Kendi Yakıtımızı Yapalım

syntaxerror

Çalışkan Uye
Sümer abi sana zahmet şöyle güzel bir yakıt tarifi yazabilir misin bize... :rolleyes:

Daha onceki benzer paylasim icin :

Kendi Yakıtımızı Yapalım :
Yakıtta izopropil alkol

Bu konu, aşağıdaki konudaki mesajların taşınmasından oluşturulmuştur.

Kendi Yakıtımızı Yapalım

rafet odabaş' Alıntı:
Sümer abi sana zahmet şöyle güzel bir yakıt tarifi yazabilir misin bize... :rolleyes:

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
Şimdi efendim önce malzemeler: Saf metanol (kesinlikle hava almamalı). Kaliteli hint yağı (içimlik olmasın, şekerli oluyor). Nitromethan (arzuya göre). Saf aseton (şart değil).
Bir litre %10 nitrolu yakıt için 170 cc hintyağı, 710 cc metanol ile güzelce karıştırılır. Ama kapalı kapta hava ile temas etmeden. 100 cc nitromethan eklenir. Son olarak 20 cc saf aseton katılır. Güzelce çalkalanıp servis yapılır.

Kendi Yakıtımızı Yapalım

Sümer Yamaner' Alıntı:
Şimdi efendim önce malzemeler: Saf metanol (kesinlikle hava almamalı). Kaliteli hint yağı (içimlik olmasın, şekerli oluyor). Nitromethan (arzuya göre). Saf aseton (şart değil).
Bir litre %10 nitrolu yakıt için 170 cc hintyağı, 710 cc metanol ile güzelce karıştırılır. Ama kapalı kapta hava ile temas etmeden. 100 cc nitromethan eklenir. Son olarak 20 cc saf aseton katılır. Güzelce çalkalanıp servis yapılır.

Ellerine sağlık Abi,
Bir sorum olacak burada diğerlerinin değerlerini %88.9 a indirip nitrometanı 200 cc koysak %20 lik bir yakıt mı elde ederiz yoksa onun formülü ayrımıdır. :-\

Kendi Yakıtımızı Yapalım

Nitromethan'ın artırılan miktarı methanolden azaltılır hep. Ya da tersi de olur. Yani daha az nitro koyulup metanol o miktarda artırılır.

Kendi Yakıtımızı Yapalım

Cep telefonundan kısa kısa yazabiliyorum. Bilgisayara geçince biraz daha bilgi verebilirim diye düşündüm.

Yakıt hazırlamayı kolaylaştıran en önemli faktör, tüm oranların hacim/hacim şeklinde veriliyor oluşu. Bu şekilde basit bir ölçü kabı ile gayet güzel yakıtlar hazırlanabiliyor.
Yakıtta en az % 17 oranında yağ olmalı. Bunu % 20 olarak isteyen motorlar da var ama şu an piyasada ulaşabildiğimiz hemen tüm nitro motorlarda % 17 iyi bir oran. Bu demektir ki bir litre yakıt içinde 170 cc yağ olacak. Peki bu yağ ne olmalı?

Hint yağı: Tamamı hint yağı olabilir. Biraz fazlaca kirlilik olacaktır. Temizlemek zordur. Bazısı kokusunu sevmez (ben bayılırım). Uzun süre kullanılmayan motorlarda yoğun bir tabaka oluşturup ilk çalıştırmayı zorlaştırabilir. Karbüratör barelinin bile yapıştığını gördüm. Ama kısa bir temizlikle her şey yoluna girer. Ayrıca metali mükemmel korur. Hint yağının bir olumlu yanı da aşırı hararet durumunda motoru koruyabilecek tek yağ oluşudur. İşte bu nedenle başka yağ kullansak bile yakıtta % 4 civarında bir hint yağı bulunması iyi olur. Yani bir litre yakıta 40 cc hint yağı minimum şart. Hint yağını kimyasal ürünler satan şirketlerden minimum 25 kg bidonlar halinde alıp paylaşmak mümkün.

Klotz: Bu yağı Towerhobbies'ten getirtmek mümkün ama çok pahalıya geliyor. Nakliye çok tutuyor. Türkiye'de bazen bulunabiliyor. Bunu kullanınca yakıt profesyonel bir pembe görünüm alıyor.

Jet oil: Havayolları teknik servislerinden çıkma türbin yağı alınabilir. Tabii bir tanıdık varsa. Ya da sanıyorum 24 x 1 L kutular halinde toptan bulunabiliyor. Alınıp paylaşılabilir.

Tüm yağlarda aranan özellik metanolde eriyebilir olmaları. O nedenle seçeneklerimiz kısıtlı.

Gelelim diğer bileşenlere...

Nitromethan özellikle kuru temizleme endüstrisinde kullanılıyor. Yine kimyasal madde satıcılarından temin edilebiliyor. Ancak diğer lerinde olduğu gibi büyük miktarlarda alınıp bölüşülmesi gerekiyor. Yanıcı oluşu nedeniyle dikkatli muhafazası gerekiyor.

