Align TREX 550L Dominator // Kutu Açılımı // Montaj Aşamaları

Eline sağlık. Çok temiz iş çıkarmışsın.

Ben spirit fbl kullanacağını sanıyordum ama...

Tekrardan hayırlı olsun ibrahim güzel günlerde kırımsız uçuşlar dileğiyle..

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Frame toplama süreci, Elektronik Yerleşim, Ana gövde, Ve Nihayet Mekanik olarak Toplama Tamamlandı, ilk sayfaya eklenmiştir
Dominatör ortaya çıkmış bulunmakta...

İbrahim eline koluna sağlık. :bravo: Çok güzel bir konu kazandırdın foruma, eminim birçok arkadaşımıza faydalı olacak. :RCKolik:

Güzel fotoğrafları falan gördükçe modelden alasım geldi ne yalan söyliyim. :laugh: Güzel günlerde uçurmak nasip olsun kardeşim. :halay:

Yalnız daha ilk günden modeli kaptırman kötü olmuş. :lollol: :lol: :lol:

Burak Öğüt' Alıntı:
Abi ellerine sağlık. :saygilar:
Videolar, fotoğraflar çok iyi. Maşallah model de harika, çok yakışıklı olmuş. :bravo: Artık geriye ayarları kalmış. Onlarıda kısa zamanda halledersin. Sonra gelsin uçuşlar. :yuppi:
Senin yakışıklıda uçacak yaşa gelmiş artık. Onuda yavaş yavaş alıştır. Sonra baba oğul uçarsınız. :halay: :halay:
Teşekkürler Burak :saygilar:
Daha da iyileri senin olsun inşallah
Elimizden geldiğince paylaşmaya çalıştık.
Zaten bizim ufaklığa senin bu demessem iş yaptırmıyor bana, ne zaman bitecek deyip durur ;D ;D

Rasim Öztürk' Alıntı:
Eline sağlık İbrahim, güzel konu oldu, fazlasıyla görsel :saygilar:

Servo 90 derece işleri için üniteyi ve lipoları işin içine katmadan şöyle bir çözüm mümkün;

Main gear mesh için baktım hakikaten öyleymiş. Herhangi bir slot delik veya mount için kayar mekanizma vs yok. O ufak hareket zararlı değil, hatta pinyonun çok baskı yapmaması ve çok az boşluklu olması güzel birşey. Ama çok boş olursa da ana dişliyi yer.. Align ayarlamış demek ki, siz çok kurcalamayın demiş, saygı duyuyoruz :)

Teşekkürler Rasim :saygilar: Faydalı olduysa ne mutlu bize :RCKolik:
Servo test cihazına bir bakayım olursa bir alışveriş atarız sepete.
çok boşluk yok milimsel, normal motoru çıkarıp da pinyonu dişliye tuttuğumda sıfır oluyor boşluk ve iyice yapışıyor, ama dediğin gibi bilerek ayarlanmışta gönderilmiş gibi böyle. Mustafa'da da aynı şekilde olması normal olduğunu kanıtlar nitelikte oldu :saygilar:

Cahit Kaş' Alıntı:
Eline sağlık. Çok temiz iş çıkarmışsın.

Ben spirit fbl kullanacağını sanıyordum ama...

Spirit projesi olmadı abi ne yazıkki, şu an gproyla devam edeceğim gibi görünüyor :saygilar:

Mustafa Atabek' Alıntı:
Tekrardan hayırlı olsun ibrahim güzel günlerde kırımsız uçuşlar dileğiyle..

