkış yönüne döndü, yavaş yavaş geldi. Kalkış yerinin üzerinde de kısa bir süre bekledikten sonra, 1-2 m hata ile indi. Kendi GPS'inde nasıldır bilmiyorum ama, sanırım bu kabul edilebilir bir hata payıdır.

Şimdi NAZA kullanıcılarına sormak istediğim bir şey var. Emniyet (failsafe) konumunda eve dönüşü başarılı bir şekilde yaptıktan sonra, tekrar GPS konumuna alıp kalkış yaptığımda akıllı yön kontrolu (IOC) çalışmıyor. Yani, diğer üç konumlu anahtar "eve sabit (home lock)" konumunda olmasına rağmen yön kontrollarında bir değişiklik olmuyor. Bu böyle mi olmalıdır, yoksa başka türlü bir ayarlama mı yapmak gerekir? Bilen varsa ve paylaşırsa memnun olurum.

Yalnız şu da var ki, OSD şart! Yani FPV! Bu gün 5000 mah'lik pil ile uçuş yapmama rağmen, pilin uçuş sırasındaki durumunu bilmeden uçuş yapmak rus ruleti oynamak gibi bir şey!

Ömer abi, Taranisin telemetri destekli alıcıları vasıtası ile pil voltajını rahatlıkla kumandandan görebilirsin ve hatta görmene gerek kalmadan belirli aralıklarla kumnada sana voltajı okuyabilir.

Haberler ve gelismeler super Omer abi :thumbup: Artik sen de Quadro dunyasina emin adimlarla girmis durumdasin :halay: Darisi bizim basimiza :laugh:

Zafer bey, aslında şu anki alıcının da telemetrisi var. Ancak BEC'ten alıcıya ulaşan voltajı gösteriyor. Oysa doğrudan pilin voltajını görmek lazım, o nedenle demiştim.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Valla Mehmet dediğim gibi iddialı değilim. Bana yakın mesafe görüntü aktarsın yeter.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Ömer abi ağır ve sağlam adımlarla ilerliyorsun sana yakışır şekilde. :thumbup:

Artık hava çekim videolarını izlemeye çok az kaldığını görebiliyoruz. :halay:

Omer Erkan' Alıntı:
Zafer bey, aslında şu anki alıcının da telemetrisi var. Ancak BEC'ten alıcıya ulaşan voltajı gösteriyor. Oysa doğrudan pilin voltajını görmek lazım, o nedenle demiştim.
Ömer abi, pil voltajını okumak için şu sensör(FBVS-01) kullanılıyor.

Ya da istersen kendin de yapabilirsin.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ya da istersen ben sana bir tane yapayım, daha sonra Taranis üzerinde, dakikada bir voltajı sesli olarak okuma ve de ek olarak anahtara atayarak sesli okuma için gerekli konfigürasyonu paylaşayım. Taranis kumandası olmayanlar da çatlasın ;D .

O sesli okumadan yapsana abi bana bi tane. :D Ama futaba'dan okusun. Yada ben hanımı götüreyim uçuşlara, yanımda dursun okusun ;D

Zafer SAHIN' Alıntı:
Ömer abi, pil voltajını okumak için şu sensör(FBVS-01) kullanılıyor.

Ya da istersen kendin de yapabilirsin.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ya da istersen ben sana bir tane yapayım, daha sonra Taranis üzerinde, dakikada bir voltajı sesli olarak okuma ve de ek olarak anahtara atayarak sesli okuma için gerekli konfigürasyonu paylaşayım. Taranis kumandası olmayanlar da çatlasın ;D .

Valla Zafer bey, bedeli mukabilinde yaparsan çok memnun olurum! Zira 2,5 USD'lik şeyin kargosu 4.- USD. Onu da geçtim, beklemesi... Taranisi olmayanlar da çatlasın!

Yanlız, sonrdan aklıma geldi, senin alıcı nedir Ömer abi ? Nerede ise bütün telemetrili alıcılarda bu devre(FBVS-01 ve türevleri) iş görmesine rağmen, X8R ise bu devre ile voltaj okunamıyor.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Yanlız, sonrdan aklıma geldi, senin alıcı nedir Ömer abi ? Nerede ise bütün telemetrili alıcılarda bu devre(FBVS-01 ve türevleri) iş görmesine rağmen, X8R ise bu devre ile voltaj okunamıyor.

Ömer Abide X8 alıcı olduğuna 1e 10 bahse girerim. :D Maalesef yukarıdaki devre işe yaramaz.

Şu anda evde değilim, ezbere bilemiyeceğim. Ama almıştım. Yanında gelen X8R maalesef. :( Neyse, sağlık olsun!

Mesut AKIN' Alıntı:
dün akşam 5shobi.com dan aldığım ayak ve 2 axis gimbalı taktım :D

Mesut hocam şu gimbalin alıcı ile bağlantısını bir türlü yapamadım hatta üstüne bu yüzden alıcı yaktım, bağlantısını nasıl yapıyorsunuz rica etsem fotoğraf ya da video atabilir misiniz. Alıcı ile komut vererek aşağı yukarı hareket etttirmek için gereken bağlantıyı soruyorum

Alien toplayan arkadaşlar, kontrolcü montajını yaparken ağırlık merkezi olarak yeri nasıl tayin ettiniz?
Kıç kısmına lipo ön kısmına gimbal + mobius geldiğini varsayarak uçuş kontrolcüsünü en doğru nereye yerleştirebiliriz?
Motorların tepe noktalarından geçen sicim varsayımı yaparsak, bunların kesişim noktasına koymak daha mantıklı olur mu?

Bildiğim kadarıyla kontrolcü konumu ağırlık merkezinden ziyade dönüş merkezinde oluyor, bu da zaten motorları birleştiren doğruların kesiştiği yer oluyor simetrik frame'lerde. Bu tarz asimetrik frame'lerde ise başka bir hesabı vardı sanırım. Neyse, ben toplarken frame üzerinde belirlenmiş montaj yerine oturtmuştum, ağırlık merkezini ise oraya denk gelecek şekilde ayarlamıştım pili kaydırarak. Baya stabil bir uçuşu vardı bu şekilde.