Goblin 630 6S Konfigurasyon hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Bilindiği üzere Goblin 630, üretici tarafından 12S konfigurasyon olarak önerilmektedir. Olası 12S konfigurasyonlar ektedir.

Goblin 630, diğer modellerden diğer en büyük farkı da yapılacak makul upgrade'ler sonrası Goblin 700 modeline dünüşebilmesidir. Hatta Goblin 630 Canopy'si Goblin 700 ile birebir aynıdır.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Her ne kadar Goblin 630'da 12S konfigurasyon önerilmiş olsa da, Türkiye'de Battal, Ediz ve Mehmet arkadaşlarımızın araştırma, test ve denemeleri sonrası 6S konfigurasyonla bir model yapmayı başarmışlardır. Buradan kendilerini bir kez daha tebrik ederiz :thumbup:

Burada en kritik notlardan birisi kullanılan palin boyutu 630'dan 600 mm düşürülmesidir. Battal kardeşimizin örnek uçuş videosu ektedir. Kullandıkları 6S konfigurasyon ayrıca ilave edilecektir.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu konu Muammer kardeşimizin benzer şekilde Goblin 630 6S konfigurasyonuna karar vermesi sonrası başka konu altında paylaşılan mesajların taşınması ile oluşturulmuştur.

Forum olarak modelcilik adına yapılan her çalışmayı takdir edip, destekliyoruz %p

Amacımız her konuda olduğu gibi yapılan bir işi eleştirmek değil, böyle bir konfigurasyonun +/- konusunda fikir alışverişinde bulunmaktadır. :RCKolik:

Rezerve

Birde 570 size den vaz geçtim 630 6s stup ve 60cm pal daha mantıklı geldi ileride 12s 700 yapma imkanıda var ama 630 12s de pilotajım geliştikce iş görür 700 size ihtiyac duymam sanırim.

Bu mesaj başka konuda paylaşılmış olup, yönetim tarafından taşınmıştır.

630 setup ile 6s sadece uçar hiçbir keyif vermez en ufak zorlanmada devir hissedilir olarak düşecektir. Sadece uçsun diye gobline para vermeye gerek yok. Sıfır spor araba alıp küçük araba motoru takmak gibi olur. 570 boyutu ayılıp bayılmadan 6s kullanılabilecek en büyük pal boyutudur. Gene de çok sağlam motor pil esc üçlüsü gerektirir. Bu arada competition serisinde düzeltildimi bilmiyorum ama 630 modellerinde kuyruk ağır çektiği için ağırlık merkezi problemleri ve blade holder delik ve kök kalınlıkları sadece sab pallere uyduğu için 630 sab marka pal kullanma mecburiyeti vardı.
Son olarak 630 diğer 600 lere göre iri ve ağırdır. İdeal motor ve pil kombinasyonları diğer modellerde ideal olarak kullanılamaz. Misal çoğu 600 12s 3000-3300 Mah pil kullanırken 630 için tavsiye edilen pil 3700-4000 mahdır.
Bütün bu sebeplerden diğer goblin boyları çok satar stokları sık sık biter ama 630 hep stoklarda vardır.

--------------------------------------------------------------------------------------
Peki Goblin 700 6S konfigurasyonda LOW RPM olarak nasil ucar ?

6S 500 kv da uçarsak , 1100 rpm ile havada tutunması azalacağı için ileri düzey pilotaj ve uzun bir alışma periyodu gerektirir. Kuyruk akarımını değişmek gerekir yoksa kuyruk tutmaz.
6S 1100 kv da 2200 rpm de motora binen yük , ki eğer bu yükü kaldırabilirse , daha fazla akım çekmesine yol açacaktır. Aynı gücü verebilmek için düşük voltajda daha fazla amper çekmeye çalışacaktır ki bu motoru ısıtır, esc yi ısıtır , pilleri ısıtır ancak genede performans vermez. Dünyanın kağıt üzerinde en güçlü 6S motoru KDE Direct 600 XF-1100 kv şu anda Synergy E5'de takılı , Burst değeri 3300 watt ile 186 amper çekiyor.
Teorik olarak daha fazla amper çekip pilleri daha hızlı bitirir. Tabi modelin 750 gram kadar daha hafif olması bu kayın birazınıda karşılasada 700 pal çevirmek 6S motorun harcı değil.
Gene fantazi yapan arkadaşlar 8S ile 1600 lerde kafaturları ile uçabiliyorlar. Motor KV ları 750 - 800 kv civarı oluyor. Ama bu malzemeler tamamen fantazi malzemeler.

Hangi modelin hangi pille ne kadar uçacağını ancak deneyerek kesin olarak söyleyebiliriz. Ama 700'de 6S olmaz. Amerikayı yeniden keşfetmeye çalışmanın bir anlamı yok.

İlker şuan yıktın beni :-\ tamda bu model ve kombinasyona ısınmıştım senin yazından anlaşılan goblin 700 comp ve 12s setup kurmak 630 comp serisinde 500gr daha ağır olduğunu biliyordum fakar 600mm pal olmayacaği ve kuyruk ağırlık konusunda proplem olduğunu bilmiyordum bu konuyu iyice araştırmam gerekecek eski dfc kafa goblin 630 lar 6s için birazdaha ideal hem hafif ve 600mm pal takma imkanı var ilk başlarda uçsun invert ve tictoc yapsın fazla hıza ihtiyacım yok ama sonrası 12s mecburi

Muammer Akbulut' Alıntı:
ilker şuan yıktın beni :-\ tamda bu model ve kombinasyona ısınmıştım senin yazından anlaşılan goblin 700 comp ve 12s setup kurmak 630 comp serisinde 500gr daha ağır olduğunu biliyordum fakar 600mm pal olmayacaği ve kuyruk ağırlık konusunda proplem olduğunu bilmiyordum bu konuyu iyice araştırmam gerekecek eski dfc kafa goblin 630 lar 6s için birazdaha ideal hem hafif ve 600mm pal takma imkanı var ilk başlarda uçsun invert ve tictoc yapsın fazla hıza ihtiyacım yok ama sonrası 12s mecburi
Bunda yıkılcak bir durum yok Muammer Bey ;) Ilker Bey konuyu diğer bir taraftan değerlendirmiş ki bence gayet yerinde olmuş.

Burada her zaman söylediğimiz gibi esas olan bir şeyi almadan önce mümkün olduğunca +/- tüm tecrübeleri değerlendirmek :)

Yoksa zaten aldıktan sonra bunların bazılarını siz de bizzat yaşayarak tespit edecektiniz ;) Sağolsunlar Ediz, Mehmet kardeşlerimiz ben 570 almadan önce benzer bilgileri benle de paylaştılar. Goblin 630 ile 6S konfigurasyonu Battal arkadaşımız kullandı. Ben de Yozgat'ta uçuşuna şahid oldum. Avantaj / Dezavantajları ile güzel bir çalışma olmuş.

Tüm bunları bir kez daha değerlendirerek sizi mutlu edecek en güzel tercihi yapacaksınız, bundan daha büyük bir nimet olamaz diye düşünüyorum :RCKolik:

elinde 630 var ise ve 6s elektiroğin var sa kullan derim. ama sıfırdan kuracaksan 570 alman daha mantıklı. 570 de kullanacağın pil bide 4500-5000 mah arasında seçersen çoğu helide kullanma fırsatı yakalarsın.

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
elinde 630 var ise ve 6s elektiroğin var sa kullan derim. ama sıfırdan kuracaksan 570 alman daha mantıklı. 570 de kullanacağın pil bide 4500-5000 mah arasında seçersen çoğu helide kullanma fırsatı yakalarsın.
Aynen Erhan :thumbup: Mesela Goblin 570'e 5500 mAh pil de kullanılabiliyor ama İlker hocamla konuştuktan sonra ilerde kullanma ihtimaline karşı pilleri ben de 5000 mAh olarak sipariş verdim ;) Bakarsın piller bu sefer sağlam çıkarda sizler gibi 200 uçuş ve üzeri değerleri görebiliriz. Bu arada sormadan hemen belirteyim, ne yazık ki yeni şarj cihazını da aldım, bugün elime ulaştı. Piller ve şarj cihazı olabilecek en kalitelilerinden (Pulse, Powerlab 8 ) Artık bu sefer de piller 50 uçuştan sonra bozulmaya başlarsan, ben bu işi kesin bırakırım :lol: :lol:

Son olarak yaptığım fiyat araştırması ile 700 baya bir maliyeti var.

O yüzden toplam maliyet ve performans açısından 1000$ daha uyguna gelen 630 comp 12s ve kaliteli 3d ye uygun setup artık son kararım. Başka olumsuz birşeyler ögrenmezsem . 630 kuyruk ağırlık sorunu 6s kullanıcıları için geçerliymiş tek pil ile önde olması gereken ağırlık oluşmadığı için yarından itibaren 630 comp için gerekli elektronik listesi en az 3 setup halinde liste yapıp maliyet tablosuna bakıp ona göre araştırıp modeli sipariş edeceğim ama benim düşüncem kiti türkiyeden pilottr fiyatı mantıklı gelirse onlardan almak en azından taksit ve gümrük sıkıntısı olmaz :RCKolik:

Ynt: Goblin 630 6S Konfigurasyon hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Ne kadar fiyat farkı oluyor ve ekipman alarak ne düşündünüz.

Mesut üstadın benim için çektiği, burada bir kez daha teşekkür ederim :thumbup:, Battal arkadaşımızın Goblin 630 6S konfigurasyonlu model uçuş videosu, 1. mesaja ilave edilmiştir :)

battal beyin videosunun sonunda da söylediği gibi o kadar iyi değil ama beklentilere cevap veriyor ve bu comp olmayan dfc eski seri pal boyu 600mm oluyor ve comp serisinden 500gr. daha hafif tahmin edileceği gibi comp serisi 630 bir heliye 6s uygulamak akıl işi olmaz pal boyutunu 600mm düşürme imkanıda yok . güçlü bir 12s elektronik setup la muhteşem bir 3d makinası yapmak en mantıklısı . ama dfc kafa 630 yinede 6s olarak en azından alışma dönemi için yapılabilir bir setup olur . şu andan sonra 630 dfc stoklarda yok heryerde comp serileri mevcut fakat 2. el azda olsa bulunabilir. Ama benim gönlüm comp serisinde yeni ve hatalari düzeltilmiş bir seri en azından bazıları :) .

630 12S setup için aşağıdaki listenin fiyatını bir çıkarın,
Scorpion 4035-560 motor
Castle Edge 80 HV yada yep 120HV ESC
ALign 615 , 655 servolar
Castle BEC Pro
İkon fbl
Piller 3500-3700 mah 45C x2

700 12S setup için aşağıdaki listenin fiytını çıkarın
Quantum 4530 - 500 motor
160 HV ESC
RJX HV servolar
Castle BEC pro
İkon FBL
Piller 4500-5000 mah 45C x2

Arada ne kadar maliyet farkı oluyor bir bakın, hatta buraya da yazın.

Muammer Akbulut' Alıntı:
..... bu comp olmayan dfc eski seri pal boyu 600mm oluyor ve comp serisinden 500gr. daha hafif tahmin edileceği gibi comp serisi 630 bir heliye 6s uygulamak akıl işi olmaz pal boyutunu 600mm düşürme imkanıda yok . ......
Şimdi Muammer Bey sizin kadar 630 serisini incelemedim ama iki seferdir Goblin 630 ve sonrasında çıkan Competition serisi arasında pal boyunda ve ağırlıkta farklılık olduğu belirtiyorsunuz. Bu bilgiyi nereden buldunuz acaba ? Merak edip her ikisinin manual inceliyince ben gerek pal boyu gerekse ağırlık olarak, en azından manual bazında, bir değişiklik göremedim .

bu bilgileri goblin kullanan arkadaşların biriyle yazışmamızda kendileri söylediler pal boyları elbetteki aynı 630mm eski model 630 dfc pal takılan bölüm standart o yüzden 600mm pal takılabiliyor fakat comp serisi 630 ların pal takılan bölümü sab marka 630 boyutunda palden başkası takılamıyor . kit ağırlığınında 500gr comp daha ağır ve 6s de ağırlık merkezi sorun olma ihtimali yüksek gibi pillerin 6s 4000 lik pil nerden baksan baya bir etkisi vardır