DIY Devir Sayaci

DIY Devir Sayaci

İnadım inat... İki kondansatör değişimi ve bir kondansatör ilavesi ile besleme sorununu çözmüş olmayı umarak bugün tekrar test yaptık. Yaklaşık 3500 - 4000 devire kadar sorun yok. Gayet güzel okuyor. 4000 devire yaklaşınca kilitleniyor. Buna bir anlam veremedim.
Eve gelince hemen pulse generator programını elden geçirip 2000 - 9000 devir arasına denk düşen pulse'lar oluşturarak test ettim. En ufak bir sorun yok. Elimdeki elektrikli matkapla 2500 devrin üzerine çıkamıyorum ki gerçek hayat testi yapabileyim. Ama sonuçta aynı sinyal söz konusu. Buna rağmen gerçek hayat testinde kilitleniyor, laboratuvar koşullarında en ufak bir sorun yok.
İnat ettim... Olacak!!! :D Çalışmaya devam.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

DIY Devir Sayaci

Sümer Yamaner' Alıntı:
İnadım inat... İki kondansatör değişimi ve bir kondansatör ilavesi ile besleme sorununu çözmüş olmayı umarak bugün tekrar test yaptık. Yaklaşık 3500 - 4000 devire kadar sorun yok. Gayet güzel okuyor. 4000 devire yaklaşınca kilitleniyor. Buna bir anlam veremedim.
Eve gelince hemen pulse generator programını elden geçirip 2000 - 9000 devir arasına denk düşen pulse'lar oluşturarak test ettim. En ufak bir sorun yok. Elimdeki elektrikli matkapla 2500 devrin üzerine çıkamıyorum ki gerçek hayat testi yapabileyim. Ama sonuçta aynı sinyal söz konusu. Buna rağmen gerçek hayat testinde kilitleniyor, laboratuvar koşullarında en ufak bir sorun yok.
Argeye harcanan zaman ve para ürünün fiyatınada yansıyacaktır arkadaşlar haberiniz olsun fiyat git gide yükseliyor alacak arkadaşlar para biriktirmeye devam. ;D

DIY Devir Sayaci

Sumer Abi azmine ve Sabrina hayranim :thumbup:

Bu arada Zafer hocam nerelerdesin, fikir olarak bir yardimci olsan. Aramizda Sumer abimizin dilinden en iyi sen anliyorsun cunku :D

DIY Devir Sayaci

Abi bu arada 2.videonun son kisminda senin asistan bir sey demek istedi ama ben anlamadim :D Arge calismalarinda her daim yaninda galiba :)

DIY Devir Sayaci

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Abi bu arada 2.videonun son kisminda senin asistan bir sey demek istedi ama ben anlamadim :D Arge calismalarinda her daim yaninda galiba :)
Asistan mı? ArGe departman şefi o bi kere! Aman duymasın kötü cırmalar valla! :p :D

DIY Devir Sayaci

Sümer Yamaner' Alıntı:
Asistan mı? ArGe departman şefi o bi kere! Aman duymasın kötü cırmalar valla! :p :D
Vay Ben ne yaptim ne dedim :laugh: Aman Abi rica edecegim aramizda kalsin :lol:

DIY Devir Sayaci

Sümer Yamaner' Alıntı:
Zafer geçen sene bu zamanlarda beni Arduino kuyusuna attı ve çekildi kenara! :lol:
Çok sevdiğim bir arkadaşım, GATA'da okuyan bir çocukluk arkadaşının ısrarı sonucunda üniversite sınavında GATA'yı yazmıştı. Tamam GATA, GATA ama sonuçta askeri bir okul. İlk senenin sonunda bizim arkadaş, çocukluk arkadaşına "öve öve bitiremediğin okul burası mıydı " diye sorunca, "ben yandım, başkasını da yakarım" cevabını aldığını söylemişti...

Konu ile pek de alakası yok ama niye ise aklıma geliverdi :D ...

DIY Devir Sayaci

Sümer Yamaner' Alıntı:

Sümer abi'nin bu tip devrelerdeki tecrübesinin yanında bana pek laf düşmez ama araya kondansatör değil de daha stabil bir LC filtresi koyup denemek mantıklı olabilir sanki...

DİP NOT : Sümer abi, aylardık bir kenarda yatan 15000 rpm'lik gravür makinam test için işine yarayacaksa gönderebilirim...

DIY Devir Sayaci

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Argeye harcanan zaman ve para ürünün fiyatınada yansıyacaktır arkadaşlar haberiniz olsun fiyat git gide yükseliyor alacak arkadaşlar para biriktirmeye devam. ;D
Amanınnnnnnn :eek: :lollol:

Neyse ben arge departmanı şefinin kim olduğunu öğrendim nasolsa, bir tırmıklık falan yaparım ona gönlünü kazanırım bir şekilde. :laugh:

DIY Devir Sayaci

Zafer SAHIN' Alıntı:
Çok sevdiğim bir arkadaşım, GATA'da okuyan bir çocukluk arkadaşının ısrarı sonucunda üniversite sınavında GATA'yı yazmıştı. Tamam GATA, GATA ama sonuçta askeri bir okul. İlk senenin sonunda bizim arkadaş, çocukluk arkadaşına "öve öve bitiremediğin okul burası mıydı " diye sorunca, "ben yandım, başkasını da yakarım" cevabını aldığını söylemişti...

Konu ile pek de alakası yok ama niye ise aklıma geliverdi :D ...

Allah Allah ne alaka... :D :p

Zafer SAHIN' Alıntı:
Sümer abi'nin bu tip devrelerdeki tecrübesinin yanında bana pek laf düşmez ama araya kondansatör değil de daha stabil bir LC filtresi koyup denemek mantıklı olabilir sanki...

DİP NOT : Sümer abi, aylardık bir kenarda yatan 15000 rpm'lik gravür makinam test için işine yarayacaksa gönderebilirim...

Henüz olayın yazılımsal mı donanımsal mı olduğunu çözemedim. O kondansatörler devre girişindeki regülatörün çıkış kondansatörleriydi. Çünkü LM2950 için önerilen değer 1 uF. Ben 100 nF kullanıyordum (genelde devrelerim düşük akım tükettiği için). Burada OLED ekranın akım tüketimi biraz fazla olduğundan tam spesifikasyonlara uyayım diye değiştirdim kondansatörleri. Sistemde LC filtre gerektirecek bir yer yok şimdilik.
Ayrıca gravür makinesi de şimdilik pek işime yaramaz ama nihai ürünü oluşturabilirsem kutuları onunla imzalayabilirim. :D :D :D

Türker Akgün' Alıntı:
Amanınnnnnnn :eek: :lollol:

Neyse ben arge departmanı şefinin kim olduğunu öğrendim nasolsa, bir tırmıklık falan yaparım ona gönlünü kazanırım bir şekilde. :laugh:

Afferin!!! :)

DIY Devir Sayaci

Bu akşamın raporu:

Daha önce hatırlarsanız voltaj ve sıcaklık ölçen bir projemiz vardı. Durdu sanıyorsunuz ama aslında durmadı. Sıcaklık sensörleri temin edildi, her şey hazır edildi ama sonra bu devir saatine dalınca o proje biraz gecikti. Onun ekran sürücü testlerini yaparken aynen bu devir göstergesinde olduğu gibi kilitlenmeler oluyordu. Epey bir araştırma ve düşünme sonucu sebebi bulmuştum.
Attiny85'in RAM miktarı kısıtlı idi. Bitmapleri normal değişken array olarak tanımlayınca hafıza tama yakın doluyordu ve çalışma sırasında stack pointer falan karışıp işlemci kilitleniyordu. Ben de donanımsal olasılıkları epeyce elediğimi düşündüğüm için işin yazılım tarafına eğilmek istedim.
Attiny85'de bu sorunu engellemenin bir yolu, program sırasında değişmeyecek veriyi (örneğin bitmap font data) EEPROM'a ya da Flash belleğe yazmak. Flash bellek aynı zamanda programın da yazıldığı bellek. İşte bu akşam yaptığım şey, kodu ele alıp, tüm sabit veriyi "PROGMEM" komutu ile flash memory'ye yazmak. Veri geri okunurken biraz daha kompleks işlem yapmak gerekiyor. Yeni kodu buna da uyarlayınca sorun kalmadı. Yine atölye testleri yapıldı ve alet beş altı dakika kadar açık bırakılıp test edildi. Her şey yolunda gibi görünüyor.
Eğer kilitlenme sorunu gerçekten de bu söylediğim sebebten kaynaklı ise çözdük demektir. Bakalım sahada neler olacak. :D

DIY Devir Sayaci

Sümer Yamaner' Alıntı:
.....
Eğer kilitlenme sorunu gerçekten de bu söylediğim sebebten kaynaklı ise çözdük demektir. Bakalım sahada neler olacak. :D
O Dedigin problemi yazinca hatirladim Abi. Bence bu sorun kesin olarak cozulmustur :bravo: :halay: Diger kalan projelerimize devam :yuppi:

DIY Devir Sayaci

Durmak yok yola devam...
Bu hafta sonu testte neredeyse hiç bir değer okumadı takometre. Binbir küfürle toplayıp eve getirdim kenara attım. Bu akşam sinirim biraz geçmiş durumdaydı. :D DLE20'yi ele aldım. Bujiyi söktüm. Ateşlemeye taktım. Sistemi kurdum ve motora elektrikli matkabı bağladım. Tıkır tıkır çalışıyor. EN ufak bir sorun yok!!! Büyük olasılıkla test uçağımızın ateşlemesinin RPM çıkışında bir sorun var. Şimdi ilk uçuş günü Sea Fury'deki sisteme bağlayıp test edeceğim.
Şimdiye kadar niye etmedin diyebilirsiniz. Uçağı biraz dağıtıp geri toplamam gerekiyor ve ben inanılmaz üşengeç bir adamım...