Kullanıp Memnun Kaldığınız Havyalar / Tavsiye

• Konbuyu başlatan Üye silindi 2027
  • Başlangıç tarihi
  • 52,331

Konunun basinda yazacaktim, unutunca almis yurumus konu :)

Lehim isi benim diger bir hobim sayilir, durup dururken canimin lehim yapmak istedigi olur bazen :D Ucu degisebilen ve sicakligi ayarlanabilen guzel bir istasyon ile lehim yapmak resmen zevklidir.

Yapilacak ise gore bir uc ve uygun sicaklik secimine izin veren bu tip istasyonlarin bizim hobide kesin bir gereklilik oldugunu dusunuyorum. Zira header pin gibi ince lehimlerden 7mm konnektor lehimine kadar cok degisken tiplerde lehim yapmamiz gerekebiliyor.

Ben sicak hava ozelligi de olan bir istasyon kullaniyorum. Uc tip uc kullaniyorum. Birincisi ince isler icin kullandigim en ince tip uc. Bu ince ucum zaman icerisinde bozulup ucu kalinlasmaya basladikca yeni bir ince uc alip, eskisini ortanca uc ilan ediyorum. 3-4mm konnektorler icin bu ucu kullaniyorum. Bir de 5mm ve uzeri kalinlikta konnektorler icin kullandigim buyuk ucum var.

Son olarak, lehim yapmayi sevmiyorsaniz, kaciniyorsaniz, hep oyle kalirsiniz. Tamamen el aliskanligi ve kaliteli malzemeye baglidir guzel lehim, bir sans vermeniz lazim :)

cidden lehim yapmak ayrı bi keyif ve beceri...deneyimle geliştirilip kendince taktikler bulabileceğin bi hobby...

Emre Kaman' Alıntı:
Lehim isi benim diger bir hobim sayilir, durup dururken canimin lehim yapmak istedigi olur bazen :D.
Emre, nerede ise en çok kullandığım kumanda olan :laugh: Devo 7E'yi elime her alışımda seni anıyorum :) . Merak edenler için Emre'nin kumandada lehimlediği yer ...
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Özgür Kılınç kardeşimizin aldığı Sunline 936B modeli ciddi ciddi ilgimi çekmişti. Hemen bir tane alıverdim. Ürün gerçekten de başarılı. İnce işler için ideal. Mükemmel incelikte bir ucu var. Bugün yeni versiyon programlayıcıyı onunla lehimledim. Çok beğendim. Weller gibi evladiyelik değil ama evladiyelik olması da çok gerekli değil. Hele ki fiyatı düşünüldüğünde fiyat performans oranı mükemmel.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Özgür Kılınç kardeşimizin aldığı Sunline 936B modeli ciddi ciddi ilgimi çekmişti. Hemen bir tane alıverdim. Ürün gerçekten de başarılı. İnce işler için ideal. Mükemmel incelikte bir ucu var. Bugün yeni versiyon programlayıcıyı onunla lehimledim. Çok beğendim. Weller gibi evladiyelik değil ama evladiyelik olması da çok gerekli değil. Hele ki fiyatı düşünüldüğünde fiyat performans oranı mükemmel.
Yaklasik 80 Tl fiyati ve ayarlanabilir olmasiyla nedeniyle benim de dikkatimi cekmisti Sunline 936B

Sen de onay verdigine gore bence kesinlikle alinabilir ekonomik guzel bir secenek oldu abi :thumbup:

Bir tane bana da lazım.:):):)

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu 936B'lerin birçok çeşit klonu var, hangisi orjinali bilmiyorum, ama bir ara ben de kullanmıştım, gayet güzel makineydi. Sıcak havalı bir model elime geçince 936'yı kullanmaz oldum. Şu anki makinemin kaleminin değişme zamanı geldi, acaba eski makine nerdedir şimdi :laugh: :D

Konu güzel oldu :)

Alien ve ZMR kurulumu yaptım Sunline 936B ile, havyayı dokundurduğum gibi parçaları ısıtıyor, hiç temas halinde bekletmeye ihtiyaç olmuyor. Üstelik son sıcaklıkta da kullanmıyorum.
Açtıktan sonra ısınması çok hızlı. Eskiden masayı lehime hazırlamadan önce havyayı fişe takardım 3-4 dakikaya ısınırdı kalem havya.
Bu defa herşeyi hazırlıyorum, kabloları klipse takana kadar anında ısınıyor.

