OMPHOBBY M2 EVO ve Uçuşları

Hayırlı olsun Ali Haydar abi.
Uzunca bir süre kırımsızca uçarsın inşallah.

Hazır rodajdan konu açılmışken sorayım: lion pillere de rodaj yapılır mı , gerekli midir?

• Sevdim
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
Pil küçük olduğu için 13c hızla deşarj edebilirim. 5000 mah pilden sürekli 65A akım çekilmesi gibi birşey oluyor. Bu şekilde yapsam işe yarar heralde? Piller 750mah ben 10a ile deşarj edebilirim.

Hayırlı olsun Ali. Bugün maiden videosunu bekliyoruz :)
Teşekkür ederim. Akşama gelir heralde :D

Hayırlı olsun Ali Haydar abi.
Uzunca bir süre kırımsızca uçarsın inşallah.
Teşekkür ederim :)
Hazır rodajdan konu açılmışken sorayım: lion pillere de rodaj yapılır mı , gerekli midir?
Benzer yapıdaki piller sonuçta. Daha önce de dediğim gibi çok zor bir işlem değil. Bu yüzden yapmayıp aklımda kalacağına yapıyorum ve kafam rahat. Şarj aleti belirli sayıda şarj deşarj işlemini destekliyorsa pili bir kere takıp 3-4 saat sonra diğer pili takarak rahat bir şekilde rodaj yapmış olursun. Benim yaptığım bu fakat detayını üstadlar daha iyi bilir.

Son düzenleme:
Hayırlı olsun @Ali Haydar GÖK :thumbup:

Çok keyif vereceğine eminim. Ses olayına o kadar takılmamak lazım, önemli olan kuyruktaki stabilite bence.

Biz uçuş zevkini yaşamak için ne eziyetler çektik, çekiyoruz ve çekeceğiz. İki vızıltı duymuşuz çok dert değil. :laugh:

Konfor arayan modelcilik yapamaz bence. :lollol:

Teşekkür ederim abi :)
Çok keyif vereceğine eminim. Ses olayına o kadar takılmamak lazım, önemli olan kuyruktaki stabilite bence.

Biz uçuş zevkini yaşamak için ne eziyetler çektik, çekiyoruz ve çekeceğiz. İki vızıltı duymuşuz çok dert değil. :laugh:

Konfor arayan modelcilik yapamaz bence. :lollol:
Aynen öyle abi. Gerçi diğer taraftan modelcilik yapmak da bir konfor oldu ama :D
Hayırlı olsun kırımsız uçuşlar :halay:
Teşekkür ederim Rasim abi.
Güzel model gerçekten... Ben de logo200 aldım :laugh:
Abi senin cümle böyle daha iyi durdu sanki :lol::lol:

Logo 200 M2nin ilk versiyonlarından. Yani 170mm pal çevirenlerden. Tabi uçuş kontrolcüsü mikado vbar ve tonla ekstra özellikleri var. Uygun bir alanda hayali bir kutu içerisinde uçma imkanı veriyor vs vs. Az buçuk eli kolu tutan birinin kuralına göre uçtuğunda kırım yaşaması çok çok zor olan bir sistem yapmışlar. Diğer özelliklerini bilmiyorum.

Mikado USA'nın CEO'sunun Helifreak'da dediğine göre bu helikopteri bu şekilde tonla özellikli yapma sebepleri şuymuş. Dünya çapında aktif olarak uçan helikopterci sayısı ciddi oranda düşmekte. Yani taze kana ihtiyaç var ve bunu sağlamak için bu çalışmayı yapmışlar. Yani her kulüpte bir kişinin bu helikopteri alması ve oraya izlemeye gelenlerin direk olarak gerçek bir modelle risksiz bir şekilde uçuş yapması ve "zehri kapması" hedeflenmiş.

Aslında gayet güzel bir düşünce olmakla beraber her kulüpte bir kişinin alması için önce bir Vbar kumandası olması lazım. Sonra da 2 katı ücret ödeyerek bu modeli alması lazım. Eğer kumanda varsa modelin parası bir şekilde çözülür ve amaç gerçekleştirilebilir fakat Vbar kumandası olmayan bir kulübün bu topa gireceğini sanmıyorum.

Velhasıl sende Vbar kumanda da olduğuna göre bir Mikado gönüllüsü olarak bu görev sende abi %p:lol::lol:

Son düzenleme:
Baya hızlı yalapşap bir maiden oldu :lol::lol: Hava yağmurluydu. Haliyle görüş çok net değil. Yağmur da cabası. Yine de maideni yaptım. Odada ufak tefek yerden kesmeler yapmıştım tabi ama açık havada ilk uçuşu oldu.

Henüz çok kısa bir zaman dilimi yorum yapmak için ama şunu söyleyebilirim. Aldım bitti bir model değil. Oturup adam akıllı tüm ayarlarını yapmak lazım. Şuan yüklendiğimde kuyruk çok hafif kaçırıyor. Ayrıca cyclic biraz sağır gibi duruyor. Bir tık cyclic hızlarını arttırmam lazım gibi gibi. Bu paragrafı uzattıkça uzatırım ama burada kesiyorum. Çünkü malum ayar yapmadan uçarsan tonla ayara ihtiyaç duyar model. E uçmadan da ayar yapılmıyor :laugh: Neyse çözcess :thumbup:

Benim pilotajıma göre konuşacak olursak öyle ufak model deyip arka bahçede uçayım modeli değil. Hover vs yapmayacaksam bir alana ihtiyacı var.

