multicopter toplamak istiyorum 30 bin tl bütçem var. profesyonel arkadaşlara

ilyadaharita

Yeni Uye
Web sitesi
www.ilyadaharita.com.tr
Harita mühendisliğinde ortofoto için multicopter toplamak istiyorum. ortofoto ve Sayısal Yükseklik Modeli (DEM) amaçlı kullanılacak. RTK ve CORS sistemi ile uçuş yapacak. veya mecut gps ler montaj yapılabilir mi
bu cihazla sadece fotoğraf çekilecek. havada kalma süresi önemli,
MEVCUT BU GPS KULLANIYORUM. MULTİ COPTERE CORS ENTEGRE OLUR MU?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

FOIF GNSS Alıcısı tam özellikli GNSS (Global Navigation Satellite System) alıcı teknolojisinde yeni standartlar oluşturmaktadır. Bu entegre sistem eşsiz güç,hassasite ve performansı sağlam ve kompakt bir ünitede sunar. A30‘da geliştirilmiş RTK performansı, benzersiz Sanal Referans istasyonu desteği, kablosuz ölçüm kolaylığı için Bluetooth bağlantısı ve arazide durum bildirileri için sesli mesaj uyarısı bulunmaktadır. Grafik OLED ekran üstün parlaklık ve iklim koruması sağlar. Trimble BD970, 220 kanallı anakart ile arttırılmış uydu desteği ve yüksek performanslı çalışma.

Özellikler
Teknik Özelliler
Görseller
Yazılım
FOIF A30 GPS GNSS
FOIF A20 GNSS Ekran
FOIF A20 RTK Alıcı Verici Satel Radyo ile Sabit ve Gezici
Fiziksel Özellikler
Açıklama Özellik
Boyut
Ø20x 11 cm

Ağırlığı Gezici: 1.3 kg (batarya hariç)
Çalışma Süresi 5.8Ah Batarya ile 13 Saat: UHF Gezici, 20°C
Çalışma Sıcaklığı -30°C ~ +65°C
Saklama Sıcaklığı -40°C ~ +75°C
Nem 100%, yoğuşma
Su / Toz koruması IP67, IEC60529
Darbe Dayanımı 2m'den jalonla devrilme
numlama Özellikleri
Açıklama Özellik
Post Processing Statik ve Hızlı Statik
Yatay Hassasiyet 5mm+0.5ppm
Düşey Hassasiyet 10mm+0.5ppm
Uzun Statik
Yatay Hassasiyet 3mm+0.5ppm
Düşey Hassasiyet 6mm+0.5ppm
Real-time(RMS) RTK
Yatay Hassasiyet 10mm+1ppm*D
Düşey Hassasiyet 20mm+1ppm*D

GNSS Ana Kartı*

Trimble BD970 Anakart
- 220 kanal:
- GPS: L1 C/A,L2E,L2C,L5
- GLONASS: L1 C/A,L1P,L2 C/A,L2P
- SBAS (WAAS, EGNOS, MSAS): L1 C/A, L5
- GIOVE-A:L1 BOC,E5A,E5B,E5AltBOC
- GIOVE-B: L1 CBOC,E5A,E5B,E5AltBOC
- GALILEO: L1 CBOC,E5A,E5B,E5AltBOC

- Beidou: B1, B2
* Bazı özellikler opsiyoneldir

Haberleşme
Opsiyonel Dahili Radyo
Satel M3-TR1 Alıcı Verici Radyo, 1W (430~470MHz)

GSM/GPRS Modülü
TELIT UC864-E 3.5G GPRS Modül
I/O Arabirim
RS232x2, Blueooth, USBx1
opsiyonel: Ext Event Port
Kullanım
RTK Gezici, Sabit, Statik
RTK Network gezici: VRS, FKP, MAC
Gerçek zamanlı Veri Server Yazılımı üzerinden GSM GPRS modu (dahili GPRS modem)
Veri Formatları
RTCM2.x, RTCM3.x, CMR, CMR+ NMEA0183, opsiyonel RTCA

Kontrol Ünitesi Özellikleri - Getac PS236C
Açıklama Özellik
İşlemci PXA310 806Mhz,32bit RISC CPU
İşletim sistemi Microsoft Windows Mobile 6.1
Ekran 3.5 in.VGA Renkli Dokunmatik Ekran, Aydınlatmalı
Hafıza 128MB dahili, 4GB'a kadar SD Kart desteği
Haberleşme Dahili bluetooth ve RS232
Çalışma Mesafesi 5m (bluetooth)
I/O Arabirim USB / RS232
Boyutları 178x89x30mm
Ağırlığı 0.5 kg (Batarya ile)
Çalışma Sıcaklığı -30°C ~ +60°C
Depolama Sıcaklığı -40°C ~ +70°C
Nem 95%
Su/Toz koruması IP65, IEC529
Darbe Dayanımı Sert Beton yüzeye 1.52m.den Düşme

Aslında benimde ileriki hayallerim arasında. Konuyu biraz açarsanız dahada yardımcı olabilirim. Yapmak istediğiniz şöyle bir şeymi.

Aynı markanın corsu bende de var.Ve gayet ağır bi alet. Eğer bunu kaldırmayı düşünüyorsanız hexa veya octocopter lazım.(6 veya 8 kollu). Hemde pahalı bi alet olduğu için motorlardan biri ağrızalanırsa güvenli bir iniş için çok kollu olmasında fayda var. Hatta paraşüt bile takılabilir.Hassas bi ölçüm için stabililitede önemli tabi. Ama bütçeniz çok iyiymiş. Bu paraya her şey olur. :)

helal olsun bu foruma bir aydır araştırıyorum kimse bir şey bilmiyor. seninle bu sistemi kaça toplarız. yüz yüze görüşelim.

Valla bu konuda benimde pek bişey bildiğim söylenemez. Octocopter ağır bi konu. Nefes alsan para. Ama ilk önce şuna karar vermek lazım. Malzemeler orjinalmi olacak yoksa çin çakmasımı. Ben olsam bayağı bi araştırma yapıp çin alırdım. Ama size net tavsiye veremiyorum.Sonra fotoğraf kalitesi çok çok iyi olması gerekmiyorsa profesyonel fotoğraf makinası kaldırması yerine dijital makine yada gopro vb çok işine gelir. Çünkü 1 küsür kilo Corsla bide fotoğraf makinesi + gimbal çok ağır olur. Makineden fedakarlık edersen uçuş süreni çok uzatırsın. Şu verdiğim linkleri incelemenizi tavsiye ederim. Toplarken yapacağın bi hata çok fazla maliyetli olabilir. Ama hiç uğraşmadan denenmiş uçuşa hazır sistemler alabilirsiniz. (Motorlar 400 kv olursa iyi olur.) Birde %20 gümrük vergisi var.

Bu sadece çerçeve ve gimal.

servet karadan' Alıntı:
Aslında benimde ileriki hayallerim arasında. Konuyu biraz açarsanız dahada yardımcı olabilirim. Yapmak istediğiniz şöyle bir şeymi.

Hayran kaldım videoya ya... :thumbup:

Beytullah Yılmaz' Alıntı:
helal olsun bu foruma bir aydır araştırıyorum kimse bir şey bilmiyor. seninle bu sistemi kaça toplarız. yüz yüze görüşelim.

Beytullah bey, bence atar yapip foruma firca kaymadan once bir kere daha dusunun. Burada bu kadar verilmis emek ve paylasim var, en azindan buna sayginiz olsun. Arti bilen bir foruma gitme gibi bir ozgurlugunuz de var, onu da kullanabilirsiniz.

Benzer bir davranis da uyeliginiz silinecektir, Lutfen ortami gerip gereksiz polimige Neden olmayin....

servet karadan' Alıntı:
Valla bu konuda benimde pek bişey bildiğim söylenemez. Octocopter ağır bi konu. Nefes alsan para. Ama ilk önce şuna karar vermek lazım. Malzemeler orjinalmi olacak yoksa çin çakmasımı. Ben olsam bayağı bi araştırma yapıp çin alırdım. Ama size net tavsiye veremiyorum.Sonra fotoğraf kalitesi çok çok iyi olması gerekmiyorsa profesyonel fotoğraf makinası kaldırması yerine dijital makine yada gopro vb çok işine gelir. Çünkü 1 küsür kilo Corsla bide fotoğraf makinesi + gimbal çok ağır olur. Makineden fedakarlık edersen uçuş süreni çok uzatırsın. Şu verdiğim linkleri incelemenizi tavsiye ederim. Toplarken yapacağın bi hata çok fazla maliyetli olabilir. Ama hiç uğraşmadan denenmiş uçuşa hazır sistemler alabilirsiniz. (Motorlar 400 kv olursa iyi olur.) Birde %20 gümrük vergisi var.

Bu sadece çerçeve ve gimal.

ASLINDA BU MODELİ ÇOK BEĞENDİM BU MODELİ NASIL SATIN ALACAĞIM VERGİLER FİLAN NASIL OLUYOR. O SİTE GÜVENİLİR Mİ

Beytullah Yılmaz' Alıntı:
Harita mühendisliğinde ortofoto için multicopter toplamak istiyorum. ortofoto ve Sayısal Yükseklik Modeli (DEM) amaçlı kullanılacak. RTK ve CORS sistemi ile uçuş yapacak. veya mecut gps ler montaj yapılabilir mi
bu cihazla sadece fotoğraf çekilecek. havada kalma süresi önemli,
MEVCUT BU GPS KULLANIYORUM. MULTİ COPTERE CORS ENTEGRE OLUR MU?

Beytullah bey artık bu işleri büyük, hantal ekipmanlarla yapmıyorlar.iş birazda yazılımda bitiyor. havadan haritalama ve modelleme konsunda PİX4Dmapper pro denen program kullanılıyor ve lisansı $9500. Programın özelliklerini girer bakarsiniz.
Programı edindikden sonra $1300 lık bir ekipmanla işinizi rahatlıkla göreilirsiniz. benim tavsiyem pix4d porogramının partnerlerinden 3dr ın

ürününü almanız. bu ürün full uçar vaziyette + pix4d lite ,tek eksigi size pix4d nin lite versiyonunu vermesi.lite versiyon sadece 2d modelleme yapaibliyor. siz yazdıklarımı bbiraz araştırırn, dersinizi çalışın tekrar görüşürüz. :saygilar:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Beytullah bey, bence atar yapip foruma firca kaymadan once bir kere daha dusunun. Burada bu kadar verilmis emek ve paylasim var, en azindan buna sayginiz olsun. Arti bilen bir foruma gitme gibi bir ozgurlugunuz de var, onu da kullanabilirsiniz.

Benzer bir davranis da uyeliginiz silinecektir, Lutfen ortami gerip gereksiz polimige Neden olmayin....

Mehmet bi sanırım bir yanlış anlaşılma olmuş gibi geldi bana. amacım polemik falan değil yanlışlık varsa düzelmesi için yazıyorum bu yorumu.
Beytullah beyin kastetmek istediği 1 aydır bizim forum haricinde yaptığı araştırmalar sanırım. Arada konulmamış bir noktalama işaretinin eksikliğinden ötürü bir yanlış anlaşılma söz konusu kanımca.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:

mehmet abi ben beytullah beye ev ödevini verdim, dersine çalışsın, zaten yine foruma yazacak %p

yazdıklarımı ona söyleyebilecek çok az insan var çünkü, bunlardan biride bu forumda :laugh:

ben bu forum haricinde bilgi bulamadım dedim. evet noktalama hatası yapmışım. forum dışında kimse multicopter işini bilmiyor. onu kasdettim

Forum tapu kadastro forumuna dönmeden son bi yorum yapıyım. :D . 3droboticsin makinesi güzel makine. 10000,25000 haritalarda eyvallah ancak hassas işler için kullanılabileceğini sanmıyorum. Üstündeki gpsin hassasiyeti ortalama 5m diye tahmin ediyorum. Bu hassasiyette araziyi düzgün çıkarsa bile benim işim olan kazı dolgu işleri için gerekli max 5 cm hassasiyeti yakayabileceğini emin olmamakla birlikte düşünmüyorum. Çünkü arazi kendi içinde düzgün çıksa bile komple noktalarda bi kayma olur gibi geliyor. Tabi oda koordinatı belli bi noktaya göre tekrar düzeltilebilir.

Afyon dan bir kadastrocu abi mesaj atmış bana biraz konuştuk. Havadan fotogrametri yapmak istiyorum dedi. Geçenlerde phantom fx 61 almış. Bu işi kendimizin topladığı uçakla yapabilir miyiz? Uçak işini hallederim ama bu fotogrametriyle alakam yok.

Beytullah
Niye Drone toplamaya çalışıyorsunki
Uçmaya çalışacaksın acemisin düşüreceksin
Sen mesleğini yap
Birsürü Multikopter Kiralama şirketi var
rc pilotlarınıda gönderiyorlar pahalı aletlerin yazık olur

Ben harita mühendisi değilim ama meslek gereği GPS - CORS cihazlarıyla çalışıyorum ve bu cihazları az çok tanıyorum diyebilirim. Bu cihazların sönsörleri multikopterlerle taşınmak için fazla ağır ve fazla kıymetli diye düşünüyorum. Ayrıca multikopter uçarken CORS fixed olur mu denemek lazım veya en azından bu bilgiye ulaşmak gerek denenmiş ise.

Herhangi bir yatırım yapmadan önce iyice araştırmanızı tavsiye ederim.