Futaba 14MZ'den DX9'a gecis.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Vayyy bunu akıl ettiler demek... 9C dışında Futaba kumandam yok. Futaba'larla sahada diğer arkadaşların modellerini ayarlarken haşır neşir oluyorum. Onlar da muhtemelen bu özelliği bilmiyorlar. Zaten bizim camiada genel popülasyonumuz gibi kılavuz okuma alışkanlığı pek yok. :D :p

Emre'ciğim subtrim/trim konusunda sana katılamıyorum.
Bak anlatayım...

Diyelim ki flap ayarlayacaksın. İki kademede açılsın istiyorsun. Biri kalkış diğeri yaklaşma ve iniş için. Bunun yolu şudur: Flap kapalıyken ve tam açıkken endpointleri ayarlarsın. Yarım flap konumunu da subtrimle ayarlarsın. Şimdi endpointleri ayarladın. Sonra butonu orta konuma aldın ve yarım flap konumunu ayarlayacaksın. Sağ ve sol flapın ayrı ayrı kanallarını güzelce ayarladın ve yarım flapta her iki flapı eşitledin. Sonra flapı kapattın. Aaaa kapanmıyor? Hafif aşağıda duruyor. Ne oldu? Subtrim ayarı yapınca endpoint kaydı. Ehh peki o halde endpointi tekrar ayarlayalım. Aaaa o da ne? Şimdi de yarım flap konumu kaydı!!! :D :p 9C ve 10C gibi mükemmel kumandalarda böyle bir şey yokken kimin nereden aklına geldi bu uygulama onu da bilemiyorum.
Zaten endpoint ile subtrim farklı sayfalarda ve o çok övdüğün saçma sapan dokunmatik "şey"'in ne zaman ne tepki vereceği belli değil. Örneğin bir endpoint ayarlıyorsun. Alet bir anda tıkladın diye algılayıp seçenekler arasında dolaşmaya başlıyor. Senin gözün o esnada kontrol yüzeyinde. Yahu çeviriyorum çeviriyorum endpoint değişmiyor diye hayıflanıyorsun. Bir de bakıyorsun ki cursor gitmiş alakasız bir kanalın endpointini değiştiriyor. Haa ben beceriksiz olabilirim o ayrı ama bu tür uygulamalarda tartışmasız olarak en önemli şeylerden birisi "tactile feedback"'tir. Force feedback joysticklerin uçuş simülasyonlarına katkısını hatırlayın. Mekanik bir butonu çevirmekle nerede ne tepki vereceği belli olmayan bir dokunmatik "şey"'i çevirmek çok farklı. Özellikle de gözün ekranda olmadan bir iş yapman gerekiyorsa.

Satılık flapli P51 var. [emoji3]

Benim trimlerde end pointleri değiştiriyor abi. Gitmişler en kötü şeyi kopyalamışlar. [emoji4]

Peki bu durumdan nasıl kurtuluyoruz abi?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yok satasmak icin yazmadim. Sadece vbc bizim bildigimiz anlamda bir kumanda degil, segmenti farkli ve su an rakipsiz. Zaten adamlar da "transmitter" demiyorlar, vbar control, vbar'i kontrol eden cihaz :)

Futaba'nin cgy750'si olsun, graupner'in adini bilemedigim kontrolcusu, jr'in da var sanirim onu atladik, vbardan skookumdan cok da farkli degil esasen. Fark iste ekstra fonksiyonlarda, rescue'da, kullanici arayuzunde falan.

Doğuş' Alıntı:
Satılık flapli P51 var. [emoji3]

Benim trimlerde end pointleri değiştiriyor abi. Gitmişler en kötü şeyi kopyalamışlar. [emoji4]

Peki bu durumdan nasıl kurtuluyoruz abi?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Flapları CA ile yapıştırıp sabitle. İki servodan da kurtarırsın! :p

Emre Kaman' Alıntı:
Yok satasmak icin yazmadim. Sadece vbc bizim bildigimiz anlamda bir kumanda degil, segmenti farkli ve su an rakipsiz. Zaten adamlar da "transmitter" demiyorlar, vbar control, vbar'i kontrol eden cihaz :)
Hem sataşıp laf söylüyorsun kumanda ya, hemi de koskoca VBAR CONTROL , sonra da sataşmıyorum diyorsun Emre, olmaz ki :lollol: :lol:

Sümer Yamaner' Alıntı:
Flapları CA ile yapıştırıp sabitle. İki servodan da kurtarırsın! :p
Süper çözüm :lollol: :lol: Konu gittikçe şenleniyor :halay: :yuppi: ;D

Spektrumcular Futabacılar yesin birbirini, ben çekirdek çitliyorum ;D

Bu arada DX20 den sonra spektrumcular insan içine çıkamıyormuş, öyle gözlemliyorum :D

Rasim Öztürk' Alıntı:
Spektrumcular Futabacılar yesin birbirini, ben çekirdek çitliyorum ;D

Bu arada DX20 den sonra spektrumcular insan içine çıkamıyormuş, öyle gözlemliyorum :D

Dur ben de bi viski koyayım kendime. Beluga havyarıyla iyi gider! :p

İyi de biri çekirdek yer, diğeri de viskisini yudumlarsa kim kapışacak ve biz kimi seyredeceğiz :lollol: :lol:

Sümer abi Hitec kullanıyor sanırım. Benimki zaten kumanda sınıfına girmiyormuş, o yüzden konunun dışındayım.

Dediğim gibi spektrumcular ve futabacılar :D

Spektrum bize soyleyecek bisey birakmiyor sag olsun [emoji1][emoji1]