Görseller Eskişehir Buluşmaları (Ana Başlık)

[Video]: Eskişehir Buluşmaları (Ana Başlık)

Hv yazıpta hv olmayan servolar var [emoji1]

Çünkü kablosunda dahili bec oluyor kaç verirsen ver o lazım olanı alıyor [emoji16]

Emre Abi geçmiş olsun, havada kuyruk servosu kaybını bu kadar az hasarla atlatman sevindirici. Umarım sorun kökünden çözülür kısa zamanda.

SM-A710F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bugün Ahmet abiyle biz de küçük bir buluşma yaptık. Hava genel olarak güneşli olsa da, oldukça dengesizdi. Bir ara güneş varken kar atıştırdı :eek: Bir ara yağmur başladı, apar topar arabaya kaçtık. Oldukça sert rüzgarlı ve baya da soğuktu. Ama geçen haftayı da pas geçtiğimiz için oldukça özlemişiz, iyi geldi.

Ahmet abi Trex450 ile sert rüzgara rağmen oldukça başarılı bir uçuş yaptı. Ben NX7 ve G700 ile uçuşlar yaptım. NX7'yi yeni servolarıyla denedim. Governor ayarını yeniden yapmıştım, ona biraz ince ayar yaptım. Oldukça güzel oldu, çok memnun kaldım. Sadece kuyruğa biraz daha detaylı bakmak istiyorum, bir-iki ufak dokunuştan sonra kusursuz olacak :)

G700'de de esc değişimi yapmıştım. Brain2 esc telemetri özelliğini kullanmak için boşta duran Hobbywing 130A esc'yi takmıştım. Oldukça güzel sonuç aldım. Kullanılan mAh hesabı için kumandadan okuduğum verileri ve şarj aletinden okuduğum verileri kaydettim. Birkaç uçuş daha kayıt alıp, sonrasında bir ortalama belirleyerek Brain'in kullanılan mAh kısmını kalibre etmem lazım.

HF'de bu Hobbywing'ler için harici governor kullanımında hard-start ve tail-kick konuları görüyordum. Ancak X3'de kullandığım 60A v4'te ve G570'de kullandığım 100A v3'de öyle bir problem yaşamayınca, kendi kendime bunlar kullanmayı beceremiyorlar demek ki demiştim :) Ama olay 130A v4'teymiş... Bugün şahane tail-kick'ler yaşadım ;D Governorun devreye girmesiyle ilgili değil, motorun ilk dönmeye başladığı anda gerçekleşiyor sorun. Ya bununla uğraşıp sorunu çözmeye çelışıcam, yada en sevdiğim Scorpion esc'me geri dönücem, henüz karar vermedim. Telemetri verisinin çok da önemli olmadığını düşünüyorum şu an, yani Scorpion'a daha yakınım diyebilirim. Sadece yeniden sök-tak, kablola... Üşeniyorum :D

İki küçük resim geliyor, bu haftalık elimizde olanlar bu kadar :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hava biraz sert olmasına rağmen güzel ve keyifli bir gündü. :thumbup: :halay:

Ellerinize sağlık arkadaslar, hafta sonu bos geçmemiş :bravo:

130A esc bu durumun ortaya çıkması gerçekten tuhaf ?? Bakalım softstart esc üzerine alınca durum ne olacak ??

Bu arada anlaşılan o ki yakında Yeni bir konumuz daha geliyor : brain ile nitro governor nasıl ayarlanır :halay:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Evet abi, hatta bir değil, iki konu gelebilir. Nitro governor diğerleriyle aynı hemen hemen, üniteyi escye uydurduğumuz gibi, thr servosunu yani üniteyi, motora uydurmak asıl mesele.

HW esc ve ünite governoru ile ilgili de araştırmalara başladım. Anladığım kadarıyla hard-start problemi sadece 130A'larda var. Çaresi de softstartı escye bırakmak ve üniteyi ona göre ayarlayıp, minimum end pointi biraz aşağıda ayarlayarak escye biraz avans vermek gibi görünüyor. Skookum'da uyguladığım yöntem. Ancak bu yöntemde, yani heli linear modunda, AFW'nin de bir takım sıkıntılar çıkardığını okudum. Biraz daha okumam lazım netleştirene kadar, ancak şu anki düşüncem, bu 130A esc en sağlıklı kendi governoru ile çalışıyor gibi görünüyor. Ben de heralde çok uğraşmayıp Scorpion'a döneceğim.

Emre abi Ahmet abi keyfiniz daim olsun. %p
Paylaşım için teşekkürler. :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Abi elinize sağlık, Castle'da tail-kick olayını yanlış ayar girmekten bende çok çekmiştim. Sonradan default ayara getirince düzelmişti :laugh: Onun yüzünden dişli sıyırtmıştım :laugh:

Elinize emeğinize sağlık . Paylaşım için teşekkürler.

Doğukan Ocak' Alıntı:
Abi elinize sağlık, Castle'da tail-kick olayını yanlış ayar girmekten bende çok çekmiştim. Sonradan default ayara getirince düzelmişti :laugh: Onun yüzünden dişli sıyırtmıştım :laugh:

Ayardan olsa keşke Doğukan'ım :D Düzeltirdik geçerdi. Bu motorun ilk hareketinde oluyor ve Hobbywing bunu firmware olarak düzeltmezse, düzeltme şansımız da yok bu şekilde kullanımda. Dediğim gibi tek care softstartı esc üzerinde bırakmak. Hobbywing de bu sorunun üzerine 4 firmware update çıkarmış, ama bu kısma girmedi henüz.

Emre Kaman' Alıntı:
...İki küçük resim geliyor, bu haftalık elimizde olanlar bu kadar :)
Paylaşım için teşekkürler Emre, sahaya çıkmışsınız ya daha ne olsun. :bravo:

ESC olayıda en kolay şekilde çözülür umarım. :RCKolik:

Dugun öncesi uçuşlara devam :bravo:

Vay bizde aynı saatte uçuyorduk Bursada tesadüfe bak [emoji2]

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eskişehir'de yeni bir saha daha bulduk gibi. Lokasyon ve zemin olarak hiç de fena sayılmaz :D

Bugün buradayız. Birazdan Ahmet hocamda gelecek. Aksama kadar uçuşlara devam insallah :halay: