İniş takımı kapakları için servo yavaşlatıcı

Servoless retract için aklıma bir yol geldi. Acaba dedim çalışırken sinyali kesersem olduğu yerde durur mu? Eğer durursa sinyali aralıklı olarak kesip vererek yavaşlatma imkanı olurdu. Hemen bir breadboard sistemi kurdum ve Arduino kodu yazdım. Ama sonuç hüsran. Bir kez harekete geçti mi durması için elektriğini kesmek lazım. Elektriğini kesince tekrar çalışabilmesi için ters yönde hareket komutu gelmesi lazım. İşin ilginci kafamda daha da beter Zihni Sinir projeleri dolaşıyor. :) O servoless retractları yavaşlatacak bir numara bulursam... :D

Sümer Yamaner' Alıntı:
Servoless retract için aklıma bir yol geldi. Acaba dedim çalışırken sinyali kesersem olduğu yerde durur mu? Eğer durursa sinyali aralıklı olarak kesip vererek yavaşlatma imkanı olurdu. Hemen bir breadboard sistemi kurdum ve Arduino kodu yazdım. Ama sonuç hüsran. Bir kez harekete geçti mi durması için elektriğini kesmek lazım. Elektriğini kesince tekrar çalışabilmesi için ters yönde hareket komutu gelmesi lazım. İşin ilginci kafamda daha da beter Zihni Sinir projeleri dolaşıyor. :) O servoless retractları yavaşlatacak bir numara bulursam... :D
Bulursun bulursun illaki[emoji106]
Yoksa günler geçmez[emoji4]

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sümer Yamaner' Alıntı:
Seri üretim sıkıntımız var. Şu an Konya siparişini hazır edebildim. Dört tane için biraz zamana ihtiyacım var. :D
Servoless retractlarda işe yaramazlar maalesef.

Kablolar dahil 7 gram geliyor.
Sümer Yamaner' Alıntı:

Abi dur! Hemen saldırma arduinonun kodlarına. Biraz dinlensinler :D
4 adet talebim kesin ve bu haliyle de yeterince ihtiyaçlarımı karşılayacak. Acelem de yok.
Servoless retract'larda voltaj ile hızı ayarlamak mümkün olmalı. Neticede basit bir elektrik motoru bir dişli aracılığıyla bir "vida"yı çeviriyor. Zaten çok hızlı açılmıyorlar. Ayrıca senin önerine kulak verip ayrı bir pil beslemesi ile çalışacakları için hız konusu da bence çözülmüş oldu. Fakat bu sistem normal bir servo ile çalışan mekanik iniş takımları için bu ideal bir çözüm. Hala servonun sıkışması durumunda akım kesen ve/veya önceki pozisyona dönen bir uygulamaya ihtiyaç var. Ama ayrıca bir servo reverser da olsaydı ona da hayır demem hani :D

Asıl sen bi sakin ol. Siparişler birbirine girdi. :p
4 adet ayarlı servo yavaşlatıcı istiyorsun anladığım kadarıyla.
Bir de servo reverser mi istiyorsun?
Mekanik iniş takımları için istediğini daha net ve benim bile anlayabileceğim şekilde formüle et, üzerinde çalışayım. :p

Sümer Yamaner' Alıntı:
Asıl sen bi sakin ol. Siparişler birbirine girdi. :p
4 adet ayarlı servo yavaşlatıcı istiyorsun anladığım kadarıyla.
Bir de servo reverser mi istiyorsun?
Mekanik iniş takımları için istediğini daha net ve benim bile anlayabileceğim şekilde formüle et, üzerinde çalışayım. :p

Evet abi, 4 adet servo yavaşlatıcı istiyorum ama hiç acelem yok. Aklımdaki projeye daha epey var.

Servo reverser kesinlkle bir ihtiyaç. Evvelki gün kafayı yedim uçağımın flap servolarını takarken, neyse ki alıcıda boş bulduğum bir kanal ile olayı çözdüm ama hala bir ihtiyaç. Neden fazladan bir kanal işgal edeyim? Yani evet, servo reverser'a da ihtiyacım var. Ee tabi, olmuşken o da yedekli olsun :islik:

Mekanik iniş takımlarını tek bir servo ile çalıştırıyoruz ya? Hani sen geçenlerde bir doküman paylaşmıştın ya, bunların ayarının yapılması ile ilgili ve beslemesini de ayrı bir pil ile yapmamı tavsiye etmiştin ya? Mesele o mesele. Mekanik iniş takımı şayet herhangi bir sebepten dolayı kilitlenecek olursa, onu çalıştıran servo pili bitirene kadar akım çekmeye devam etmeyecek mi? Onun için bir emniyet tertibatı fena olmaz diyorum. Diyelim ki rüzgarlı bir havada zor bir kalkıştan sonra tekerleklere servo yavaşlatıcı aparatı kullanarak gayet yavaş bir şekilde kapatma komutu verdim ama tam kapanamadan herhangi bir nedenden dolayı sıkıştı. Varsayalım ki kalkış sırasında eğildi. Yerine oturmadığı için kapanmıyor. Bu durumda geri açılsın. Veya tam tersi: Kapalı iniş takımı, inişe geçmek üzereyim ve tekerleklere "aç" komutu veriyorum. Ama herhangi bir nedenden dolayı, örneğin vibrasyon vb durumlardan dolayı bir şey sıkıştırıyor ve tekerleklerin tam açılmasını mekanik olarak engelliyor. Bu durumda iniş takımı olmadan, nisbeten az bir hasarı göze alıp karın üstü iniş yapmayı tercih edeceğim ama yarım açık olduğu için hasar daha büyük olacak. İşte bu gibi durumlarda, servo sıkışması halinde en azından akım çekmesin, veya daha da mükemmeli başlangıç konumuna geri dönsün.
Nasıl olur?

Deniz Tanrıverdi' Alıntı:
Evet abi, 4 adet servo yavaşlatıcı istiyorum ama hiç acelem yok. Aklımdaki projeye daha epey var.

Servo reverser kesinlkle bir ihtiyaç. Evvelki gün kafayı yedim uçağımın flap servolarını takarken, neyse ki alıcıda boş bulduğum bir kanal ile olayı çözdüm ama hala bir ihtiyaç. Neden fazladan bir kanal işgal edeyim? Yani evet, servo reverser'a da ihtiyacım var. Ee tabi, olmuşken o da yedekli olsun :islik:

Mekanik iniş takımlarını tek bir servo ile çalıştırıyoruz ya? Hani sen geçenlerde bir doküman paylaşmıştın ya, bunların ayarının yapılması ile ilgili ve beslemesini de ayrı bir pil ile yapmamı tavsiye etmiştin ya? Mesele o mesele. Mekanik iniş takımı şayet herhangi bir sebepten dolayı kilitlenecek olursa, onu çalıştıran servo pili bitirene kadar akım çekmeye devam etmeyecek mi? Onun için bir emniyet tertibatı fena olmaz diyorum. Diyelim ki rüzgarlı bir havada zor bir kalkıştan sonra tekerleklere servo yavaşlatıcı aparatı kullanarak gayet yavaş bir şekilde kapatma komutu verdim ama tam kapanamadan herhangi bir nedenden dolayı sıkıştı. Varsayalım ki kalkış sırasında eğildi. Yerine oturmadığı için kapanmıyor. Bu durumda geri açılsın. Veya tam tersi: Kapalı iniş takımı, inişe geçmek üzereyim ve tekerleklere "aç" komutu veriyorum. Ama herhangi bir nedenden dolayı, örneğin vibrasyon vb durumlardan dolayı bir şey sıkıştırıyor ve tekerleklerin tam açılmasını mekanik olarak engelliyor. Bu durumda iniş takımı olmadan, nisbeten az bir hasarı göze alıp karın üstü iniş yapmayı tercih edeceğim ama yarım açık olduğu için hasar daha büyük olacak. İşte bu gibi durumlarda, servo sıkışması halinde en azından akım çekmesin, veya daha da mükemmeli başlangıç konumuna geri dönsün.
Nasıl olur?
Son soruya cevap süper olur[emoji4]

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

En basit çözüm, servonun artı beslemesine müdahale etmek. Örneğin konum değiştirme komutu geldiğinde elektrik verip 10 saniye sonra kesecek bir sistem.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bence de. Retract açılma ve kapanma süresini ölçüp ona göre bir süre belirlemek lazım. Her retract aynı değil keza. Bir de her switch komutuyla resetlenmesi gerekir. Otomatik olarak ilk pozisyona en azından manuel olarak dönüşü sağlamış oluruz. :thumbup:

Retract servosu için konuşacak olursak 2.5 ile 3 saniye arası yeterli. Sıkışsa da sıkışmasa da 3 saniye sonra elektrik kesilecek. Diğer yöne komut gelince tekrar 3 saniye aktif olacak.

:saygilar:
Nöbetteyim. Ölçme imkanım yok ama kesinlikle eminim: bendeki retractların açılması daha uzun sürüyor... Ama önemli değil, nasıl olsa ayarlanabilir...

Servodan söz ediyorum. Servosuzlar 4 5 saniye falan.

Hitec 75BB için verilen hız 0.5 saniyede 60 derece. Yani 180 derece için 1.5 saniye.
JR RT88 retract servo ise besleme gerilimine göre 160 dereceyi 0.90 ile 1.12 saniyede dönüyor.
JR PS791 retract servo ise 60 dereceyi 1.55 saniyede dönüyor yani 180 derece yaklaşık 4.65 saniye ediyor.
Hobbyking malı standart elektrikli retractlar yaklaşık 4 saniyede açılıp kapanıyorlar.
ESM Sea Fury'nin retractları ise 7 - 8 saniye sürüyor.

Ben mekanik retractların her birine ayrı bir servo takmayı planlıyorum. Her servoya da senin servo yavaşlatıcıyı bağlayacağım. Neticede daha scale görünmesi için biri 6-7 sn de açıp kapanırken, diğeri de 7-8 sn de hareketi tamamlayacak :)
Aklımdaki şimdilik bu. Tabii daha başlamadığım için değişebilir bu planım. Senin icatların önemli benim için..

Retract servosu değil normal servo kullanacaksın değil mi?