DIY Devir Sayaci

DIY Devir Sayaci

Elimde sıcaklık ölçümü için NTC yok. İlk direnc.net siparişime ekleyeceğim. Ben şimdilik voltmetre tarafına eğiliyorum. 5 V'dan daha yüksek gerilimler için bir gerilim bölücü ve onun kalibrasyonu yapılacak ama ilk aşamada 0 - 5 V ölçümü yaparak ilerlemek istedim. Çünkü temel sorunun OLED ekranı sürmek. Attiny için kütphane olmadığından dolayı tüm karakter bitmaplerini tek tek hazırlayıp programa yazmak zorundayım. Ama şu anda artık ekranın istediğim yerine istediğim rakamı yazabiliyorum en azından.
İlk görünüm şöyle:

[attachimg=1]

Üst satırda aktüel gerilim var. Alt satırda da çalışma süresi boyunca elde edilen en düşük gerilim değeri yazılı.

Muhtemelen şöyle bir değişiklik yapacağım: Üst satırda büyük punto ile aktüel gerilim olacak. Sağında yarı boyda punto ile iki satır halinde en yüksek ve en düşük gerilim olacak.
Benzer şekilde alt satırda büyük punto ile sıcaklık, sağda iki satır halinde en yüksek ve en düşük sıcaklık değeri bulunacak.

Ekli dosyalar

• pic0001.jpg
    pic0001.jpg
    67.4 KB · Görülme: 114
DIY Devir Sayaci

Sümer Yamaner' Alıntı:
....Muhtemelen şöyle bir değişiklik yapacağım: Üst satırda büyük punto ile aktüel gerilim olacak. Sağında yarı boyda punto ile iki satır halinde en yüksek ve en düşük gerilim olacak.
Benzer şekilde alt satırda büyük punto ile sıcaklık, sağda iki satır halinde en yüksek ve en düşük sıcaklık değeri bulunacak.
Yine en güzelini düşünüp yapıyor ve bize pek bir yorum bırakmıyorsun abi :thumbup:

DIY Devir Sayaci

Elinize sağlık çok güzel olmuş.

DIY Devir Sayaci

Evet bu akşamın birkaç saatinin sonucunu paylaşıp yatayım. Yarın ameliyat falan var. :)

Solda büyük punto ile anlık voltaj göstergesi, sağda küçük punto ile max ve min değerler demiştim. Yapana kadar göbeğim çatladı. Büyük ve küçük punto için ayrı ayrı bitmap font yaratmam gerekiyordu. Meğer işin en kolayı oymuş!
Programı yazdım, hata vermedi. İşlemciye yükledim. Saçma sapan işler yapıyor. Saçma şekiller, kilitlenmeler... Her sefer aynı şeyi yapmıyor ama. Değişik değişik.
Koddan büyük puntoyu kaldırdım. Küçükler mükemmel çalıştı. Küçükleri kaldırdım. Büyük taraf asla çalışmıyor. Halbuki bir önceki sürümdeki kod ile bire bir aynı. Noktasına virgülüne kadar aynı. Compiler hata vermiyor. Eee ne oluyor peki???
Adım adım test edip biraz kafa patlatınca sorunun RAM kaynaklı olduğu anlaşıldı. Oluşturduğum iki ayrı bitmap font Attiny85'in 512 byte RAM'ini taşırmış! RAM taşınca program öngörülemez davranışlar sergilemeye başlamış.
Çözüm?
Değişken tanımında PROGMEM keyword'ü var. Değişken eğer sabit veri içeriyorsa (font bilgisi gibi) bunu RAM'e değil flash hafızaya atıyor. Okuması biraz daha zahmetli ama sorun değil. Bunu yapınca bu oldu...

