Castle Talon 90A Cut Off 550 Dominator

Ben kumandayı sahada genelde kapatmam. Alıcı pilini söker, takarım.

Satlar sürekli sabit yanar. (DSMX)

Geçmiş olsun İbrahim, kırımsız atlatman teselli olmuş. Umarım sorunu kısa zamanda çözersin.

Ben kesinlikle current limiting den diye düşünüyorum,
Ben biraz büyük pinyonla da olsa 180-190a leri gördüm 500mm pal çeviren alette, 550de her türlü görür o rakamları,
Bir de ben dsmx kullanıyorum, ama orange dsmx sbus ile, daha hiç problem yaşamadım :halay: :lollol:
2 tane dsmx satellite vardı ama orange kalitesini hiçbirşeye değşmem :lol:

Mustafa Hacılar' Alıntı:
Kardeşim geçmiş olsun, helide kırım olmaması sevindirici umarım sorunu tespit edip çözersin en kısa zamanda :saygilar:
Eyvallah Mustafa'm :saygilar:
Tek tesellimiz kardeşim kırımın olmaması, ama sorunu hallederiz inşallah.

Doğukan Ocak' Alıntı:
Benim aklıma gelen bir diğer olay sinyal kesme durumu. Zaten belirtmişsin İbrahim abi ama satellite yanıp sönüyormuydu, dikkat ettin mi? Eğer o şekilde modeli kaldırdıysan ve senden uzaklaştıysa öyle ya da böyle bu tür problemi yapıyor. Çok şahit olduk en büyüğü Trabzonda İskender abinin Goblin 700 sadece bu sebepten havada ESC kesip düşmüştü.

Satellite ışığı yanıp sönüyorsa kumandayı ve modeldeki elektriği komple kapatıp tekrar baştan sistemi açmak gerekiyor. Ta ki satellite ışığı sabit yanana kadar.
Satellite ışığı yanıp sönme sebebinin en büyük nedeni , kumandayı kapatıp açmadan modele 2. kere enerji verdiğinizde %80 haberleşmede problem oluyor ve yanıp yanıp sönüyor. Diğer ihtimal ilk seferde de bazen sabit yanmadığıda oluyor ama çok nadir denk geldim. Spektrum kullanıcılarının buna dikkat etmesini istiyorum her gittiğim yerde de söylemeye çalışıyorum , allah korusun istemeden kötü kazalar olabilir.

Konuyu biraz saptırdım ama bu ihtimal olabilir , eğer değilse bilmeyen arkadaşlar için yardımcı olur umarum :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Malum FBL ünite olarak HC-3SX enerjiye verdikten sonra 30 der fazla oynatmamak gerekiyor. Bu nedenle bazen kumandayı kapatıp açmadan önce sadece modelin enerjisini kapatıp açıyorum ama satellite özellikle kontrol ederim, ben böyle bir sıkıntı hiç yaşamadım Doğukan :rolleyes:

Sendeki sistem DX9 + DMSX Satellite kullanıyordu değil mi ?

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Ben onu Spirit ve DSM2 satlarda çok yaşadığım için her zaman kontrol ederim ama DSMX e geçtim hiç bir zaman iki üç defa bile elektrik versem Safe moda geçmedi ben onu DSM2 satelitelere bağlıyorum.

Arda Erkan' Alıntı:
Ben kumandayı sahada genelde kapatmam. Alıcı pilini söker, takarım.

Satlar sürekli sabit yanar. (DSMX)

Arkadaşlar uyarılar için teşekkür ediyorum anlatmış olduğunuz durumu biliyorum ki satelliteları sürekli kontrol ederim.
aslında bu satellite kumanda ilişkisinden çok özellikle ünite kaynaklı bir durum şu şekilde izah edeyim.
Gpro ünite de bu dediğin olay kesinlikle oluyor ama Spirit te nedense olmuyor.
Özellikle Gpro'nun ayar aşamalarında bu durumu defalarca şahit oldum.
Kumanda açık ama modelde enerji varken satellite sabit yanıyor ama modelden enerjiyi kesip tekrar verdiğinde satellitelar ağır ritimlerle yanıp sönmeye başlıyo ama kumanda komut veriyor ve model alıyor, enteresan bir durumdur dsm2 ve dsmx satellitelarda da ikisinde de yapıyor bu durumu.
Spiritte hiç şahit olmadım hem dsm2 hem de dsmx satellitalarla denemişimdir, modelden enerjiyi kesip tekrar versemde hatta modelde enerji varken kumandayı kapatıp tekrar açsamda yine de satelliteler sabit yanıyor.(bunları ayar aşamasında denedim)

ben iki ünite de de denediğimden ve iki ünitede de farklı tepkiler verdiğinden oyumu ünitelerden kaynaklı olduğuna veriyorum.

Mehmet Abi'nin HC-3sX 'te ve benim Spitit'te sorun olmamasının ama İskender Çat'ın(kulllandığı üniteyi bilmiyorum) ve benim Gpro da Satelliteların yanıp sönme durumunu yaşamamız en güzel örnektir açıklamalarım için.

