Hobiye Geri dönen eski modelciye tavsiyelerinizi alabilir miyim ?

İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar. 15 yıl aradan sonra geri donme fırsati buldum ancak beklendiği uzere 15 yılda çok şey değişmiş teknoloji ve yenilik anlamında.
Bu bağlamda mevcut bilgilerimin eski ve yetersiz kaldigi çok konu olmuş. Fırsat buldukça okumaya güncellemeye calisiyorum. Drone ve fpv icin oscarliang, crawler vs hobbyrc, fixedwing icin rcgroups ve Pdf planlar icin numavig bakindigim kaynaklardan bazıları.

Yetersiz derken, en basitiden yeni receiverlara yaklaşık bir saat falan bakindim pwm pini aradım. Sbus ne diye falan aradım epey. Benim hatirladigim zamanda Gyroscope lükstü telemetre lükstü osd lükstü flight kontroller falan insanların pic prograyarak kendi yaptıkları vardi. simdi bunların hepsi standart haline gelmiş. 20 dolarlık dronelar bunları standart sunar olmuş falan biraz afalladım. Haliyle bir anda çok büyük bir boşluk oluştu. Boşluğu doldurana kadar da biraz kolayına kaçıp sizlerden yardim isteyeceğim.

Önce temel kullanım ve beklentimi aciklayip sonra sorsam daha uygun olur sanıyorum. Benim sevdiğim modeller planorler dlg vs ve biraz adapte olduktan sonra edf li oynar kanatlı f14 yapma planım var. (çok eskiden beridir istediğim bir modeldi uhde kaldı :) Asil karisik kisim surasi, kızım da 1 crawler (HK rocksta var favori oyuncağı) 2, drone seviyor. bu 20-30 dolarlık kameralı oyuncak gibi olanlardan birkaç tane parçaladık. Halen kusmedi egleniyor demek ki ? Sanırım bi fpv seti dizeceğiz kucuk hanıma.

Kendimiz yapmaktan dağıtmaktan kirmaktan çekinmiyoruz hoşumuza bile gidiyor.
3d printerim var çizim olayına çok aşina olmasam da hazır parçaları basabiliyorum basit seyleri cizebiliyorum.

Elimde pek birsel kalmamış biraz Servo biraz pervane birkaç siniflandiramadigim motor birkaç sismis pil falan kalmış Ekipman eksiğim cok

Hem Fixed wing hem Drone ortak kullanacagimizi varsayarak;

1- iletişim protokolleri çok değişmiş en popüler olan elrs sanıyorum. Elrs yada JP4IN tercih onemli mi tr şartlarında receiver vs düşünürsek hangisi daha uygun olur ?

2- kumanda büyük kaba seyleri sevmiyorum çantaya at git tarzı daha uygun benim icin. beğendiğim modellerden bazıları
radiomaster zorro
Jumper T_LITE/ T_PRO
radiomaster pocket
Beta FPV lite3
Ve thknin sattigi radiolink t8fb (hem kumanda hem receiver ucuz olduğu icin)
Amerikadan alacağım o yüzden aman aman fiyat farki yok aralarında. Bunlardan hangisini önerirsiniz, nelere dikkat etmek lazım ?

3- Flight controller ucak icin gerekli midir, olmasa da olur mu, yada su board alin bulunsun dediğiniz birsey var midir?

4- baslangic icin beta fpv nin Cetus fpv si makul geldi ama onun yerine bu daha mantıklı yada senin senaryoya daha uygun dediğiniz birsey var midir? Ya da su sırayı izlemek daha doğru dediğiniz öneriniz varsa memnun olurum.

5- kopuk kanat kesmek icin hazır sablonlar veya çözüm var midir yoksa gene eski usul baski al kontraplaga ciz onu kes zimparala sonra numaralayıp sıcak telle kesim mi yapıyoruz ?

6-Bir de tx firmware update vs her illa gerekiyor mu çok karmaşık geldi gözüme.

Konuyu doğru yere acmamis olabilirim kusuruma bakmayın lütfen doğru yere taşıyabilirseniz sevinirim.

Merhaba Ekrem bey, kısaca bazı sorularınıza cevap vermeye çalışayım.
1- iletişim protokolleri çok değişmiş en popüler olan elrs sanıyorum. Elrs yada JP4IN tercih onemli mi tr şartlarında receiver vs düşünürsek hangisi daha uygun olur ?
Populer bir iletişim protokolü artık yok. Her kumanda Firması kendisine has protokol geliştiriyor. Hemen hemen tüm kumanda terlemektir gibi ortak bazı protokolleri de destekliyor.
2- kumanda büyük kaba seyleri sevmiyorum çantaya at git tarzı daha uygun benim icin. beğendiğim modellerden bazıları
Kumanda işi biraz zevk işi. Popüler kumanda alırsanız internet üzerinden ayar konusunda zorluk çekmezsiniz. Tercih konusunda forum üyelerinin tavsiyelerini almak için bence aşağıdaki bölüme ayrı bir konu açabilirsiniz.

