Spektrum Seri Telemetri Alıcısı // SPM4649T

Kucuk bir not daha. Bazı kullanımlarda alici antenlerinde gevşeme ihtimali yasanabiliyormus. Bu nedenle bazi kullanıcılar tarafından anten bağlantılarına silikon sıkılması öneriliyor.

Ama çok yakında tüm bu sorunlara kalıcı çözümler geliyor. Soyle ki: Spektrum gelistirilerinden cok yakinsa telemetri özellikle (SRXL) tüm normal alıcılara (AR6600T, AR6270T, AR8010T, AR9030T, and AR9130T) bu özelliğin geleceği müjdesi verildi :D

Görüleceği uzere bu standard alıcılar tıpkı eski telemetri alıcısı gibi sıcaklık gibi extra sensör girişlerine sahip. Böylece ilave sensör baglantısı ile ihtiyaç duyulan extra bilgiler kumandamızda görülebilecek :halay:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Evet sizi zarar sokmaya devam ediyorum. Ürün myhelis te var Yunanistan da kısa sürede gelir kargosu da uygun.

[/url]http://www.myhelis.com/Spektrum-Serial-Telemetry-Receiver-with-Diversity.html

Ben quad tarafinda urunu kullaniyorum. Ama flight controller'lar acik kaynak isine taktigi icin destegi konusunda beklenen gelismeler olmadi. Spektrum kendi cikardigi F4 FC'de bu destegi veriyor anladigim kadariyla ama bunun uzerinde gunce Betaflight yada Raceflight olmayacak ise bir mantigi yok. Sonradan gelistirmesi cabuk duracak bir urun olarak kalir. Ancak Beta ve Race'e gelince bir cok yenilik beraberinde gelir. Dx9 guncellemesinde artik VTX icin kanal ve guc ayari kismi eklenmis. SRLX ile birlikte PID ayarlari gibi kisimlarda calisir hale gelir.
Acikcasi OpenTX dahil kumandalarin OS'larinin gercekten yenilige ve gelisime ihtiyaclari var. Yakin zamanda cok farkli TX gorebilecegimizi dusunuyorum.

Ürün gerçekten güzel ama en azından bu ürünü bir satellite ile desteklenebilmesi çok daha güvenli olurdu.

Kritik nokta bağlantı şeklinde oluşabilecek bir problem durumunda herşeyin tamamen devre dışı kalması, anten veya üniteden alıcıya giren kablo izolasyonunun ve sağlamlığından emin olmak şart. Görüldüğü üzere bağlayanlardan bolca bu açıdan sicak slikon uygulamış. soket, anten.

Arda Erkan' Alıntı:
Ürün gerçekten güzel ama en azından bu ürünü bir satellite ile desteklenebilmesi çok daha güvenli olurdu.

Kritik nokta bağlantı şeklinde oluşabilecek bir problem durumunda herşeyin tamamen devre dışı kalması, anten veya üniteden alıcıya giren kablo izolasyonunun ve sağlamlığından emin olmak şart. Görüldüğü üzere bağlayanlardan bolca bu açıdan sicak slikon uygulamış. soket, anten.

Ben bu konuda biraz faklı düşünüyorum Arda :) Tamam alıcının karton kutuda olması birazcık güvensizlik veriyor ve bir de anten bağlantı kısmı :islik:

Ama bunun haricinde ilave bir satellite olması bence hoş olmazdı ki zaten işin esprisi FULL Range olması, tipki yıllardır Futaba'da olduğu gibi.

Kaldı ki hali hazırda kullandığımız 2 satellite bağlantısında da her şey tek kabloya bağlı. O da Ana Satellite + Unite kablosu. O gitse bildiğim kadarı ile çoğu FBL ünite Slave yani 2.slot takılı Satellite üzerinden haberleşmeye devam etmiyor.

Başka bir değişle yıllardır kullandığımız 2 satellite bağlantısı, haberleşme yedeği olarak değil de sağlıklı ve sorunsuz haberleşme için gerekli bir kullanıldı, diye biliyorum ;)

Mehmet abi,

Ben uzun süreler tek satellite ile sorunsuz uçuşlar yaptım.Bu açıdan sorun yaşayabileceğime inanmıyorum. Gaui X3'ü hali hazırda tek satellite ile kullanıyorum..Fakat spektrumun sağlıklı haberleşmenin çift sat. ile önerdiğini biliyoruz.

550 ve üstü modelde çift satellite kullanmamın bir diğer amacıda haberleşme yedeği olarak görmem.Bir nevi backguard gibi

Satellite kabloları bana son derece güvensiz geliyor.Nitekim başıma gelen bir durum kablodan dolayı indiğimde tek sat'ın ışığının söndüğünü görmüştüm.

Port durumunu, tek sat.ile kullanımlarda sadece ana port ile bind oluyor diye biliyorum.Çift sat ile bind olmuş bir ünitede tek sat.'da sorun olması veya kablosunda sıkıntı olması durumunda diğerinden ( ana veya slave ) haberleşme sorunsuz devam ediyor. :saygilar:

Arda Erkan' Alıntı:
.. Port durumunu, tek sat.ile kullanımlarda sadece ana port ile bind oluyor diye biliyorum.Çift sat ile bind olmuş bir ünitede tek sat.'da sorun olması veya kablosunda sıkıntı olması durumunda diğerinden ( ana veya slave ) haberleşme sorunsuz devam ediyor. :saygilar:
Benim söyledim zamanında okuduklarımdan aklımda kalan şeyler Arda :) Merak edip de test ettim dersem yalan olur :laugh:

Eğer dediğin gibi ise o zaman çift satellite, olası satellite kablo arızasında yedek olarak çalışmış oluyor %p

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Benim söyledim zamanında okuduklarımdan aklımda kalan şeyler Arda :) Merak edip de test ettim dersem yalan olur :laugh:

Eğer dediğin gibi ise o zaman çift satellite, olası satellite kablo arızasında yedek olarak çalışmış oluyor %p

Bende üşenmedim tekrar test ettim vbar'da. :laugh: Sorunsuz devam ediyor her ikiside :)

Brain de çift tek ayırt etmiyor. Ama full range alıcı görüntü olarak daha düzgün olmasını sağlıyor [emoji3]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bu arada my heli ten siparis geçtim ama 3 gündür her gun mail ve siteden mesaj gondermeme rağmen ne bir dönüş yaptılar neden tracking kodu gönderdiler. Telefon yoluna gitmeyi düşünüyorum bakalım ne olacak.

SM-G900F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Bu arada my heli ten siparis geçtim ama 3 gündür her gun mail ve siteden mesaj gondermeme rağmen ne bir dönüş yaptılar neden tracking kodu gönderdiler. Telefon yoluna gitmeyi düşünüyorum bakalım ne olacak.

Myhelis le Facebook üzerinden görüştüm dusuk ücretli 11 Euro postayı seçtiğim için gönderi kodu yokmuş. Onuda belirteyim.

Bu alıcıya firmware güncellemesi yapan var mıdır aramızda? Kullanım kılavuzunda kablosu ile firmware güncellemesi yapılabildiği belirtilmiş. Merak ettiğim, Spektrum hiç alıcı güncellemesi yayınladı mı veya yayınladıysa kayda değer bir güncelleme mi? Basit bir kablo için biraz tuzlu bir fiyat belirtmişler :)

Evet arkadaşlar, tam bir resmi açıklama henüz yok ama Helifreak paylaşılan şu iki konu ve Spektrum çalışanları tarafından paylaşılan şu 2 mesaj sonrası :

SPM4649T alıcısının büyük model olarak Helikopterlerde kullanılmaması tavsiye ediliyor. Şu aşamada en iyi çözüm, Spektrum yeni nesil bir alıcı çıkarıncaya kadar eski sitem Satellite ile devam edilmesi yönünde.

Mesajları tek tek tercüme etmek istemiyorum zira Spektrum azıcık kızgının şu an :mad: :angry:

Özellikle MSH Brain yazık ya. Adamlar o kadar emek sarf etti. Bunları yaparken de Spektrum ile temas halinde idiler, en azından mühendislerinden "MiguelAlvarez (Miguel)" ile :( O zamanlar aklınız nerede idi.
Bu kadar insan bu alıcıları satınalmadan önce neden gerekli uyarıyı yapmadınız....

Bir Spektrum sever olarak yapılan bu sorumsuzca davranışı şiddetler kınıyorum .. :angry:

Guys, I got a response direct from Spektrum Dev...
I'm not going to put a single person in the hot seat but I was told, and I quote: "I'm a bit surprised at the number of units that have been installed in Large helis, it was not intended for that purposed and from a reliability stand point it is insufficient for that application as this Rx was built with numerous crashes in mind in quads, therefor it was of a lower-quality build for lower cost reasons"......

------

Im going to pitch in here before things get out of hand because assumptions are being made.
I never said that 8.4v versions will never be made. They will be. However, I still stand by this being a receiver that was not meant to be used in bigger helis whether it handles 8.4v or not. This receiver was designed to be as small as possible, which meant removing the big capacitor that all our other receivers use. This isnt necessary on quads as servos arent driven on the same power bus as the receiver.
Second, this receiver has no option for additional sat rx's so youre losing reliability, especially with all the carbon fiber on bigger models.
Ive spoken to Alex about supporting bi dir srxl on the ar6600t to have something with more reliability for bigger models, but until then, I wont recommend the 4649T for bigger helis even with 8.4v support. It just simply wasn't designed for that application :/

Miguel

Bir spektrum kullanıcısı olarak bende daha iyi olur düşünvesiyle bu alıcıya yönelmiştim ama Mehmet abi nin uyarısıyla satellite ile devam etme kararı aldım şimdi bakınca doğru karar vermişiz. İlerleyen zamanlarda sorunlar çözülür kullanımda sorun çıkmaz umarım.

SM-A710F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben bir sorun yaşamıyorum 6 V civarinda besliyorum. Kesilmeler az ve bence sorunsuz. Buyuk model derken direk 2s ile beslenirse sorun olabilir. Ama 6v ile rahatım hiç sıkıntı çıkarmadı ama tedbiri elden bırakmayacağim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi