Kumanda Sticklerini Nasıl Kullanıyorsunuz?

Kumanda Sticklerini Nasıl Tutuyorsunuz?

• Kullanılan toplam oy
    106

Ben ilk zamanlarda parmak ucu kullanıyordum fakat 3d hareketlere çalışmaya başlayınca iki parmağa geçtim bana daha kontrollü geliyor :)

Ben stickleri baş parmaklarımla kullanıyorum arkadaşlar. Diğer türlüde denedim fakat bana da böylesi daha kontrollüymüş gibi geliyor.

• Beğen
Tepkiler: Ali Osman SEVİM
Öncelikle şunu çok net olarak ortaya koyalım: Hiçbirimiz diğer arkadaşlarımızın kumanda tutuşuna dair abartılı yorum yapamayız. Böyle bir hakkımız yok. Sadece kişisel görüş ve deneyimimizi paylaşabiliriz.
Ben modelciliğe 70'li yıllarda başlamış olsam da elime kumandanın değmesi 2008'de oldu. O zaman kumandayı iki elle kavrayıp her iki baş parmağımla stick kullanmayı tek ve doğru yol sanıyordum. O nedenle o şekilde başladım.
Orhanlı ekibinde bana rehberlik yapmış olan sevgili büyüğüm Ahmet Özgen ise eğer pinch metodunu yani her bir stick için baş ve işaret parmağımı birlikte kullanırsam çok daha kontrollü uçacağımı söylüyordu. Başlarda kendisine tıp hayatımdan örnekler verdim. Endoskopları nasıl kullandığımdan ve bu tarzın standardın nasıl dışında olduğundan söz ettim. Herkesin kendi tercihinin geçerli olacağını anlattım. Hatta başka bir forumda bu yazışmalar duruyor. Belki fazlaca ağır ifadeler bile kullandım. Sonra ise çok üzüldüm.
Evet, baş parmak kullanımının benim kişisel kullanımım için doğru olduğuna yürekten inanıyordum ama diğer yöntemi denemeden kendi yöntemimin doğruluğunu kanıtlayamazdım. O halde hemen bir sehpa kesip hazırladım ve simülatörlde pinch yöntemi ile uçmaya başladım. Başta çok kötüydü. Hemen sahada Ahmet Abi'ye önerdiği yöntemin aslında ne kadar kötü olduğunu anlatmaya başladım. Sağolsun, senelerin deneyimi ile o sükûnetini hiç yitirmeden bana sabırla denemeye devam etmemi öğütledi. İyi ki de öğütledi ve ben de iyi ki de onu dinledim.
Bugün sahada bir arkadaşımızın havadaki uçağına bakıp büyük bir doğruluk oranı ile başparmakla mı pinch yöntemi ile mi uçtuğunu söyleyebiliyorsam Ahmet Abi sayesindedir.
Baş parmak metodu ile kullanımda stick sadece baş parmağın hareketi ile kumanda edilirken, pinch metodunda iki ters kuvvetin farkı ile kumanda edilmektedir. Aslında pinch metodunda stick kalem tutulur gibi tutulmaktadır bir bakıma. Yazı yazarken gereken hassasiyeti stick tutarken de yakalamanızı sağlamaktadır. Birinde (tek parmak metodunda) buğulanmış pencere camına parmağınızla yazı yazdığınızı, diğerinde (pinch metodunda) sevgilinize güzel bir el yazısı ile mektup yazdığınızı farzedin. Hangisi daha estetik olur?
Diğer bir nokta sehpa konusu. Kumandayı 3. 4. ve 5. parmaklarla kavrayıp iki parmakla stick kullanılması da bana ters geliyor. Ben ellerimi sabit birer dayanağa yaslayıp oradan referans alarak stick tutmayı seviyorum. O nedenle mutlaka yanlarda el dayama platformları olan kumanda sehpası kullanıyorum. Çok darda kalmazsam sehpasız uçuş yapmıyorum. Bana bu tarz daha kontrollü ve güvenli geliyor.
Ama...
Herşeye rağmen herkesin tarzı önemli ve kendi vereceği bir karar. Sebastiano Silvestri Hezarfen'de başparmakla uçmuştu ve bu durum benim ilgimi çekmişti. Kendisi bana, öyle alıştığını anlatmıştı. Ehh şimdi kalkıp o herife "hayır olmaz çift parmağa geçeceksin" denilir mi???
Ben özellikle yeni başlayan arkadaşlara belirli bir tarz önermek yerine simülatörde her iki yöntemi de denemelerini, ama biraz sabırla deneyip öyle karar vermelerini öğütlüyorum. Diğerini denemeden kendi yönteminizin doğru olduğunu hiçbir şekilde iddia edemezsiniz bana göre. Söylemek istediğim budur. :)

Sümer Yamaner' Alıntı:
.......... Diğerini denemeden kendi yönteminizin doğru olduğunu hiçbir şekilde iddia edemezsiniz bana göre. Söylemek istediğim budur. :)
Olayın özeti de bu olsa gerek :thumbup:

• Beğen

Sümer Bey'in dediklerine tamamen katılıyorum.
Bu konuya ben de kafa yordum. hatta hala da simülatörde iki parmakla kullanmayı deniyorum.

Benim ilk uçurduğum helikopter v911 idi. Kısa bir süre sonra v922 ye geçtim. O zamanlar belki bilgisayar oyunlarının joysticklerinden alıştığımdan hiç düşünmeden tek parmakla kullanmaya başladım.
Raptor G4 gibi ciddi bir model sahibi olunca bu konuya kafa yordum. Hatta forumda konu açmayı da düşündüm ama biraz kendim araştırdım. Youtubeden videolara baktım. Mesela Tareq tek parmakla kullanırken başkası iki parmak tercih etmişti.
Ben de "kişiden kişiye değişir" kanısına vardım.

Ama yine de simülatördeki deneyimlerimden iki parmakla kulanımın kesinlikle 3d hareketlerinde hatta scale uçuşta da daha kontrollü olduğunu gördüm. Ama yine de iki parmakla kullandığımda çok basit hatalar yapıyorum. Yani bir türlü alışamadım.
O nedenle tek parmak kullanmaya devam ediyorum ama geçebilirsem iki parmağa geçmeyi de düşünüyorum.

Kendi görüşlerinizi yazdığınız için herkese teşekkürler güzel bir konu oldu :)

• Beğen

selamlar
kumandayı tek parmak kullanıyorum
diğer dört parmaklar,sağ ve sol, destek olarak kullanıyorum,görüşümce çift parmak için sehpa gerekli ve ayrıca kolların mekanik
aksamlarınada iyi kullanmak gerekiyor buda bana ayrıca konsantrasyon için ayırmam gereken sanisellere mal olabilir gibime

geliyor .profesyonel heli. ve uçak. modelciler, videolardan izlediğim kadarıyla, hepsi stikleri çift parmak kullanıyorlar.

acizane görüşümce çift parmak babayiğit işi :D

ara ara deniyorum çift parmak , bana tat vermiyor.

Ahmet abi bana ilk uçak denemelerimde çift parmak kullanırsam daha kontrollü kullanacağımı söyledi fakat uçağı elden çıkardığım için gerçek hayatta pek tecrübe edemedim ama son zamanlarda simülatörde çift parmak deniyorum hatta alışmaya çalışıyorum kontrol çok farklı oluyor .

Ynt: Kumanda Sticklerini Nasıl Kullanıyorsunuz?

ben cift parmak kullaniyorum ve sehpa kullanmiyorum 3 parmakla yandan kavriyorum kumandayi, hem ucak hem heli de :) simdi hem scale ucak warbirdler hem akrobasi ucaklari , hemde 3D helikopter kullaniyorum ve hicbirinde pilotajla ilgili bir sikintim yok :)

tek parmagi simde cok denedim ama oryantasyonu cift parmak gibi yapamiyorum

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Bende İlk 3-4 ay baş parmakla kullandım, daha sonra 2 parmakla kullanmayı denedim ve çok zorlandım fakat sonrasında alıştım ve şuanda 2 parmakla kullanıyorum, bende Sümer Beye katılıyorum, bence 2 parmağın hakimiyeti ve hassasiyeti daha yüksek... :saygilar:

Re: Kumanda Sticklerini Nasıl Kullanıyorsunuz?

Ben boyle kullaniyorum :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

AirbusDriver's SpaceShipOne...

Kumandayı bir sehpaya koyarak hiç uçuş yapma şansım olmadı. Ama hep boyun askısı ile kullandım. O nedenle kumanda çubuklarını hiçbir zaman kalem tutar gibi iki parmakla tutmadım, sanki daha zor gelecekmiş gibi geliyor. Ancak, tamamen yalnızca başparmağı çubuğun üstüne bastırarak da kullanmıyorum. Her iki usulün bileşimi diyebilirim. Yani, başparmağı çubuğun üstünde tutuyorum, ama gerektiğinde işaret parmağı ile ilave destek alıyorum. Bu durum özellikle eleron ve elevatör kontrolu için geçerli. İki parmak diyebilirim.

arkadaşlar , bende bu hobiye 2 hafta once başladım ilk bir hafta paş parmakla uctum , sonra sımulasyonda denemden karar vermıyeyım dedım su an sımulasyonda invert 3d hover da cok rahat ve kontrollu tutup ,akrobetık hareketlere başladım , ıkı parmagı denedıgımde once baya garıpsedım ama ısrarlar her ıkısınıde 2 şer saat denedıgımde 2 parmagın barız olarak daha hassasıyet ayarlar verebıldıgını gordum ve iki parmak olarka modelcilik hayatıma devam etmeye karar verdim :) :thumbup:

engin guzelsoy' Alıntı:
arkadaşlar , bende bu hobiye 2 hafta once başladım ilk bir hafta paş parmakla uctum , sonra sımulasyonda denemden karar vermıyeyım dedım su an sımulasyonda invert 3d hover da cok rahat ve kontrollu tutup ,akrobetık hareketlere başladım , ıkı parmagı denedıgımde once baya garıpsedım ama ısrarlar her ıkısınıde 2 şer saat denedıgımde 2 parmagın barız olarak daha hassasıyet ayarlar verebıldıgını gordum ve iki parmak olarka modelcilik hayatıma devam etmeye karar verdim :) :thumbup:
Hangisine alışırsanız öyle devam edersiniz sonradan değiştirmek istenince tuhaf oluyor :thumbup: