Align 3GX FBL Ünitesi Ayarları-2 : DIR Menüsü Ayarları

Türker Akgün

Moderator
İlgi Alanı
Heli
Bu konumuzda Align 3GX FBL ünitenin DIR Menüsü Ayarları ile serimize devam edeceğiz. Konumuzun içeriği büyük oranda 3GX ünitemizin sağlıklı çalışabilmesi için gerekli mekanik ayarlamalardan oluşmaktadır. (Collective ve Cyclic açı ayarları, Gyro düzeltme yönleri ve limitlerin kaydedilmesi...)

Ayar aşamalarımız :

- Align 3GX FBL Unitesi Ayarları : Alıcı Bağlantısı
- Align 3GX FBL Unitesi Ayarları-1 : Kumanda Ön Ayarları
- Align 3GX FBL Unitesi Ayarları-2 : DIR Menüsü Ayarları
- Align 3GX FBL Unitesi Ayarları-3 : Kuyruk Menüsü Ayarları
- Align 3GX FBL Unitesi Ayarları-4 : Throttle Kalibrasyon Ayarı
- Align 3GX FBL Unitesi Ayarları-5 : Yazılım Ayarları
- Align 3GX FBL Unitesi Ayarları-6 : Final Kumanda Ayarları
- Align 3GX FBL Unitesi Ayarları-7 : 2 Eksen Gyro Ayarları
- FBL- Flybarless Helilerde Maiden Öncesi Nihai Son Kontroller
- Align 3GX FBL Unitesi : Kullanıcılardan Gelen Soru / Sorunlar
- Align 3GX FBL Ünite Kuyruk Ayar Problemi

Flybarlı (FB) ile Flybarless (FBL) Heli arasındaki Temel Farklar / Benzerlikler
FBL- Fylarless Helikopterlerde Kumanda ve Elektronik Ayar / Setup Konu Indeksi

3GX FBL Unitesi Ayarları-2 : DIR Menüsü Ayarları Videomuz
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Notlar :
- DIR menüsüne giriş yapmak için ünite üzerindeki SET butonuna basılı tutarken sisteme enerji verir, ileriye doğru sırasıyla yanmaya başlayan yeşil ışıklardan 5'incisi yanmadan önce SET butonundan elimizi çekeriz.
- Her ne kadar senkronun tutturulabilmesi için çaba sarfedilmiş olsa da ünitenin yakın çekim görüntüsü ve uzaktan çekim video aynı zamanda çekilmedikleri için %100 uyumlu değillerdir.

Faydalı Videolar :
- CYCLIC Servo Yön Kontrollü :
- CYCLIC Servo Kolları 90 Derece Ayarlaması :
- SWASHPLATE Paralellik AYARI :
- PITCH Açı Ayarı :
- AILERON ve ELEVATOR Açı Ayarı :

Rezerve. :saygilar:

3GX ile ilgili olarak DIR kelimesini çok duymuş ve merak etmişimdir. Bakalım nasıl bir şeymiş :D

Türker bey çok yararlı bi video eminin bir çok kişi bu videodan faydalanacaktır. Tebrikler :saygilar:

trex 450 pro dfc ve spektrum dx8 bendeki set bu videolar bana ilaç gibi geldi fakat sol stick açı değerleri swashplate ayrındaki pit değerini 40 düşürerek throttle gaz değeri tam gazda 11° oluyor fakat sağ stick değerini swashplate menüsünden ail ve ele değerlerini +5 lere kadar indirince açı değerleri aileron ve elevator +6 -6 oluyor ama servolar bu değerler için okadar ağır çalışıyorlarki bildiğin ağır çekim :lollol: ama ail ve ele değerlerini arttırdıkça servo hızıda artıyor ne yapmam lazım

Muammer Akbulut' Alıntı:
trex 450 pro dfc ve spektrum dx8 bendeki set bu videolar bana ilaç gibi geldi fakat sol stick açı değerleri swashplate ayrındaki pit değerini 40 düşürerek throttle gaz değeri tam gazda 11° oluyor fakat sağ stick değerini swashplate menüsünden ail ve ele değerlerini +5 lere kadar indirince açı değerleri aileron ve elevator +6 -6 oluyor ama servolar bu değerler için okadar ağır çalışıyorlarki bildiğin ağır çekim :lollol: ama ail ve ele değerlerini arttırdıkça servo hızıda artıyor ne yapmam lazım
Muammer Bey sorunuzu anlıyamadım malesef. ??? Aileron ve elevatör için +5 anormal düşük bir değer bir terslik var. :-\ Bir video çekerseniz daha iyi yardımcı olabilirim diye zannediyorum.

