Hexacopter konfigürasyonu

gunhantekin

Yeni Uye
Herkese Merhaba. Tanışma faslını ilgili başlık altında geçtiğimiz için atlıyorum :)

Hexacopter toplamak istiyorum. Daha doğrusu benim konuyla ilgili doğru düzgün bir bilgim olmadığı, mağazalara dükkanlara gidip somut olarak denemek vs. imkanlar da olmadığı için, bunu benden çok siz yapacaksınız ;D :laugh:
Forumu bayağı bir kurcaladım, bir yerinden başlamayınca öğrenilmeyecek bu, onu anladım:) Çünkü adım adım somut olarak güvenli ve sağlam adımlarla ilerlemedikten sonra çok fazla bilgi kirliliği ve kafa karışıklığına neden olacak. Maşallah forumda ne ararsan var, ki ben de neleri aramam gerektiğinden emin değilim :laugh:) Bazı şeyler olsa da olur olmasa da olur kıvamında, tercihe bırakılmış mesela. Bunlara kağıt üzerinde karar vermek zor olacak gibi görünüyor.

Şaka bir yana, önce amacımı açıklayayım; havadan görüntü (fotoğraf ve video) almak istiyorum. Harita mühendisiyim, fotoğraflar ortofoto için. Videolar da küçük çaplı tanıtım çekimleri için olacak.
Bu yüzden başlangıçta kamera ağırlığı düşük olabilir fakat daha sonra biraz daha ağır kameralar için de (Mesela Canon 5D MarkIII -sanırım950 gr.-) çalışabilir olmalı. O yüzden gereksinimlerimi yazayım, mümkün olup olmadığı konusunu birlikte tartışalım.

-Ağırlık dediğim gibi 1 kg.a kadar kaldırabilmeli ileriye dönük olarak. Çünkü gördüğüm kadarıyla kaldırma gücünü arttırmak istediğimiz sadece motorları ya da pervane boyutlarını değiştirmek yeterli olmayacak. ESC'ler vs. de bundan etkilenecek.
-GPS,pusula,vs. şeyler önemli. Koordinatlarıyla tanımlamış olduğum bir rotada uçuş gerçekleştirip geri dönmeli ve bu arada da yine benim belirlediğim sabit aralıklarla fotoğraf çekmeli (sabit olması şart değil, kumandadan kendim komuta edebileceğim şekilde de olabilir).
-Sarsıntı minimum olmalı çünkü fotoğrafları etkilemesi ortofoto için dezavantaj olacak. (Bunun için gimbal-servo vs. gerekli sanırım yönlendirmeler bu parçalar sayesinde yapılıyor ama video modunda zoom in/zoom out vs. ne ile yapılıyor?).
-APM, Naza, Multiwii gibi kontrol kartları tartışılmış. Multiwii de beklenti biraz daha düşük sanırım. APM güçlü fakat tecrübe ve sabır gerektiriyor, Naza da pahalı. Kontrol kartı olarak APM değil de Naza seçsek ne gibi kayıplarım/kazanımlarım olur? Fiyat farkı uçuk mu?

Bir de bunu hexa değil de octo yapsak getirisi/götürüsü ne olur? Başlangıç için Quadcopter tavsiye edilmiş mesela sürekli, motor sayısı arttıkça kontrolü güçleşiyor mu ya da karmaşıklaşıyor mu? Kırıma uğrama durumunda tüm sistemlerde doğacak zayiat hemen hemen aynı gibi çünkü. Kontrol kartı, ESC, vs. bir çok şey hepsinde ortak, sadece motor sayısı farklı. Ha bu kardeşinize derseniz ki "kazın ayağı öyle değil, sen yine diğerini de topla ama ilk uçuşlarını quadcopter ile yap" o zaman ucuz yollu basit bir şeyler, ikinci el de olabilir, edinip onu da deneriz tabiki :)

Gunhan sahsen quadro konusunda pek tecrubem Yok, konu ile ilgili detaylari arkadaslar zaten paylasirlar. Ben nacizane 1-2 oneride bulunayim.

Senin de dedigin gibi bu isi ogrenmenin en guzel yontemi pratik yapmak. Yani modeli toplamak ve ucurmak. Gordugum Kadari ile isin icabi epey profesyonel denebilecek bir model toplamak istiyorsun. Bu durumda yerinde olsam baslangic olarak quadro tarzi daha basit bir sey toplar ve onunla ucus pratigimi arttirdim. Bu sirada da amacin olan proje ile ilgili arastirmalari surdururdum. Malum ilk zamanlar pilotaj anlaminda da tecrubeye ihtiyacim olacak. Bunu da ucuz bir alet ile edinmek bence Cok daha mantilkli ;)

Merhabalar, bu is icin ne kadar butce ayirdiginizi paylasirsaniz birseyler soyleyebiliriz. Daha sonucsal konusanlar olur boylece

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Gunhan sahsen quadro konusunda pek tecrubem Yok, konu ile ilgili detaylari arkadaslar zaten paylasirlar. Ben nacizane 1-2 oneride bulunayim.

Senin de dedigin gibi bu isi ogrenmenin en guzel yontemi pratik yapmak. Yani modeli toplamak ve ucurmak. Gordugum Kadari ile isin icabi epey profesyonel denebilecek bir model toplamak istiyorsun. Bu durumda yerinde olsam baslangic olarak quadro tarzi daha basit bir sey toplar ve onunla ucus pratigimi arttirdim. Bu sirada da amacin olan proje ile ilgili arastirmalari surdururdum. Malum ilk zamanlar pilotaj anlaminda da tecrubeye ihtiyacim olacak. Bunu da ucuz bir alet ile edinmek bence Cok daha mantilkli ;)

Mehmet abi aynen öyle dediğin gibi ama açıkçası benimki biraz 3 kuruşa 5 köfte yemek isteği gibi farkındayım :) Ama çok da uzun süreye yaymak istemiyorum vazgeçerim,soğurum vs. diye korkuyorum. Quadcopter toplamakla uğraşmayacaksam, ucuz hazır olanları var mı bunların? 250-300 tl lik bişeyler vardı onlar iş görür mü?

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Merhabalar, bu is icin ne kadar butce ayirdiginizi paylasirsaniz birseyler soyleyebiliriz. Daha sonucsal konusanlar olur boylece

Üstad 4bin civarı bir miktar ayırabilirim gibime geliyor. Yeterli olur mu sizce ya da biraz daha açılmam gerekir mi?

Günhan merhabalar,

Topladığın ekipmanın ne olduğunu öğrenmeye yeterince süre ayırdığın takdirde, hexa ile de başlanabilir. Quad, hexa ya da octo'lardaki prensipler hemen hemen aynıdır. Aradaki farklar ise şunlardır

- Hexa ya da octo'larda, motor ve ESClerden birinin arıza yapması durumunda, kalan motorlar ile güvenli bir iniş yapmak mümkün iken quad'larda bu durum mümkün değildir.
- Motor sayısının artması stabilitenin artmasına yardım eder. Ama cihazın stabilitesini etkileyen etmenler sadece motor sayısına indirgenemez. Cihazın titresimsiz olması, itiş kuvvetinin cihazın ağırlığına oranı, PID ayarlarının düzgün yapılmış olması gibi faktörler, motor sayısından daha belirleyici olabilmektedir.

APM, özellikle 3.0 versiyonundan sonra özellikle ayarlanma kolaylığı konusunda çok yol katetti. Dökümanlarını incelemeye yeterince vakit ayrılırsa çok da zor bir kart olduğunu düşünmüyorum.

NAZA kullanılmak isteniyorsa ve GPS tabanlı uçuşlar yapmak isteniyorsa, NAZA-Lite değil NAZA-M V2 gerekeceğinden fiyat farkı olacaktır. Hele ki NAZA'nın OSD eklentileri de alınırsa aradaki fark uçurum olacaktır. Multiwii ise aslında gayet stabil bir kart olsa da bence profesyonek kullnım için pek de uygun değil...

Eğer full frame bir kamera kullanacaksan, 1000 lik bir gövde gerekecektir. Çünkü kameradan ziyade bu kamerayı taşıyacak bir gimbal ve bu gimbali takabileceğin boş yer sorun olacaktır. Tabii, orta ve üzeri kalitede bir ful frame kamera gimbalinin fiyatının ise NAZA'ya fazlası ile rahmet okutacak seviyelerde olduğunu da belirtmem gerek... Bunları da ucuz motorlara ve ucuz elektroniğe emanet etmek de çok mantıklı bir davranış olmayacaktır... Kısacası full frame bir kamera ile çekim yapmak demek büyük ihtimalle $5000 civarında bir maliyet ile kapıyı açmak demek...

Düzenleme: Ben mesaj yazarken göndermişsin bütçeyi. 4000 TL full frame bir kamera ve multikopter ile çekim yapmaya yetmez...

Düzenleme 2 : NAZA ile ilgili yanlış anlaşılabilecek ifadeler düzeltildi.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Günhan merhabalar,

Topladığın ekipmanın ne olduğunu öğrenmeye yeterince süre ayırdığın takdirde, hexa ile de başlanabilir. Quad, hexa ya da octo'lardaki prensipler hemen hemen aynıdır. Aradaki farklar ise şunlardır

- Hexa ya da octo'larda, motor ve ESClerden birinin arıza yapması durumunda, kalan motorlar ile güvenli bir iniş yapmak mümkün iken quad'larda bu durum mümkün değildir.
- Motor sayısının artması stabilitenin artmasına yardım eder. Ama cihazın stabilitesini etkileyen etmenler sadece motor sayısına indirgenemez. Cihazın titresimsiz olması, itiş kuvvetinin cihazın ağırlığına oranı, PID ayarlarının düzgün yapılmış olması gibi faktörler, motor sayısından daha belirleyici olabilmektedir.

APM, özellikle 3.0 versiyonundan sonra özellikle ayarlanma kolaylığı konusunda çok yol katetti. Dökümanlarını incelemeye yeterince vakit ayrılırsa çok da zor bir kart olduğunu düşünmüyorum. Eğer GPS tabanlı uçuşlar yapmak için NAZA-M V2 gerekeceğinden fiyat farkı olacaktır. Hele ki NAZA'nın OSD eklentileri de alınırsa aradaki fark uçurum olacaktır. Multiwii ise aslında gayet stabil bir kart olsa da bence profesyonek kullnım için pek de uygun değil...

Eğer full frame bir kamera kullanacaksan, 1000 lik bir gövde gerekecektir. Çünkü kameradan ziyade bu kamerayı taşıyacak bir gimbal ve bu gimbali takabileceğin boş yer sorun olacaktır. Tabii, orta ve üzeri kalitede bir ful frame kamera gimbalinin fiyatının ise NAZA'ya fazlası ile rahmet okutacak seviyelerde olduğunu da belirtmem gerek... Bunları da ucuz motorlara ve ucuz elektroniğe emanet etmek de çok mantıklı bir davranış olmayacaktır... Kısacası full frame bir kamera ile çekim yapmak demek büyük ihtimalle $5000 civarında bir maliyet ile kapıyı açmak demek...

Düzenleme: Ben mesaj yazarken göndermişsin bütçeyi. 4000 TL full frame bir kamera ve multikopter ile çekim yapmaya yetmez...

Başlarda aslında ben de fiyatı böyle bir şeyler çıkar gibi düşünmüştüm ama sonra Selçuk'un 2000-3000 lerden bahseden yazılarını görünce çıtayı biraz hızlı yükseltmiş olabilirim:)

Full Frame olması şart değil ilk etapta. O ileriye dönük bir kriterdi. Full Frame kameranın kendisi zaten 7-8 bin civarında (5000$ derken kameranın yurt dışı fiyatını mı dahil ettiniz yoksa kamerasız bir setup için miydi o rakam?)

Her neyse eğer böyle bir durum söz konusuysa, kamerayı çok zorlamaya gerek olmayabilir. Şu an Sony DSC-H3 Full HD kullanıyorum mesela, çoğu durumlarda hayat kurtarır şekilde iş görebiliyor. Ağırlığı da 380 gr. civarında olması lazım. 400 gr. ağırlık kaldırabilecek bir setup düzenlenemez mi bahsettiğim rakamlara? Bal tutan parmağını yalar. Çok mecbur kalırsak artık bir bütçe güncelleme yapma durumumuz da olabilir. Ama sırf kamera sebebiyle maliyet şişecekse, şimdilik şart değil böyle bir şey.

Ayrıca bir de APM konusunda da bir şey söylemek istiyorum. Karta müdahale edilemeyecekse (anladığım kadarıyla NAZA'da bu pek mümkün değil) işin tadı da kalmıyor. Ben de kesinlikle müdahale edebileceğim, değiştirebileceğim, bana seçenekler sunan ürünleri daha ilgi çekici buluyorum. Ama Kastamonu gibi ufak bir yerde bulunduğum ve bu işlere bulaşmış kimseyi tanımadığım için "işler sarpa sarar da tek başıma altından kalkamazsam" endişesiyle Naza düşündüm. Ha ama derseniz ki "sen APM üzerinden düşün, gerekirse atlar gelirsin ya da kartı gönderirsin, biz bakarız", hiç naza niyaza gerek yok, büyük sözü de dinleriz yani :D

Ynt: Hexacopter konfigürasyonu

Kardeşim o söylediğin fotograf makinesini kaldıracak sistem, apm ile Hexa olarak toplasan, en ucuz Gimbal 200 dolar agırlıgı 600gr, fpv sistemi, kumanda, pil, şarj cihazı 3500-4000 tl tutar. Oda abartıya kaçmadan. Çünkü foto çekeceksin, kordinatlarını görmen gerekecek, aşağıda ne çektiğini görmen lazım. Fiyat abartılmış degil cimrice yapılmıştır, haberin ola.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Ynt: Hexacopter konfigürasyonu

rafet odabaş' Alıntı:
Kardeşim o söylediğin fotograf makinesini kaldıracak sistem, apm ile Hexa olarak toplasan, en ucuz Gimbal 200 dolar agırlıgı 600gr, fpv sistemi, kumanda, pil, şarj cihazı 3500-4000 tl tutar. Oda abartıya kaçmadan. Çünkü foto çekeceksin, kordinatlarını görmen gerekecek, aşağıda ne çektiğini görmen lazım. Fiyat abartılmış degil cimrice yapılmıştır, haberin ola.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Hayır ben 4000 bine fitim zaten üstad :bravo: Zafer Abi 5000$ dedi diye ceketi bırakıp çıkma eğilimi gösterdim :halay:

Rafet aslında durumu belirtmiş. Fiyata kamera kesinlikle dahil değil. Çok kabaca bir hesap yapalim hemen:

Gövde : $350
Motorlar : $400
Pervaneler: $200
ESC : $240
Uçuş kontrol kartı + GPS + OSD: $450
Kumanda : $660
Piller : $660
Şarj Cihazı + Güç Kaynağı: $650
Gimbal : $800
FPV Alıcı + verici + Antenler : $350
LCD Monitör : $100
Kablo - konnektör - ıvır -zıvır : $100

Yukarıdaki liste, kabaca bir liste, marka ve model özellikle belirtmiyorum... Ama kumandadan 400 pillerden 200 ve güç kaynağından da 250 kısma ihtimali var... Fakat kontrolcü APM/Pixhawk. Naza-M + OSD + waypoint upgrade isteniyorsa +600 kadar eklemek gerekiyor. Wookong ya da A2 uçuş kontrol kartından bahsetmiyorum bile...

Bir de yukarıdaki listede nerede ise hiç yedek yok...

Zafer SAHIN' Alıntı:
Rafet aslında durumu belirtmiş. Fiyata kamera kesinlikle dahil değil. Çok kabaca bir hesap yapalim hemen:

Gövde : $350
Motorlar : $400
Pervaneler: $200
ESC : $240
Uçuş kontrol kartı + GPS + OSD: $450
Kumanda : $660
Piller : $660
Şarj Cihazı + Güç Kaynağı: $650
Gimbal : $800
FPV Alıcı + verici + Antenler : $350
LCD Monitör : $100
Kablo - konnektör - ıvır -zıvır : $100

Yukarıdaki liste, kabaca bir liste, marka ve model özellikle belirtmiyorum... Ama kumandadan 400 pillerden 200 ve güç kaynağından da 250 kısma ihtimali var... Fakat kontrolcü APM/Pixhawk. Naza-M + OSD + waypoint upgrade isteniyorsa +600 kadar eklemek gerekiyor. Wookong ya da A2 uçuş kontrol kartından bahsetmiyorum bile...

Bir de yukarıdaki listede nerede ise hiç yedek yok...

Bunlar tr fiyatı mı yurt dışı mı?

Bu malzemeler yurtdışı fiyati Toplama takilma bence bu fiyatlardaki sistemle ligtv derbiyi kuş bakışı çekmişti saracoglunda evde arkadaslar hakan bak senin makinadan dediler biraz guldum [emoji1] bi ara benim kafa gitti sonra tekrar dunyaya [emoji120] dondum düşündüm alana gitmek icin araç almak lazim hakan şimdilik 450quad yeter dedim [emoji41] anlican senin istedigin sistem o paralarin hakkini son kurusuna kadar verecektir.

Bir yerleri,bir şeyleri yanlış anlıyorum ya da hala kafam basmadı anladığım kadarıyla ;D

Mesela çoğunuzun kullandığı flysky th9x kumanda adresinde 86$ ama Zafer abi kumanda kalemina 660$ yazmış. Farklı bir kumanda mı gerekiyor benim bahsettiklerim için?

Günhan Bey, aradığınız şey tam burada... Sadece kamerası yok..

Günhan Tekin ÖZTÜRK' Alıntı:
Bir yerleri,bir şeyleri yanlış anlıyorum ya da hala kafam basmadı anladığım kadarıyla ;D

Mesela çoğunuzun kullandığı flysky th9x kumanda adresinde 86$ ama Zafer abi kumanda kalemina 660$ yazmış. Farklı bir kumanda mı gerekiyor benim bahsettiklerim için?
Cunku o kumanda sizin gibi onemli bir projede multi kullanacak biri icin oyuncak sinifinda kalir. Bu islerde kumanda demir bas. Once kumanda alinir sonra modelcilik baslar. Ve siz bu isi mesleki olarak yapacaksiniz. 89 dolarlik kumanda iyi bir alici verici ile bana yetiyor. Ama size yetmeyecek 5000 tlik cihazi 89 dolara emanet edermisiniz[emoji6]