FUTABA T10J Kumanda Sinyal İkonları Kayboldu

Çetin MURAT

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese merhaba,

Öncelikle yaşadığım sorunu anlatayım.

Birkaç gün önce sabahtan öğleye kadar uçuşlar yaptığımız Futaba T10J kumandam ile yemekten sonra uçuş yapamadık.
Sorun olarak şunu gördük, Kumandada alıcı ve vericinin sembolleri, sinyal seviye ikonu kaybolmuştu. Reciever i başka kumandaya bind edebiliyoruz ama benim kumandam sinyal gönderemediği için alıcı ile eşleşemiyoruz. Futaba ile irtibata geçtim onlar da sadece Amerika menşeili cihazlara müdahale edebileceklerini ve Türkiye'den gelen cihaza müdahale edemeyeceklerini belirttiler. Aldığımız yerde ise hobi ürünlerinin garantisinin olmadığını istersek Amerika'ya göndereceğiniz ve kargo ücretini de bizim karşılayacağımızı söyledi.

Daha önce böyle bir şey ile karşılaşan oldu mu? Bu semboloji nasıl geri gelir? Ne tür bir işlem yapmalıyız. Reset attık ama işe yaramadı.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kumandada alıcı ve vericinin sembolleri, sinyal seviye ikonu kaybolmuştu
Hizlica bi kurcaladim sizin kumandanin kitapcigini
Ne tür bir işlem yapmalıyız. Reset attık ama işe yaramadı.
Futaba'nin guncel sistemine pek asina olmamakla birlite, gozume carpan yer, range check basliginda oldu. Sanirim RF modulu kapatilabiliyor. Bir deneyin . Range Check, ON, OFF diye alt alta olan kisimda sizinki OFF kalip modulu kapatmis olabilir.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Selam,

Cevabınız için teşekkür ederim. Bunu denemiştim ama sizin için tekrar denedim. Açılışta Power Down Mode seçili olarak geliyor ve On seçeneğini seçiyorsunuz sizi direkt başlangıç ana ekranına döndürüyor. Tekrar aynı sayfaya gittiğinizde yine Power Down Mode seçeneğinin seçili olduğunu görüyorsunuz.

Ben sorunun artık kumanda içindeki vericiden kaynaklandığına inanmaya başladım.
Değilse kaç gündür uğraşmadığım alan, menü, seçenek kalmadı.
Kafayı yemek üzereyim :)

Selam,

Cevabınız için teşekkür ederim. Bunu denemiştim ama sizin için tekrar denedim. Açılışta Power Down Mode seçili olarak geliyor ve On seçeneğini seçiyorsunuz sizi direkt başlangıç ana ekranına döndürüyor. Tekrar aynı sayfaya gittiğinizde yine Power Down Mode seçeneğinin seçili olduğunu görüyorsunuz.

Ben sorunun artık kumanda içindeki vericiden kaynaklandığına inanmaya başladım.
Değilse kaç gündür uğraşmadığım alan, menü, seçenek kalmadı.
Kafayı yemek üzereyim :)

Muhtemelen bir problem var, gecmiste yapmiyor ise, kuvvetle muhtemel bir donanim problemini akla getiriyor ama yine de ilk adim olarak, guncel versiyon oldugundan eminmiyiz kumandanin ? 1.07 gorunuyor guncel versiyonu yazilimin, sizdeki nedir ?

Guncel yazilim linkte T10J icin:

Futaba bu konularda biraz muhafazakar bir uretici ancak bir arastirin derim. Aksi durumda, kumandanizi emekliye ayirmak disinda pek bir cozum yok gibi...

• Beğen
Tepkiler: Çetin MURAT
Muhtemelen bir problem var, gecmiste yapmiyor ise, kuvvetle muhtemel bir donanim problemini akla getiriyor ama yine de ilk adim olarak, guncel versiyon oldugundan eminmiyiz kumandanin ? 1.07 gorunuyor guncel versiyonu yazilimin, sizdeki nedir ?

Guncel yazilim linkte T10J icin:

Futaba bu konularda biraz muhafazakar bir uretici ancak bir arastirin derim. Aksi durumda, kumandanizi emekliye ayirmak disinda pek bir cozum yok gibi...
Bendeki versiyon 1.10 görünüyor.

Futaba gerçekten kapalı bir kutu gibi. Kimse yardımcı olmuyor.
Linkedin den iletişime geçmediğim kimse kalmadı şirketten. Ser verip sır vermiyorlar :)

Sanırım konu gitgide donanım problemine dönüyor gibi.

Bende bu kumandadan kullanıyorum, bendeki versiyonda 1.07, özel bir USB dongle var, onla firmware yükleniyor. Bunla ilgili bir video vardı, bazı T10J lerde verici kısmı, pimle takılmış, ve zamanla çıkıyordu, yada 2 tane gizli anten var, onlar anakarta pimle bağlı, açıp içini kontrol edebilirsiniz. Birde gizli menü vardı, onda farklı ayarlar yapılıyordu. Siz bir anten kablolarını ve verici kısmını kontrol edermisiniz.

Bende bu kumandadan kullanıyorum, bendeki versiyonda 1.07, özel bir USB dongle var, onla firmware yükleniyor. Bunla ilgili bir video vardı, bazı T10J lerde verici kısmı, pimle takılmış, ve zamanla çıkıyordu, yada 2 tane gizli anten var, onlar anakarta pimle bağlı, açıp içini kontrol edebilirsiniz. Birde gizli menü vardı, onda farklı ayarlar yapılıyordu. Siz bir anten kablolarını ve verici kısmını kontrol edermisiniz.
Gökhan Hocam selamlar, Özel bir dongle dan bahsetmişsiniz. Türkiye'den bulabileceğim bir yer var mıdır bunu?
Yoksa ebay den sipariş vereceğim.

Hocam yanlış hatırlamıyorsam bu forumda futaba kumanda da aynı sorun 2 defa daha olmuştu onların verici modülü bozulmuştu onu değiştirmek zorunda kalmışlardı

Bu sorunu ben ve hatırladığım kadarı ile bir kişi daha yaşadı bu forumda, ben kumandayı çöpe attım,o arkadaş futaba ile irtibata geçip ücreti karşıliginda verici modülü temin etti lehimledi çalıştı, sanırım kronik Bir sorun.

Harici Verici modülü tavsiye etmiyorum 1. Si kumanda artık taktiğiniz modül kadar güvenilir olur 2. Si telemetri sistemi gider.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Bu sorunu ben ve hatırladığım kadarı ile bir kişi daha yaşadı bu forumda, ben kumandayı çöpe attım,o arkadaş futaba ile irtibata geçip ücreti karşıliginda verici modülü temin etti lehimledi çalıştı, sanırım kronik Bir sorun.

Harici Verici modülü tavsiye etmiyorum 1. Si kumanda artık taktiğiniz modül kadar güvenilir olur 2. Si telemetri sistemi gider.
O halde bizim buralardaki bir çöpe atsın arkadaşımız. Bana uyar. :lol:

Anten, LCD, Stick vb durumlar için yedek malzeme deposu olarak kullanacağız :) Çöpten kastım tamamen atmak değildi :)

Teknolojinin ilerlemesi, sanayinin gelişmesi, nüfusun çoğalması gibi pek çok etken sosyal hayatı ve siyaseti belirlerken bazı aliskanliklarin doğmasına bazilarinin da yok olmasına sebep olmaktadır. Geçmişimizde olan ve günümüzde önemini yitiren seylerden bazilari da fotaba kumandacilik, analog kameralar, telefon klubeleri olarak sayilabilir. Milli birlik ve beraberlige en cok ihtiyac duydugumuz su gunlede fotaba kumandasi olan arkadaslar cope atmak yerine cihazlarini muzelere bagislayarak yeni nesillere ibret olmasini saglayabilir