bütün ayarları sizin anlattığınız gibi yaptım dır menüsü kuyruk menüsü herşey tamam 2 tane sıkıntım var 1 aileron ve elevatör açı dedeğerlerim +14 -14 normalde +8 -8 olmaları gerekiyor bu ayarı nerden yapacağım swash menüden +60 değerlerini kısarak yapsam +60 aileron veya elevatörü + 5 e kadar indirirsem ançak açı değeri 8 denk geliyor ve stick komutları çok yavaşlıyor. swash menüdeki pic değerini +45 lere indirdimmi pic açı değeri 11-12 değerlerinde normal oluyor. sorum şu aileron ve elevatör açı değerleri spektrum dx8 kumandada nerden ayarlanacak hangi menüden hangideğerler değişecek venim ail ve ele açılarım 14 civarında. pic değerimi swash menüden+45 lere düşürünce normal açı değerine geliyor onda sorun yok gibi.

2. sıkıntım bütün adımları doğru yaptığım halde 3gx ile pc arasındaki bağlantıyı sağlayamadım 3 adet pc değiştim olmadı . yaptığım adımlar 3gx v4 programını alig sitesinden indirip pc ye kurdum , data kablosunu 3gx ünitesine taktım ve 3gx i çalıştırdım kumandaile bağlantı kurdu ve açıldı herşey normal , sonra usb kabloyu pc ye bağlayıp 3gx v4 programını çalıştırdım linking yazısında kalıyor bağlantı sağlanıp usb yazısı gelmiyor. bunu yarın başka data kablosuyla deneyip test edeceğim bakalım ne olacak kablodamı bir arıza var göreceğiz.

şu an beklediğim cevap aileron ve elevatör açı ayarları için spektrum dx8 hangi menü hangi ayarlardan değişecek teşekkürler

3gx bağlantı sorunumun videosu

Sadece tahmin. Acaba Pc versiyon ile 3gx üzerindeki versiyon aynı degil de o yüzden mı haberleşiyor ? Mesela HC-3x benzer sorunu yasamıştım. Ünite uzerinde hangi versiyon var. Yazılım güncelleme yapabiliyor musunuz ?

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Sadece tahmin. Acaba Pc versiyon ile 3gx üzerindeki versiyon aynı degil de o yüzden mı haberleşiyor ? Mesela HC-3x benzer sorunu yasamıştım. Ünite uzerinde hangi versiyon var. Yazılım güncelleme yapabiliyor musunuz ?

HC-3X'den farklı Mehmet Abi, 3GX yazılımı aradaki dongle olduğu sürece üniteyle versiyon farkı gözetmeksizin haberleşebiliyor.

ünite üzerinde kesin değil ama v3,0 olması lazın ilk sahibi tarafından güncellenmiş ve bir sorun yaşamamış yarın pc ye v3,0 kurup deneyeceğim sonra bwşka bir dongle ile deneyeceğim
aileren ve elevatör açıları için bir cevap alamadım 14° duruyorlar öyle :) swash linklerini 3er tur sıktım belki açılarda değişiklik olur dedim ama nafile belki 1° daha düştüler ama yeterli değil pic 11° normal . gaz sticki 0 pozisyonda ail ve ele açıları 14° bu değerleri nasıl düşüreceğiz swash menüyü deniyorum normalde türker beyin olması gereken dediği değerler ail = +60 ele = +60 pic = +60 bu değerleri ail = +5 ele = +8 pic = +45 düşürünce ail =+-8° ele = +-8° pic = 11° oluyor ama servo hızları busefer çoook ağırlaşiyor bu şekilde olmasımı lazım yoksa ters bişeylermi var