[attachimg=1]

RAM kullanımı dibe vurdu aynı zamanda. Print işlevleri standart altprogramlarla yapıldığı için işin içine sıcaklık ölçümünün girmesi benzer bir risk oluşturmayacak. Yarın bir ara Karaköy'e uğrayabilirsem biraz NTC alıp sıcaklık işine de girerim. :)

Ekli dosyalar

• pic0001.jpg
    pic0001.jpg
    65.7 KB · Görülme: 103
DIY Devir Sayaci

Sümer abi eline sağlık. :thumbup: :bravo: :bravo:

S.E.'nin hızı inanılır gibi değil. :coolxf:

Mehmet abinin söylediği gibi sen en güzelini düşünüp uyguluyorsun. :halay:

Ödemeyi maaş gününe denk getirsem iyi olacak galiba. :lollol: :lol: :lol:

DIY Devir Sayaci

Sümer Yamaner' Alıntı:
NTC'ler alındı. Bu akşam kalibrasyon sonrası sıcaklık monitörü de hazır olacak diye umuyorum.
Sümer abi, NTC'lerin LM35'e göre avantajı nedir ? NTC'lerde kalbrasyon gerekmiyor mu ?

DIY Devir Sayaci

Fikrim yok! :D

10 k NTC ve 1 k PTC'ler bulup aldım bugün. Yanıtları lineer değil. Örneğin NTC 0 derecede 24kohm, 36 derecede 8.8kohm ve 100 derecede 1 kohm oluyor. Bize 100 - 200 dereceler arası gerektiği için muhtemelen bu NTC uygun olmayacak.

PTC 0 ve 36 derecede 1 - 1.2 kohm arası oynarken 100 derecede 12 kohm oluyor. Bu belki işe yarar.

LM35'e şimdi bakıyorum.

NOT: Baktım. Süper bir şey. Tam istediğim eleman. Piyasada varsa hemen alacağım. Hiç NTC/PTC kalibrasyonu ile uğraşmaya gerek kalmayacak. Harikasın yine Zafer Şahin!!!

NOT2: Tarz çok önemli. "Abi NTC ile ne uğraşıyorsun, kullansana LM35" demek var, "abi LM35'e ne üstünlüğü var" demek var. Gözümden kaçmış değil. :D :D :D

DIY Devir Sayaci

Bu arada devir göstergesine bir kutu uydurdum. Biraz büyük ama olsun seneye de giyer...

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• pic0001.jpg
    pic0001.jpg
    38.3 KB · Görülme: 63
DIY Devir Sayaci

Sümer abi, motor sıcaklığının 155 santrigrad dereceyi geçme ihtimali var mı ? Patlar motorlar hakkında çok bir şey bilmesem de 150 santigrad derecennin ciddi bir sorun göstergesi olduğunu okudum diye hatırlıyorum. Bunu gerçekten bilmediğimden soruyorum, NTC'yi de bilmediğimden sormuştum :D ...

DIY Devir Sayaci

Ben de öğrenmeye çalışıyorum. 150 dereceyi geçmemesi gerektiği doğru ama benzinli motorlar geçiyor sanki. Yani hiç değilse 200 derece olsaydı iyiydi. Ama şimdilik LM35 en ideal çözüm gibi görünüyor.

Sıcaklık değeri olarak 135 girdim ve ekran görüntüsü aldım. Eksi değerler için bir şey yapmam gerekir mi bilmiyorum. Ayrıca bir de "C" sembolü mü koymalı bilemedim.

[attachimg=1]

NOT: Fontlar biraz elden geçmek istiyor...

Ekli dosyalar

• pic0001.jpg
    pic0001.jpg
    69.3 KB · Görülme: 45
DIY Devir Sayaci

Bence C ifadesine gerek yok abi. Zira okumada gereksiz dikkat dağılması yapacaktır diye düşünüyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

DIY Devir Sayaci

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bence C ifadesine gerek yok abi. Zira okumada gereksiz dikkat dağılması yapacaktır diye düşünüyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ben de öyle düşünüyorum. Ekran zaten minicik. Bol karakter olursa okunamaz hale gelecek. Ama derece sembolünün içine C sıkıştırabilirim aslında. Dur biraz çalışayım... :)