Ayrıca linkini eklediğim banggood da ki uçları da mutlaka öneriyorum. Düz tornavida şeklinde olan uç ile, 2 mini kurulumu birçok da kablo lehimleme yaptım, ucu halen tertemiz. Önceden de bakır temizleyici + ıslak bez ile silerdim, şimdi de. Ucun kalitesi çok fark ediyor.

Ve ayrıca en basit, ucu sivri standart uç bile karaköy de 4 lira iken, kaliteli bir uç seti için uygun fiyat.

Sadece havya setinde kablo biraz daha uzun olsaydı iyi olabilirdi. Şu durumda lehim yapacağım bölgenin hemen yanında durması gerekiyor istasyon. Uzun olsaydı masanın köşesine koyup daha rahat yapabilirdim lehimlemeyi.

Emre,sıcak hava üflemeli istasyonların avantajı nedir,bu sıcak hava ne yapar?

Mordo Ortasi' Alıntı:
Emre,sıcak hava üflemeli istasyonların avantajı nedir,bu sıcak hava ne yapar?

Abi lehim kalemine benzer bir ucu daha var, sıcak hava üflüyor 400 dereceye kadar. Asıl kullanım amacı SMD elektronik parçaları söküp takmak, özellikle çok bacaklı mikroçipleri. Hobideki kullanımı ise, çok güzel daralan makaron ısıtması :D Bir de büyük esclerde havyanın ısısı yetmeyince destek alıyorum sıcak havadan. Ama iki yıldır falan sadece iki kere kullandım lehim işi için, onun dışında sadece makaron :D Şuna benzer bişey:

Bu sunline 936B'nin yedek kaleminden aldım ben de kendi havyamda kullanmak için. Malzeme kalitesi oldukça hoşuma gitti. Kablosu yeterince yumuşak, kalemin serbestçe hareket etmesine bir engeli olmuyor. Kalem kısmı da gayet başarılı. Eski kalemim baya bir eskiymiş onu anladım :D Havyanın dünyası değişti. Eskisinden daha hızlı ısınıyor ve daha sıcak oluyor. Tabi bu yeni sıcaklık ayarına alışmam gerekecek bir süre :)

Lehimlemek kadar lehim sökmek de ciddi bir sorun olabiliyor. Bugüne kadar kendinden pompalı kalem havya kullanıyordum. Ancak hatırlarsanız şu 7 segment göstergelerin konnektörlerinde sıkıntı olmuştu. Düşününce sebebi de buldum aslında. Kullanılan kurşunsuz lehimlerin erime sıcaklığı yüksek olduğu için normal pompalı lehim sökücü pek işe yaramıyor ve işlem uzayınca baskılı devre zarar görüyordu. Olabildiğince hesaplı bir alet aramaya başladım ve bunu buldum. İlk testleri de çok başarılı.

ZD-915 LEHİM SÖKME İSTASYONU

• Beğen
Tepkiler: ugura09

Merhaba.Aşağıda linkini verdiğim lehim istasyonunu almayı düşünüyorum.Havya 50watt gücünde.Bu havyayı alırsam uzun süre kullanabilir miyim? İhtiyacımı karşılar mı? Tavsiye eder misiniz almamı? Daha çok XT60 konnektör,Bullet konnektör ve nadiren de olsa devre elemanlarını lehimlemede kullanmayı umuyorum.Ayrıca okuduğum yoruma göre aşağıda linkini verdiğim lehim uçları da bu makina ile uyumluymuş.Makinayla gelen uç çok iyi değilmiş.Tavsiye ederseniz ve al derseniz alacağım.Daha önce ucuz havyalardan kullandım ve çok fazla ısındığından dolayı lehimlemede problem yaşadım.İnşallah bu problemden kurtulurum :)

Lehim istasyonu:
Lehim ucu:https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewitem.asp?idproduct=93040

Yukarıdaki sunline'nın aynısı. Kargosu da düşünüldüğünde aynı kapıya çıkacaktır fiyat olarak da...

Emre Kaman' Alıntı:
Yukarıdaki sunline'nın aynısı. Kargosu da düşünüldüğünde aynı kapıya çıkacaktır fiyat olarak da...
Hobbyking'de kargoyla birlikte $45.74 dolara mal oluyor.Aşağı yukarı 135 TL civarına denk geliyor.Sunline daha ucuz olduğu için kuşku duyuyorum.Sonuç olarak kopya ürünler çoğaldı piyasada.