Fpv ekipman için yardım eder misiniz ?

gps ve osd alabilirsiniz, uçuşta yardımcı olur size ,osd de hız,irtifa,koordinat gibi bilgileri alırsınız.

Kadir Bey, FPV konusunda pek de bir bilgisi olmayan birisi olarak nacizane 1-2 tespitte bulunmak istedim:

1- Oncelikle 5 km mesafe olarak oyle yabana aticak bir mesafe degil. Dolayisiyla ekipman secimi konusunda cok dikkatli olmanizi oneririm.
Her ne kadar direkt FPV ile ilgilenmemis olsamda, zamaninda 20 km rahat gider denen ekipmanlarin, agac ustunde, tarlalarda cok arandigina sahid oldum ne yazik ki

2- FPV konusunda hataya yer yok. Unutmayin bir zincir en zayif halkasi kadar saglamdir. Bu nedenle ekipman seciminde ucuza kacmayin. Belki 4 ay sonra alin ama feedback kesin olan urunleri tercih edin

3- Tum sistemler hazir olmadan gozden kaybolacak ucuslar yapmayin. Mesela mutlaka OSD ve kayit sistemi olmali. Zira model kontrol cikip kayboldugun, modeli yeniden bulmaniz icin tek elinizde olan bazen sadece kayit olabiliyor.

Mehmet arkadasimizin zamaninda paylaştığı su konu daha fazla bilgi verecektir.

4- Toplayacaginiz FPV ucak icin de ayni seyler gecerli. Mesela servolarda ucuza kacmayin. Unutmayin tum donanimi bu servolara emanet ediyoruz.

Ornegin standard FPV ucak toplarken Mesut ustadin bu onerisi dikkate alinmadi ve bazi olumsuz sonuclar yasandi diye hatirliyorum.

5- 2.4ghz kumanda sistemi ile 1.000 mt otesine gitmenizi onermem. Bu durumda kumanda frekans degistirmeniz gerekiyor
ama elinizdeki kumanda bunu destekler mi bilemiyorum.

6- Kesinlikle yeterli olmasa da temel kavramlara asina olmak icin asagidaki konulara henuz bakmadi iseniz, goz atmanizi oneririm

7- Son olarak huzurlu ve stressiz bir modelcilik icin Heli ve FPV uzak durmanizi tavsiye ederim :laugh:

7 madde iyimiş hiç bişey yapmadan o maddeyi gö önünde bulundurmak daha iyi bit fikir sanırım

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Nette dolaşırken 2 tane FPV uçuş videosu gördüm. Güzel tarafı ise kullanılan FPV ekipmanlarını detaylı bir şekilde yorum olarak paylaşmışlar. Fikir vermesi amacı ile paylaşayım dedim ;)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bir arkadaşımızın*, Sedona Trainer uçağı ile yaptığı Kısırkaya - Riva arasındaki havadan İstanbul FPV uçuşu. Kısırkaya'dan havalanarak Burch Beach, Rumeli Kavağı, Anadolu Kavağı, Riva'ya doğru 22km ve aynı rotadan Kısırkayaya doğru dönüş. Ekipmanlar: Rangelink LRS, 1500mw Video TX, FY31AP, Hornet OSD Uçakta standart anten, yerde patch Anten, Uçakta 8000mah 6S pil (motor), 1500mah 3S pil (elektronik), MyFlyDream Anten Takip Cihazı. Uçuşun tamamı yerleşimden uzakta ve deniz üzerinden gerçekleştirildi.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Plane: Skyhunter (Grey)
Motor: Scorpion SII-3020-1110KV
Prop: Wood 11x7 PJN IIDJ.
ESC: Turningy Plush 60
Servos: Hitec HS-65MG
OSD & Flight Control System: FY41AP
Camera: Bevrc KX-181
Video TX: Sunsky 1.2Ghz 800mw
Antenna: FPVCenter Cloverleaf
LRS: Rangelink
MFD Antenna Tracker with Helical 1.2Ghz Antenna

bende şimdi en son paylaşmış olduğunuz bilgilerden yola çıkarak iyi bir set bakıyordum:)

Evet standart kumandayla 1,5 km yarıçapına çıkılmaması gerekir

FPV ekipman arayışı mı tamamladım ve Bevrc 1.2 Ghz 800 mW FPV Sistemi satın aldım.

Herkese tekrar merhaba. Sonunda quad bitti üstadların tavsiyeleri ile. %p Aurora ayarları(EXPO-D/R) KK PI Editör, motor balance falan derken aylar sürdü. Kış olması nedeniyle bir kez uçurma imakanı buldabilidim, ev içinde daha fazla denemem oldu. Şimdi sıra FPV sistemine giriş yapayım dedim ama burası da ayrı bir dünya. :( kafama takılan bir soru var. gopro için 5.8ghz sistem kurmak istiyorum. İlk aklıma takılan Sorum şu alacak ki; Alıcısı üzerinde olan Monitörler var sanırım yanlış görmediysem. Bunlar mı daha iyi. Yoksa ayrı mı almalıyım. Alıcı, Verici ile bind mı ediliyor nasıl tanıyorlar birbirlerini. Bu alıcıyı daha sonra başka vericiyle kullanma imkanım olur mu. Yani Monitör üzerindeki alıcıya aynı anda kaç verici tanıtabilirim. Krım olursa, bozulursa yeni aldığım vericiyi tanıtma imkanım olur mu.. Aynı anda bir kaç kişi uçuş yapıyorsa diğer fpv yapanların sistemleriyle nasıl çakışmıyorlar.Çok sordum :saygilar:

enginber' Alıntı:
Herkese tekrar merhaba. Sonunda quad bitti üstadların tavsiyeleri ile. %p Aurora ayarları(EXPO-D/R) KK PI Editör, motor balance falan derken aylar sürdü. Kış olması nedeniyle bir kez uçurma imakanı buldabilidim, ev içinde daha fazla denemem oldu. Şimdi sıra FPV sistemine giriş yapayım dedim ama burası da ayrı bir dünya. :( kafama takılan bir soru var. gopro için 5.8ghz sistem kurmak istiyorum. İlk aklıma takılan Sorum şu alacak ki; Alıcısı üzerinde olan Monitörler var sanırım yanlış görmediysem. Bunlar mı daha iyi. Yoksa ayrı mı almalıyım. Alıcı, Verici ile bind mı ediliyor nasıl tanıyorlar birbirlerini. Bu alıcıyı daha sonra başka vericiyle kullanma imkanım olur mu. Yani Monitör üzerindeki alıcıya aynı anda kaç verici tanıtabilirim. Krım olursa, bozulursa yeni aldığım vericiyi tanıtma imkanım olur mu.. Aynı anda bir kaç kişi uçuş yapıyorsa diğer fpv yapanların sistemleriyle nasıl çakışmıyorlar.Çok sordum :saygilar:

Engin Bey maalesef video verici sistemleri kumanda sistemleri gibi değil. Sadece frekanslar üzerinden çalışıyor. 32 kanallı bir alıcı alırsanız şu an piyasadaki 5,8 vericilerin tamamıyla kullanabilirsiniz. Bu kanal sayısında alıcılı ekranlar var. Alıcıyla vericiyi aynı kanala ayarlamanız yeterli oluyor. Herhangi bir tanıtma sözkonusu değil. O yüzden bulunduğunuz alanda aynı frekansı kullanan biri varsa video sinyalleriniz karışır. Karışmadan çoklu kullanmak için farklı frekanslar seçiliyor. Piyasada üzerinde 32 kanal alıcı olan ve DVR kayıt yapabilen monitörler var. Bunlardan alırsanız aynı zamanda gelen görüntüyü kayıtta yapabilirsiniz.

Nesimi hocam nasılsınız iyisinizdir inşallah. Peki üstadım siz hangisini tavsiye edersiniz, üzerinde alıcı olan bir monitör mü yaksa ayrı ayrı mı alsam. Gözlük olayını da pek tavsiye etmiyorlar yeni başlayanlar için. Monitörlü IOSD özelliğini daha iyi kullanalıyormuş. Gimbal olarak Zenmuse çok pahallı. Tarot 2d nasıl sizce. Kıyaslama videolarına baktım fena değil gibi ya da daha ucuz bir şey alabilirim. Hem daha hafif. Monitörün HDMI girişli olması daha iyi olur sanırım.. Tabi bir de pil almam gerekiyor. Parçalar sürekli artıyor masraf da. Bu iş baya pahalı bir iş olmaya başladı. Fırçayı ne zaman yiyeceğiz bakalım..