Methanol satışı aslında kısıtlamalara tabi. Çünkü sahte içkinin temel bileşeni. Kilosu 2.5 - 3 TL civarında. Yani yakıtın en ucuz bileşeni. İnanılmaz bir hızla havanın nemini çekiyor. Zaten en önemli endüstriyel kullanım alanlarından biri parçaların kurutulması amaçlı. Bunu genellikle çok büyük (250 kg gibi) varillerle alıp paylaşmak gerekiyor. Varilden aktarma sırasında hava temasını çok kısa tutmak çart ve epey bir fire verildiği unutulmamalı.

Aseton: Eczaneden alacağınız aseton değil. Saf aseton olmalı. Kullanılması şart değil ama % 2 oranında yakıta eklerseniz rölantinin daha düzenli olacağı söyleniyor.

Son olarak, nitro motor denilen ve aslında Ömer Bey'in vurguladığı gibi alkol motoru olan motorlarda nitro şart değil. Hatta bazı yarışma sınıflarında sıfır nitro yakıt şartı var. Nitrosuz yakıtın bir litresini basit olarak 830 cc methanol ve 170 cc hint yağı ile oluşturabilirsiniz. Performans yeterli gelmezse motorun silindir kafasından bir shim alıp kompresyonu artırabilir, gerekirse bir kademe daha sıcak bujiye geçebilirsiniz.

Nitrolu yakıta göre ayarlı motorunuzu sıfır nitro ile çalıştıracağınız zaman iğne ayarını kısmanız gerekeceğini de hatılatarak susayım.

Sümer Yamaner' Alıntı:
...... Nitrolu yakıta göre ayarlı motorunuzu sıfır nitro ile çalıştıracağınız zaman iğne ayarını kısmanız gerekeceğini de hatılatarak susayım.
Abi yine döktürmüşsün valla :thumbup: :bravo:

Sümer Yamaner' Alıntı:

Nedense bu son cümle bana Tom Cruise "Cocktail" filmini hatırlattı :D

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ynt: Kendi Yakıtımızı Yapalım

Aynı benim yakıt yaparkenki halim. :)
Haa bir de hanımın balkona damlayan yağ nedeniyle beni kovalama sahnesi var ki...

Tüm malzemeler varda, nitrometan bulamadım, Sümer abinin dedigi gibi kurutemizleme malzemeleri satan bir firmada buldum aslında ama saflığı düşük içinde farklı maddelerde var. Olmadı nitrosuz bi yakıt denemesi yapıcam. Nitrometan bulabilen dostumuz olursa bizide bilgilendirsin lütfen.

Kendi Yakıtımızı Yapalım

Ben yakıtımın büyük bir kısmını kendim yaparım. Bunun için de saf metanolün içine %20 hint yağı karıştırırım. Sonra da toplamda yaklaşık %5 nitroya karşılık gelecek şekilde hazır yakıt ile karıştırırım (Nitrometan'ı bulma güçlüğünden). Öyle yarışma vs gibi iddialı uçuşlarım olmadığı için karıştırmadan kullandığım da olmuştur. Karıştırılmasının sakıncalı olduğu falan söyleniyor, ama şu ana kadar pek bir olumsuz yanını görmedim. Aseton'u ise hiç denemedim. Başarısız helikopter geçmişimde ise yalnızca hazır yakıt kullandım.

Aslında, daha önce paylaştığım elektrik/yarı dizel/benzin sınıflamasına göre uğraşmaya değer mi bilmiyorum!

rafet odabaş' Alıntı:
Tüm malzemeler varda, nitrometan bulamadım, Sümer abinin dedigi gibi kurutemizleme malzemeleri satan bir firmada buldum aslında ama saflığı düşük içinde farklı maddelerde var. Olmadı nitrosuz bi yakıt denemesi yapıcam. Nitrometan bulabilen dostumuz olursa bizide bilgilendirsin lütfen.

Metanol 5Lt'lik ve hint yağını 1Lt'lik olarak şimdiye kadar Bursa'dan, Çakırhamam'dan yukarı çıkan Temiz cadde'de Teknik Kimya diye bir yer vardı, oradan aldım. Nitro'yu ise bir kez Hobbytime'dan almıştım. Hala var mı bilmiyorum.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Cep telefonundan kısa kısa yazabiliyorum. Bilgisayara geçince biraz daha bilgi verebilirim diye düşündüm.
........
Nitrolu yakıta göre ayarlı motorunuzu sıfır nitro ile çalıştıracağınız zaman iğne ayarını kısmanız gerekeceğini de hatılatarak susayım.
Sümer abi, nitro yakitli modellerim mazide kalmasina ragmen yazini keyifle okudum eline saglik cok guzel olmus. Egerki bende ilerde ucakci olursam nitro degilde benzinle baslarim zor ismis abi kendi yakitini yapmak :)

Kendi Yakıtımızı Yapalım

Ömer Bey, yakıtları karıştırmanın bir zararı yok. Ben de aynen sizin tanımladığınız şekilde uzun süre kullandım. % 10 nitolu ticari yakıt alır sıfır nitrolu karışım hazırlar, bire bir karıştırırdım. Sonuçta methanol aynı methanol. Önemli olan yağın methanoldeki çözünme kabiliyeti. Hint yağı da ticari yakıttaki sentetik yağ da bu özelliğe sahip. Ben hiç bir sorun yaşamadım.
Nitromethan'ı ben de bir zamanlar HobbyTime'dan almıştım. Bir litresi 100 TL civarındaydı. Sonra ilginç bir şekilde bu Gittigidiyor ya da Sahibinden gibi sitelerden birinden bulduk. Bir galonunu 100 TL'ye aldık. Şimdilerde Orhanlı ekibinden sevgili Bülent Abim bir yerlerden toptan bulup pay ediyor isteyenler arasında. Methanolü de 250 kg varille alıp pay ediyoruz. Üç sene kadar önce internetten araştırıp Bostancı civarında bir kimya firmasından 25 kg hint yağı almıştım. Ona da yine 100 TL civarında bir para ödemiştim. Belki biraz daha fazla. 25 kg hint yağı, yani yaklaşık 150 litre yakıta yetecek kadar! Hala bitiremedim. :) Ayrıca bildiğim kadarıyla Franko Bey var ve Klotz yağ ithal ediyor. Yanlış hatırlamıyorsam bir litresini 40 liraya almıştım bir kere. Yine yanlış bilmiyorsam Franko Bey halen Concord markası ile yakıt üretiyor.

Gelelim Ahmet kardeşime... İki sıvıyı birbirine karıştırmak zor geldiyse bence uçakçı olma. :p Basit bir şekilde helikopterle devam et. :lol:
Haa bu arada moralini bozmak gibi olmasın ama benzinli motor kullanırsan benzine de uygun ölçüde yağ eklemen gerekiyor. :D Zor iş yani... :D

Aranan nitrometan bulundu %99.9 10 litresi 120 dolar, Hint yağı 10 litresi 30 dolar, Metanol %99.0 10 litresi 20 dolar.

Aklıma tek takılan metanolün %99.0 olması, genelde tariflerde %99.9 öneriliyor. Ama %99.9 saflıkdaki metanolün satışı yasakmış. Piyasada sadece %99.0 bulabileceğim söylendi. E

Tabiki bu malzemeleri alırsam paylaşacak arkadaşda lazım :-\

Nitro metanın yarısını benle paylaşacak bir arkadaş bulursam patlatıcam siparişi. Diğerleri genelde rahatlıkla bulunur zaten.

Kendi Yakıtımızı Yapalım

Sümer Yamaner' Alıntı:
....
Gelelim Ahmet kardeşime... İki sıvıyı birbirine karıştırmak zor geldiyse bence uçakçı olma. :p Basit bir şekilde helikopterle devam et. :lol:
Uzun sayılabilecek süreler yapma yakıt ile uçuşlar yaptım, özellikle training uçaklarda sürekli kullandım fakat iş akrobasiye ve performans beklentisine gelince malesef yapma yakıttan sağlıklı bir sonuç elde edemedim. Düşününki uçakta bile edemedim. :laugh:

Heli için yapma yakıtı kesinlikle önermiyorum, yazık etmeyin modele heli demek performans demektir uçak değil ki bu. :lollol: :lol: :lol:

rafet odabaş' Alıntı:
Aranan nitrometan bulundu %99.9 10 litresi 120 dolar, Hint yağı 10 litresi 30 dolar, Metanol %99.0 10 litresi 20 dolar.

Aklıma tek takılan metanolün %99.0 olması, genelde tariflerde %99.9 öneriliyor. Ama %99.9 saflıkdaki metanolün satışı yasakmış. Piyasada sadece %99.0 bulabileceğim söylendi. E

Tabiki bu malzemeleri alırsam paylaşacak arkadaşda lazım :-\

Nitro metanın yarısını benle paylaşacak bir arkadaş bulursam patlatıcam siparişi. Diğerleri genelde rahatlıkla bulunur zaten.

Önce bir hesap yapalım derim. Doları 2.25 aldım.

1 Litre nitromethan 27 TL
1 Litre hint yağı 6.75 TL
1 Litre methanol 4.50 TL

% 10 nitrolu bir litre yakıt yapalım. (Yuvarlatılmış rakamlarla)

170 mL hint yağı 1.20 TL
100 mL nitromethan 2.70 TL
730 mL methanol 3.30 TL
Toplam 7.20 TL

Galon fiyatı yaklaşık 27 TL Son derece makul...

Kendi Yakıtımızı Yapalım

Yaw Türker'ciğim sen doğru karışımı yapamamışsan yapma yakıtın ne kabahati var. Ama bu durum çok doğal. Vantilatörcüler olarak bir şeyi yapma, inşa etme ya da onarma gibi bir kavramınız yok ki! Al, vidala, kır, yeni parça al. Döngünüz bu. Doğal olarak yakıt yapmak çok karmaşık gelmiştir! :lol: