Creality Ender 3 Pro, 2. Z eksen mili yükseltmesi

Alp Serin

Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar,
Creality Ender 3 Pro yazıcımla ilgili bir süredir Z eksen sorunları yaşıyorum.
Yazıcıma bazı yükseltmeler yapmak da aklımdaydı zaten. Bu sorunlar da olunca şu işe girişeyim dedim ama tecrübeli arkadaşların değerli fikirlerine ihtiyacım var :)

Yaşadığım sorun şöyle;
bastığım objenin yüksekliği 6-7 cm'i geçtikten sonra, nozzle (yani Z ekseni) yeteri kadar yükselmiyor ve objeye sürtmeye başlıyor.
Baskı devam ederken her 5-6 cm yükseklikten sonra tablayı biraz manuel olarak alçaltmak zorunda kalıyorum. :rolleyes:

Her halükarda ikinci bir Z ekseni takmak istiyordum. Muhtemelen bu sorunumu da çözecektir diye düşünüyorum.

Satılan Z eksen yükseltmelerinin çoğu;
ya 2. Z mili ve üstten iki Z milini sabitleyen bağlantı kayışı
ya da 2. Z mili + 2. Z motoru ama kayış olmadan satılıyor.

Bir sonraki aşamada direct drive da eklemeyi düşünüyorum. Direct dirve'ın ağırlığı da binince 2. Z motoru şart olur mu acaba?

3 seçeneğim var
• 2. Z mili ve iki mili bağlayan kayışlı sistem.
• 2. Z mili ve 2. Z motoru
• 2. Z mili + 2. motor + kayış ( all in one :lollol: )

Hangisini tavsiye edersiniz?

• Beğen
Tepkiler: TÜRKALP KUCUR
Ya motor ya da hem motor hem kayış diyorum.
@Deniz Gökhan Şahin arkadaşımızın önerisi doğrultusunda ikinci z motorunu taktım. BL Touch ile çok sağlam bir şey oldu bence.
Tabii orijinal Z eksenini de elden geçirip, temizleyip yağlamak ve Z kızağının eksantrik ayağını boşluğu alacak şekilde ayarlamak da şart. Sonsuz vida kaplin setuskurlarını da kontrol etmek lazım.

Son düzenleme:
Teşekkürler Sümer Hocam,
Benim de gönlüm, hem motor hem kayış ile riskleri azaltmaktan yana ama bir bilene de danışayım istedim.
Söylediklerinizi de yapmaya dikkat edeceğim. ?

Ben olsam hem motor hem kayış yerine motor ve BL Touch düşünürdüm bu arada. Gerçi Pro'da otomatil yatak ayarı var mı bilmiyorum.

EDIT: Yokmuş. Bu durumda maliyeti düşünürsek motor artı BL Touch...

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Alp Serin
Bir tarafta senelerdir çalışan bir motor, diğer tarafta aynı motorun yenisi. Birlikte kayış olmadan tam senkron çalışmayabilirler gibi geliyor bana :rolleyes:

Sümer abi dual Z için parçaları ayrı ayrı mı topladın yoksa kit mi satın aldın? Sync belt kullandın mı?

Direct drive kesinlikle öneririm. BMG extruder ile birlikte ve biraz da extra PTFE tüp ile başarılı bir direct drive sistem yapmak mümkün.

Şununla birlikte kombinledim.
Nozül'ün parçaya sürtmesini engellemek için Z hop özelliğini kullanabilirsiniz. 0.2mm Z Hop yeterli olur.

Upgrade i yapana kadar yardımcı olabilir. Z hop ayarlarına bakacağım. ?

Sümer abi dual Z için parçaları ayrı ayrı mı topladın yoksa kit mi satın aldın? Sync belt kullandın mı?

Direct drive kesinlikle öneririm. BMG extruder ile birlikte ve biraz da extra PTFE tüp ile başarılı bir direct drive sistem yapmak mümkün.

Şununla birlikte kombinledim.
Nozül'ün parçaya sürtmesini engellemek için Z hop özelliğini kullanabilirsiniz. 0.2mm Z Hop yeterli olur.
Dual Z için Creality'nin orijinal kitini aldım. Belt yok. Sadece motor. Gördüğüm kadarıyla BL Touch kullanıldığında olası bir asimetri sorun yaratmayacak. Doğrusu yazıcıya 8-9 ayda bir yazıcı parası harcadığım için kayışı şimdilik kenara koydum. Belki ileride düşünürüm.
Z Hop olayını biraz okuyayım bakayım...

Dual Z için Creality'nin orijinal kitini aldım. Belt yok. Sadece motor. Gördüğüm kadarıyla BL Touch kullanıldığında olası bir asimetri sorun yaratmayacak. Doğrusu yazıcıya 8-9 ayda bir yazıcı parası harcadığım için kayışı şimdilik kenara koydum. Belki ileride düşünürüm.
Şu yazıyı okumanı tavsiye ederim Sümer abi. TMC2208/2209 sürücün varsa ve Z motorlarını tek sürücü ile paralel kontrol ediyorsan bu özellik sayesinde otomatik senkronizasyon yapabilirsin. Ben de Dual Z'ye geçmek istiyorum ama hazır kit mi alsam yoksa motor+mil alıp diğer parçaları kendim mi bassam arada kalmış durumdayım :). Z hop basılacak parçaya göre güzel bir özellik ama diğer bazı ayarlarla birlikte kullanılmazsa stringing'i de arttırabilir. Cura'da karşılıklarını unuttum ama PrusaSlicer'da Wipe before retracting diye bir özellik var, aynısı Cura'da da vardı, coasting değil ama. Z hop zaten retract and travel move yapması gerekiyorsa yaptığı birşey. Sanırım Z hop için minimum travel ayarı da vardı.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Benim printer'ın birkaç fotoğrafını da paylaşayım. Direct drive, fan shroud, bl touch, belt tensioner (henüz takamadım, GT2 dişli makara almam gerekiyor), SKR mini e3 v2+TFT35 E3 V3 (anakart ve ekran), cable management, spool holder, PSU silencer, Z mekanik end-stop gibi yükseltme ve modifikasyonlarım görülebilir.
İsteyenler thingiverse koleksiyonumdan bu upgrade'lerin çoğunun datalarına ulaşabilirler. ( )

Arkada fenerin yanındaki turuncu parça da dual z için bastığım bracket :D.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Merhabalar,
Creality Ender 3 Pro yazıcımla ilgili bir süredir Z eksen sorunları yaşıyorum.
Yazıcıma bazı yükseltmeler yapmak da aklımdaydı zaten. Bu sorunlar da olunca şu işe girişeyim dedim ama tecrübeli arkadaşların değerli fikirlerine ihtiyacım var :)

Yaşadığım sorun şöyle;
bastığım objenin yüksekliği 6-7 cm'i geçtikten sonra, nozzle (yani Z ekseni) yeteri kadar yükselmiyor ve objeye sürtmeye başlıyor.
Baskı devam ederken her 5-6 cm yükseklikten sonra tablayı biraz manuel olarak alçaltmak zorunda kalıyorum. :rolleyes:

Her halükarda ikinci bir Z ekseni takmak istiyordum. Muhtemelen bu sorunumu da çözecektir diye düşünüyorum.

Satılan Z eksen yükseltmelerinin çoğu;
ya 2. Z mili ve üstten iki Z milini sabitleyen bağlantı kayışı
ya da 2. Z mili + 2. Z motoru ama kayış olmadan satılıyor.

Bir sonraki aşamada direct drive da eklemeyi düşünüyorum. Direct dirve'ın ağırlığı da binince 2. Z motoru şart olur mu acaba?

3 seçeneğim var
• 2. Z mili ve iki mili bağlayan kayışlı sistem.
• 2. Z mili ve 2. Z motoru
• 2. Z mili + 2. motor + kayış ( all in one :lollol: )

Hangisini tavsiye edersiniz?
Tekerlekte sıkıntı var, tekerlek 2,4 cm çapında, tekerleğin kat ettiği yol pi x r = 7.5 cm.

Ben olsam tekerlekleri kontrol eder, eksantrik vida boşluklarına bakardım.

Büyük ihtimal tekerlekte sıyrılma var.

• Beğen
Tepkiler: Alp Serin

Dual Z çevrimi yaptıktan sonra sağ ve sol yüksekliklerin eşitliğini sağlamak için diye bir aparat mevcut. Ben kullandım faydasını gördüm. Tavsiye ederim.

Dual Z çevrimi yaptıktan sonra sağ ve sol yüksekliklerin eşitliğini sağlamak için diye bir aparat mevcut. Ben kullandım faydasını gördüm. Tavsiye ederim.
Yahu bu kadar ıvır zıvıra gerek var mı? :D Tüm ayarlarımı su terazisi ve metal cetvellerle yaptım. Elle saçma sapan zorlamadıktan sonra Z ekseninin kayması uzun bir süre imkansız görünüyor. :lol:
Fakat ikinci Z motoru ve BL Touch sonrası yazıcıyı tanıyamamaya başladım. :lollol:

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Şahin
Ben Ender 3 için şunu daha uygun buldum. Bastım, denedim, çalışıyor.
Yahu bu kadar ıvır zıvıra gerek var mı? :D Tüm ayarlarımı su terazisi ve metal cetvellerle yaptım. Elle saçma sapan zorlamadıktan sonra Z ekseninin kayması uzun bir süre imkansız görünüyor. :lol:
Fakat ikinci Z motoru ve BL Touch sonrası yazıcıyı tanıyamamaya başladım. :lollol:
Sümer abi yükseltme kitini nereden aldın, link verebilir misin? Yerel satıcılarda bulamıyorum.

BL Touch'ta 3x3 grid mi tarıyorsun yoksa daha mı fazla nokta tarıyorsun? Gerçi senin tablan camdı, 3x3 yeterli olur herhalde. Ben stock buildtak benzeri tablayı kullandığım için 3x3 kesmiyor malesef. PEI çelik tablam da var, onda da aynı, 7x7 anca kesiyor :) Ama ben BL Touch'ım olmasına rağmen hala Manuel Mesh Bed Leveling kullandığım için 49 noktayı ayarlamak çok zevkli oluyor :p

Bende su terazisi ve metal cetvel olmadığı için kullandım. Yoksa senin yöntemde gayet iyi abi.

Ben Ender 3 için şunu daha uygun buldum. Bastım, denedim, çalışıyor.

Benim yazıcım Bluer. Ender için yapılan upgrade'leri, çözümleri kedinin ciğere baktığı gibi izliyoruz. :)