enginber' Alıntı:
Nesimi hocam nasılsınız iyisinizdir inşallah. Peki üstadım siz hangisini tavsiye edersiniz, üzerinde alıcı olan bir monitör mü yaksa ayrı ayrı mı alsam. Gözlük olayını da pek tavsiye etmiyorlar yeni başlayanlar için. Monitörlü IOSD özelliğini daha iyi kullanalıyormuş. Gimbal olarak Zenmuse çok pahallı. Tarot 2d nasıl sizce. Kıyaslama videolarına baktım fena değil gibi ya da daha ucuz bir şey alabilirim. Hem daha hafif. Monitörün HDMI girişli olması daha iyi olur sanırım.. Tabi bir de pil almam gerekiyor. Parçalar sürekli artıyor masraf da. Bu iş baya pahalı bir iş olmaya başladı. Fırçayı ne zaman yiyeceğiz bakalım..

Welcome to real world. Daha başlamadı mı fırçalar? ;D ;D

Büyük model kullanacaksınız gözlük çok gerekli olmayabilir. Ekran konusunda kesin bir cevap vermem doğru olmaz. Araştırıp karşılaştırmak lazım. Kendinden alıcılı ekranlar genelde 7 inç. Daha büyük olanlarda var ama yine kullananlardan yorum almak daha doğru olur. Bu şekilde bir ekran alırsanız çok uğraşmazsınız. Bağlantılarla uğraşma derdiniz olmaz. Direk uçuşa konsantre olursunuz. Özellikle çift antenli olanları tercih edin. İki anteni farklı kullandığınızda daha güvenli ve daha uzun mesafelerde kullanabilirsiniz. Video yayını analog olduğu için HDMI girişi veya çıkışı çok önemli olmaz diye düşünüyorum. Bazı ekranlar kendinden pilli oluyor.

Gimbal konusunda bir şey demeyim. Henüz kullanmıyorum ama önemli olan ihtiyacınız. Pahalı bir model alıp ticari çekimler mi yapacaksınız? Tarot la ilgili güzel şeyler duydum bende. Ama şu na ihtiyacım olmadığı için ayrıntılı bir araştırma yapmadım. Uçuşlarınız hobi amaçlı olacaksa işinizi görür gibi geliyor bana.

Bu arada teşekkür ederim. Umarım sizlerde iyisinizdir.

Hafiften başladı desem yalan olmaz. Ben de kendinden alıcılı monitör düşünüyordum sizin tavsiyenizle son kararı vermiş oldum. Tarot, Zenmus'dan 100 dolar daha ucuz. Ama gimbal fiyatı quada yalaşıyor piyasada. Ticari amaç benim quad ile mi.. yerden zor kalkıyor zavallı...Hobi amaçlı daha iyi bir gimbal önerirseniz ya da sizin kullandığınız bir gimbal varsa bana uygun o da olur. Tavsiye edebileceğiniz bir IOSD ve verici var mıdır üstadım.. Fpv konusu gerçekten karışık bazı yerlerde sinyal temizleyici cihazlar, mesafe uzatıcı eklendiler, değşiik değişik antenler sonu yok bu konunun...

Üstadlara bir şey daha sormak isterim.. Kumanda menzili 1km olsa bu menzili uzatmak için ne yapılması gerekir. fpv menzilim diyelim ki 3 km ama ben 500m gidiyorum şehir içinde. Bu durumda kaliteli bir fpv sistemi kursamda Aurora'nın menzili belli. Bazı videolar izliyorum 40 km gidilmiş, tabi benim amacım bu kadar değil.. Ama kumanda menzili belli, bu kadar uzağa nasıl gidilebiliyor...Farklı bir yönden sorarsam eğer cahilliğime verin; Fpv ile ilgili yaptığımız donanımsal eklentiler (tx ve rx, anten vs..) kumandamızını menzilini arttırmıyor değil mi? Bunun için kumanda için de bazı eklentiler yapılması gerekiyor mu..? Bazı yerlerde okudum kumandaya trainer çıkışından ek anten takıldığını duydum..

Engin bey FPV ile ilgili bir çok bilginin bulunduğu bir bölümümüz var zaten. Orada sorularınızın cevapları mevcut.

Nesimi hocam herzamanki gibi Hızır gibi yetişti. Sağolun, forumdaki bilgileri okudum zannediyordum demek, atlamışım. Hemen bakıyorum..