Rescuesini denedim ve gayet güzel çalışıyor. Aslında bu modelde rescue yok. 4 kanal uçma moduna geçince kendini düzeltiyor. Bunun problemleri oluyor tabi birden devir düşürme vs vs gibi. Ama mixlerle tam bir rescue şekline getirilebiliyor. Benim kumandada (DX9) bu mixleri ayarlamak mümkün değil. Ama daha iyi bir kumanda da ayarlanmış mixleri çalıştırabiliyor eğer kurcalamazsam. Adamlar daha iyi bir spektrum kumandada mixlerle vs tam bir rescue şekline getirmişler ve model dosyasını paylaşmışlar. Bende onu kullanıyorum ve gayet başarılı olmuş.

Buyrun maidene :) Daha ne keyfini alabildim ne de nasıl uçtuğunu adam akıllı anladım diyebilirim. Ama maideni aradan çıkardıktan sonra gerisi yavaş yavaş gelir.

Uçuş sonu pil hücreleri 3:86ydı. Yani %70 gazda 5 dk uçar. Kuyruk motorunun sesi de henüz hiç rahatsız etmedi ama bakalım daha yormadık makineyi :D
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Baya hızlı yalapşap bir maiden oldu :lol::lol: Hava yağmurluydu. Haliyle görüş çok net değil. Yağmur da cabası. Yine de maideni yaptım. Odada ufak tefek yerden kesmeler yapmıştım tabi ama açık havada ilk uçuşu oldu.
Bu kadar bekledikten sonra insan Maiden neden bir arada bir derede aceleye getirir anlamak mümkün değil. :eek::D

Bu kadar bekledikten sonra insan Maiden neden bir arada bir derede aceleye getirir anlamak mümkün değil. :eek::D
Kocaeli hava durumu hiç bekleme fırsatını bulunca yapıştır diyor abi 😁

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bugün hava biraz açtı. Bende fırsat bu fırsat çıkıp uçuş yaptım. 6 pil uçtum. Yavaş yavaş alışıyorum modele. Biraz badireler de atlattı model ama şükür bi sıkıntı yok :hoppa:

Uçak uçururken verdiğim düzeltmeleri helikopter uçururken veremiyorum. Hatta düzeltme yapmak için kumandayı falan eğip büküyorum :lol::lol: Şekilden şekile giriyorum. Ama heyecanı ve keyfi bambaşka :thumbup:Aynı şekilde mikro dünyası da bambaşka. Öyle basit falan da değilmiş mikro ile uçmak. Halbuki videolarda ne kadar basit uçuyordu bu model :lol::lol: Kesin benim modelin ayarları iyi değildir 😜

Neyse, buyrun uçuşa :) Bu arada uçuştaki pilotaj hatalarıyla alakalı tavsiye alabilirim. İlk tavsiyeyi kendi kendime yapayım. Tiktaklarda olması gerekenden fazla kolektif veriyorum ve sert veriyorum. Model tam dik konumdayken çubuk ortada terse geçtiğinde durdurmak için önce biraz fazla sonra hemen ufaktan azaltmam gerekiyor kolektifi. Sonrasında diğer tarafa doğru aileron/elevatör vermem gerekiyor. Tabi bunlar anlık olması gereken şeyler :)

%50 gazda uçuş sonu hücre voltajları 3,75v
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Küçük model de tic tock gibi hareketler zaten zor çıkar,daha çok kendini gösteren geniş hareketlerle uçmak hem daha keyifli hem de daha güvenli olur, modelin uçuş süresi de iyiymiş

Küçük model de tic tock gibi hareketler zaten zor çıkar,
Aynen öyle abi. Ama sakin kalıp modeli gözleyebilsem yine iş görecek birşeyler çıkarmak mümkün. Birde kafa hızı yüksek olsa daha rahat çıkar tiktaklar. %50 kafa hızı bu model için soft 3d hızı sayılabilir. Max %80 öneriyorlar kuyruk otoritesini korumak için. Ben bilerek düşük kafa turunda uçuyorum. Hem uçuş süresini arttırmak hem hatalarımı daha rahat telafi etmek için.
daha çok kendini gösteren geniş hareketlerle uçmak hem daha keyifli hem de daha güvenli olur,
Şuan hurricane çalışıyorum ama aralara tiktak eklemeden olmuyor. He birde modeli geri geri uçurmaya çalışıyorum. Geri geri alan turu atmak o kadar zor geliyor ki :lol: Araya birde funnel sıkıştırıp her yönde bunları yapmayı öğreneyim desem zaten 1 senemi alır :D
modelin uçuş süresi de iyiymiş
Evet %50 gaz bir çok hareket için gayet yeterli ve nerdeyse 7dk uçuş yapılabilir. Tam çalışmalık :coolxf:

Halbuki videolarda ne kadar basit uçuyordu bu model :lol::lol: Kesin benim modelin ayarları iyi değildir 😜
Videolardaki modeller hep öyle :lollol:

Model tam bir mikro değil, aralarda bir yerde bence. Mikro modeller tamamen ayrı bir branş benim gözümde, farklı bir disiplin.

Modelinle yavaş uçmayı ve daha küçük bir alan içerisinde kalmayı denersen daha fazla keyif verdiğini göreceksin diye düşünüyorum.