Bu pil uçar mı?

İlgi Alanı
Uçak
Selamlar! Uzun bir aradan sonra bir uçak yapayım dedim, giriştim işe. Takım ve TeknoFest harici ilk kendi yaptığım model olduğu için hem tam tecrübe kazanırım, hem de tam mekanikleri kavrarım diye başladım. Güzel bir kuş çıktı bence ortaya. Tabii, ilk deneme olunca hata benim için kaçınılmaz oldu...
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

"Furkancım!" diye korkup bağıran annemi saymazsak bence komik bir kaza... Uçak ters dönüp sağda bulunan arabaların üzerine doğru dalmaya başlayınca direkt olarak burunu yukarı çektim, minik bir "takla" atıp kurtarmayı başardım. Ama bi' korkuttu...
Tabii, videonun devamını kırptım ama uçağa attığım depar ve dümdüz olan burun bölmesini açtığımda karşılaştığım manzara hem içimi, hem de cebimi oldukça korkuttu...
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Pil, yediği darbenin etkisiyle biraz hasar görmüştü. Şimdi asıl soruma geliyorum, bir şişme, ısınma, yırtılma yok. Sadece böyle bir darbe var. Sizce bu pil ile uçmak sağlıklı mı?
Neticede uçtuğum bölge yerleşim yerine yakın. Olası bir kayıpta yerleşim yerine çakılmak isteyeceğim son şey...

Not: Kırık kolu ile beni bırakmayıp uçağı atan babama sevgiler :)

Zıp zıp uçak yerine trainer uçak mı yapsan acaba :thumbup:

Pilde şuan için ciddi bir sorun göremedim ben. Ama ilerleyen zamanlarda darbeli hücre diğer hücrelere kıyasla iş görmez hale gelecektir.

Bu arada bildiğim kadarıyla arkadan motorlu modellerde atış öncesi motor kapalı olur. Atış sonrası motora gaz verilir. Kullandığın motor baya güçlü... Dikkatli olman lazım. Yoksa babanı hepten gazi edeceksin :D

Son düzenleme:
Bu arada bildiğim kadarıyla arkadan motorlu modellerde atış öncesi motor kapalı olur. Atış sonrası motora gaz verilir. Kullandığın motor baya güçlü... Dikkatli olman lazım. Yoksa babanı hepten gazi edeceksin :D
2KG"cık" bir itkisi var keratanın (SunnySky x2214 900kv). Önceki tüm arkadan itkili modellerimde atış öncesi güç verdim. Ama bir düşününce...
Sonraki uçuşumda bir deneyeyim bu yöntemi. Acaba nasıl bir sonuç verecek 🤔

Pilde şuan için ciddi bir sorun göremedim ben. Ama ilerleyen zamanlarda darbeli hücre diğer hücrelere kıyasla iş görmez hale gelecektir.
O zaman ölene kadar kullanmaya devam :D Teşekkürler!

Hiç birşey olmaz devam, emin olmak öncesi lipo test ile hücre voltajlarina bak, imkanın varsa iç dirençlerine bak için rahat olsun,ama %95 hiç bir sorun çıkmayacak

2KG"cık" bir itkisi var keratanın (SunnySky x2214 900kv). Önceki tüm arkadan itkili modellerimde atış öncesi güç verdim. Ama bir düşününce...
Sonraki uçuşumda bir deneyeyim bu yöntemi. Acaba nasıl bir sonuç verecek 🤔
2 kg hiç öyle 'cık' ile tabir edilecek bir güç değil bence. Güzel keser adamı tam gazda...
Ayrıca Master Yoda der ki "Try not. Do or do not. There is no try..."

İşte bu yüzden “gyro”cuyum.
Uçak sağa yattığında aç gyroyu uçağı düzgün bir konuma getirsin biraz yükselince kapatırsın sonra. Yani şahsen ben öyle yapıyorum.

İşte bu yüzden “gyro”cuyum.
Uçak sağa yattığında aç gyroyu uçağı düzgün bir konuma getirsin biraz yükselince kapatırsın sonra. Yani şahsen ben öyle yapıyorum.
Yaw uçak sağa yattığında stick ile sola yatış vermeyi denesen? :lol:🤣:hoppa:

O zaman gyroyu da devreye alamayacaksın demektir.:D
O zaman şöyle söyleyeyim: o anda uçağı kontrole alamıyorum ama gyro bi tık uzağımda olduğu için onu devreye sokmakta gayet hızlıyım. 😂
Bunlar yeterince simülasyon çalışmamaktan oluyor. Gençler sabırsız...
Benim derslerim olduğu için çok fazla ilgilenemiyorum. Ayrıca benim amacım eğlenmek.
Kırılınca yenisini yapmak çok uzun zaman alıyor. Yani en azından benim için.

O zaman şöyle söyleyeyim: o anda uçağı kontrole alamıyorum ama gyro bi tık uzağımda olduğu için onu devreye sokmakta gayet hızlıyım. 😂

Benim derslerim olduğu için çok fazla ilgilenemiyorum. Ayrıca benim amacım eğlenmek.
Kırılınca yenisini yapmak çok uzun zaman alıyor. Yani en azından benim için.
Yanlış anlaşılmak istemem. Hiçbirimizin de senin tercihlerini sorgulama hakkı yok. Lütfen yazdıklarımı bu gözle değerlendir.
Sonuçta hemen hepimiz bu işi keyif için yapıyoruz. Ama usulüyle yapınca inan çok daha eğlenceli oluyor.
Yapman gereken şey şu: Kendi kendine "ulan herif 60 yaşında, yine de iyi kötü uçak uçuruyor, benim gözüm, kulağım, reflekslerim ona beş basar, demek ki biraz gayretle çok daha iyisini yaparım" diyeceksin.
Simülatörde biraz çalışıp kendine güvenini kazanacaksın. Gyro falan unutup uçağını keyifle uçuracaksın. Sonra aradan birkaç yıl geçip ustalaştığında, bir yandan bana dua ederken diğer yandan foruma yeni gelip gyro soran kardeşlerine bu yazdıklarımı yazacaksın.:lol:

Sümer ağabeyime katılıyorum. @Adil Ertuğrul Kaya kardeşim, bence Sümer ağabeyimin önerilerini bir daha düşün.Pişman olmayacaksın bunun garantisini veriyorum.Uçmayı öğrendikçe daha çok keyif alacaksın.Örneğin bazı modelciler Rudder kullanmamayı prensip ediniyorlar.En başında Rudder'ın nasıl kullanıldığını da öğrenip, kullanımı alışkanlık haline getirirsen harika olur senin için.:)

Son düzenleme:
Rudder olmasa bir kolum eksik gibi olur. Her saniye kullanıyorum nerdeyse...(Kendi kendime ortayı açtım bakalım gol gelecek mi :lol::lol:)
Ruddersiz uçanlar mı varmış yoksa :eek:
Niye bu eziyeti yapıyorlar kendilerine acaba :)🤔

"ulan herif 60 yaşında, yine de iyi kötü uçak uçuruyor, benim gözüm, kulağım, reflekslerim ona beş basar, demek ki biraz gayretle çok daha iyisini yaparım"
Estafirullah, fakat şunu unutmamak gerekiyor, sizin deneyimlerinizin getirdiği soğukkanlılık da beni 10’a katlar.
Ben o deneyimi üniversiteye geçince kazanmak istiyorum sadece.
Şu an derslerime çalışmak odak noktam olduğu için atraksiyon yaşamak istemiyorum.
Ben de ömrümün sonuna kadar değnekle gezmek istemem tabiki.