Arda Erkan' Alıntı:
İbrahim esc kablosunu kontrol et başta.Daha sonra tüm pil konnektörlerinin ve esc konnektörlerinin makoranlarını sök ve lehimleri kontrol et.

Ayrıca çok geçmiş olsun, kırımsız atlatmana çok sevindim.

Eyvallah kardeşim :saygilar:
Bu kadar şanslı olduğumu bilmezdim :laugh:

Dün akşam tüm konnektörleri söktüm lipo esc kontrol ettim hiçbir sorun yok Arda.

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
Geçmiş olsun İbrahim, kırımsız atlatman teselli olmuş. Umarım sorunu kısa zamanda çözersin.

Teşekkür ediyorum Tevfik Abi :saygilar:
inşallah en kısa sürede bir karara varırız abi, aksilikler peşimizi bırakmadı, yok kuyruğuydu yok governordu, bir elektrik kesmemiz eksikti o da oldu çok şükür ;D

Kağan Kazancı' Alıntı:
Ben kesinlikle current limiting den diye düşünüyorum,
Ben biraz büyük pinyonla da olsa 180-190a leri gördüm 500mm pal çeviren alette, 550de her türlü görür o rakamları,
Bir de ben dsmx kullanıyorum, ama orange dsmx sbus ile, daha hiç problem yaşamadım :halay: :lollol:
2 tane dsmx satellite vardı ama orange kalitesini hiçbirşeye değşmem :lol:

Current Limiting İnsensitive yaptım kardeşim bakalım müsait bir zamanda yine deneyeceğim.
şu an kafamdaki tek soru işareti, ünitedeki loglara bakarsam bir tane sinyal kaybı görünüyor ve akabinde yüksek titreşim. Büyük ihtimal tam düşme aşamasına denk geliyor diye düşünüyorum çünkü modeli invertten çevirdiğimde pallerde hiç enerji kalmadı ben hemen holdu çektim yalpalayarak aşağı doğru süzüldü model sanırım yüksek titreşimi ünite orda algıladı.

şimdi elektriği kesmesini iki nedene bağlıyorum ki Bunu Emre Abi'yle de konuştuk burada da yazalım da farklı görüşler ortaya çıkabilir.

ya gerçekten sinyal kaybı oldu ve motor kendini kapattı( Spirit Governoru kullanıyorum)
ya da Esc kesti.

Sinyal kaybı oldu da motor sustuysa invertteki pozisyonda olan modeli düze çevirecek komutu nasıl algıladı makine?
Eski 500lük modelimde ve dx7s kumandamda her uçuşumun spirit loglarının %80'nini sinyal kaybı oluştururdu fakat ne birgün motor sustu ne de herhangi bir komutuma karşılık alamadığım oldu.
ve birazdan yine DX9 kumandaya Range test uygulayacağım bakalım ünite ne gösterecek.
Spirit bu konuda çok mu hassas davranıyor diye sormadan da geçemeyeceğim.

Esc kestiyse yüksek akımdan dolayı anlarım ve benim ayarlarda sorun vardı, özellikle Current Limit'te. Düzelttim bakalım inşallah bir daha sorun olmaz diye umut ediyorum.
Model düştüğünde Esc de hiç bir sıcaklık yoktu hatta ılık bile değildi desem yeridir. Esc ısınmadan da yüksek Amperden dolayı da kesebilir mi sorusunun cevabını bilmiyorum.

Gel de işin içinden çık bakalım İbrahim Efendi :rolleyes:

Üstadlardan yardıma her zaman açığım :saygilar:

:saygilar: İbrahim geçmiş olsun, bence ucuz atlatmışsın ama neden olduğunu kesinlikle saptaman gerek ,aynısı benimde başıma geldi, 380 de oldu uçuyorken motor bitti, yere indirebildim çünkü yüksekte değildim, iş yerime geldim esc ye baktım,ayarlara,hatta konnektörlere baktım ,herşey normaldi ,pilin hücrelerine baktım ,onlarda normaldi, neyse pili şarzettim,balansladım,
aynı pille atölyede uçurmıya başladım, şöyle 1 metre kadar ,herşey iyiydi ,uçuşum 2. dakikası biterken ,yine aynı şey oldu, pile birdaha baktım ,yine balans ve şarz ,ölçüm yaptım yine aynı ,
yine uçuş ,yine aynı şey, hemen pilin connektörlerini kestim ,suya attım ,diğer pillerle ,4 pil uçtum tık yok ,yani sıkıntı yok, ölçümü normal olan bir pil bunu yaptı , hala mantıklı bir sebep bulamadım,
ama pilin sakat olduğunu buldum, bence pillerine iyi bak derim, :embarras:

İbrahim hocam, gel komple V-teame geç diyecem de yeni kumanda aldın... Artık çok geç :)

adnan kaptan' Alıntı:
:saygilar: İbrahim geçmiş olsun, bence ucuz atlatmışsın ama neden olduğunu kesinlikle saptaman gerek ,aynısı benimde başıma geldi, 380 de oldu uçuyorken motor bitti, yere indirebildim çünkü yüksekte değildim, iş yerime geldim esc ye baktım,ayarlara,hatta konnektörlere baktım ,herşey normaldi ,pilin hücrelerine baktım ,onlarda normaldi, neyse pili şarzettim,balansladım,
aynı pille atölyede uçurmıya başladım, şöyle 1 metre kadar ,herşey iyiydi ,uçuşum 2. dakikası biterken ,yine aynı şey oldu, pile birdaha baktım ,yine balans ve şarz ,ölçüm yaptım yine aynı ,
yine uçuş ,yine aynı şey, hemen pilin connektörlerini kestim ,suya attım ,diğer pillerle ,4 pil uçtum tık yok ,yani sıkıntı yok, ölçümü normal olan bir pil bunu yaptı , hala mantıklı bir sebep bulamadım,
ama pilin sakat olduğunu buldum, bence pillerine iyi bak derim, :embarras:

Sana da geçmiş olsun Adnan Abi,
pilleri sıfır aldım hiç bir uçuşta sıkıntı çıkarmadı bu zamana kadar ama kontrol edeyim diyecem de neyine bakabilirim ki balanslar iyi, voltaj iyi, konnektörler iyi hepsi sıfır :rolleyes:

Rasim Öztürk' Alıntı:
İbrahim hocam, gel komple V-teame geç diyecem de yeni kumanda aldın... Artık çok geç :)

Bu kadar para harcayacağımı bileydim gerçekten mantıklı bir geçiş olurdu benim için ama artık çok geç Rasim :(

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Malum FBL ünite olarak HC-3SX enerjiye verdikten sonra 30 der fazla oynatmamak gerekiyor. Bu nedenle bazen kumandayı kapatıp açmadan önce sadece modelin enerjisini kapatıp açıyorum ama satellite özellikle kontrol ederim, ben böyle bir sıkıntı hiç yaşamadım Doğukan :rolleyes:

Sendeki sistem DX9 + DMSX Satellite kullanıyordu değil mi ?

Ben hala DSM2 de kaldım , ara sıra yine yapıyor. DSMX hiç kullanmadım desem yeridir. Demekki DSMX de yapmıyor :D

Doğukan Ocak' Alıntı:
Ben hala DSM2 de kaldım , ara sıra yine yapıyor. DSMX hiç kullanmadım desem yeridir. Demekki DSMX de yapmıyor :D
Ah Doğukan Ahhh :D O kadar herşeyi upgrade etmeyi düşünürsün ama Satellite es geçersin :D Olmuyor lütfen en kısa süre içerisinde DSMX geçelim ki Spektrum ile ilgili herhangi bir soru işareti / şüphe bırakmayalım dostlar arasında :)

Mehmet abi pahallı diye geçmedim bu zamana kadar , ihtiyaçta duymadım. O yüzden kullanıyorum ne yalan söylim :lollol: :lollol:

Doğukan Ocak' Alıntı:
Mehmet abi pahallı diye geçmedim bu zamana kadar , ihtiyaçta duymadım. O yüzden kullanıyorum ne yalan söylim :lollol: :lollol:
Pahalı derken yapma Doğukan :laugh: :D Model başına 2 Satellite = $30x2 = $60 ... Bence riske girmeyecek kadar küçük bir rakam ;D

Gel Futabaya, gel Futabaya, gel gel gel... :lol: Işık mışık nedir, hangi devirdeyiz :lollol: :lol: :lol:

Graupner de öneririm. Bu güne kadar hiç sorun yaşamadım ;D

Doğukan mesele dsm2 dsmx meselesi değil ünite meselesi %p
ben her iki satellite Gpro da kullandım ve her ikisi de yaptı konuştuğumuz meseleyi ;)

şimdi range test yaptım manuele göre.
30m demiş denedim bir sıkıntı yok. palleri söküp motoru çalıştırdım hiç bir şekilde duraklama olmadı, 50 m kadar gittik satellitelar göz kırpmaya başladı ama motor yine susmadı, daha da fazla gidince satellitelar söndü ve motorda sustu.

30 metre üzerinde birinci satellita sabit yanarken diğer satellita göz kırpmaya başladı, onu da antenlerin konumlanma derecelerine yorumladım bilmiyorum doğrumudur.

Loglara baktığımda satellitların göz kırpma durumlarında kesinlikle sinyal kaybı görünmüyor sadece motor durduğunda ve satellitlar söndüğünde sinyal kaybı veriyor.

yahu o gün sinyal kaybından motor sustu desem model gözümün önündeydi o kadar uzak bir mesafede yoktu :rolleyes:

hatta range testi harici normal pozisyonda ortalama 100 metre kadar gittik araya evler engeller felanda girdi, çok uzaklaşınca satellitlar söndü.

hadi çıkalım işin içinden :)

Ben Spektrumun Range testi menüsünü anlamadım bi türlü. Nasıl kullanılır bilmiyorum. Trainere basın diyor e sonra...
Bi ara baya bir uzağa gittim. Uçuşta o mesafeye hiç gitmem. Tabi Esc motor bağlantılarını sökmüştüm. Helinin yanındaki biriyle telefonda görüşüp helinin komut aldığını öğrendiğimde içim rahat etmişti.