DIY Devir Sayaci

DIY Devir Sayaci

Gelsin maaşlarrr... Ürün hazır. Yüzde yüz el yapımı. :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

DIY Devir Sayaci

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Nerede ise yeni bir Maas donemi daha geliyor :laugh: :D
Hakikaten öyle Mehmet abi, ben maaşı çoktan bitirdim o yüzden pek sesimi çıkartmıyorum :laugh:

DIY Devir Sayaci

ArGe zor zanaat arkadaş! Bugün nihayet gerçek koşullarda test yaptık. Geçen testte fiyasko olmuştu. Bu sefer çok güzel çalıştı. Devir ölçümü doğru gibiydi. Ama neden olduğunu anlamadığım bir şekilde ara ara kilitleniyor. Besleme sorunu gibi geldi bana. Sanırım birkaç kondansatör daha gerekecek.

DIY Devir Sayaci

Sümer Yamaner' Alıntı:
ArGe zor zanaat arkadaş! Bugün nihayet gerçek koşullarda test yaptık. Geçen testte fiyasko olmuştu. Bu sefer çok güzel çalıştı. Devir ölçümü doğru gibiydi. Ama neden olduğunu anlamadığım bir şekilde ara ara kilitleniyor. Besleme sorunu gibi geldi bana. Sanırım birkaç kondansatör daha gerekecek.
Biz bosuna mi bu islerden uzak duruyoruz Abi :laugh: ;D Nasil olsa Sumer abimiz var, ondan istedik mi bir haftaya Hersey hazir :thumbup: Parayi gonderecegimiz Zaman sen haber ver Abi :D

DIY Devir Sayaci

Konuyu güncelleyelim...
Yaptığım tüm araştırma ve testler bir besleme sorununu düşündürüyor. Sekiz bacaklı Attiny85 kullanma inadımı biliyorsunuz. Port sayısı kısıtlı olunca OLED ekranın da I2C versiyonunu kullandım. Yani toplam iki sinyal hattı ile çalışıyor. İki de besleme hattı var. Reset hattı yok. Çalışma sırasında eğer Attiny85 bir şekilde resetlenirse (besleme gerilimi düşmesi gibi bir sebeple) ekranın bir reset hattı olmadığı ve neredeyse 2.2. V'a kadar da çalışmaya devam ettiği için ekran resetlenmiyor. Ama gelen sinyaller karıştığı için muhtemelen kilitleniyor. Emin değilim tabii, sadece eldeki verilere göre oluşturduğum bir teori.
Ben de yeni bir plaket yaptım. Bu plakette OLED ekranın beslemesi için ayrı bir LM2950 regülatör kullandım. Yani plakette çift LM2950 regülatör oldu. Biri sadece işlemciyi diğeri sadece ekranı besliyor. Bu hafta sonu son bir test daha yapacağım sahada. Eğer bu sefer olduysa artık 3D yazıcıda uygun kutu basma aşamasına geçeceğiz. Bu sefer de olmadıysa iki yol kalıyor. Birincisi ateşleme ünitesinin RPM çıkışını ve sensör çıkışını ölçmek. Eğer bu çıkışlardaki besleme gerilimi herhangi bir şekilde regüle ise (ki bu çok muhtemel), o zaman plaketten tüm LM2950 regülatörleri kaldırıp o şekilde denemek. İkinci yol ise OLED ekrandan daha ucuza maledilebilecek 7 segment LED gösterge kullanmak. Benzin motoru olduğu için 10.000 devri aşamaz. Yani dört hane yetecek. Umarım bu Pazar bu soruların yanıtları alınmış olur.

DIY Devir Sayaci

Sümer Yamaner' Alıntı:
...Ben de yeni bir plaket yaptım...... Umarım bu Pazar bu soruların yanıtları alınmış olur.
İnşallah yeni plaket ve devre ile tüm sorunlar çözülür abi :thumbup:

DIY Devir Sayaci

Çift regülatörlü devreyi bugün denedik ve yine fiyasko!!!
Aynen ateşleme sinyalini üreten bir pulse generator ile sorunsuz çalışan sistem uçağa takılınca sapıtıyor. Görünen o ki hala bir besleme sorunu var.
DLE ateşlemesinin takometre çıkışını ölçtüm. LiPo ile bile beslesem 5 V çıkış veriyor. Demek ki içeride bir regülatör var. Ama kaç mA çekebileceğimizi bilemiyorum. Ancak bu amaçla üretilmiş LED takometreleri sürebildiğine göre hiç değilse 100 - 200 mA çekilebilir gibime geliyor.
Bu aşamadaki planım iki regülatörü de iptal edip devreyi doğrudan 5 V ile beslemek. Aslında bugün testi yaparken "son" diyordum ama aklıma bu çözüm geldi. Onu da denemek istiyorum. Hafta içi devreyi hazırlarım. İşin iyi tarafı yeni bir plaket (en azından prototip için) gerekmiyor. Birkaç lehimle halledebileceğim. Hafta sonu da denerim diye umuyorum.
Yine olmazsa 7 segman LED'li bir takometre planım var. :)

DIY Devir Sayaci

Sümer Yamaner' Alıntı:
Çift regülatörlü devreyi bugün denedik ve yine fiyasko!!!
Aynen ateşleme sinyalini üreten bir pulse generator ile sorunsuz çalışan sistem uçağa takılınca sapıtıyor. Görünen o ki hala bir besleme sorunu var.
...
A, B planları olduğuna göre bence sorun yok. Öyle ya da böyle sen bu işi de çözüme kavuşturursun abi :thumbup:

DIY Devir Sayaci

Bu akşam, elimdeki DLE20 motorun bujisini söküp ateşlemeye bağladım. Ateşlemenin hem Tacho çıkışından hem de sensörden (Y kablo ile) sinyal alarak var olan devir göstergesini denedim. Bunu yaparken motor şaftına bir güçlü şarjlı tornavida takıp motoru çevirdim ve sonuçları gözledim. Şarjlı tornavidanın üst devri 600 devir civarında ve buraya kadar sorunsuz olarak çalışıyor. Şimdi de elektrikli matkapla daha yüksek devirleri deneyeceğim.

Evet elektrikli matkapla 2500 devire kadar çıkabildim. En ufak bir sorun olmadı. Şimdi kafam tam allak bullak olmuş durumda.

DIY Devir Sayaci

Sümer Yamaner' Alıntı:
Attiny ile OLED ekrana rakam yazmayı kısmen de olsa başardım. Videoda basit bir sayaç görüyorsunuz. Fotoğrafta da devir göstergesi (Sağdaki ne diye sorarsanız Sumer Electronics logosu!!!) :D :D :D

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

[attachimg=1]
Ben SE yi görünce Second Edition zannetmiştim[emoji1]

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

DIY Devir Sayaci

Türker Akgün' Alıntı:
Hakikaten öyle Mehmet abi, ben maaşı çoktan bitirdim o yüzden pek sesimi çıkartmıyorum :laugh:
Sümer abi yeni maaş dönemi geldi hatırlatmak istedim, hani bitirmeden... :laugh: :lollol:

DIY Devir Sayaci

Offf yaa bu arada kaç maaş aldın sen :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

DIY Devir Sayaci

sumeryamaner' Alıntı:
Offf yaa bu arada kaç maaş aldın sen :)
Valla elimdeki paraya bakınca hiç almamış gibiyim ama matematiksel olarak üçüncü gibi gözüküyor, bende anlamış değilim. :laugh: