Servolar arasındaki fark

İlgi Alanı
Heli
Elimizde 2 adet micro servo var biri Align diğeri Henge ikiside metal dişli ve digital
Servo kollarını takıp elimle çevirdiğim zaman Align sadece 1 tur dönerken diğeri sonsuz dönüyor.bu ikisinin arasında bir nitelikmidir. Acemi olarak ilk ayarları yaparken hangisini kullanmak gerekir yada bu önemsiz bir faktör mü?

Servolar arasındaki fark

Sümer Yamaner' Alıntı:
Sonsuz dönen çok özel bir model değil ise (vinç servosu gibi) bozuk demektir. Kullanmayın.
Güleyim mi üzüleyim mi bilemedim 4 adet sıfır gelmişti hiç kullanımadı ve hepsini kontrol ettim şimdi hepsi aynı sonsuz dönüyor :( kazıklandım

Servolar arasındaki fark

Zorlamış olabilir misiniz acaba? Ya da standart dışı çok özel bir servo mudur??? Normal servolarda hareket alanı yaklaşık 120 derece kadardır. Mekanik olarak bunun biraz fazlasında limitlidir.

Servolar arasındaki fark

Emax servolar sonsuz dönüyor hiç kullanmadım 3 adet 0 aldım ve 3üde sonsuz dönmektedir. Kullanmadım fakat 3ününde bozuk olma ihtimalini sanmıyorum.

Servolar arasındaki fark

Bu durumda bir şey diyemiyorum. Muhtemelen ben yenilikleri izleyememişim demek ki. Bu servolar için link var mıdır acaba?

Servolar arasındaki fark

Biraz bakındım. 360 derece dönen servolar var. Eskiden yelkenli teknelerde vinç servosu olarak kullanılırlardı. Bugün robotik uygulamalarda da kullanılıyorlar. Ama araştırmalarımda EMAX ya da HENGE markalarının bu tür servolarına rastlayamadım. Genelde bulduklarım Spring marka olanlardı.

Servolar arasındaki fark

Hiç kullanılmadı Sümer bey elimle çevirirkende zorlamadım henge rc com model 922 ve 933

Servolar arasındaki fark

İki servoya da baktım. Öncelikle şunu söyleyeyim. Bir servonun 360 derece dönmesi sıra dışı bir durum. Bu bir teknik özellik olsa mutlaka açıklamalarda belirtilir. 922 için böyle bir ibare yok. 933 için ise net bir şekilde rotational range 60 derece diyor. Yani klasik bir servo. Bence 360 derece dönen servolarınızda mekanik sorun var.

Servolar arasındaki fark

içindeki potansiyometre devre kartına kablo ile bağlanmıştır dişlinin üzerinde de açı sınırlayıcı yokturdur elle çevirince potansiyometre yuvasında dişli ile birlikte sonsuz dönüyordur eğer bir kaç tur daha döndürürseniz kablolar dolanıp kopabilir. Servolar elle değil kumanda ile kontrol edilmelidir. Kumandayla deneyin servoda herhangi bir problem yoksa sınırlı açıda hareket edecektir.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Servolar arasındaki fark

Ergin bey sümer abimizin dediği doğru lakin sizin son attığınız resimde de dişli üzerinde plastik bir parça olması lazım servo limitlerini belirleyen onuda göremedim şimdi :-\

Servolar arasındaki fark

Recep Şurgun' Alıntı:
Ergin bey sümer abimizin dediği doğru lakin sizin son attığınız resimde de dişli üzerinde plastik bir parça olması lazım servo limitlerini belirleyen onuda göremedim şimdi :-\
O parça büyük ihtimal kol ile beraber şu anda üst kasaya bağlı.

G4 parçasının alt kısmında bulunan plastik parça fiziksel limitlemeyi sağlıyor. Fatih 1 tanesini özelce söküp bakma,inceleme imkanın var mı acaba ??

Servolar arasındaki fark

Ergin bey özellikle demontaj yaparken üst kapağı açar açmaz dişlileri ayırmadan görsel alabilme imkanı olursa daha iyi olur hatta sizde gözlemleyebilirsiniz bunu en azında o plastik parça kırılmışsa dahi içinden çıkar eğer ki çıkmaz veya yok ise bu servolar sonsuz demekten başka bir şey yok sanırım

Servolar arasındaki fark

evet o sınırlayıcı parça dişli üzerinde var dişli kasada takılı olduğu için fotoğrafta görünmedi. Fatih beydeki servolar farklı marka model olduğu için bu sınırlayıcı parça olmayabilir. Dikkat çekmek istediğim iki nokta vardı biri elle kontrolün doğru olmadığı diğeri de elle çevirmeye devam edilirse potansiyometrenin kablolarının kopup servonun bozulmasıydı. Kablolar tekrar lehimlenerek arıza giderilir fakat kumandayla kontrol şart.

Servolar arasındaki fark

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
O parça büyük ihtimal kol ile beraber şu anda üst kasaya bağlı.

G4 parçasının alt kısmında bulunan plastik parça fiziksel limitlemeyi sağlıyor. Fatih 1 tanesini özelce söküp bakma,inceleme imkanın var mı acaba ??

Akşam söküp inceleyecegim detaylı fotolarıda paylasırım 4 servonunda bozuk çıkma ihtimali tamamen şans olsa gerek. Bir hışımla aldıgım yere mail atmış bulundum adamda bana neresi bozuk diye soruyor ne cevap yazacağım bilemedim .
Elle çevirmemek gerektiğini ve ne kadar döneceğinide ögrenmiş oldum sayenizde :RCKolik: