SHT - İHA Yayınlanan Talimat / Kayıt ve Diğer Hususlar

semih Balkar' Alıntı:

SHT-İHA Talimatında Değişiklik Yapılmıştır…
22 Nisan 2016
Türk Hava Sahasında işletilecek veya kullanılacak sivil İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemlerinin ithali, satışı, kayıt ve tescili, uçuşa elverişliliğin sağlanması, sistemleri kullanacak kişilerin sahip olması gereken nitelikleri, hava trafik hizmetleri ve İHA operasyonlarına ilişkin usul ve esasları belirleyen İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı’nda (SHT-İHA) 21/04/2016 tarihinde değişiklik yapılmış olup yayımlanmıştır.

Yapılan değişiklikle, İHA0 ve İHA1 kategorilerindeki hava araçlarını hobi veya sportif amaçlı kullananlar için eğitim zorunluluğu olmadığına açıklık getirilmiş, ticari amaçlı kullanımlar için eğitim verecek kuruluşlara ilişkin gereklilikler belirlenmiştir.

Güzel bir gelişme :) Yeni halini henüz okumadım, bir inceleyim

Ercan ÇINAR' Alıntı:
Semih Abi,

Bilgilendirme için teşekkürler,

Arkadaşlar,

6 mayıstaki bilgilendirme toplantısına ilişkin olarak yer ve saat detayı verildi mi?

Ayrıca IHA kayıt sisteminde [size=12pt]Sabıka sicil kaydı vs girişi yapılmıyor mu artık?[/size] Ben pilot olarak kaydolmak istedim sadece aşağıdaki temel bilgileri istedi.?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Halen bir gelişme yok toplantıya dair. Beceremeyecekler sanırım, zaten gönülleri de yok gibi toplantıya falan, yemiyor sanırım.

Sabıka kaydı gibi ciddi bir bilgiyi istemeleri zaten absürttü, artık istemiyorlar. Ama ben göndermiştim mesela. Nüfus cüzdanı fotokopisi vs de gönderdik... Saçmalık, tek kelimeyle saçmalık...

Ercan ÇINAR' Alıntı:
Arkadaşlar,

6 mayıstaki bilgilendirme toplantısına ilişkin olarak yer ve saat detayı verildi mi?

Ayrıca IHA kayıt sisteminde [size=12pt]Sabıka sicil kaydı vs girişi yapılmıyor mu artık?[/size] Ben pilot olarak kaydolmak istedim sadece aşağıdaki temel bilgileri istedi.?
Ben de egeçen hafta kayıt oldum. Anladığım kadarıyla ileri de olası bilgi sızması durumunda zor durumda kalmamak adına aslında gerek olmayan " Nüfus Cüzdan Fotokopisi" ve "Sabıka sicil kaydı" belgelerini iptal ettiler.

Şu ana kadar kayıt olan ve kayıt sırasında bu belgeleri sunan arkadaşların belgelerinin akibeti hakkında ise bir bilgi yok ne yazık ki :rolleyes:

Emre Kaman' Alıntı:
Güzel bir gelişme :) Yeni halini henüz okumadım, bir inceleyim
İlgili değişiklik sadece sayfa 13 Madde 3 ve 4'de %p

Ozaman hafta sonu gidip büyükçekmece ye oradan da sazlıbosna gölünde biraz uçayım gönül rahatlığı ile (tabi düşme anlamında tek atımlık kurşun var. Bir de sandal kiralayayım (; )

Sent from my SM-G900FQ using Tapatalk

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Ben de egeçen hafta kayıt oldum. Anladığım kadarıyla ileri de olası bilgi sızması durumunda zor durumda kalmamak adına aslında gerek olmayan " Nüfus Cüzdan Fotokopisi" ve "Sabıka sicil kaydı" belgelerini iptal ettiler.

Şu ana kadar kayıt olan ve kayıt sırasında bu belgeleri sunan arkadaşların belgelerinin akibeti hakkında ise bir bilgi yok ne yazık ki :rolleyes:
Bu akıbeti bende merak ettim sabah mail attım akşam cevap aldım baya hızlı cevap geldi.

Kadir Kurt' Alıntı:
Bu akıbeti bende merak ettim sabah mail attım akşam cevap aldım baya hızlı cevap geldi.
İnşallah dedikleri gibi silinmiştir.... Bir de açıklama çok etkileyici "Adalet Bakanlığı ve diğer kurumlar ile işbirliği"... :laugh: ;D

Aslında gerek yoktu ama biz sonradan fark ettik demenin başka bir yolu olsa gerek :lollol: :lol:

Bu İHA1'lerdeki telemetrü isterük, gps isterük gibi şartlar halen devam ediyor ama... Napıcan gps loggeri? Uçuş kaydı mı izliycen? Kalktığım noktanın koordinatı belli, uçuşum da 50m sağı, 50m solu işte, gözüm seçtiği kadar...

Yönetmelikte o kadar çok eksiklik ve hata var ki, neresinden tutsan elinde kalıyor. Daha çok revizyon görür bu.

İyi akşamlar diliyorum herkese
Malum kayıtlar için son günler, 18 yaşını resmi olarak doldurmadığım için muvafakat belgesi gerekli.
Bu belge nedir ve nereden alınır hiç fikrim yok.
Bu konuyu shgm sormak istiyorum nasıl ulaşabilirim e-posta vs var mı ?

Ali Yörük' Alıntı:
Malum kayıtlar için son günler, 18 yaşını resmi olarak doldurmadığım için muvafakat belgesi gerekli.
Ali aşağıdaki tabloda iletişim bilgileri verilmiş kişilere mail gonderebilirsin :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Eeee , ne yapıyoruz şimdi , ben hala kayıt olmadım :rolleyes: , forumca ortak bir karar alıp öyle hareket ederiz diye düşünürken , anlaşılan en sona kalıvermişim.......Yeni kayıt olan arkadaşlarımız var ise , yapacağımız işlemlerin adımlarını biraz anlatabilirler mi....Mesela 450 sınıf scale bir model ile 600 sınıf bir model nasıl kayıt olacak , kafam allak bullak oldu , cehaletimi mazur görün arkadaşlar , malum yeni işin temposu , forum aktivitemi oldukça etkiledi biliyorsunuz...

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Eeee , ne yapıyoruz şimdi , ben hala kayıt olmadım :rolleyes: , forumca ortak bir karar alıp öyle hareket ederiz diye düşünürken , anlaşılan en sona kalıvermişim.......Yeni kayıt olan arkadaşlarımız var ise , yapacağımız işlemlerin adımlarını biraz anlatabilirler mi....Mesela 450 sınıf scale bir model ile 600 sınıf bir model nasıl kayıt olacak , kafam allak bullak oldu , cehaletimi mazur görün arkadaşlar , malum yeni işin temposu , forum aktivitemi oldukça etkiledi biliyorsunuz...

Hakan Abi'm süre kalmadı artık herkes bir an önce kayıt işlemlerini tamamladı yanılmıyorsam. Kısaca bir an önce sen de hallet bence.
Ben kayıt olduğumda nüfus cüzdan fotokopisi ve Adli sicil kaydı tanımlanıyordu ama şu an onu da iptal etmişler.
Önce bir üyelik açıyorsun sayfadan, kayıt işlemleri yani.
E-posta şifre belirledikten sonra sistem açılıyor.
sonra önce kendini kayıt ediyosun. ve onaya sunuyorsun, talimatlar basit zaten yönlendiriyor sistem seni.
sonra sana bir onay maili geliyor (bazen bir gün bazen bir saat keyiflerine bağlı ne zaman verirlerse onayı)ve Lisans numarası veriyorlar sana.

daha sonra sisteme belirlemiş olduğun e-posta adresi ve şifrenle tekrar giriyorsun.
Lisans numarası verilmiş olarak sayfayı görüyorsun zaten.

Sonra Araçlarım sekmesine yeni kayıt oluşturuyorsun, gerekli yerleri dolduruyorsun, 3 tane foto yüklüyorsun, yandan, önden ve üstten olmak üzere.
Bizim modeller iha0 kapsamına giriyor zaten.
sonra yine onaya sunuyorsun, sonra sana mail geliyor yine aracınınz onaylandı yada reddedildi diye.

benim başta reddedildi, imalat kısmında amatör yapım seçtim.
e adam foto da görüyor, kocaman trex 550 yazıyor :laugh: reddedilme nedenine üretim imalat seçeneğini doğru girin dediler.
ben de profosyonel seçtikten sonra ve üretim seri no kısmına da modelin üretim kodunu girdim hani internetlerde olan ürün kodları olur ya RHX009786 gibi bir numara girdim kabul edildi dedi ;D

Senin de her modeli tek tek eklemen gerekiyor Abicim.
Allah utandırmasın inşallah :saygilar:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
İbrahim sağolsun güzel özetlemiş olayı. Malum Kocaeli'nde artık normal uçuşlar bile yasak. Bu nedenle ben de geçen hafta biraz isteksiz de olsa kaydımı yaptırdım sonunda.

Bence sen de zaman bulduğunda hem kendini hem de modellerini kayıt ettir kardeşim :) Nasıl olsa artık gereksiz evrak istemekten de vazgeçtiler :laugh: :D

henüz quad parçaları gelmedi bu yüzden resimsiz kayıt yaptırdım...resimleri sonradan eklesek sorun olurmu acaba?

barış altun' Alıntı:
henüz quad parçaları gelmedi bu yüzden resimsiz kayıt yaptırdım...resimleri sonradan eklesek sorun olurmu acaba?
Resimsiz kayıta onay vermiyor olabilirler :rolleyes:

Ali Yörük' Alıntı:
Ali muvakatname noterden alınır babanla gidip olayı anlatacaksınız noter ücreti mukabilinde yazıyı hazırlayacak

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi