hexacopter - Quadcopter aralarında ki farklar nelerdir

BestOf

Yeni Uye
Merhabalar herkese..

Cok fazla video cok fazla merakla beraberinde ister istemez kafamda olusan sorular var umarim yardımcı olursunuz..

hexacopter ile Quadcopter arasında kı farklar sadece pervane mi yoksa hexacopter, Quacoptere gore daha mı profesyonel..
hava sartlarına hangisi daha cok dayanıklıdır.. ( Dayanıklıktan kastım Rüzgarli havalar... ve yagmurlu havalar için nasıl bir izolasyon yapmak gerekir)
yagmurlu havalarda cekim yapılmak istense ( normal bir yagıs gibi mesela şiddetli bir havada değil) yıldırım dusme riski ne kadar vardir :)

Ana Govde Paslanmaz Kupeste dediğimiz metalden yapılsa nasıl olur?
Ana tasıyıcı govde saglamlık acısından nasıl olmalıdır hazır urunler mi tercih edilmeli yoksa önerebilinecegınız bir ürün var mi ?

kamera veya fotograf makinasını hava nasıl kontrol edebiliriz...

havadan Goruntu aktarmak için ne gibi bir ürün kullanılabilir..

Full HD yada 4K video ckmek için hangi markalar daha iyiler...

3-4 KM menzilli kumanda'lardan hangisini tavsiye edebilirsiniz

2-3 saatlik bir ucus için nasıl bir pil kullanmak gereklidir bu tıp modellere

Rica etsem yardımcı olursanız sevinirim.. insanın kafasında cok fazla soru işareti kalınca soru kolik oluyor resmen..

konuya ilgi gosterecek herkese sımdıden tesekur ederim

Recep Bey bu kadar soru olması normal, hiç sıkıntı değil :) Ama tüm soruları aynı anda cevap bulmaya çalışmayın bence. Aşama aşama. Mesela bu işe ilk önce mutlaka basit ve amatör bir quadro ile başlamak lazım. Bu ilk modeliniz olacağı için hem teknik detaylara hem de pilotaj alışırsınız. Bu sırada araştırmalara devam ederek, bir sonraki daha profesyonel model hakkında bilgi edinmeye başlarsınız. Yani yeni yürümeyi öğrenen bebek gibi. Yürümeye öğrenmeden koşmak olmaz, değil mi :laugh:

Neyse gelelim sorularınıza. Şahsen ben Quadrocu değilim, dolayısıyla tüm sorularınıza cevap veremeyeceğim. Belki bazı bilgiler eksik / yanlış da olabilir. Konunun uzmanı arkadaşlarımız düzelteceklerdir ;)

hexacopter ile Quadcopter arasında kı farklar sadece pervane mi yoksa hexacopter, Quacoptere gore daha mı profesyonel..
Pervane ve dolayısıyla kol sayısı. Profesyonel olarak değerlendirirsek her iki modelin de üzerindeki elektronik seçimleri ile profesyonelleri mutlaka vardır. Burada esas olan motor sayısı arttıkca, modelin toplam kalkış ağırlığı ve dolayısıyla taşıyabileceği kamera ve ekipman ağırlığı artıyor.

hava sartlarına hangisi daha cok dayanıklıdır.. ( Dayanıklıktan kastım Rüzgarli havalar... ve yagmurlu havalar için nasıl bir izolasyon yapmak gerekir)
yagmurlu havalarda cekim yapılmak istense ( normal bir yagıs gibi mesela şiddetli bir havada değil) yıldırım dusme riski ne kadar vardir :)

Yağmurlu havada çekim yapıldığı hiç görmedim. Profesyonel kişiler dahil. Zaten yeterli ışık ve aydınlatma olmayacağı için hava çekimleri görsellik adına daima düzgün havalarda yapılıyor diye biliyorum. Bu tercih ışık nedeniyle mi yoksa yağmurdan ekipmanların etkilenme riski nedeniyle mi %100 emin değilim, ama şahsi görüşüm burada esas sıkıntı ve kısıtlayıcı ışık olsa gerek.

Ana Govde Paslanmaz Kupeste dediğimiz metalden yapılsa nasıl olur?
Ana tasıyıcı govde saglamlık acısından nasıl olmalıdır hazır urunler mi tercih edilmeli yoksa önerebilinecegınız bir ürün var mi ?

İki kritik nokta kollar hangi malzemeden yapılırsa yapılsın 1. Sağlam olacak, 2. Hafif olacak. Profesyonel cihazlarda malzeme olarak karbon kullanılıyor. Ama kırımlara çok da dayanaklı değiller.

Ilk modelinizde kesinlikle hazır ve plastik frame almanızı öneririm . Mesela DJI 450 gibi

kamera veya fotograf makinasını hava nasıl kontrol edebiliriz...
Bunun için gimbal denilen cihazlar ve ilave servolar kullanılıyor. Genel de bu kısım 2. bir kumanda ile 2. pilot tarafından kontrol ediliyor. Fotograf çekimi için bazı modellere ilave uzaktan kumanda tarzı elektronik cihaz takılıyor ve deklanşöre bu şekilde basılıyor

havadan Goruntu aktarmak için ne gibi bir ürün kullanılabilir..
FPV diye geçen bu soru öyle kısaca bahsedilecek bir konu değil. Aşağıdaki bölümde konu ile ilgili oldukça fazla detay var, bu kısmı okuyun.

3-4 KM menzilli kumanda'lardan hangisini tavsiye edebilirsiniz
2.4 Ghz standard kumandalarda max menzil 2 km dir. Bunu arttırmak için başka moduller ve alıcılar kullanılır ve buna "UZUN MESAFE SİSTEMİ (LONG RANGE SYSTEM) (LRS): " denir. Yine gerekli bilgiler ekte

2-3 saatlik bir ucus için nasıl bir pil kullanmak gereklidir bu tıp modellere
Bu kadar süre uçmak bir mucize olur herhalde :laugh: Max 15 dak dır diye biliyorum

Recep Bey Merhaba

Quadro 4 pervaneli hexa 6 pervaneli sistemdir.ikisininde birbirine göre avantaj ve dezavantajları var.önemli olan cihazı ne amaçla hangi şartlarda kullanacağınızdır.
hexa tabi kullandığınız motorların çekiş gücüne bağlı olarak daha çok ağırlık yani daha büyük kameralar kaldırır.ancak profesyonel bir iş yapmak yüksek kaltede çekim yapan nex5n-mark2 gibi kameralar kaldırmak istiyorsanız kesinlikle hexa gereklidir.
hexa rüzgara karşı daha dayanıklı daha stabildir.quadla çekim yapamayacağınız hava şartlarında hexayla çekim yapabilirsiniz.hexa kullanılacak kontrolcüye bağlı olarak mesela nazav2 kontrolcüyle kullanıldığında bir motor bozulduğunda yada bir pervane kırıldığında 5 motor ile uçabiliyor.quad 1 motor bozulursa düşer.

Tabi hexayı uçurmak quada göre biraz daha zor.Mehmet Beyin söylediği gibi quadla başlamak en iyisi.ben tam tersini yaptım biraz zorlandım ancak yinede sorun olmadı.hexayla başladım şuanda quad topluyorum.Bunun sebebi hexada nex5n ile quadda gopro ile uçacağım.gopro kaldırmak için hexayı riske atmaya gerek yok.daha pahalı ve kaza anında daha riskli bir cihaz.

tabi birde havada kalma süreleri var.hexalar aynı pille quadlara göre daha kısa havada kalırlar.çünkü daha ağırdırlar.Daha büyük pil takarsınız bu kez yine 2 katı süreye çıkamazsınız.bu yüzden en sağlıklısı küçük gopro gibi kameralar için en vermlisi quad nex5n gibi kameralar için hexa,mar2 gibi kameralar içinde octo(8pervaneli) modelleri tercih edin.

diğer gövde vs konusunda ise kendiniz kesinlikle gövde yapacam,gimbal yapacam diye uğraşmayın.bu dönemleri sıradan geçirdim.zman ve para kaybından başka bir şey değil.hazır karbon en hafif modelcilerin en çok tercih ettiği frame yani gövdelerden birini tercih edin.yağmurda kullanmayı denemeyin.ne olursa olsun mutlaka motorlara su kaçırırsınız cihazınız bozulur.eğer yağmurda kullanmak için alacaksanız bunun için dizayn edilmiş quadlar var.

uçuş süresi maximum 15dk.bazı modellerde 25 dk yazsalarda inanmayın.bunun 5 dksı yalan.geri kalan 20dkyı sadece cihazı kaldırıp sabit durunca yapabiliyor.biz buna hoverda uçmak diyoruz.eğer cihazı daha yükseğe kaldırıp indirip ileri geri uçarsanız 12 ila 15 dk arasında uçabiliyorsunuz.buda çok iyi bir süre.çünkü 15 dkdan daha fazla modele konsantire olmakta çok zor olduğunu düşünüyorum.15 dk uçuş için quadlarda 4s 5000 mah lik hexalarda 4s 10.000 mah lık kullanmanız gerekecek.

EVREN GÜLCEMAL' Alıntı:
......diğer gövde vs konusunda ise kendiniz kesinlikle gövde yapacam,gimbal yapacam diye uğraşmayın.bu dönemleri sıradan geçirdim.zman ve para kaybından başka bir şey değil.hazır karbon en hafif modelcilerin en çok tercih ettiği frame yani gövdelerden birini tercih edin.yağmurda kullanmayı denemeyin.ne olursa olsun mutlaka motorlara su kaçırırsınız cihazınız bozulur.eğer yağmurda kullanmak için alacaksanız bunun için dizayn edilmiş quadlar var.....

Bu kıymetli ve değerli tecrübenizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederiz Evren Bey :thumbup:

Ynt: hexacopter - Quadcopter aralarında ki farklar nelerdir

Ben hexa mi toplamayi basladim. Hayatimda hic bisey toplamadim. Kullanacagim kart apm 2.6 escler afro 30a. Sirasiyla neyi nasil yapacagimi pek bilmiyorum. Bir konu acarak adim adim neler yapiyorum paylasmak istiyorum sonuclari faydasi olur diye. Herseyi resimliycem. Motorlarim sunnysky 2216 800kv. Bu adimlarda ilk yapmam gereken nelerdir. Esc programlama nasil yapilir. Alicim flysky superplus telemetry. Ilk yapmam gereken adimlar nedir toplamaya baslamadan yardimci olacaklara simdiden cok tsk ederim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ynt: hexacopter - Quadcopter aralarında ki farklar nelerdir

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
....... Bir konu acarak adim adim neler yapiyorum paylasmak istiyorum sonuclari faydasi olur diye. Herseyi resimliycem. Motorlarim sunnysky 2216 800kv. Bu adimlarda ilk yapmam gereken nelerdir. Esc programlama nasil yapilir. Alicim flysky superplus telemetry. Ilk yapmam gereken adimlar nedir toplamaya baslamadan yardimci olacaklara simdiden cok tsk ederim.
Quadrocu kardeşlerimiz sana yardımcı olacaklardır Selcuk Bey :thumbup: Tekrar hayırlı uğurlu olsun :)

Vermis oldugunuz bilgiler icin cok tesekur ederim.. Gercekten tatmin edici bilgiler..
Cekim isini aslinda arkadsim kafama koydu kendisi kisa film filan cekiyor ve :) israr ile saglam bir model toplamak istiyorum bu yuzden aslinda bnm icin hava ucsun bir foto ceksin kafi :) suan nasil desem kafamda belli basli bir dizayn var onu kagida dokup ortaya nasil birsey cikaririm dusunceleri var aslinda.. Gorsellige asiri onem veriyorum bu yuzdende bu konuda titizim.. Hazir model almak aslinda en kolayi ama :) insan emek verdigi seyin degerini kiymetini daha cok biliyor bir kac gun icinde bir cok video izledim bu yuzden nasil desem bir modeli ucurmak ucmak kadar guzel birsey diye tahmin ediyorum :)
Acemiligimi 100-150 tl arasinda bir model ile atip kismetse sonra proje icin kisa dogru dugmeye basicam :) ama govde ve motorlari ufakk ufak almaya kismetse basliycam sanirim :)