Micro 150 Xxtreme (Blade 130X upgrade)

Blade 130X ve V-bar

Konu giderek pişiyor, sonunda ağzıma düşecek :laugh: :halay:

Blade 130X ve V-bar

Şu kargo beklemek kadar can sıkıcı birşey yok. Üç kuruşluk malzeme içinde hızlı kargo kullanılmıyor tabi :)
Motor esc geldi . Rulmanlar ve dişliler amerikadan geliyor. Piller konnektörler ve receiver hong kong dan , fbl ünitesi çinden.

Blade 130X ve V-bar

İlker Sönmez' Alıntı:
Şu kargo beklemek kadar can sıkıcı birşey yok. Üç kuruşluk malzeme içinde hızlı kargo kullanılmıyor tabi :)
Motor esc geldi . Rulmanlar ve dişliler amerikadan geliyor. Piller konnektörler ve receiver hong kong dan , fbl ünitesi çinden.
Desene bir araya gelmesi epey bir vakit alacak :-\

Blade 130X ve V-bar

FBL ünitesini beklerken yavaştan topluyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Blade 130X ve V-bar

Servolar geldi ancak mount yapımına başlayamadım. Dremel kullanmam gerekiyor , kız erken uyuyunca çalıştıramadım.

Receiver'ı taktım , ağırlığı 3 gram gövdenin arka alt kısmına yerleştirdim. Sinyal girişleri aşağıya bakıyor çünkü yukarda dişli ile arasında kablo takacak mesafe yeterli değil. Bu arada gövdenin ön tarafı arkaya göre daha geniş. O yüzden arka kısımdaki frame çıkıntılarına iki adet çizik attım biraz törpüledim böylece receiver kartını tutan bir girinti oluşturdum , çekmece gibi içine ittim. Receiver üzerindeki ESC girişi normal servo konnektörü ve kenarda kalıyor , konnektörün tam oturması için bu kısma denk gelen frame kenarını da biraz törpülemem gerekti. Diğer konnektörler molex 1.25. Molex girişlerine uygun uçları da sipariş geçerken istemiştim. Projeyi yapmaya niyetlenen arkadaşların unutmamasında fayda var. Unutanlar için receiverın içinden uygun boyda molex uçlar çıkıyor ancak kablolara monte etmeleri gerekir.

Fotoğraflar eklenecek.

Servoların ağırlığı da 4 gram. Motor uçlarını değiştridim. ESC'nin yerini ve pozisyonunu belirleyip kabloları kısaltacağım. Piller de geldi , ağırlığı 44 gram. Ancak motor biraz uzun olduğu için tam ağırlık merkezi ayarı için biraz pil yatağını yükseltmem gerekecek , altına konulan cırtların yeterli yüksekliği sağladığını söylüyorlar.

FBL ünitesi ve dişliler kaldı gelmeyen. Gövdedeki tüm rulmanları değiştirdim. Yağ gibi akıyor şimdi. Mikro işi sabır işi , herşeyi kararında yapmak gerekiyor , uğraşması keyifli ama büyüteç ve cımbız olsa daha iyi olurdu :)

İnşallah proje çalışırda hevesimiz kursağımızda kalmaz :)

Blade 130X ve V-bar

İlker Sönmez' Alıntı:
Receiver üzerindeki ESC girişi normal servo konnektörü ve kenarda kalıyor , konnektörün tam oturması için bu kısma denk gelen frame kenarını da biraz törpülemem gerekti. Diğer konnektörler molex 1.25. Molex girişlerine uygun uçları da sipariş geçerken istemiştim. Projeyi yapmaya niyetlenen arkadaşların unutmamasında fayda var. Unutanlar için receiverın içinden uygun boyda molex uçlar çıkıyor ancak kablolara monte etmeleri gerekir.
Şu micro işinde konnektörlerin bir standardının olmaması gerçekten çok kötü :-\ 2 sene önce mikro uçak toplarken biz de kafayı yemiştik :D

İlker Sönmez' Alıntı:
Servoların ağırlığı da 4 gram. Motor uçlarını değiştridim. ESC'nin yerini ve pozisyonunu belirleyip kabloları kısaltacağım. Piller de geldi , ağırlığı 44 gram.
Pillerin ağırlıkları çokmuş ya :-\ Modelin toplam ağırlığının nerede ise 1/3 :eek:

İlker Sönmez' Alıntı:
FBL ünitesi ve dişliler kaldı gelmeyen. Gövdedeki tüm rulmanları değiştirdim. Yağ gibi akıyor şimdi. Mikro işi sabır işi , herşeyi kararında yapmak gerekiyor , uğraşması keyifli ama büyüteç ve cımbız olsa daha iyi olurdu :)

İnşallah proje çalışırda hevesimiz kursağımızda kalmaz :)
İnan projenin sonucunu ve başarısını en az senin kadar bizler de merak ediyoruz Ilker hocam :thumbup:

Blade 130X ve V-bar

İlker Sönmez' Alıntı:
... Mikro işi sabır işi , herşeyi kararında yapmak gerekiyor , uğraşması keyifli ama büyüteç ve cımbız olsa daha iyi olurdu :)
İlker Hocam şahsen ben böyle bir projeye cesaret bile edemezdim. :eek: Mikro modeller beni ayar, montaj ve upgrade konularında korkutuyor.

Mümkünse performansını beğendiğim BNF bir model bulup en fazla yedek parça değişimi ile idare etmeye çalışıyorum. :laugh: Küçücük parçalarla uğraşmak gerçekten sabır işi. ???

Yalnız bu konu pek iyi olmadı, heran raydan çıkabilecekmiş gibi hissediyorum kendimi. :lollol: :lol:

Blade 130X ve V-bar

Standart frame üzerine rotary servoları yerleştirdim. Hem plastik malzemeden hemde metal malzemeden yapılan servo yuvalarından tam memnun kalmadım. Şekil verilebilir malzemelerin doğası gereği servo linklerinin açılı olması beni rahatsız etti ve zamanla yamulacakmış gibi geldi. O yüzden rotary servo için yapılmış frame de sipariş ettim. Böylece stock hiçbir parçası kalmamış oldu. Bundan böyle blade 130 x demiyorum. Micro 150 XXtreme olarak adını değiştirdim :)

Bu arada 27 sinde dağıtıcıya verilen kargom hala elime ulaşmadı , 29 unda sipariş verdiğim frame vietnamdan istanbula geldi. Muhtemelen ptt nin şehiriçi teslimatından önce elime geçecek. Dünya kadar para verirsen tabi çabuk gelir diyenler için bahsi geçen iki kargo arasında 10 usd fiyat farkı var.

Blade 130X ve V-bar

İlker Sönmez' Alıntı:
Standart frame üzerine rotary servoları yerleştirdim. Hem plastik malzemeden hemde metal malzemeden yapılan servo yuvalarından tam memnun kalmadım. Şekil verilebilir malzemelerin doğası gereği servo linklerinin açılı olması beni rahatsız etti ve zamanla yamulacakmış gibi geldi. ......

Ilker hocam eğer mümkünse yaptığın ve beğenmediğin kısımların fotolarını paylaşabilir misin ;) Bu arada MICRO 150 XXtreme ismini tuttum :halay:

Karşımıza çıkan sorunlar sırasıyla şöyle oldu :

1. Rotary servo yapmak için yapılan modifikasyonlar , aynı frame de tekrardan lineer servo kullanımını imkansız kılıyor çünkü bayağı bir traşlama yapmak lazım. Servoyu sadece üzerine yapıştıranlarda var ama ben helikopter gibi denge ve stabilite gerektiren bir modelin o şekilde kullanılmasına karşıyım.

2. Servolar için tutucu ürettiğim malzemelerin hame hafif hem dayanıklı olması gerekiyordu. Plastik ve yumuşak metaller kullandım ancak her ikiside deforme olmaya çok meyilli olduğundan bir kaç uçuş sonra servo pozisyonları değişeceği için modelin saçmalayacağını gördüm.

3. Yaptığım ve monte ettiğim servo tutacaklarına , servoları takıp swash bağlantılarını yapınca linklerin (en iç delklere bile takılsa dışarı ve öne doğru açılanma yaptığını gördüm. Bunları tam düz hale getirmek için yapılacak modifikasyonların frame'i aşırı zayıflatacağını gördüm. (Üzerinde bulunan standart deliklerden başka delikler açmak gerekiyordu , frame'i inceltmek gerekiyordu vs) Ayrıca bu kadar uğraşıp düzgün hale getirsek bile malzeme yumuşak olduğu için bir süre sonra gene yamulacaktı.

Özetle uğraşıp yapılabilir gibi görünse de uzun ömürlü tek çözüm cnc alüminyum. Bu yüzden Microheli rotary servo frame aldım , iyikide almışım. Frame'in servoları sabit ve düzgün bir şekilde tutmasının yanısıra bir kaç kafamı kurcalayan soruna daha çözüm olduğunu gördüm .

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

1. 3S motor kullanımında pinion ve ana dişli arası mesafe yeterli değildi , yani pinion ana dişliyi yukarı doğru itiyordu. Orjinal frame de motor pozisyonunu ayarlamak mümkün değildi. Yeni frame de motoru ileri geri kaydırıp mesh ayarı yapabliyoruz.

2. Gene 3S pillerin boyutu nedeniyle iyi bir ağırlık merkezi ayarı için biraz geri alınması lazım ancak o zamanda motora değiyordu. Yeni framede batarya tepsisini yükseltme ayarı mevcut ( gaui x5 modifikasyonunda yaptığım gibi) . Böylece pili motorun üzerinden aşırtıp servo koluna kadar geriye çekebiliyoruz. Bu da ağırlık merkezi konusu çok kolaylaştırıyor.

3. ESC yerleşimi orjinal frame de batarya altına yapılamıyordu , bu frame de batarya altına sığıyor. (Frame arası biraz daha geniş) Böylede çok daha kısa kablo ile elektronikleri yerleştirrebileceğim.

4. Gene frame aralığı bir kaç mm daha geniş olduğu için FBL sistemi ve Alıcı yerleşirebilmek için framei törpülemeye vs gerek kalmıyor.

Modelin üzerinde orjinal hiçbirşey kalmadığı için artık konunun adını değiştirdim.

Son halinin bir kaç fotoğrafını çekip ekleyeceğim.

İlker Sönmez' Alıntı:
.....Modelin üzerinde orjinal hiçbirşey kalmadığı için artık konunun adını değiştirdim.

Son halinin bir kaç fotoğrafını çekip ekleyeceğim.
Zaten bu model tamamdır dediğin gün malzeme listesi ile hemen maliyeti hesaplayacağım. Bakalım kit alıp upgrade mi (çıkan ürünleri satmadan) yoksa yedek malzemelerden mi toplamak daha ekonomik :)

Resim süper olur %p zira görsel olarak geldiğimiz aşamayı görmemiz güzel olacaktır diye düşünüyorum ;)

İlker abi, maşallah " abi hayranlıkla okuyup , izledim..." :eek: baştan yapmışsın miniyi...

Şu tarz videoları izlemek , film-dizi izlemekten daha zevkli benim için :)

Ağzınıza sağlık. Havada da görmek dileğiyle.

Sent from my iPad using Tapatalk