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Teşekkürler Mustafa :saygilar: Hep birlikte kırımsız uçuşlar olsun inşallah :)

Türker Akgün' Alıntı:
İbrahim eline koluna sağlık. :bravo: Çok güzel bir konu kazandırdın foruma, eminim birçok arkadaşımıza faydalı olacak. :RCKolik:

Güzel fotoğrafları falan gördükçe modelden alasım geldi ne yalan söyliyim. :laugh: Güzel günlerde uçurmak nasip olsun kardeşim. :halay:

Yalnız daha ilk günden modeli kaptırman kötü olmuş. :lollol: :lol: :lol:

Teşekkürler Türker Abi :saygilar:
Yararlı olabildiysek ne mutlu bize :RCKolik:
Sana daha da güzelleri yakışır abicim, ama makine gerçekten çok hoşuma gitti, sandalyeyi çekiyom altıma, alıyorum karşıma modeli, bir fincan kahve eşliğin de izleyip izleyip duruyorum :laugh: :lollol:
Model kendisinin diye biliyor, yoksa bize bir dakika iş yaptırır mı :lol:

Daha kolay ulaşılabilirlik açısından, yönetimimiz tarafından uygun görülürse konunun sabitlenmesini rica ediyorum. :saygilar: :RCKolik:

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Daha kolay ulaşılabilirlik açısından, yönetimimiz tarafından uygun görülürse konunun sabitlenmesini rica ediyorum. :saygilar: :RCKolik:
Tek kelime ile harika bir konu oldu Ibrahim. Gerek açıklayıcı notlar, gerek resim gerekse de videolar ile şahane bir kaynak :thumbup: :bravo: Emeğine sağlık kardeşim.

Daha önce "Model Inceleme" Indeks sayfamıza ilave ettiğimiz bu konuyu hemen sabitliyorum :RCKolik: Inşallah en kısa süre içerisinde MAIDEN hep beraber görürüz :halay:

Montaj ve paylaşımlar ile ilgili yorum / sorularım ise :

-- Gerçi kablolamayı içten çok güzel yapmışsın ama Frame kenarlarını 0 Su zımparası ile zımparaladın değil mi Ibrahim ?
-- Tail Boom case değiştiğini hiç fark etmemiş şimdiye kadar.
-- Servo kolları ile ilgili olarak. Yerinde olsam Cyclic servoların METAL kollarını mümkün olan en kısa süre içerisinde değiştirirdim. Malum Metal çok şık duruyor ama allah korusun bir kırım anında tüm yükü servoya aktardığı için şahsen metal servo kolu kullanımına karşıyım.
-- Diğer tarafdan bundan sonra 4 kollu plastik servo kolunu önceden kesme. 4 kollu olmasının avantajı servoya enerji verince 90 der en yakın kolu tercih edip, diğerlerini ondan sonra kesmek. Sen bu kısmı atladın gibi geldi bana.
-- Motor- Ana Dişli Mesh (Boşluk Ayarı) : Dediğin gibi zaten Align bunu ayarlamış ve kullanıcıya bırakmamış. Elleri Ana dişliyi oynatınca çıkan ses normal. Bu olması gereken boşluğun olduğunu gösteriyor, için rahat olsun ;)

-- Son olarak Modelin Esas sahibinin de maşallahı var, Allah nazarlardan saklasın %p

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Tek kelime ile harika bir konu oldu Ibrahim. Gerek açıklayıcı notlar, gerek resim gerekse de videolar ile şahane bir kaynak :thumbup: :bravo: Emeğine sağlık kardeşim.

Daha önce "Model Inceleme" Indeks sayfamıza ilave ettiğimiz bu konuyu hemen sabitliyorum :RCKolik: Inşallah en kısa süre içerisinde MAIDEN hep beraber görürüz :halay:

Teşekkür ediyorum Mehmet Abi :saygilar:
yararlı bir konu olduysa ne mutlu bizlere :RCKolik:
Gpro üniteyi de çözebilirsem onu da kaynak olarak üniteler bölümüne ekleriz inşallah %p

- frame kenarlarını zımparalamayı düşündüm fakat çok yumuşak geldiğinden gerek duymadım, keskin değildi yani, zaten tek frame kenarına denk gelen kablo o görünen yer. Kabloyu kesme durumunu hissetseydim zımparalardım. Ama önerin yine de yapmam yönünde olursa yaparım kesinlikle.
-Benim de dikkatimi çekti paylaşayım dedim boom caseyi.
-Daha önceden metal servo kolları ile ilgili yorumunu okumuştum abi fakat Doğukan da bu servolardan kullanıyor, onun dediği, servoya dışardan bir baskı geldiğinde( kırım aşamasında) direk kendisini korumaya alıyor, diş sıyırmasına karşın demişti, onun açıklamalarını dikkate alarak taktım direk metal kolları. Bu konuyla ilgili aslında detaylı bir açıklama alabiliriz Doğukan'dan.
-Evet dörtlü kolların uygun olanlarını ayarlamayı atlamış bulunmaktayım :laugh: ki yedek oldukça çok koymuşlar dörtlü kollardan, tekrardan ayarlama yapabilirim.
-Şimdi içim rahatladı boşluk konusunda :thumbup:
-Allah razı olsun Abicim, Rabbim herkese hayırlı evlatlar nasip eylesin, ona ait bir model olduğuna inandırdım, yoksa bana yar etmez onu :lollol:

Öneriler için tekrardan teşekkürler :saygilar:

ESC yi kontrol ettinizmi. Talon 90 ESC paketi içinden Free Castle Link USB Adaptör için indirim kodu çıkıyor. bu kodla bu adaptör ücretsiz alınabiliyor.
paketi kontrol etmeden once bir tane almistim. bugun elime ulasti. ihtiyaci olan arkadasa gelecek olan usb adatörunu verebilirim

Akay Gulmer' Alıntı:
ESC yi kontrol ettinizmi. Talon 90 ESC paketi içinden Free Castle Link USB Adaptör için indirim kodu çıkıyor. bu kodla bu adaptör ücretsiz alınabiliyor.
paketi kontrol etmeden once bir tane almistim. bugun elime ulasti. ihtiyaci olan arkadasa gelecek olan usb adatörunu verebilirim
Evet Akay Bey kodu Castle gönderdim bende.
Ne zaman gelir bilemiyorum ama şu an elimde arkadaşın var ayar aşamasından sonra kısa vadede bir işi kalmaz gibi görünüyor.
Fazla olan linki paylaştığınız için teşekkürler :saygilar:

İbrahim ellerine sağlık cihaz çok yakışıklı olmuş. :) Ben kıyamam şahsen bununla uçmaya :laugh: O yüzden hiç sıfır model toplamıyorum ;D

Ibrahim ufakligin masallahi var heli zehrini bulasmis anlasilan :laugh: Allah anali babali buyutsun isallah.

Modelde cok guzel. Guzel paylasim oldu. Kirimsiz olsun ucuslarin :thumbup:

Arda Erkan' Alıntı:
İbrahim ellerine sağlık cihaz çok yakışıklı olmuş. :) Ben kıyamam şahsen bununla uçmaya :laugh: O yüzden hiç sıfır model toplamıyorum ;D
Eyvallah kardeşim :saygilar:
Aynen dediğin gibi şu an izlemekle yetiniyorum.
Bir havalanırsa sıfırlığı kalmaz o zaman rahatlar ve uçururum :laugh:

tamerkaymakci' Alıntı:
Ibrahim ufakligin masallahi var heli zehrini bulasmis anlasilan :laugh: Allah anali babali buyutsun isallah.

Modelde cok guzel. Guzel paylasim oldu. Kirimsiz olsun ucuslarin :thumbup:
Teşekkür ederim Tamer'im. Cümlemizinki ni inşallah %p
Onu yetiştirebilirsem çekirdekten daha ne isterim bilmiyorum ama hala helikoptere uçak demesi korkutmuyor değil beni :lollol:

İbrahim,süpersin maşallaah :bravo: :bravo: :bravo:
modelin sahibi çok yakışıklı, modelci yetişiyor inşallah.
fotoğraflar da çok güzel tebrik ederim
Tekrar hayırlı olsun ve keyifli uçuşlar dilerim...

Akay Gulmer' Alıntı:
castleden adaptor geldiginde . Ahmet kursat arkadasimiza gonderiyorum

SM-T700 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi