Alien 450 Quad Toplama / Ayar / Uçuş Konusu

Mesut, eline sağlık. Resimler güzel olmuş. Biraz soğuk, ama heyecanlı ve güzel bir gündü.

dün akşam 5shobi.com dan aldığım ayak ve 2 axis gimbalı taktım :D birazda ışıklandırdık :D arkası için beyaz ledlerin montajını nenüz yapmadım, bu akşamda onları halledicem :)

kısa bir vidyo çektim ancak , hafta sonu okadar uçmuşumki tüm piller boştu ve boş olan bir pil ile uçmaya çalıştım :) vidyoda 00:50 sn de bi 10 15 sn havada kalabilmiş model boş pil ile :p

tabi en önemlisi bu işleri yaparken bana yardım eden kızıma çooook teşekkürler :) :yuppi: :yuppi:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mesut AKIN' Alıntı:
....
tabi en önemlisi bu işleri yaparken bana yardım eden kızıma çooook teşekkürler :) :yuppi: :yuppi:
Maşallah Allah nazarlardan saklasın onu, çok tatlı. :)

Maşallah Mesut Allah uzun ömürler versin minik hanıma :)

Benim kızım da bana çok yardımcı oluyor bu konuda, geçen gün quadı toplarken kendisi uçurmuya çalıştı havaya atarak ;D İşallah büyüyünce ilk işim tornavida penseyi öğretmek olacak tardım etsin bana :)

Maşallah , maşallah , Allah nazarlardan saklasın , Mesut ustam , şimdiden babasına böyle yardım ederse , 3-5 seneye kalmaz babası gibi becerikli bir pilot olur eminim.Allah bağışlasın Mesut ustam , haaa bu arada , quad da çok güzel ve janjanlı olmuş....... %p

Ohhh üstad sen gimbal falan, olayı yavaş yavaş profesyonel boyuta taşıyorsun %p :thumbup:

Bu arada cimcime maşallah iyice büyümüş, tam yemelik olmuş :laugh: :)

Bu arada ilk sayfada daha önce Emre'ye rezerve ettiğimiz boş mesajları senin adına değiştirdim ve son mesajını ilk sayfa da kopyaladım üstad ;)

Türker Akgün' Alıntı:
Maşallah Allah nazarlardan saklasın onu, çok tatlı. :)

Sağolasın Türker :)

tamerkaymakci' Alıntı:
Maşallah Mesut Allah uzun ömürler versin minik hanıma :)

Benim kızım da bana çok yardımcı oluyor bu konuda, geçen gün quadı toplarken kendisi uçurmuya çalıştı havaya atarak ;D İşallah büyüyünce ilk işim tornavida penseyi öğretmek olacak tardım etsin bana :)

Teşekkürler Tamer :) haha senin kızda iyiymiş :D neşeleri sağlıkları yerinde olsunda gerisi boş , benimkide dur baba ben yapayım diyor :D sağ elinde 1.5 alyan var vida söküyormuş hanfendi :D

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Maşallah , maşallah , Allah nazarlardan saklasın , Mesut ustam , şimdiden babasına böyle yardım ederse , 3-5 seneye kalmaz babası gibi becerikli bir pilot olur eminim.Allah bağışlasın Mesut ustam , haaa bu arada , quad da çok güzel ve janjanlı olmuş....... %p

Hakan bey teşekkürler :) inşallah bu hobi ile ilgilenir, TR de mağlesef bayan pilot ben hiç görmedim, bilmediğimiz nadirde olsa vardır ama ben hiç duymadım şahsen :D ve kızımında böylesine güzel bi hobi ile uğraşmasını isterim tabiki :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Ohhh üstad sen gimbal falan, olayı yavaş yavaş profesyonel boyuta taşıyorsun %p :thumbup:

Bu arada cimcime maşallah iyice büyümüş, tam yemelik olmuş :laugh: :)

Bu arada ilk sayfada daha önce Emre'ye rezerve ettiğimiz boş mesajları senin adına değiştirdim ve son mesajını ilk sayfa da kopyaladım üstad ;)

Mehmet abi teşekkür ederim :) hava çekimi olayını düşünmüyoredum hiç ama laf lafı açtığı gibi SJ4000 le başlayan macera da kendi kendine gelişti :D mesajlar içinde teşekkür ederim abi :)

Sanırım bu modeli toplayacağım bende :) Gimbal vs bağlamayı düşündüğüm için 450 framelerden düşünüyorum sanırım yeterli olur. Ben uçuş kartını naza düşünüyorum bakalım gps de düşünüyorum çünkü o kadar yatırım yapacağım uçup gitmesini istemem :) diğer uçuş kartları epey karışık geldi bana, gerçi zamanla öğrenilecek bir şey fakat nazaya ısındım nedense. Bu toplanan modelde, bütün parçalar aynı kalsa, sadece uçuş kartını naza yapsam bir sorun olmaz değil mi

valla ben helicopter sevdalisiyim ama sizin topladigin quad hakketen guzelmish cok stabilmish.allah nazardan korusun.ellerinize saglik.bazi sorularim olucak: 1)sizce yeni bir quad 450 toplarsaniz frame olarak bunu kullanirdinizmi?tavsiye edebilceginiz varmi uzerinde ek ayaklarda baglayip simdilik kamera record olsada yakin zamanlara fpv yapicam.vede desteklerse FPV,RTH,Autolevel falan.2)Kendi kumandam var TH9X(Flysky) quadlar icin receiver farkli oluyormu yoksa helide kullandigim receiver-i kullana bilirmiyim?sizdeki receiveri kullana bilirmiyim?3)pil olarakdan 4200mAh 30S aliexpress-den yada bangood-dan alsam problem olurmu?(4200 sizce fazla olmaz?)HK-dan aldigim zaman shipping icin para tutuyor.4)kontrol karti uzerine neler baglaniyor ve kamera servolaridami oraya baglanicaksa receiver uzerinde ne baglanicak? cok soru oldu affedersiniz mazur gorunuz.simdiden cok saolun. :saygilar:

Merhaba arkadaşlar,

Model aynı olduğu için ayrı konu açmak yerine buradan devam etmeye karar verdim.

Kış ortasında Cengiz Okkalı'dan aldığım quadroyu nihayet tamamlayıp, üç gün önce ilk deneme uçuşunu yaptım. Sizler için küçük, ancak benim için büyük bir adım olan ilk multi toplama deneyimim ve uçuşum. Aslında çok fazla anlatacak bir şey yok. Ama malzemeleri bir hatırlayalım;

-TMF 550 gövde
-alüminyum gps yatağı
-DJI NAZA v2 (gps siz)
-4 adet 30A T-ESC
-4 adet T-MOTOR MS2216-11 900KV
-4 adet karbon pervaneler (şimdilik kullanılmadı)
-Güç dağıtım levhası (Power distribution board) (Zafer bey'e teşekkürler)
-1045 plastik pervaneler (Zafer bey'e teşekkürler)
-NAZA V2 uyumlu GPS/Compass (pusula) ünitesi (banggood'dan )
-Alıcı Futaba R7008SB
-Radyo Futaba 14SG

Kontrolcuyu ağırlık merkezine en yakın yere yerleştirmek gerektiği için, önce gövdede tahmini ağırlık merkezini tesbit ettim.

İlk kez bir multi topladığım için ağır ve dikkatli adımlarla ilerledim, özellikle güç dağıtım levhasına yaptığım lehimleri tekrar tekrar kontrol ettim.

ESCler BEC'li. Ancak NAZA kendi güç yönetim ünitesinden beslendiği için ESC'lerin soketlerindeki (+) ucu çıkarıp, geriye doğru bantlayıp izole ettim. Kontrolcuya yalnızca sinyal ve (-) uçları taktım. Alıcıyı ayrıca bir ubec ile besledim. Ama bunun bana ilave bir faydası olurmu emin değilim.

Naza’nın klavuzunu incelediğimde SBUS girişi olduğunu fark ettim ve alıcı da SBUS olduğu için tek bir kablo ile bağlantıyı yaptım. Alıcıyı ayrıca beslediğim için, bağlantı kablosundaki (+) uçları çıkardım.

İlk ayarlar konusundaki karşılaştığım ve çözülen sorunlar ise şunlar;

Bilgisayardaki NAZA Asisstant yazılımı ile ilk bağlantıyı yaptığımda motor dönüş yönlerini anlamak için bir seçenek var. Tıkladığınızda motor dönüş yönünde çeyrek tur kadar dönmesi gerekiyor. Eğer doğru değil ise, ESC motor soketlerinden iki tanesi çıkarılıp değiştirilerek yönü düzeltiliyor. Ancak pil takıldığında motorlardan melodi gelmesine rağmen, motorlar yön denemesinde çeyrek turluk dönüşü yapmıyorlardı. Çözümü için her bir ESC alıcıya takılıp gaz kalibrasyonu yapılması gerekiyormuş.

Bunu yaptıktan sonra ise motorlar kumandadan her iki çubuk aynı anda alt köşelere çekilerek enerji almasına karşın gaz verildiğinde gaz almıyorlardı. Bunun için de kumandadan gaz kanalının yönü çevrilmesi gerekiyor (reverse).

Daha önce dediğim gibi, kontrolcü alıcı bağlantısını SBUS ile yaptığımız için, Asisstant ayarlarında D-BUS seçeneğini tıklamamız gerekiyor.

GPS ünitesine gelince, original ünitenin 160 ila 200 USD arası olduğunu görünce acaba daha uygun seçenek olabilirmi diye araştırdım ve Banggod’da buldum. 44.- USD’lik fiyatı ile, işe yararsa ucuza halletmiş olurum, yaramaz ise fazla bir kaybım olmaz diye düşünerek sipariş verdim. NAZA’nın klavuzunda belirttiği şekilde montajını yaptım. Soketi NAZA ile aynı olduğu için sorun olmadı. Bilgisayara bağladığımda yine hiç sorunsuz gördü. GPS’in işlevini sorunsuz yerine getirmesi için, kontrolcüye olan uzaklıkları girilmesi gerekiyor. Yani dikey, yatay ve çapraz.

Ayrıca, radyoda üç konumlu iki anahtar belirledim ve birine GPS, Atti ve emniyet (Failsafe) uçuş modu, diğerine de akıllı yön kontrolü (IOC =Intelligent Orientation Control) seçeneklerini atadım. Yani eve dönüş (home lock), sabit yön (course lock) ve kapalı.

Ayrıca, güvende olmak için gidebileceği en yüksek irtifa ve mesafeyi 150m’ye ayarladım.

Bunlardan sonra ilk kez pervaneleri taktım, tabii pervanelerin balanslarını yaptım.

Elimde mevcut 2200 MAh’lik piller ile üç gün önce bahçede ilk denemeyi yaptım.

GPS şimdilik işe yarar gibi görünüyor. Ancak uçuş alanında biraz daha uzak mesafe içinde eve dönüş vs denemeleri yapmadan tam emin olmak zor.

Öte yandan, NAZA’nın en zor tarafı ise herhalde değişik renklerde ve aralıklarla göz kırpan led ile ne anlatmaya çalıştığını anlamak!

Yarın uçuş alanına gidip daha ayrıntılı denemeler yapacağım.

Fazla resim çekme fırsatım olmadı, ama bir kaç tane aşağıda.

Resmi çektikten sonra geleneksel bağlantı yerine SBUS bağlantı yaptım

Ömer abi eline sağlık. :bravo:

Merakla takip edeceğiz gelişmeleri. :thumbup:

Abi ellerine saglık sonunda quadromuz da goklerdeki yerini aldı desene :halay: insallah canlı uçuşunu da izlemek nasip olur :) en cok da Klone GPS sorunsuz çalısmasına sevindim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Türker Akgün' Alıntı:
Ömer abi eline sağlık. :bravo:

Merakla takip edeceğiz gelişmeleri. :thumbup:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Abi ellerine saglık sonunda quadromuz da goklerdeki yerini aldı desene :halay: insallah canlı uçuşunu da izlemek nasip olur :) en cok da Klone GPS sorunsuz çalısmasına sevindim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Teşekkürler arkadaşlar. SJ4000 kameramız da var. Bundan sonra bir kamera dengeleyici (gimbal) uydurmak gerekecek herhalde. Ötesinde de en fazla 1km mesafeden sorunsuz görüntü aktarımı falan, bakalım! :-\

Vaay , Ömer abiciğim , yeni modelin hayırlı olsun :halay: , artık güzel görüntüler izleriz bunun sayesinde...Kırımsız uçuşları olur inşallah abi... :thumbup:

Hayırlı olsun Ömer abi eminim güzel fpv kayıtları izleyeceğiz.

SM-G900F cihazımdan gönderildi