3- Flight controller ucak icin gerekli midir, olmasa da olur mu, yada su board alin bulunsun dediğiniz birsey var midir?
Türkiye’de uçaklarda flight controller kullanımı hala pek yaygın değil. ;)

5- kopuk kanat kesmek icin hazır sablonlar veya çözüm var midir yoksa gene eski usul baski al kontraplaga ciz onu kes zimparala sonra numaralayıp sıcak telle kesim mi yapıyoruz ?
Hemen hemen eski yöntem benzer şekilde devam ediyor. Sadece gördüğüm kadarıyla artık kontraplag pek kullanılmıyor. Şu konuya bir göz atabilirsiniz.

6-Bir de tx firmware update vs her illa gerekiyor mu çok karmaşık geldi gözüme.
Aldığınız kumandanın desteğine bağlı. Bazı firmalar yeni özellik ilavesi nedeniyle yeni firmware yayınlayabilir. Ama illa son sürümü yükleme ve kullanma zorunluluğu yok. ;)

mehmet bey cevabınız icin çok teşekkür ediyorum. Aslında hepsine detaylı konu acilmiş oncesinde ancak ben indeksi kullanmayı bulamadım henüz :embarras:

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Ekrem Bey, hobiye geri dönecek eski bir modelciye verilecek en iyi tavsiye sanırım "dönme" olacak. :lol:
Dolar 30 TL. Çin'den gelen malzemeye ödenen gümrük vergisi yüzde 70. Yurt içi satıcılarda, en azından uçak için, bir şey bulunmuyor. LiPo deseniz ateş pahası. Nitro yakıtı kendiniz yapamıyorsanız hazırı ocak söndürüyor. Uçuş alanı bulmak ayrı dert. Modelcilik açısından 15 yılda o kadar geriye gittik ki...

Sumer bey oldukça haklisiniz. Absürt vergisi olan seyleri genelde amerikadaki arkadaslara söylüyorum gelirken getiriyorlar. Digerlerini yurtdisina gittikçe kendim alıyorum. Yurtiçi fiyatlar biraz orantısız bircok üründe. Ekipman isi bastan asagi dert.
Yer meselesi daha da büyük sikinti. Uçuş haritasına bakınca çok saçma bir manzara var. Catalcada yerleşim yerinin disinda dagin başında kendi tarlamın uzerinde uçamıyorum ama gokturkte villaların uzerinde uçmak serbest ? Uçak isi çok sikintili olmuş. Çok ciddi tecrübe gerektiriyor olmasa indoor flier f3p modelleri dusunurdum ama gözüm kesmiyor :D

Simdilik 500gr altı fpv quad a agirlik vereceğim. (15 sene önce multikopter yada drone adi yoktu diğer araçlar yazardı.)

onda da nereden baslamak lazım bilmiyorum. baslangic icin mini 3 onerir misiniz ? dji mini3 no rc 379usd kumanda sari sitede 1000tl.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Sumer bey oldukça haklisiniz. Absürt vergisi olan seyleri genelde amerikadaki arkadaslara söylüyorum gelirken getiriyorlar. Digerlerini yurtdisina gittikçe kendim alıyorum. Yurtiçi fiyatlar biraz orantısız bircok üründe. Ekipman isi bastan asagi dert.
Yer meselesi daha da büyük sikinti. Uçuş haritasına bakınca çok saçma bir manzara var. Catalcada yerleşim yerinin disinda dagin başında kendi tarlamın uzerinde uçamıyorum ama gokturkte villaların uzerinde uçmak serbest ? Uçak isi çok sikintili olmuş. Çok ciddi tecrübe gerektiriyor olmasa indoor flier f3p modelleri dusunurdum ama gözüm kesmiyor :D

Simdilik 500gr altı fpv quad a agirlik vereceğim. (15 sene önce multikopter yada drone adi yoktu diğer araçlar yazardı.)

onda da nereden baslamak lazım bilmiyorum. baslangic icin mini 3 onerir misiniz ? dji mini3 no rc 379usd kumanda sari sitede 1000tl.
Djı Mini 3 ile fpv de yaptığınız hareketleri yapamazsınız ama görüntü almak için çok güzel bir drondur. Tek kötü yanı eğer alçaktan uçacaksanız ağaca vs takılabilir, bu konuda da Djı’ın sensörlü olan modellerinden mini 3 pro yada daha yeni çıkan mini 4 proyu tercih edebilirsiniz.

kumanda sari sitede 1000tl.

Kumandayı bence ikinci el almayın joystick kayması olabilir.
Benim eski dronumda elim kumandada değilken bile dron yana gidiyordu.

Djı Mini 3 ile fpv de yaptığınız hareketleri yapamazsınız ama görüntü almak için çok güzel bir drondur. Tek kötü yanı eğer alçaktan uçacaksanız ağaca vs takılabilir, bu konuda da Djı’ın sensörlü olan modellerinden mini 3 pro yada daha yeni çıkan mini 4 proyu tercih edebilirsiniz.

Kumandayı bence ikinci el almayın joystick kayması olabilir.
Benim eski dronumda elim kumandada değilken bile dron yana gidiyordu.
Ertuğrul bey teşekkür ederim. Acikcasi hiç aklıma gelmemişti o ihtimal. subtrim olayı yok mu dji kumandalarda ?

Günaydın iyi haftalar. Alisveris yaparken HobbyKing in kendi flight kontrollerini gordum ucuza ama programlayicisi yok satışta. Linkini yazdigim kontroller baska cihazla programlanabiliyor mu yada rx gibi wifi uzerinden programlanabiliyor mu?

HobbyKing™ KK2.1HC Multi-Rotor Hard Case Flight Control Board

Günaydın iyi haftalar. Alisveris yaparken HobbyKing in kendi flight kontrollerini gordum ucuza ama programlayicisi yok satışta. Linkini yazdigim kontroller baska cihazla programlanabiliyor mu yada rx gibi wifi uzerinden programlanabiliyor mu?

HobbyKing™ KK2.1HC Multi-Rotor Hard Case Flight Control Board
Kk2.1 adlı her yerde satılan bir kart bu Hobby Kong sadece üzerine markasını basmış baya eski bir kart kullanmanızı önermem

mehmet bey cevabınız icin çok teşekkür ediyorum. Aslında hepsine detaylı konu acilmiş oncesinde ancak ben indeksi kullanmayı bulamadım henüz :embarras:
Hemen hemen her bölümün ilk sabit konusu indeks konusu. Bu konulara girerseniz o bölümde bulunan hemen hemen tüm kaynak niteliğindeki konuların linklerini bulabilirsiniz. :saygilar:

Merhabalar. Kumanda olarak radiomaster pocket aldım. Cc2500 multi olan. Thk nin sattığı radiolinkin r8ef si bu modül ile çalışır mı. Bir de bununla çalışacak gyro lu en uyumlu ve ekonomik rx hangisidir ?

Multiprotocol oldugundan bir cok model ile calisacaktir ama gyro'lu rx derseniz o zaman ASX3 ( spektrum ) yada FrSky S6R , S8R var. Ama cok gerek var mi emin degilim ( ben ikisinide kullaniyorum )
Flight Controller genelde standart ucaklarda kullanilmiyor ama FPV yapacaginiz bir ucak var ise INAV7 ile harika oluyor. Stabilizer , Gimbal , Return Home hepsi oluyor. KK donanimi cok eski ve yavas gordugum kadariyla. F4 yada F7 kartlari tavsiye ederim. Bu speedybee'ninki Matek'in benzeri tam bir fiyat performans urunu bunu tavsiye ederim. Benim buradan verdigim siparis sorunsuz olarak ulasti elime.
"Bir de tx firmware update vs her illa gerekiyor mu çok karmaşık geldi gözüme." aslinda gerekmiyor ama inanin cok kolay sdcard icine dosyalari atinca bitiyor ( en azindan benim tx16S'de o sekilde ), ayrica LUA scriptleri ile bagayi bir fonksiyon eklenebiliyor. FC'lerin parametrelerini degistirme vs gibi.

Cetus konusundan ben cok emin olamadim. Acikcasi iki alternatif var Digital HD ve Analog. Ben digital tarafindayim. Bu nedenle DJI vista yada DJI O3 kullanan bir sistem ve gozluk olarak DJI Google V2 yada DJI Google 2 oneririm. Ancak fiyatlarini gorunce kizmayin bana :(

Dijital , Analog ayrimi yapmadan once mutlaka bir arkadasin gozlugu iel deneme yapmanizi oneririm. Tercih sonrasi tekrar yazarim prop guard'i olan bir model oneririm denediklerim icinden.

Ben izmirdeyim ama bir yerlerde karsilasmak uzere hosgeldiniz tekrar hobiye ...

Son düzenleme:
Sayın @gumush cok teşekkür ediyorum. Rx olarak bir tane radiolink r8ef siparis ettim thk dan. Yanına bir tane radiolink byme-A gyro sipariş ettim. Sonra gyro sbus tan çalışıyormuş mecbur bi tane de radiomaster r81 söyledim. Her senaryoya uyarım gibi duruyor. Cetusu ben de eledim 4-5dk flight time çok kötü. Her dakika batarya değiştirmek lazım. Teslim tarihi uysaydı dji mini 3 alacaktım. Tek mini 3 için mecbur şubata kadar bekleyeceğim. Normal batarya 40dk plus batarya ile neredeyse 1 saat havada kalıyor beginner için ideal bence. Fpv gozluk ikinci plana attım ancak fpv gözlük diye oculusa telefon bağlayanı gördüm detayını araştırıyorum.