Muammer Akbulut' Alıntı:
ünite üzerinde kesin değil ama v3,0 olması lazın ilk sahibi tarafından güncellenmiş ve bir sorun yaşamamış yarın pc ye v3,0 kurup deneyeceğim sonra bwşka bir dongle ile deneyeceğim
aileren ve elevatör açıları için bir cevap alamadım 14° duruyorlar öyle :) swash linklerini 3er tur sıktım belki açılarda değişiklik olur dedim ama nafile belki 1° daha düştüler ama yeterli değil pic 11° normal . gaz sticki 0 pozisyonda ail ve ele açıları 14° bu değerleri nasıl düşüreceğiz swash menüyü deniyorum normalde türker beyin olması gereken dediği değerler ail = +60 ele = +60 pic = +60 bu değerleri ail = +5 ele = +8 pic = +45 düşürünce ail =+-8° ele = +-8° pic = 11° oluyor ama servo hızları busefer çoook ağırlaşiyor bu şekilde olmasımı lazım yoksa ters bişeylermi var
Muammer Bey elevatör ve aileron açıları gaz stiğiniz tam orta noktada yani pitch açınız " 0 " derecede iken ölçmeniz gerekiyor. Eğer siz gaz " 0 " yani minimumdayken -11 derecede aileron ve elevatör açılarını ölçüyorsanız normaldir 14 dereceler çıkması. ???

Şu videoyu izlediniz değil mi ?

o videoyu en azonkez izledim ama orda durum normal 1° fazlalık bir açı var swash menüden ilgili yönün değerini 10- 15 değer kısarak düzeliyor bendeki durum 7° ye yakın fazla bir açı sözkonusu .benim gaz sticki 0 dediğim yer (50 demem gerekiyor normalde ) tam ortada sizlerinde üzerine basabasa söylediğiniz yerde gazın dip ve son sınırının ortası yani 50 olan bölüm . bu bölümdeyken 0 ° de sabitliyorum dijital açı ölçeri palin 3/1 olan bölümüne takıp sonra tam sağ 14° tam sol 14° yani sol stick olması gereken yerde tam ortada ailerenda elevatörde aynı 14° . ayrıca swash değereini +60 tan +45 indirince 11° olan pic açısı yani 15 değer düşünce normale gelmiş oluyorda neden elevatör ve aileronda 50 derece düşünce normale yaklaşıyor bence hiç normal değil swash menü haricinde su aileron ve elevatör servo açı hareketlerini daraltıp değerleri normale döndürmevimkanı yokmu

Muammer Akbulut' Alıntı:
o videoyu en azonkez izledim ama orda durum normal 1° fazlalık bir açı var swash menüden ilgili yönün değerini 10- 15 değer kısarak düzeliyor bendeki durum 7° ye yakın fazla bir açı sözkonusu .benim gaz sticki 0 dediğim yer (50 demem gerekiyor normalde ) tam ortada sizlerinde üzerine basabasa söylediğiniz yerde gazın dip ve son sınırının ortası yani 50 olan bölüm . bu bölümdeyken 0 ° de sabitliyorum dijital açı ölçeri palin 3/1 olan bölümüne takıp sonra tam sağ 14° tam sol 14° yani sol stick olması gereken yerde tam ortada ailerenda elevatörde aynı 14° . ayrıca swash değereini +60 tan +45 indirince 11° olan pic açısı yani 15 değer düşünce normale gelmiş oluyorda neden elevatör ve aileronda 50 derece düşünce normale yaklaşıyor bence hiç normal değil swash menü haricinde su aileron ve elevatör servo açı hareketlerini daraltıp değerleri normale döndürmevimkanı yokmu
Normal değil Muammer Bey. DIR menüsünde (yani bütün gyroların devre dışı olduğu bölümde) yapıyorsunuz değil mi bu ölçümleri ?

hayır dır menüsünde yapmıyorum normal kumandayı acıyorum heliye enerji veriyorum motorun esc kablolarını söküyorum öyle yapıyorum açı ayarı için dır menüsündemi olmak lazım o şekilde hiç denemedim

Muammer bey bu konun ilk mesajında video icerigi olan DİR menüsünde nelerin ayarladigini (Collective ve Cyclic açı ayarları, Gyro düzeltme yönleri ve limitlerin kaydedilmesi...) Türker kardeşim özetlemiş. Siz bu konudaki video ve diğer ilgili 3Gx videoları bastan sona izlediniz mı ?

Cep telefonundan Tapatalk 2 aracılığı ile gönderildi.