Servolar arasındaki fark

Servolar arasındaki fark

Aslında benimde 3 adet aldım fakat kullanmadığım servo acaba bozukmu veya bir mekanik sorunumu var diye düşünüyorum. Benim aldığım servolar Emax ES08MD modelidir. Akşam eve gidince içini söküp bende bir bakayım. Elektroniğe hiç bağlamadım sadece elimle test ettim ve 360 döndüğünü fark ettim. Daha önce align ds430m servolarda belli bir açıdan sonra bitişine geliyor ve servo hareket etmiyor. Emax servo böyle olması. Daha yeni başladığım hobiye için servo ilgilendiğim için hoşuma gitmişti. - Dedim bir taraftaki dişli kırılırsa döndürürüm diğer tarafı 90 derece yapar öyle kullanılır diye düşünmüştüm hatta :).

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Servolar arasındaki fark

Servoların elle çevrilmeme önerisi servoların bir servet olduğu dönemlerde modelcilik yapan büyüklerimizden kaynaklıdır. Bugünkü servoları rahatlıkla ama nazikçe elle çevirebilirsiniz. Şunu unutmayın. Servoyu çevirdiğinizde motoru da döner ve bir elektrik üretir. Servo alıcıya bağlı ise ve ters kutuplu gerilim üretilirse korumasız alıcıya zarar verebilir.
Servolarda potansiyometrenin dönmesi diye bir durum söz konusu değildir. Eğer potansiyometre yuvasından kurtulmuş ve dönüyorsa o servo zaten yedek parça havuzuna gidecek demektir. Çünkü kasaya sabitlenmiş potansiyometrenin asla hareket etmiyor olması şarttır. Genelde klasik servo yapısında mekanik limit çentiği potansiyometrenin de bağlı olduğu son dişli üzerinde olup kasanın üst kapağında buna karşı gelen bir yuva mevcuttur. Elle zorlamalarda ya da başka bir mekanik zorlama esnasında bu çentik kolayca kırılabilir ve servo sonsuz dönmeye başlayabilir. Servonun sonsuz dönebilmesi için çentiğin kırılmasına ek olarak potansiyometrenin de kırılması ya da yuvasından çıkması (yuvanın kırılması) gereklidir. Çünkü servolarda kullanılan potansiyometrelerde zayıf bir mekanik limit de söz konusudur.

Servolar arasındaki fark

Sümer Yamaner' Alıntı:
Servoların elle çevrilmeme önerisi servoların bir servet olduğu dönemlerde modelcilik yapan büyüklerimizden kaynaklıdır. Bugünkü servoları rahatlıkla ama nazikçe elle çevirebilirsiniz. Şunu unutmayın. Servoyu çevirdiğinizde motoru da döner ve bir elektrik üretir. Servo alıcıya bağlı ise ve ters kutuplu gerilim üretilirse korumasız alıcıya zarar verebilir.
Servolarda potansiyometrenin dönmesi diye bir durum söz konusu değildir. Eğer potansiyometre yuvasından kurtulmuş ve dönüyorsa o servo zaten yedek parça havuzuna gidecek demektir. Çünkü kasaya sabitlenmiş potansiyometrenin asla hareket etmiyor olması şarttır. Genelde klasik servo yapısında mekanik limit çentiği potansiyometrenin de bağlı olduğu son dişli üzerinde olup kasanın üst kapağında buna karşı gelen bir yuva mevcuttur. Elle zorlamalarda ya da başka bir mekanik zorlama esnasında bu çentik kolayca kırılabilir ve servo sonsuz dönmeye başlayabilir. Servonun sonsuz dönebilmesi için çentiğin kırılmasına ek olarak potansiyometrenin de kırılması ya da yuvasından çıkması (yuvanın kırılması) gereklidir. Çünkü servolarda kullanılan potansiyometrelerde zayıf bir mekanik limit de söz konusudur.

Çok teşekkür ederim bu bilgileri bizimle paylaştığınız için. Ben yeni başladığım için sizlerden öğreneceğimiz çok şey var. Demek ki aldığım servolar yedek parça olarak kullanılabilir. Sonuçta eğer sonsuz olmaması gerekiyor ve sonsuz dönüyorsa kırılan parçası içine düşmüştür kullanıldığı sırada o kırılan parça diğer dişlilerede zarar verebilir ve tamemen kullanılamaz hale gelebilir diye düşünüyorum. Tekrardan teşekkür ederim paylaşımınız için.

Servolar arasındaki fark

Servoyu actım ne kırık bir parca ne kopuk bir kablo var ne de stoplayıcı bir parça var potansiyometreyi sökemedim ama ince bir tornavidayla çevirdim hem saga hem sola rahatlıkla defalarca döndü
Dikkatimi çeken tek şey dişlilerden biri plastikti

Servolar arasındaki fark

Evet aynısını bende yaptım. Aşağıya videoları ve fotoğrafları ekledim. Servolar elle 360 dönüyor fakat elektronik bağlandığı zaman potansiyometre kendini ortalıyor yani diğer servolarda olduğu gibi merkeze getiriyor kendisini. Elektroniği bağlayınca fark ettim. Çalışmasında da herhangi bir probleme rastlamadım.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Servolar arasındaki fark

fatih yıldırım' Alıntı:
Servoyu actım ne kırık bir parca ne kopuk bir kablo var ne de stoplayıcı bir parça var potansiyometreyi sökemedim ama ince bir tornavidayla çevirdim hem saga hem sola rahatlıkla defalarca döndü
Dikkatimi çeken tek şey dişlilerden biri plastikti

Fatih potansiyometreye dokunmasaydın keşke... :-\ , eğer servolarda bir arıza söz konusu değilse , o potansın eski konumunu bulman biraz zor olacak...Birkaç Turnigy servo açmışlığım var , öyle biliyorum , yine de üstadlar en doğrusunu yazacaktır...

Servolar arasındaki fark

Servoyu biraz inceledim başka yabancı kaynaklardan özelliklerine baktığım zaman servonun çalışma aralığının 60 derece olduğu yazıyor ki bu ibare servo üzerinde de belirtilmiş sanirsam herhangi bir stopper kullanılmamış fakat servoyu alıcıya bağlayıp kumandadan komut verildiği takdirde bu 60 derece aralığınıgeçeceğini sanmıyorum çalışma ile alakalıda bir sorun olacağınıda düşünmüyorum tabiki daha tecrübeli abilerimiz üstadlarımız daha iyi bilir bunlar tamamen kendi yorumlarımdır :saygilar:

Servolar arasındaki fark

Recep Şurgun' Alıntı:
Servoyu biraz inceledim başka yabancı kaynaklardan özelliklerine baktığım zaman servonun çalışma aralığının 60 derece olduğu yazıyor ki bu ibare servo üzerinde de belirtilmiş sanirsam herhangi bir stopper kullanılmamış fakat servoyu alıcıya bağlayıp kumandadan komut verildiği takdirde bu 60 derece aralığınıgeçeceğini sanmıyorum çalışma ile alakalıda bir sorun olacağınıda düşünmüyorum tabiki daha tecrübeli abilerimiz üstadlarımız daha iyi bilir bunlar tamamen kendi yorumlarımdır :saygilar:

Dediğine katılıyorum 360 derece sadece elle dönüyor. Herhangi bir stoper yok fakat sadece 60 derece çalışıyor.

Servolar arasındaki fark

Yeni bir şeyler öğrenmiş oldum bu sayede. :) Oğuz Kaan'ın koyduğu fotoğraflardan birinde servonun potansiyometresi görülüyor. Hani sağ altında 502 yazan eleman. Üç tane kablo çıkıyor altından. Bu standart bir potansiyometre değil. Çok turlu potansiyometre mantığının tek turlu standart potansiyometreye adapte edilmiş hali anladığım kadarıyla. Benim gibi dinazorların alıştığı türden bir eleman değil. :D Bu potansiyometrenin şaftı 360 derece dönebiliyor anlaşılan. O nedenle de tasarımı yaparken mekanik bir limte gerek duymamışlar anladığım kadarıyla. Gerçekten çok ilginç ve öğretici bir konu oldu.

NOT:

Servolar arasındaki fark

Benim servolarında bozuk olma ihtimali yok diyorum artık.
İlk soruya döndüğün zaman ayar yapmak bu limitsiz servolarda daha kolay olurmu

Servolar arasındaki fark

fatih yıldırım' Alıntı:
Benim servolarında bozuk olma ihtimali yok diyorum artık.
İlk soruya döndüğün zaman ayar yapmak bu limitsiz servolarda daha kolay olurmu

Ben de bunu düşünüyordum ama daha kolay olmaz sanki... Fakat daha zor da olmaz muhtemelen.
Klasik servolarda alıcı ya da servo tester olmadan da orta konumu yaklaşık olarak belirlemek ve servo yekesini ona göre takıp kaba ayarı düzgün yapmak mümkünken bu tür servolarda mutlaka alıcı ya da servo tester gerekecek. Haa bu büyük bir sorun mu? Bence değil.