BLADE mCP X BL : Kullanıcı Yorumları / Tavsiyeleri / Önerileri / Bulgular

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bilgilendirme için teşekkürler Kadir Bey ;) Bu arada upgrade gayet güzel gözüküyor :thumbup:

teşekkürler,, görselliğin yanında pallerin değişimi ile stabililte ve performansın artacağı kanaatındayım, KDE XF paller bu konuda oldukça iddialılar.... İlerisi için kafamda karbon ana gövde 3mm karbon boom, boom support ve karbon vertical fin v.s. var tabi biraz rahatlayınca bu ara oldukça harcama yaptık model işine :) helikopterin ana motorunu ve kuyruk motorunu outrunner motorlar ile değiştirebiliyorsunuz, helifreak de yapanları okudum 500 mah lık pil kullanıyorlar ve 125 mm paller boyut büyüyor, performans artıyor ama outrunner kuyruk motoru yapımı oldukça uğraştırıcı.....

Kadir bey bu arada bu ufaklik ile hic uçuşunuzu göremedik. Sizden de bekliyoruz söyle guzel bir video. Hem Upgrade canlı canlı gormuş oluruz :)

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Kadir bey bu arada bu ufaklik ile hic uçuşunuzu göremedik. Sizden de bekliyoruz söyle guzel bir video. Hem Upgrade canlı canlı gormuş oluruz :)

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Haklısınız Mehmet Abi,
en son grup olarak uçtukdan sonra hava pek iyi olmadı buluşamadık da,, ara sıra eve yakın basket sahasında hover ve alan turu atıyorum sadece körelmemek adına...Bu hafta sonu da yağmurlu olduğundan ilk güzel havada bir video çekip ekliyecem.

Anten ve Güç Kablosu Yerleşimi

Arkadaşlar,

Nette dolaşırken "Anten ve Güç Kablosu" nun güzargahı konusunda uyarılar gördüm. Sizlerle paylaşım dedim.

Bazı kullanıcılarda zaman içerisinde anten kablosunun zarar görmesinden dolayı BIND olmama, bazılarında ise enerjii kablosunda kısmı yanma olayları yaşanmış.

Şu ana kadar buna dikkat etmeden epey bir uçuş yaptık ve bir sıkıntı olmadı çok şükür. Ama yazın havalar sıcakken daha dikkatli olmak gerekebilir.

SORUN : Resimde ana kart üzerinde gözüken FET, kullanım sırasında aşırı ısınıyormuş. Hatta aşağıdaki resimde görüleceği üzere, birisi merak edip 15 san çalıştırdıktan sonra sıcaklığı ölçmüş ve 140 F görmüş.

ÇÖZÜM: Anten ve güç kablolarının söz konusu FET yüzeyine temas etmeyecek şekilde, kablo güzargahına dikkat etmek.

[attachimg=1]

[attachimg=2]

Ekli dosyalar

• FETTemperature.jpg
    FETTemperature.jpg
    32.3 KB · Görülme: 150
  • Anten Kablo.JPG
    Anten Kablo.JPG
    131.8 KB · Görülme: 150
Kırılan Iniş Takımının Tamiri

Şu ana kadar gerek Türker kardeşim gerekse ben, uçuşlar sırasında epey bir düştük :laugh: Bu düşüşler sırasında heli dayanıklılığını çok iyi bir şekilde ispatladı %p

En çok korktuğumuz kuyruk borusu bile yerinden ve ana karttan çıkıp fırladı ama yine de bir şey olmadı.

Belki de bizim uçuş stilimize bağlı da olabilir ama düşmeler sonrası en çok hasar alan nokta "INIŞ TAKIMI" oldu. Daha doğrusu iniş takımı düşmenin de şiddeti ile gövdeden ayrılırken "ÖN yada ARKA" pinleri kırıldı. Bu şekilde şu ana kadar toplam 3-4 tane iniş takımı değiştirmek zorunda kaldık.

Yine nette araştırırken bu şekilde hasar gören iniş takımını yeniden kullanabilmek için çok pratik bir çözüm gördüm ve sizlerle de paylaşım dedim :thumbup:

ÇÖZÜM : Kırılan pin olduğu yere kablo bağı ile pin görevini görecek bir yapı oluşturmak :halay: Detaylar resimlerde ;)

[attachimg=1]

[attachimg=2]

[attachimg=3]

Ekli dosyalar

• Inis Takimi_01.JPG
    Inis Takimi_01.JPG
    121.2 KB · Görülme: 169
  • Inis Takimi_02.JPG
    Inis Takimi_02.JPG
    74.5 KB · Görülme: 165
  • Inis Takimi_03.JPG
    Inis Takimi_03.JPG
    80.5 KB · Görülme: 167

Şu ana kadar gerek Türker kardeşim gerekse ben, uçuşlar sırasında epey bir düştük :laugh: Bu düşüşler sırasında heli dayanıklılığını çok iyi bir şekilde ispatladı %p

.................

ÇÖZÜM : Kırılan pin olduğu yere kablo bağı ile pin görevini görecek bir yapı oluşturmak :halay: Detaylar resimlerde ;)

Güzel paylaşım Mehmet Abi,
kabloların geçtiği yere bir kelepçe sanırım işi çözücek, akşama uygulayım... bir de ev yapımı tail boom support lazım bu alete,, titreşimden kuyruk oldukça etkileniyor

kadir kocaman' Alıntı:
Güzel paylaşım Mehmet Abi,
kabloların geçtiği yere bir kelepçe sanırım işi çözücek, akşama uygulayım... bir de ev yapımı tail boom support lazım bu alete,, titreşimden kuyruk oldukça etkileniyor
Heli de nasıl bir titreşim meydana geliyor da bundan kuyruk etkileniyor anlamadım :rolleyes: Yani ya ben de olmadı ya da fark etmedim. Keşke bir video olsada görebilsek. Bu konu ile ilgili değişik paylaşımlar gördüm ama amaç titreşimi önlemek değil de, kuyruğun çarpmalar sonrasını çıkmasını engellemek amaçlı.

Heli de nasıl bir titreşim meydana geliyor da bundan kuyruk etkileniyor anlamadım :rolleyes: Yani ya ben de olmadı ya da fark etmedim. Keşke bir video olsada görebilsek. Bu konu ile ilgili değişik paylaşımlar gördüm ama amaç titreşimi önlemek değil de, kuyruğun çarpmalar sonrasını çıkmasını engellemek amaçlı.

Abi kuyruğu elleyince malum titriyor hafiften boom supportla onu engelliyor ama çok lazımmı dersen en azından kuyruk borusunun oynamaması için olabilir... Bu arada geçen bahsettiğim problem dediğiniz gibi fazla artı açıp az eksi açı almasıymış,, fabrikasyon böyle problemleri olabiliyormuş şimdi hallettim orta stick de 0 açı alıyor artı ve eksi eşit oldu, hafta sonu hava güzel gerçi buna üzülmemiz lazım dünyamız yanıyor ama pilleri şarj edip inşallah bu sefer invertte dururum, geçen defa sorun benden değilmiş ona sevindim...

kadir kocaman' Alıntı:
...bu sefer invertte dururum, geçen defa sorun benden değilmiş ona sevindim...
Bende sizin gibi şimdi rahatlıkla ters uçabileceğinizi düşünüyorum Kadir Bey. %p

Türker Akgün' Alıntı:
Bende sizin gibi şimdi rahatlıkla ters uçabileceğinizi düşünüyorum Kadir Bey. %p

inşallah Türker Bey,

kadir kocaman' Alıntı:
Abi kuyruğu elleyince malum titriyor hafiften boom supportla onu engelliyor ama çok lazımmı dersen en azından kuyruk borusunun oynamaması için olabilir... ....
....... inşallah bu sefer invertte dururum, geçen defa sorun benden değilmiş ona sevindim...
Kadir benim micro mantığımı biliyorsun, uçarken çıkmayan şeyleri fazla rijit yapmamak lazım. Zira düşme sırasında hasar daha büyük olabiliyor. Mesela geçenlerde öyle bir çimin üstüne çakıldım ki, dedim heli gitti :laugh: Heli iniş takımı, canopy, ana dişli ve kuyruk olmak üzere 4 parçaya ayrılmıştı. Hatta kuyruk, ana karttan soketini çıkarıp, komple 30 cm uzağa fırladı. Ama ne frame girişinde ne de kuyruk borusunda en küçük hasar yoktu. Puzzel yapar gibi tüm parçaları birleştirip, uçmaya devam ettim. Eee daha ne olsun, değil mi :halay:

Demek fabrikasyon bir ayar hatası varmış ;) Bazen olabiliyor bu tür durumlar. Bence de bu hafta daha rahat edeceksin, şimdiden kolay gelsin %p

Kadir benim micro mantığımı biliyorsun, uçarken çıkmayan şeyleri fazla rijit yapmamak lazım. Zira düşme sırasında hasar daha büyük olabiliyor. Mesela geçenlerde öyle bir çimin üstüne çakıldım ki, dedim heli gitti :laugh: Heli iniş takımı, canopy, ana dişli ve kuyruk olmak üzere 4 parçaya ayrılmıştı. Hatta kuyruk, ana karttan soketini çıkarıp, komple 30 cm uzağa fırladı. Ama ne frame girişinde ne de kuyruk borusunda en küçük hasar yoktu. Puzzel yapar gibi tüm parçaları birleştirip, uçmaya devam ettim. Eee daha ne olsun, değil mi :halay:

Demek fabrikasyon bir ayar hatası varmış ;) Bazen olabiliyor bu tür durumlar. Bence de bu hafta daha rahat edeceksin, şimdiden kolay gelsin %p

Haklısın Mehmet Abi,
bazı şeyleri çalışıyor ise elleme mantığı var, helikopter dediğin gibi oldukça sağlam şimdiye kadar 2 defa çakıldı maşallahı var :) inşallah yarın bir invert yaparım

selam arkadaşlar,, bugün hava oldukça rüzgarlıydı biraz da kuru öksürük olunca keyifsizlik den dışarı çıkma durumum yoktu ama çıkmak zorunda kalınca 2 pil yanıma alıp ufaklığı biraz dolaştırdım :) pal açılarını düzeltince stabilitesi ve verdiği tepkiler oldukça iyi oldu, tail wag neredeyse kalmadı,alan dar olduğundan idle up açmadığım halde kuyruk ve helinin durumu rüzgara rağmen süperdi .... video yükleniyor az sonra :)

kadir kocaman' Alıntı:
......... pal açılarını düzeltince stabilitesi ve verdiği tepkiler oldukça iyi oldu, tail wag neredeyse kalmadı,alan dar olduğundan idle up açmadığım halde kuyruk ve helinin durumu rüzgara rağmen süperdi .... video yükleniyor az sonra :)
Vay süper haber Kadir Bey %p Video merakla bekliyoruz ;)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol