FT Explorer İlk Uçuş Denemesi ve Kaçınılmaz Son

İlgi Alanı
Uçak
Uzun süre oldu ama nihayet zaman buldum. Çok uzatmadan konuya gireyim, daha önce hiç uçuşum olmadı. Modelim ft explorer trainer olan, aileronsuz model. yaptığım ilk uçak, flitetest sitesinde ki a4 boyutuna göre kesilmiş olan planı a4 çıktı alıp modeli yaptım ama sitede kanat acıklığı 144cm olmasına rağmen benim ki 157cm cıktı ama parcaların uyumunda sorun olmadı, sanırım bütün parcalar belli bir oranda büyümüs neden oldu bilmiyorum. uçağı ilk bitirdiğimde ağırlık noktası arkadaydı, ön tarafa 100 grama yakın ağırlık eklemek zorunda kaldım. uçuş yapmadan önce kanatta ki cg noktasından tuttuğumda dengede duruyordu. ilk uçuşu denedim ama sonuç yine kacınılmaz oldu ve ucamadan düstü. 2 defa ucurmayı denedim. ilk denemede gaz %60-70 civarıydı ve yere biraz yumuşak düştü. ikinci denemede ise gaz %100 dü ve daha sert çakıldı, kanat ortadan aşağı doğru kırıldı ve burun kısmı baya ezildi. neyse ki bunu tahmin ettiğimden koli bandı geçirmiştim bir tane, burunda çok sorun yok ama kanadın durumu biraz vahim. Benim tahminim motor açısından gibi ama yine de size sormak istedim. sizce sorun nerede?

ilk deneme videosu:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

ikinci deneme videosu:

okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim

uçağı atan kişi babam, bir şey diyemedim mecbur hahaha.
Benim de yeni başlarken kardeşim atıyordu ama aynı böyle ayağının dibine düşüyordu uçak. Önce bir güzel kalaylayıp sonra da sağlam bir motivasyonla beraber atmayı öğrettim. Sen çözümü nasıl bulursun bilmem ama bir çözüm şart :)
motor 1400kv a2212 markasız sarı çin malı olanlardan pervane ise 8045 2 pal
Uçağın muhtemelen biraz da ağırdır. Bu motorla uçurmak zor. Daha güçlü bir motor ve iniş takımı ile yerden havalanma denemeleri yapmanı tavsiye ederim.

Uzun süre oldu ama nihayet zaman buldum. Çok uzatmadan konuya gireyim, daha önce hiç uçuşum olmadı. Modelim ft explorer trainer olan, aileronsuz model. yaptığım ilk uçak, flitetest sitesinde ki a4 boyutuna göre kesilmiş olan planı a4 çıktı alıp modeli yaptım ama sitede kanat acıklığı 144cm olmasına rağmen benim ki 157cm cıktı ama parcaların uyumunda sorun olmadı, sanırım bütün parcalar belli bir oranda büyümüs neden oldu bilmiyorum. uçağı ilk bitirdiğimde ağırlık noktası arkadaydı, ön tarafa 100 grama yakın ağırlık eklemek zorunda kaldım. uçuş yapmadan önce kanatta ki cg noktasından tuttuğumda dengede duruyordu. ilk uçuşu denedim ama sonuç yine kacınılmaz oldu ve ucamadan düstü. 2 defa ucurmayı denedim. ilk denemede gaz %60-70 civarıydı ve yere biraz yumuşak düştü. ikinci denemede ise gaz %100 dü ve daha sert çakıldı, kanat ortadan aşağı doğru kırıldı ve burun kısmı baya ezildi. neyse ki bunu tahmin ettiğimden koli bandı geçirmiştim bir tane, burunda çok sorun yok ama kanadın durumu biraz vahim. Benim tahminim motor açısından gibi ama yine de size sormak istedim. sizce sorun nerede?

ilk deneme videosu:

ikinci deneme videosu:

okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim
evet atışta bir sıkıntı var gibi :) Bende babama attırmıştım uçağı ama hiç böyle olamamıştı bayağı uçtuydu:D

Modelin uçuş ağırlılığı ne kadar bu arada pil dahil ? Motor + pervane kombini yeterli gelmemiş olabilir

Benim de yeni başlarken kardeşim atıyordu ama aynı böyle ayağının dibine düşüyordu uçak. Önce bir güzel kalaylayıp sonra da sağlam bir motivasyonla beraber atmayı öğrettim. Sen çözümü nasıl bulursun bilmem ama bir çözüm şart :)

Uçağın muhtemelen biraz da ağırdır. Bu motorla uçurmak zor. Daha güçlü bir motor ve iniş takımı ile yerden havalanma denemeleri yapmanı tavsiye ederim.
uçak biraz fazla büyük, benim de bi elle atarken diğeriyle kumandayı tutmayı gözüm pek yemiyor açıkçası. yaşadığım yerde pist olmadığı için iniş takımsız yapmıştım ama üniversiteme yakın yerde çok güzel bir rc uçak pisti var. sanırım iniş takımı şart oldu. ağırlığını hiç ölçmedim açıkçası

güç demişken, pilim 11.1v 3s 1800mah.

uçak biraz fazla büyük, benim de bi elle atarken diğeriyle kumandayı tutmayı gözüm pek yemiyor açıkçası. yaşadığım yerde pist olmadığı için iniş takımsız yapmıştım ama üniversiteme yakın yerde çok güzel bir rc uçak pisti var. sanırım iniş takımı şart oldu. ağırlığını hiç ölçmedim açıkçası

güç demişken, pilim 11.1v 3s 1800mah.
Ağırlığı bir ölçün bence kaç gr veya kg :) geliyor. Birde üstatlar daha iyi bilir FT Explorer modellerinde motor açısı önemli diye biliyorum onun doğru olduğunu araştırabilirsiniz.

Ağırlığı bir ölçün bence kaç gr veya kg :) geliyor. Birde üstatlar daha iyi bilir FT Explorer modellerinde motor açısı önemli diye biliyorum onun doğru olduğunu araştırabilirsiniz.
hassas terazim yok, evde sadece baskül buldum ve onla ölçtüğümde 900 gram çıkıyor. youtube dan bu pervane ve motorun itki videosuna baktığımda 1kg dan fazla çıkıyor.

Motorun itme gücü nasıl tuttuğunuzda? Elden attığınız anda komut vermediğiniz durumda Elevatör nötr(yani ortalı) müydü? Kontrol yüzeyleri doğru çalıştığından emin miyiz? Motor açınız fazlaca aşağı yönlü gibi geldi bana...

Motorun itme gücü nasıl tuttuğunuzda? Elden attığınız anda komut vermediğiniz durumda Elevatör nötr(yani ortalı) müydü? Kontrol yüzeyleri doğru çalıştığından emin miyiz? Motor açınız fazlaca aşağı yönlü gibi geldi bana...
itme gücü yeterli mi bilmiyorum çünkü nasıl olması gerektiğini de bilmiyorum. elevatör düzdü evet, kontrol yüzeyleri biraz sorunlu olabilir evet ama uçuş sırasında hiç komut vermemiştim direkt çakıldı komut vermeye fırsat kalmadan.

itme gücü yeterli mi bilmiyorum çünkü nasıl olması gerektiğini de bilmiyorum. elevatör düzdü evet, kontrol yüzeyleri biraz sorunlu olabilir evet ama uçuş sırasında hiç komut vermemiştim direkt çakıldı komut vermeye fırsat kalmadan.
Haklısınız deneyimi az olan biri itme gücünün yeterli olup olmadığını kestiremeyebilir.Bir de demek istediğim sağ aileron komutu verdiğinizde, sağ aileron yukarı hareket etmeli sol aileron ise aşağı yönde hareket etmeli.Sol aileron verdiğinizde, sol aileron yukarı hareket etmeli sağ aileron da aşağı hareket etmeli.Elevatör stiğini aşağı çektiğinizde de elevatör yukarı hareket etmeli(yükseliş), elevatör stiğini ileri ittiğinizde(burun aşağı alçalış) elevatör aşağı inecek şekilde hareket etmeli.Motor açısı aşağı yönde çok fazlaysa biraz açıyı azaltmayı deneyin.Bir video ile uçağın durumunu görebilsek daha iyi olurdu.En azından kontrol yüzeylerinin ne yönde çalıştığını ve motor açısını.Bu arada ağırlık merkezini nasıl ayarladınız?

Yavaş atmış babanız biraz.

Uçağı kuyruktan ittirmek yanlış bence, dengesi bozuluyor uçağın.

Ben hep kendim attım uçağımı. Her atışımda çenemle elevatörü çekiyorum ya da uçağı biraz yukarı doğru fırlatıp sonra hemen sağ stiğe elimi koyuyorum. Şimdi ft explorer’ıma bi iniş takımı yaptım onunla inip kalkıyorum artık.

Bir de bence pervaneyi 8x6 işe değiştirin o zaman daha kolay uçarsınız. Ama uçak 1 kg üstü olduysa o motorla biraz zor uçarsınız gibime geliyor.

• Beğen
Tepkiler: Hasan Bıyık
Atış ve ağırlık gibi geldi bana. Kaç gr toplam ağırlık ? Uçağı elinizden bırakmadan kuyruktan dik tutarak motor itkisinin uçağı kaldırmada ne kadar etkisi var kabaca bir deneyin bence.

Burun kısmı ağır geliyor. Motoru çalıstırmadan süzülüş denemesi yapın. Burundan ağırlık çıkarmak gerekli gibi görünüyor.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Emre Telci
Merhaba, bu uçaktan bende yaptım ilk denmede aynı bu şekilde çakıldı. Çok yavaş attınca yeterli hıza erişemiyor aynı zamanda uçağın biraz ağır sanırım. burundaki ağırlığı çıkar bence birde motorun açısını kontrol etmelisin orjinal planda motor açısı aşağı doğru bakıyordu bende o açıyı düzeltip azcık yukarı bakacak şekilde ayarladım şu an çok güzel uçuyor, aşağıda ilk uçuş denemelerim var izleyebilirsin