Diatone 37 Silver Glass Carbon 250 Racer(İnceleme, Kurulum, Uçuş)

Diatone #37, uzun zamandır takipte olduğum bir gövde idi. Bu hafta sonu yaşadışım problemden sonra hiç düşünmeden bu gövdenin de siparişini verdim. Diğer gövdelere nazaran daha zayıf bir gövde gibi durmasına rağmen, düzenli olarak ağaçlar arasında uçmayan, başlangıç seviyesindeki bir pilot için bence çok da sıkıntı değil. Zaten vida olarak plastik vida kullandığım için çarpma enerjisinin onlar tarafından emileceğini düşünüyorum ya da umuyorum diyelim :D . Ayrıca PDB'si üzerinde gereksiz bileşen bulundurmaması, benim çok beğendiğim bir özelliği. PDB üzerinde elektronik gürültü koruması yapılmamış bir BEC'in varlığı bana hiç mantıklı gelmiyor. Bütünleşik PDB'lerde BEC'in nasıl olması gerektiği konusunda, TBS Core+Tin Shield ve SK450 DeadCat Power Shield, çok iyi iki örnek...

Ledlerin doğrudan PDB üzerine takılabilmesi çok güzel bir özellik ama LED'ler aşağıda kaldığı için bence onları seffaf sıvı elektrik bandı ile kaplamakta fayda var. Bu arada Cleanflight-Naze32 WS2812 LED'leri destekliyor ve de keşke quad gövdelerinde de WS2812'leri kolay bir şekilde takmak için yuvalar olsa...

Ek PDB gereketirmemesi, ağırlığının 120gr olması v.b ağırlık avantajları sebebi ile bu gövdeyi, 5030 pervaneler ile kullanmayı düşünüyorum. Umarım beklediğim uçuş süresi ve yeterli performansı alabilirim...

Biraz önce öğle arası uçuş denememizi yaptık. Zafer Bey frame benim de hoşuma gitti. Uçuşu keyifli. Ağırlığı da çok güzel. ZMR den neredeyse 1/4 daha hafif. Hoş ben son halinde bununla aynı ağırlığı yakalamıştım o ayrı. :) Bunu almakla bence doğru karar verdiniz. Akşam fırsat bulabilirsem uçuş videosunu eklerim. 1500 Mah pille 6 dk civarı sakin uçuş rahatlıkla çıkar. Ben arada agresifleşmeye çalışıyorum 5-6 dk arasında abla uyarmaya başlıyor. Kontrol kartını da değiştirecekseniz kesinlikle CC3D öneririm. Ayarlamakla uğraşmazsınız. Benim şu an kullandığım ayarlar buna da ZMR' ye de çok iyi geldi. Telemetri içinde basit bir divider yaptım o sıkıntım da kalmadı. Bir tek buzzer eksiğim var ki onun içinde bir parça almam gerekiyor.

Nesimi bey uzun zamandır alttan alttan CC3D propagandası yapıyorsunuz :D ama ben Naze32'den çok memnunum. Yeni kontrol kartımın siparişini de Naze32 değil ama Flip32+ olarak verdim. Bu arada her ne kadar Cleanflight desteklese de CC3D'de varsayılan halinde(OpenPilot/GCS) WS2812 ledleri desteklemiyor, gelin siz de Naze kardeşliğine geçin :D :D :D .

Bu arada merak edenler için belirteyim, WS2812'ler, tek bir sinyal pini üzerinden kontrol edilebilen RGB ledler... 10 tane WS2812'yi kontrol etmek için, her bir ledi farklı farklı renklerde yakmak isteseniz bile tek ihtiyacınız olan toplam 3 tane kablo : 1 sinyal, 1 artı, 1 eksi uç...

Zafer SAHIN' Alıntı:
Nesimi bey uzun zamandır alttan alttan CC3D propagandası yapıyorsunuz :D ama ben Naze32'den çok memnunum. Yeni kontrol kartımın siparişini de Naze32 değil ama Flip32+ olarak verdim. Bu arada her ne kadar Cleanflight desteklese de CC3D'de varsayılan halinde WS2812 ledleri desteklemiyor, gelin siz de Naze kardeşliğine geçin :D :D :D .

Yok ben almayım. :D Naze32 yi Cleanflight ve Oneshot için düşünüyordum ama gerek kalmadı. Artık CC3D de Oneshot destekliyor. Şimdilik ben aksi bir durum oluşana kadar kartımla devam edeceğim. Naze32 yi denemek için belki alırım ama çok sonra. Aslında forumda farklı kartların kullanıcısı olması iyi bir şey. Kartla ilgili soru geldiğinde bazen cevap veremeyebiliyoruz. LED konusu şimdilik gündemimde değil. Kullanma gereği duyarsam CC3D ye Cleanflight kurup kullanabiliyorum zaten.

Brushless Motor Seçiminde Pole (Kutup) Etkisi Nedir ? Hghhy

Bu videonun adı dar alanda kısa paslaşmalar olsun. İşyerimin hemen karşısındaki arsada ilk ucusumuzu yaptık. Önce gorerek bir uçuş ardından fpv uçuşu. Biraz rüzgarda vardı. Buyrun videomuza.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Nesimi Sakmak' Alıntı:
...Önce gorerek bir uçuş ardından fpv uçuşu. Biraz rüzgarda vardı. Buyrun videomuza.
Videoda herşey güzel görünüyor ama asıl sizin yorumlarınız önemli Nesimi Bey. ;)

Gayet keyifli bir video olmuş, paylaşım için teşekkürler. :RCKolik:

Uçuşlar artarak devam edecek anlaşılan. :halay: :halay: :yuppi:

Lense yapışan lanet cismi alkışlıyoruz :laugh: Güzel uçuş abi yanlız merak ettiğim 9dk hangi pille uçtun yahu

Buğra Kabakçı' Alıntı:
Lense yapışan lanet cismi alkışlıyoruz :laugh:
Ucus boyunca gozume batti ;D

Türker Akgün' Alıntı:
Videoda herşey güzel görünüyor ama asıl sizin yorumlarınız önemli Nesimi Bey. ;)

Teşekkürler Türker Bey. Modelle ilgili yorumumu birkaç cevap önce yazmıştım zaten o yüzden fazla ayrıntıya girmedim. Model benim hoşuma gitti. Güzel bir uçuşu var. Ancak hala sağlamlık konusuna takılıyor kafam. Ciddi bir düşüşte ne kadar zarar alır bilemiyorum. Bunu da öyle bir düşüş yaşamadan göremeyeceğiz sanırım.

Buğra Kabakçı' Alıntı:
Lense yapışan lanet cismi alkışlıyoruz :laugh: Güzel uçuş abi yanlız merak ettiğim 9dk hangi pille uçtun yahu

:D Sorma Buğra tam ilk kalkışta yapışmış ben de farketmedim tabi. Bu video üç uçuşun toplamı. İlki modeli ilk defa uçurduğum için kontrolleri tepkileri görmek için görerek uçuştu ki pilin yarım olduğunu bildiğim için yaptım özellikle ve kısa sürdü. Buzzer sesi videoda var zaten. İkinci pille düşüşten sonra aynı pille tekrar kaldırmadım zaten bitmek üzereydi. Son videoyu da biraz kırpmışım. 1500 Mah 40C pille sakin uçuşla 6 dakika ve biraz üzeri rahat çıkar bu ağırlıkla. Agresif uçuşla herhalde 5 dakika civarı olur.

Modelle ilgili son gelişme. Ben bu model mekaniğinden anlamaya başladım iyice. İlk düşüşte motor kollarından biri bizlere ömür. En çok korktuğum kısım. Modeli dağıttığım zaman ayrıntılı fotoları eklerim. Bu arada kaza videosunu da hazırlamaya çalışıyorum.

Geçmiş olsun abi çok mu sert vurdun? tam olarak nereden kırıldı fotolarını bekliyorum bakalım, birde merak ettiğim şey kolların gövdeye bağlantılarını plastik vida ile yapsak nasıl olur sence?

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Modelle ilgili son gelişme. Ben bu model mekaniğinden anlamaya başladım iyice. İlk düşüşte motor kollarından biri bizlere ömür. En çok korktuğum kısım. Modeli dağıttığım zaman ayrıntılı fotoları eklerim. Bu arada kaza videosunu da hazırlamaya çalışıyorum.
Geçmiş olsun Nesimi Bey.. Bunun sebebi modelin dizaynı mı yoksa şansızlık mı acaba ??

Buğra Kabakçı' Alıntı:
Geçmiş olsun abi çok mu sert vurdun? tam olarak nereden kırıldı fotolarını bekliyorum bakalım, birde merak ettiğim şey kolların gövdeye bağlantılarını plastik vida ile yapsak nasıl olur sence?

Sağol Burak evet biraz sert bir düşüştü. Ne olduğunu da anlamadım. Akşam yorgun olduğum için foto ve video yayınlayamadım. bugün bakarım. Plastik vida olsa büyük ihtimal vida kırılırdı. Plastik vida ile kolları bağlamak ne kadar doğru olur bilmiyorum.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Geçmiş olsun Nesimi Bey.. Bunun sebebi modelin dizaynı mı yoksa şansızlık mı acaba ??

Teşekkürler Mehmet Bey. Tasarım hatası. Modeli hafifleteceğiz diye her yeri boşaltmışlar. Tam olarak beklediğim yerden kırıldı. ZMR ile buna benzer belki de daha sert düşüşlerim oldu ama model hala sağlam. Yedek aldığım model hala duruyor.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
....Teşekkürler Mehmet Bey. Tasarım hatası. Modeli hafifleteceğiz diye her yeri boşaltmışlar. Tam olarak beklediğim yerden kırıldı. ZMR ile buna benzer belki de daha sert düşüşlerim oldu ama model hala sağlam. Yedek aldığım model hala duruyor.
O zaman bu tasarım ve kiti es geçebiliriz.... :( Size zahmet ilk mesaja bu yorumu ilave eder misiniz Nesimi Bey. Böylece sonradan bu kiti almayı düşünen arkadaşlarımız, almadan önce bilsinler.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
O zaman bu tasarım ve kiti es geçebiliriz.... :( Size zahmet ilk mesaja bu yorumu ilave eder misiniz Nesimi Bey. Böylece sonradan bu kiti almayı düşünen arkadaşlarımız, almadan önce bilsinler.

Son rezerveye bu fotoları ve yorumumu ekleyeceğim zaten. Önce modeli dağıtmam gerekiyor foto çekmek için.