Micro 150 Xxtreme (Blade 130X upgrade)

Blade 130X ve V-bar

Kbarın mavi versiyonu varya, hani şu benim funflyda 3.oldugum :D iyi gyrodur :)

Blade 130X ve V-bar

motor ve esc siparişini geçtik. Büyük rakamlara alıştığımız için 20-30 dolarlar az gelse de aslında modelin boyutuna bakılınca pahalı.

Blade 130X ve V-bar

Bu aralar üzerinde çalıştığım konu 130X standart frame üzerine rotary (normal) submicro servo adaptasyonu. Prototipler yüzgüldürücü görünüyor. Eğer çalışırsa normal servo kullanmak için ayrı satılan pahalı karbon frame almaya gerek kalmayacak. Bir kaç çok ucuz parça ile halledilebilir gibi görünüyor :)
Yakında daha fazla detay gelecek...

Blade 130X ve V-bar

İlker Sönmez' Alıntı:
Bu aralar üzerinde çalıştığım konu 130X standart frame üzerine rotary (normal) submicro servo adaptasyonu. Prototipler yüzgüldürücü görünüyor. Eğer çalışırsa normal servo kullanmak için ayrı satılan pahalı karbon frame almaya gerek kalmayacak. Bir kaç çok ucuz parça ile halledilebilir gibi görünüyor :)
Yakında daha fazla detay gelecek...
Bu olursa tek kelime ile harika olur Ilker hocam :thumbup: Zira alınacak karbon frame pahalı olması bir tarafa, illaki düşüşler olacaktır ve karbon frame bu düşmelerden en azından birinde kesin kırılır :embarras: Oysa plastik frame gerçekten çok esnek ve kaliteli :) Gelişmeleri takipteyiz ;)

Blade 130X ve V-bar

55 dolarlık frame yerine 5-6 TL masrafla işi halledebiliriz gibi duruyor. Servoları sipariş verdim gelince monte edip ayrıca detaya gireceğim.
Arka servolar için frame üzerindeki delikleri kullanacağız. Sadece öndeki servo için frame üzerine iki delik açmak gerekecek.
Kullanacağımız servolar :
Blue Arrow 3g High Speed Digital MG Micro Servo .50kg / .06sec/60deg

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Specs:
Torque: 0.50kg ~ 0.65kg
Weight: 3g
Speed: 0.07 ~ 0.06sec / 60deg
Voltage: 4.8v~6.0v
Gear Train: Metal output gear
Motor type: Coreless
Plug: JST connector-1.5mm pitch (Will fit Spektrum Rx AR-6300)

Pillerimiz 3S 500 Mah 35C

Spec.
Capacity: 500mAh
Voltage: 3S1P / 3 Cell / 11.1V
Discharge: 35C Constant / 45C Burst
Weight: 47g (including wire, plug & case)
Dimensions: 58x30x15mm
Balance Plug: JST-XH
Discharge Plug: JST

Motor , ESC ve pil bağlantıları için 2mm bağlantılar kullanacağız. Motorun max devamlı akım çekme gücü 12 amper. Daha ince bağlantılar bu amperi kaldırmıyor.
Talon ESC üzerindeki governoru kullanacağız . Hedef kafaturumuz 150 mm (stretch) paller ile 5000 rpm. Motor 5800 kv ,150 watt güç üretiyor, 10 t pinion kullanacağız.

Uçuş ağırlığımızı düşürmek için ultra hafif kanopi kullanacağız. Ağırlığı 4.75 gr

Blade 130X ve V-bar

İlker Sönmez' Alıntı:
.....
Motor , ESC ve pil bağlantıları için 2mm bağlantılar kullanacağız. Motorun max devamlı akım çekme gücü 12 amper. Daha ince bağlantılar bu amperi kaldırmıyor.
Talon ESC üzerindeki governoru kullanacağız . Hedef kafaturumuz 150 mm (stretch) paller ile 5000 rpm. Motor 5800 kv ,150 watt güç üretiyor, 10 t pinion kullanacağız.
.........
O kadar küçük motor demek 12 A akım çekebiliyor :eek:

Ben olsam orjinal canopy tercih ederdim Ilker hocam. Baktım ağırlığını göremedim ama 4,75 gr daha fazla olacağını zannetmiyor. Hem görselliği daha iyi hem de kırım sonrası şeffaf bandla tamiri çok kolay ;)

Blade 130X ve V-bar

Elimde her tarafı bantlı orjinal kanopisi var , bir de fiberglass goblin kanopisi var. İkiside 10 gramın üzerinde çekiyor (muhtemel bantlar yüzünden :p )

Blade 130X ve V-bar

İlker Sönmez' Alıntı:
Elimde her tarafı bantlı orjinal kanopisi var , bir de fiberglass goblin kanopisi var. İkiside 10 gramın üzerinde çekiyor (muhtemel bantlar yüzünden :p )
Tamam sözümü geri aldım o zaman :laugh: :laugh: :D

Blade 130X ve V-bar

İlker hocam masrafa sokucan beni durduk yere :D Bir Futaba kullanıcısı olarak hep imrenerek bakmışımdır blade modellerine, sonucu sabırsızca bekliyorum.

Blade 130X ve V-bar

Emre hocam aslında kit olarak almaya gerek yok üzerinde değişmeyen bir tek frame kalıyor o da 9 dolar :) Parça parça alıp yapmak daha mantıklı duruyor. 130X elime takasdan geldiği için kullanıyorum. Servolar , anakart , motor vs hepsi değişiyor.

Motor , esc , servolar , fbl ayrı aldıktan sonra frame upgrade kuyruk , ana rotor ve şaftı vs alınca , bir iniş takımı bir kanopi ile helikopter tamamlanıyor. Burada en pahalı parça motor bu arada. İlla 3S olacak diye birşeyde yok 2S de olabilir ama arada 10 dolar oynadığı için 3S olsun dedik. Pilleri 6-7 dolar.

Blade 130X ve V-bar

İlker Sönmez' Alıntı:
Emere hocam aslında kit olarak almaya gerek yok üzerinde değişmeyen bir tek frame kalıyor o da 9 dolar :) Parça parça alıp yapmak daha mantıklı duruyor. 130X elime takasdan geldiği için kullanıyorum. Servolar , anakart , motor vs hepsi değişiyor. .....
Zaten bu modifikasyon bir tamamlansın, parça parça maliyeti hemen çıkaracağım :laugh: :D

Blade 130X ve V-bar

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Zaten bu modifikasyon bir tamamlansın, parça parça maliyeti hemen çıkaracağım :laugh: :D

Kendi mikronu yap gibi değilmi :) bende düşenebilirim aslında Mehmet Abi

Blade 130X ve V-bar

Sıfırdan sadece 9 dolara alınan gövde ve blade in plastik swash, pal tutucuları ile pil hariç 150 dolar civarında tutuyor sanırım... Model arsızlığı gibiplr oluyor daha 150 i uçurmadan bunu düşünmek ama :) proje başarılı olursa toplama fikrim var.