Spirit Ver. 2.0.0 Kurulum ve Ayar

bydmrblk

Kıdemli Uye
Hatırlatmalarından dolayı Mehmet Abi'ye teşekkür ediyorum :saygilar:

Spirit ve Spirit Pro' ya yeni gelen 2.0.0 versiyonundaki değişiklikleri kısa video olarak paylaşalım istedik. :RCKolik:

Detaylı kurulum zaten Rasim arkadaşımız tarafından yapıldığı için, ben sadece yeni özellikleri ve değişiklikleri tanıttım. %p

[Urun]: Spirit Flybarless System Kutu Açılım / Ürün İnceleme / Kurulum ve Ayar
[Video]: Spirit 2.0.0 İlk Test ve Değerlendirme

iyi seyirler :RCKolik:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ellerine saglık Ibrahim. Kısa, net ve anlaşılır guzel bir anlatım olmus :bravo: Ellerine saglık kardeşim :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Ellerine saglık Ibrahim. Kısa, net ve anlaşılır guzel bir anlatım olmus :bravo: Ellerine saglık kardeşim :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Rica ederim abi ne demek, link eklemeleri için ben teşekkür ederim %p :saygilar:

Kardeşim emeğine sağlık çok işe yarayacak :saygilar:

Emeğine sağlık.
Spirit çok sevdiğim bir ünite ama bu son versiyonla soğuttu beni kendisinden. Nasıl olur da ters pitch öekaniğine sahip heliler için bi seçenek olmaz aklım almıyor. Eski versiyonda böyle bir problem yaşamamıştım.
Diğer konuda da sormuştum ama cevap gelmedi. Acaba eski versiyona geçme imkanım var mı. Sorun çıkar mı emin olamadım.
Eski versiyonu yüklesem eski versiyon softwareyi de bulmam lazım. Ama sitesinde eski versiyonları göremiyorum.
Eski versiyonda rescue pitch değeri negatif de ayarlanabiliyordu diye hatırlıyorum. Ama bunda 0-100 arası değer girilebiliyor

Mustafa Hacılar' Alıntı:
Kardeşim emeğine sağlık çok işe yarayacak :saygilar:
Teşekkürler Mustafa :saygilar:
yararlı olursa ne mutlu.

Cahit Kaş' Alıntı:
Emeğine sağlık.
Spirit çok sevdiğim bir ünite ama bu son versiyonla soğuttu beni kendisinden. Nasıl olur da ters pitch öekaniğine sahip heliler için bi seçenek olmaz aklım almıyor. Eski versiyonda böyle bir problem yaşamamıştım.
Diğer konuda da sormuştum ama cevap gelmedi. Acaba eski versiyona geçme imkanım var mı. Sorun çıkar mı emin olamadım.
Eski versiyonu yüklesem eski versiyon softwareyi de bulmam lazım. Ama sitesinde eski versiyonları göremiyorum.
Eski versiyonda rescue pitch değeri negatif de ayarlanabiliyordu diye hatırlıyorum. Ama bunda 0-100 arası değer girilebiliyor

Teşekkürler Cahit Abi :saygilar:
Cahit Abi diğer konuda mesajını gördüm ama biraz araştırayım dedim.
sanırım eski versiyona dönülemeyeceğini bir yerde okudum ama tam emin değilim. Yine de araştırmak lazım.
şimdi senin swash hareketlerine uygun bir seçenek yok mu abi ünitede, yanlış anlamıyorum dimi?
Rescue eski versiyonda eksi değerde alıyordu doğru, şimdiki versiyonda eksi değer almamasının sebebi, servo reverseleri ünite içinden yaptığımız için ünite doğru yönü kendisi buluyor, yani rescue nin ters çalışması gibi bir durum söz konusu değil, biz artı eksiyi eski versiyonda ters çalışan rescue için kullanıyorduk ki servo reversleri kumandadan da yaptığımız için ünite rescue ayarını kullanıcıya bırakıyordu.
şimdi herşey ünite üzerinden. Bir sıkıntı yok rescue yönünden. Şu swash meselesini Tomas'a yazmak lazım :saygilar:

Eline sağlık İbrahim :saygilar:

Pirouette optimization tarot zyx te vardı mesela, spirit in de önceki sürümünde vardı. O olunca üniteyi detaylı tanıtmamız gerekmiyor, yatay veya dikey seçiyoruz. O olmayınca ünite oryantasyonunu tam olarak öğretmemiz gerekiyor. Yani yeni gelen yatay soket önde, yatay soket geride, dikey soket önde, dikey soket geride, ters (inverted) soket geride, ters soket önde gibi seçenekleri bollaştırmalarının sebebi pirouette optimization olmayışı... Diye düşünüyorum :)

Rasim Öztürk' Alıntı:
Eline sağlık İbrahim :saygilar:

Pirouette optimization tarot zyx te vardı mesela, spirit in de önceki sürümünde vardı. O olunca üniteyi detaylı tanıtmamız gerekmiyor, yatay veya dikey seçiyoruz. O olmayınca ünite oryantasyonunu tam olarak öğretmemiz gerekiyor. Yani yeni gelen yatay soket önde, yatay soket geride, dikey soket önde, dikey soket geride, ters (inverted) soket geride, ters soket önde gibi seçenekleri bollaştırmalarının sebebi pirouette optimization olmayışı... Diye düşünüyorum :)

Teşekkürler Rasim :saygilar:

Düşündüğün de doğrudur kardeşim %p
ben servoların reverse durumuna bağladım Pirouette Optimization sekmesini, ama senin dediklerin daha mantıklı geldi, ünitenin pozisyon durumunu arttırarak menüyü kaldırmışlar ortadan.
keşke eskisi gibi kalsaymış o zaman, bu kadar seçenekle uğraşmazlarmış :laugh:

açıklama için ayrıca teşekkürler :thumbup:

Çoğu ünitede bu şekilde artık :) Görsel zaten, o seçeneği doğru seçmek, pirouette opt. yapmaktan daha kolay. Onu doğru yapmayınca rescue da sapıtıyor çünkü...

Başka da vardır muhakkak bazı fonksiyonları ama benim bildiğim ünite oryantasyonu öğretmek şeklinde bir işlemdi. Olmaması daha temiz olmuş :)

İbrahim eline sağlık, çok güzel bir paylaşım. :bravo:

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Teşekkürler Mustafa :saygilar:
yararlı olursa ne mutlu.

Teşekkürler Cahit Abi :saygilar:
Cahit Abi diğer konuda mesajını gördüm ama biraz araştırayım dedim.
sanırım eski versiyona dönülemeyeceğini bir yerde okudum ama tam emin değilim. Yine de araştırmak lazım.
şimdi senin swash hareketlerine uygun bir seçenek yok mu abi ünitede, yanlış anlamıyorum dimi?
Rescue eski versiyonda eksi değerde alıyordu doğru, şimdiki versiyonda eksi değer almamasının sebebi, servo reverseleri ünite içinden yaptığımız için ünite doğru yönü kendisi buluyor, yani rescue nin ters çalışması gibi bir durum söz konusu değil, biz artı eksiyi eski versiyonda ters çalışan rescue için kullanıyorduk ki servo reversleri kumandadan da yaptığımız için ünite rescue ayarını kullanıcıya bırakıyordu.
şimdi herşey ünite üzerinden. Bir sıkıntı yok rescue yönünden. Şu swash meselesini Tomas'a yazmak lazım :saygilar:
Şimdi bende durum şu. Swash tipini ve ünite yerleşimini doğru seçince, swashın yukarı hareketiyle pozitif açı alıyor. Bunu kumandadan pitch kanalını reverse ederek hallediyoruz. Üniteden olmuyor çünkü üç servoyu da reverse edince cycle komutları ve gyro düzeltme yönleri sapıtıyor.
Kumandadan reverse edince de rescue çekince swash yukarı hareket ediyor. Raptorda bu eksi açı almak demek.
Ben swash tipini reverse seçerek hallettim gibi. Şu an herşey normal görünüyor ama içimde bir şüphe var. Uçuşta soruna neden olur mu bilmem.
Kısacası Spirit batırmış. Ben bu durumu yazdım. Benden önce de yazan olmuş ama anladığım kadarıyla yeni versiyonda ters pitch için bi alternatifleri yok.

Türker Akgün' Alıntı:
İbrahim eline sağlık, çok güzel bir paylaşım. :bravo:
Teşekkürler abicim :saygilar:

Cahit Kaş' Alıntı:
Şimdi bende durum şu. Swash tipini ve ünite yerleşimini doğru seçince, swashın yukarı hareketiyle pozitif açı alıyor. Bunu kumandadan pitch kanalını reverse ederek hallediyoruz. Üniteden olmuyor çünkü üç servoyu da reverse edince cycle komutları ve gyro düzeltme yönleri sapıtıyor.
Kumandadan reverse edince de rescue çekince swash yukarı hareket ediyor. Raptorda bu eksi açı almak demek.
Ben swash tipini reverse seçerek hallettim gibi. Şu an herşey normal görünüyor ama içimde bir şüphe var. Uçuşta soruna neden olur mu bilmem.
Kısacası Spirit batırmış. Ben bu durumu yazdım. Benden önce de yazan olmuş ama anladığım kadarıyla yeni versiyonda ters pitch için bi alternatifleri yok.
Enteresan bir durum olmuş abi seninki.
Madem reverse seçeneğiyle her şey normal görünüyorsa.
Swash yönleri, gyro yönleri, rescue düz ve invertte doğru pozisyonları veriyorsa bir sorun olacağını düşünmüyorum ama elbetteki hepsinden emin olmak lazım :saygilar:

Eline emeğine sağlık İbrahim. :saygilar: