HK 450 GT TURNIGY 9X GYRO GAIN AYARLARI

ridvansoyler

Yeni Uye
Modeli topladım ve yerdeki testlerini yapıyorum. fakat gryo hassasiyet ayarını bu kumandada yapamadım. çok seri düzeltme yapıyor. bilen varsa bana hangi menüden yapılacağını ve gireceğim değerler hakkında bilgi verebilir mi.?

Bu konu daha önce başka konular içinde de sorulmuş ve cevaplamıştık. Fakat bulunması zor olduğu için o zamanlar verdiğimiz cevabı yeni konu açarak yeniden paylaşıyoruz.

Aşağıdaki konu işini görecektir. Net olmayan kısım var ise yeniden konuşuruz ;)

Yapabildiğim kadarıyla tüm ayarları yaptım. Fakat gaz kolu yarıyı geçtikten sonra videodaki sorunla karşılaştım. Bu proplemi gidermek için kontrol etmem gereken neler var, nerde hata yapıyorum. Fikirlerinizi bekliyorum...

Sanırım video formatı nedeniyle buraya yüklenmedi. Yukarıdaki linkten bakarsanız sevinirim....

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

RIDONE' Alıntı:
Sanırım video formatı nedeniyle buraya yüklenmedi. Yukarıdaki linkten bakarsanız sevinirim....
İsminizi yazmadığınız için hitap ederken kullanamıyoruz ama gyro'nuzun hassasiyeti çok yüksek.
Gyro GAIN değerini azaltırsanız bu sorun düzelecektir diye düşünüyorum.

RIDONE' Alıntı:
Bu şekilde paylaşınca sadece PC'lerde izlenebiliyor. Problemsiz YOUTUBE video paylaşımı için aşağıdaki konuya hızlı bir şekilde göz atabilirsiniz.

Bu arada Türker'in dediği gibi GAIN oldukça fazla gözüküyor . ;)

GAIN Değerinin olması gerekenden düşük veya fazla olması durumunu şu konumuzda açıklamaya çalışmıştık.

Adım Rıdvan

Türker ve Mehmet arkadaşıma teşekkürler.

Bahsettiğiniz videoyu seyrettim. Kumandam Turnigy 9X ve videoda seyrettiğimiz kumanda ile aynı değil. Kendi kumandamda ki cyro menüsündeki değerleri değiştirerek denedim, bir sonuç elde edemedim. Daha sonra cyro üzerindeki değerleri değiştirerek denedim yine olmadı.
Son olarak cyro yu yapıştırdığım yumşak çift taraflı bandı üç kat yaptım ama daha denemedim.
Kumanda üzerinde ayar yaptığım ekranın bir resmini ekliyorum. (buradaki bir konuyu çözemedim oda resimde gördüğünüz UPRATE NOR ... yazan değeri eksiye doğru aldığımda sıfırdan sonra UPRATE AVC ... yazan bir moda alıyor. Acaba burada kaçırdığım bir şeyler mi var)

Bu arada videoyu tlfla çektim ve tlfla yüklediğim için bir hata oluştu. kusuruma bakmayın.

Rıdvan Bey,

%100 emin olmamakla beraber GAIN değerinizin karşısında UPRATE AVC yazmalı. Bu Gyro'nun Head Lock modda olduğu anlamına gelir. Şayet bunu UPRATE NOR yaparsanız o zaman GYRO RATE moda geçer. (Bunun doğruluğunu aşağıdaki konuya bakarak ve Kuyruk palinin son pozisyonu ile kontrol edebilirsiniz)

Biz uçarken GYRO'nun Head Lock modda olmasını isteriz. Bu modda iken salınım yapmayacak şekilde GAIN değerini ayarlamanız gerekiyor.

Modlar arasında farkı anlamak için :

Mod Kontrollü:

Bu arada eğer bunlar doğru ise, PAD kalınlığı ve tip değişliği size yardımcı olabilir. GYRO tipine göre tavsiye edilen PAD kalınlıgını netten araştırmanızı tavsiye ederim

Mehmet bey çok teşekkürler.
her an yeni bir bilgi ve yeni çözümler......

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• fotoðraf (2).JPG
    fotoðraf (2).JPG
    148.2 KB · Görülme: 112

RIDONE' Alıntı:
Mehmet bey çok teşekkürler.
her an yeni bir bilgi ve yeni çözümler......
Eğer değerler resimdeki gibi ise ilk satırda yanlış olmuş. Bu hali ile GYRO ile haberleşme aktif değil zaten.

Şöyle olmalı : State: ACT / UPRATE AVC: 50 / DNRATE AVC: 50 / MODEL: GY

UPRATE: Switch ON durumu, DNRATE: Switch OFF durumu. Turnigy hangi switch diye soracak olursanı onu bilmiyorum işte

Mehmet, artık tüm gyroların gain ayarı radyodan yapılıyor ama, Futaba GY 240 gibi gain ayarı radyodan değil de üzerinden yapılıyor olabilirmi? :-\

RIDONE' Alıntı:

İnce görmüşsünüz Rıdvan Bey, ben kullanıcı isminizdeki espiriyi yakalayamamışım. :laugh: (RIDONE)

Arkadaşlar son ayar denemeleri sırasında helikopter 2 metreden düştü. Ana şaft, dişliler ve 2 servo iptal.
Bu parçaları yurt dışından sipariş edeceğim. Fakat kuyruk servosunu değiştirmek istiyorum. Bendeki fast değildi ve şimdi uygun bir servo almak istiyorum. Özellik olarak ne almamı önerirsiniz neye dikkat etmeliyim.
Ayrıca cyro ayarları ile ilgi bana yardımcı olacak ek bir aparat varmı. Bazı modellerde dijital bir ekran gördüm acaba bu ekran işime yararmı.
Bunların dışında her türlü tavsiyeye, öneriye açığım.
Teşekkürler....

Oncelikle kirim icin gecmis olsun :embarras: Size ve cevrenizdekilere bir sey olmamis onemli olanda bu zaten %p Bu hobinin bir parcasi da ne yazik ki bu kirimlar :) Ama inanin insan zamanla buna da alisiyor :laugh:

Geleim sorunuza. Klone master lakapli Mesut ustadimizin kardes forumumuz ClubRC paylastigi su konudaki kuyruk servsounu HK dan alip rahatlikla kullanabilirsiniz ;)

GYRO konusuna gelince. Sizinkinin modelini hatirlayamadim ama ne yazik ki tum GYRO uyan oratk bir programlama ekrani yok. Ancak ust sinif GYRO bazisinda bu ozellik var ve ekran destegi veriyor. Sahsi fikrim olarak ayrica gerekte yok. Bastan biraz zor ve karisik gelsede kumanda stick ve Gyro dugmeleri ile rahatlikla tum konfigurasyon yapilabiliyor. Sadece biraz alismak gerekiyor ;)

Teşekkürler Mehmet bey.....
Boş bir alanda uçuş yaptığım için kimseye bir şey olmadı. Önceliğimiz güvenlik.
Bahsetmiş olduğunuz foruma üye olmaya çalıştım ama bana onay maili gelmediği için gerekli bilgileri alamadım. Yarın akşam sipariş verecğim, o nedenle servo konusunda sizin bilgilerinize göre alış veriş yapayım diye düşündüm. Bana kuyruk servosu için hangi özelliklere sahip bir servo alacağımı söyliyebilirseniz ben siteden bize en yakın özellikteki servoyu alayım diyorum.
Ayrıca diğer üç servoyuda değiştireceğim, biri zaten gitti. Bunlar hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim....
Telekkürler...