EXTRA 300 EP 50” Yapımı

Ömer Öztürk

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Uçağın yapımına başlıyorum:) bu konuda temel amacım uçağın yapımını paylaşmak yapım sürecinde buradaki abilerimle istişare ederek doğru kararı verip ilerlemek.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Proje çıkartıldı orjinali 40” olan proje yeniden boyutlandırılarak %25 büyütüldü

Orjinal projede 2 mm olan balsa uygun olacak şekilde 2.5mm olarak alındı

Proje lazerde kestirilecek bunun için uygun bir yöntem veya bir yapıştırıcı arayışındayım son durum bu😁

Ekli dosyalar

• Extra_300_oz3606 (4).pdf
    105.6 KB · Görülme: 8
  • Extra_300_oz3606_tail_parts_CAD (4).zip
    510.2 KB · Görülme: 7
Son düzenleme:
Soruyu anlamadım. Laser kesim için yapıştırıcı mı arıyorsun? Veya deyince karışmış iş. :lollol:
Yük binecek yerlerde epoksi, diğer yerlerde ince CA iş görür.
Laser için ise planı uygun formatta elektronik ortama aktarmak gerekiyor. Deneyimim yok ama ozalitçide pdf olarak taratmayla başlanabilir.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Soruyu anlamadım. Laser kesim için yapıştırıcı mı arıyorsun? Veya deyince karışmış iş. :lollol:
Yük binecek yerlerde epoksi, diğer yerlerde ince CA iş görür.
Laser için ise planı uygun formatta elektronik ortama aktarmak gerekiyor. Deneyimim yok ama ozalitçide pdf olarak taratmayla başlanabilir.
Biraz öyle olmuş abi🙃. Lazer kesim dosyası var burada paylaşırım. Balsa standart 10*100cm boyutlarında olduğu için alın alına yapışacak. Forumda ca ile yapıştığında lazerde yanabileceği söylenmiş.Aynı zamanda iskeletin temel inşaası için yapıştırıcı gerekmekte.Yani kısaca levhaları birleştirmek için lazerde zarar görmeyecek ve sağlam tutacak bir yapıştırıcı gerekiyor. iskelet inşaası içinde nerede ne yapıştırıcı gerekiyor mesela titebond 2yi heryerde kullanabilirmiyim veya epoxymi kullanmalıyım yada kuvvet almayacak yerlerde ca mı kullanmalıyım.Kafamda deli deli sorular😅