Pixhawk 2.4.8 parça montaj ve Mission Planer ile ayar

Güzel bir çalışma olmuş eline sağlık :RCKolik:

Bide bana yardımcı olursanız çok sevinirin. Kumanda at9 zagide kullanıyorum kabloları alıcı ile apm 2.6 arasında nasıl bağlanacak yatay dikey herkez değişik yapmış.
2. Mağlum zagide 2 servo kullanılıyor soldaki azda olsa çalışıyor ama sağdaki titrek
3 . Mp de apm yi tanıttım gps konumumu buldu ancak ben 100 m ilerideki binanın sağ ucunu hedef almışken gps sol ucu gösteriyor
4 kumandayı tanıttım stik hareketleri tamam ama gelgelelim tık yok ( motor ve servo) mp ekranında disarm failsef yazıyor.
Ben bu konuda köyden yeni geldim maalesef.
Bana detaylı anlatırsanız sevinirim.
Bu arada servolar towerpro 13 kg lik servoların kırmızı kablolarını kesip 6v veriyorum yoksa apm siz titreyip kilitliyorlar.

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

barbaros saçmalı' Alıntı:
yok ben zaten quad yada hexa da kullanmıyorum uçakta kullanıyorum bixler2 uyarınız için teşekkür ederim dikkate alacağım
Barbaros bey apm 2.6 hakkında banada bi yardımcı olsanız

Volkan Güneş' Alıntı:
merhabalar, şimdi arkadaşlar zaten cevaplamışlar bende anlatayım, pixhawkda güvenlik amaçlı olarak pili baglar baglamaz gazı verdiğinizde motoru çalıştıramazsınız, hem bir güvenlik switchi vardır hemde kumandada arkadaşların bahsettiği gibi arm disarm olayı vardır, eğer swtich açık konumdaysa yani hazır konumda ise ozaman siz kumandayı açtıktan sonra gaz sitiğini en alt sıfır konumda iken sağa dayalı vaziyette tutucaksınız yani kısaca sağ rudder vericeksiniz ve pixhawkdan ses gelinceye kadar kısa bir süre bekliceksiniz(tabiki buzzer takılı ise ses verir) , ses geldikten sonra arm olmuş demekdir ve gaz verdiğinizde motorunuz çalışır, aynı şekilde uçağınızı indirdiniz ve pil takılı bir şekilde kenarda bırakmak istiyorsunuz bir süre için çay molasında ( ben kesinlikle pil takılı bırakılmayı önermem güvenlik için) ozamanda gene gaz stiğini tam sağ yapıp bir süre beklerseniz pixhawk ses vericektir ve disarm olucaktır yani motor gaz almıcaktır artık.. bu şekilde bir deneyiniz düzelmesi lazım diye düşünüyorum.
Volkan bey bi soruda benden gelsin cevaplarsanız sevinirim. Apm 2.6 kullanıyorum kumanda at9 . Mp de vericiden kabloları apm ye bağladım
1 normal
2 yan
3 normal
4 yan
Böylece apm üzerinden 8 kanalda altif oldu.Mp de kumanda ayarlarını yaptım hepsi aktif hatta 3 uçuş modunu siviçe atadım
Kumandadan failsafe yi kaldıra biliyorum
Gelgelelim sadece sol servo çalışıyor oda titrek ( bu arada zagiye kurdum) sağdan hiç tık yok motor çalışmıyor ki esc yi kalibre etmem gerekiyor galbaha. Benim sorunum nedir burada takıldım gps 3 d fix ayriyetten compas dansı değilde mp nin gps bölümünde youtube gösterimi var onuda yaptım ama oldumu olmadımı bilmiyorum [emoji17]

sayın uzm-bora , bende tam anlayamadım sizin sorunu :D , birde 1 normal, 2 yan falan dediğiniz servolarımı yan taktınız? neden öyle bir ihtiyaç duydunuzki? birde zagi olayı biraz farklı tabikide vtail olayları falan giriyor işin içine biliyorsunz ondan onu nasıl ayarlarız pixhawkda bende bilmiyorum, kumandadan vtaili on yapınca pixhawkdan herhangi bir şey yapmak gereklimi bilemiyorum, deneme yanılma ile bulmak lazım,

Volkan Güneş' Alıntı:
sayın uzm-bora , bende tam anlayamadım sizin sorunu :D , birde 1 normal, 2 yan falan dediğiniz servolarımı yan taktınız? neden öyle bir ihtiyaç duydunuzki? birde zagi olayı biraz farklı tabikide vtail olayları falan giriyor işin içine biliyorsunz ondan onu nasıl ayarlarız pixhawkda bende bilmiyorum, kumandadan vtaili on yapınca pixhawkdan herhangi bir şey yapmak gereklimi bilemiyorum, deneme yanılma ile bulmak lazım,
Sevgili volkan anlayamam normal bende anlıyamadım zaten . Şimdi konuyu biraz açayım youtubede apm zagi yazınca ispanyol olduğunu düşündüğüm biri anlatıyor. Onun kumandası taranis alıcı flysky galbaha. Adam recever e bağlantıyı şöyle yapıyor . Uzatma kablolarını
1 numara normal bağlıyor
2 3 4 numaraya yanlamasına bağlıyor
5 numara yine normal
6 7 8 numara yan bağlıyor
Yan dediklerim sinyal kısmına
Sonuçta bınları apm ye sırası ile
1 den 4 e kadar apm ye takıyor
Böylece 1 den gelen kablo recever e elektirik gönderebiliyor.
Apm nin çıkışını
1 e sağ servo
2 ye sol servo
3 e esc yi bağlıyor oldu bitiiiii.
Sorun burada başlıyor
Bende apm nin 1 numara çıkışı çalışıyor gerisi fısssss
Mp de bu bağlantı şekli ile bürün kanallarım aktif ve ayar yapabiliyorum.
Başka bağlama şekillerinde kanallar karışıyor ( mp ) de.
Bi sorumda şu alıcı at9 apm için bi uyuşmazlık olabilirmi onuda bilmiyorum[emoji17]

uzm-bora' Alıntı:
Sevgili volkan anlayamam normal bende anlıyamadım zaten . Şimdi konuyu biraz açayım youtubede apm zagi yazınca ispanyol olduğunu düşündüğüm biri anlatıyor. Onun kumandası taranis alıcı flysky galbaha. Adam recever e bağlantıyı şöyle yapıyor . Uzatma kablolarını
1 numara normal bağlıyor
2 3 4 numaraya yanlamasına bağlıyor
5 numara yine normal
6 7 8 numara yan bağlıyor
Yan dediklerim sinyal kısmına
Sonuçta bınları apm ye sırası ile
1 den 4 e kadar apm ye takıyor
Böylece 1 den gelen kablo recever e elektirik gönderebiliyor.
Apm nin çıkışını
1 e sağ servo
2 ye sol servo
3 e esc yi bağlıyor oldu bitiiiii.
Sorun burada başlıyor
Bende apm nin 1 numara çıkışı çalışıyor gerisi fısssss
Mp de bu bağlantı şekli ile bürün kanallarım aktif ve ayar yapabiliyorum.
Başka bağlama şekillerinde kanallar karışıyor ( mp ) de.
Bi sorumda şu alıcı at9 apm için bi uyuşmazlık olabilirmi onuda bilmiyorum[emoji17]

alıcının uyumsuz olacağını pek sanmıyorum, ppm encoder ilemi baglıyorsunuz yoksa direk sbus desteklimi alıcınız? kumandadan ona göre sinyal seçmeniz gerekiyor olabilir, ama sorunun bu olduğunu sanmıyorum çünkü mp ile ayar yapabiliyorsunuz,.. servo titreme olayının ben pixhawk ile ilgili oldugunu pek sanmıyorum, şundan dolayı elimde helikopterden kalma digital kuyruk servolarım mevcut, onları nezaman bir zagiye yada uçağa taksam titreme yapıyorlar, ama analog ucuz servo takınca hiç sorun kalmıyor, yani aslında servo değiştirme ile o sorundan kurtulabilirsinizde hiç belli olmaz.

Volkan Güneş' Alıntı:
alıcının uyumsuz olacağını pek sanmıyorum, ppm encoder ilemi baglıyorsunuz yoksa direk sbus desteklimi alıcınız? kumandadan ona göre sinyal seçmeniz gerekiyor olabilir, ama sorunun bu olduğunu sanmıyorum çünkü mp ile ayar yapabiliyorsunuz,.. servo titreme olayının ben pixhawk ile ilgili oldugunu pek sanmıyorum, şundan dolayı elimde helikopterden kalma digital kuyruk servolarım mevcut, onları nezaman bir zagiye yada uçağa taksam titreme yapıyorlar, ama analog ucuz servo takınca hiç sorun kalmıyor, yani aslında servo değiştirme ile o sorundan kurtulabilirsinizde hiç belli olmaz.
Alıcım s bus destekli ama ben normal kullanıyorum. Bu arada benim sorunum apm nin çıkışı burada tel sol sevo çalışıyor. 1 nolu çıkışa esc yi bağlayınca motor çalışıyor. Yani apm nin 1 numaralı çıkışı tık yok. Futabu alıcı bağlayanlar apm nin girişi ve alıcı arası değişik bağlıyorlar offffff[emoji17]

Arkadaşlar iki sorunum kaldı
1. Failsefe bölümünde arm disarm ayarı. Buradan anladığım kadarı ile iki secenek var biri gaz siki ile arm olması ( mesela gaz çubuğunun en alta iken değer 1050 ayarı bunda yüksek tutup çubuğu ittiğinizde failsafe devre dışı kalıyor ama bu seferde motor çalışmıyor. Cgn diye altta olan bölümde kısa 1 saniye uzun 30 saniye bölümü var ki bunu aktif edemedim. Bende direk gaz çubuğunun en alt değerinden daha az değer verdim ve failsafe devre dışı kaldı. Bunu nasıl düzeltirim
2. Soru : kumandadan modlar için 3 yönlü swiç atadım 5 nci kanala ama mp de stabil için ATIYORUM 8 ile 1200 arası değer rtl için 1250 1500 arası hold için 1550 1700 arası değer istiyor. Ben radio link at 9 kumandamdan bu değerleri nasıl değiştireceğimi bilmiyorum. Acro modunda iken thr cuve bölümüne girdim orada o swiç in 3 hali için değerler var yüzde olarak bu değerlerle oynadım ama mp üzerinde kumandamın değerleri değişmedi ve eski haline getirdim.
Bu iki sorunu çözrsem benim zagi havalanacak inşallah [emoji2]

uzm-bora' Alıntı:
Arkadaşlar iki sorunum kaldı
1. Failsefe bölümünde arm disarm ayarı. Buradan anladığım kadarı ile iki secenek var biri gaz siki ile arm olması ( mesela gaz çubuğunun en alta iken değer 1050 ayarı bunda yüksek tutup çubuğu ittiğinizde failsafe devre dışı kalıyor ama bu seferde motor çalışmıyor. Cgn diye altta olan bölümde kısa 1 saniye uzun 30 saniye bölümü var ki bunu aktif edemedim. Bende direk gaz çubuğunun en alt değerinden daha az değer verdim ve failsafe devre dışı kaldı. Bunu nasıl düzeltirim
2. Soru : kumandadan modlar için 3 yönlü swiç atadım 5 nci kanala ama mp de stabil için ATIYORUM 8 ile 1200 arası değer rtl için 1250 1500 arası hold için 1550 1700 arası değer istiyor. Ben radio link at 9 kumandamdan bu değerleri nasıl değiştireceğimi bilmiyorum. Acro modunda iken thr cuve bölümüne girdim orada o swiç in 3 hali için değerler var yüzde olarak bu değerlerle oynadım ama mp üzerinde kumandamın değerleri değişmedi ve eski haline getirdim.
Bu iki sorunu çözrsem benim zagi havalanacak inşallah [emoji2]

Uçuş modları kısmına geldiğinizde anahtarın her konumu için farklı bir bölüm yeşil olur. O yeşil olan kısımları değiştirerek uçuş modlarını atayabilirsiniz.

Ayrıca Extended tuning bölümünden RTL'yi 7. veya 8. kanala atayın. Böylece fazladan bir mod daha ekleyebilirsiniz uçuşunuza.

Evet haklısınız ama. Benim sorunum farklı. At9 kumandada swiç üzerinden 1 nci pozisyonda iken mp de 1 yeşil oluyor. Swiçi 2 nci pozisyona getirdiğinde uçuş modlarından direk 4 yeşil oluy. 3 ncü pozisyona gelince mp de mod bölümü 6 ya atlıyor. Yani benim sorunumun kumandada olduğunu sanıyorum. Swiç değerleri ile oynamam lazım. Mesela mp de mod bölümünün 2 nci mod değerleri 1200 ila 1350 arası benim kumandada swiçin değeri 1500 bunu düşürmem lazım[emoji17]

uzm-bora' Alıntı:
Evet haklısınız ama. Benim sorunum farklı. At9 kumandada swiç üzerinden 1 nci pozisyonda iken mp de 1 yeşil oluyor. Swiçi 2 nci pozisyona getirdiğinde uçuş modlarından direk 4 yeşil oluy. 3 ncü pozisyona gelince mp de mod bölümü 6 ya atlıyor. Yani benim sorunumun kumandada olduğunu sanıyorum. Swiç değerleri ile oynamam lazım. Mesela mp de mod bölümünün 2 nci mod değerleri 1200 ila 1350 arası benim kumandada swiçin değeri 1500 bunu düşürmem lazım[emoji17]

İyi de dediğiniz çok normal bir şey. Bende de AT9 var ve hatta ben APM'yi o şekilde kullanıyorum. Zaten 3 pozisyonlu anahtar ile 3 tane mod atanabiliyor ve 1,4 ve 6. mod kısımlarına atıyoruz bunu. Sorun değil yani ;D %p

:saygilar:

Heeee. Yani sıraile olmuyor 1 2 3 diye [emoji4] bu arada mp de ikinci swiçi atayacak bölümü bulamadım videolarda gösterilen bölüm bende çıkmıyor. Yeni kurdum sürüm farkından yeri değişmiş olabişir mi. Aklınızda ise mp de yerini tarif edebilirmisiniz

Mesela bu resimde 8. kanala RTL, 7. kanala Auto tune ayarlanmış.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Auto tune otomatik pid ayarı yapıyor. Güzel bir şey :thumbup:

:saygilar:

Şu failsafe ile ilgili sorunum hakkında bilginiz var mı ? Birde bu modları zagi de kullanacağım türkçe meallerini nereden bulabilirim yani zagide hangileri öncelikli öğrenmem lazım [emoji4]