Temel bir 450 - 500 boyutunda multikopter toplamak için gerekli malzemeler

Elinize sağlık. Yeni merakım bu iş oldu. Herşeyi güzel anlatmışsınız. Gelişmeleri merakla bekliyorum.

Merhaba Zafer Bey ve diğer arkadaşlar,

Kontrol kartı hariç (Naza m lite aldım) tamamiyle tavsiyelerinize uyarak parçaları aldım ve montajı neredeyse yaptım. Ancak anlayamadığım bir kaç kısım var yardımcı olabilirseniz sevinirim. Özellikle Esc ve ubec bağlantılarında kafam karıştı.

Afro 30A ESC leri f450 nin güç dağıtım ünitesine direk bağladım ve esc motor bağlantılarına direk olarak yaptım.

Ubec bağlantısını nasıl yapacağımı anlayamadım ve 3 sorum var;

1) Ubec'in ucu acık 2 kablosu var. Bu kabloları nereye lehimlemeliyim?
2) Ubec'in konnektör olan ucunu nereye takmalıyım?
3) Afro esc kablolarında kesmem, devre dışı bırakmam gereken bir durum var mı?

Çok teşekkürler yardımlarınız için.

Ugur Gokcek' Alıntı:
Merhaba Zafer Bey ve diğer arkadaşlar,

Kontrol kartı hariç (Naza m lite aldım) tamamiyle tavsiyelerinize uyarak parçaları aldım ve montajı neredeyse yaptım. Ancak anlayamadığım bir kaç kısım var yardımcı olabilirseniz sevinirim. Özellikle Esc ve ubec bağlantılarında kafam karıştı.

Afro 30A ESC leri f450 nin güç dağıtım ünitesine direk bağladım ve esc motor bağlantılarına direk olarak yaptım.

Ubec bağlantısını nasıl yapacağımı anlayamadım ve 3 sorum var;

1) Ubec'in ucu acık 2 kablosu var. Bu kabloları nereye lehimlemeliyim?
2) Ubec'in konnektör olan ucunu nereye takmalıyım?
3) Afro esc kablolarında kesmem, devre dışı bırakmam gereken bir durum var mı?

Çok teşekkürler yardımlarınız için.
http://www.dji.com/product/naza-m-lite/faq
Naza M Lite için ekstra BEC kullanılmasına gerek yok. Bu durumda da ESC'lerin üçlü sinyal kablosundaki kırmızı olan hattı kesmeniz gerekiyor

Zafer SAHIN' Alıntı:

Naza M Lite için ekstra BEC kullanılmasına gerek yok. Bu durumda da ESC'lerin üçlü sinyal kablosundaki kırmızı olan hattı kesmeniz gerekiyor

O zaman en doğru çözüm ubec i sistemden çıkarmak olacak sanırım? Afro esc kablolarınıda kesmeme gerek yok. Doğru mu anlıyorum?

Merhaba zafer bey listenizde turnugy BEC onermissiniz fakat mehmet beyin esc hakkindaki actigi konuda biryerde esc 40 amp ustuyse BEC gerekir diyor simdi ben sizin listenize gore gidiyorum ve afro 30 amp siparisi verdim ohalde bec almalimiyim? Birde esc deki bu 20-30-40 amp degerleri pilin amperi ile mi alakali yoksa motorum amperi ilemi
Not: suan 450 lik bir quad toplamaya basladim hic toplamayip hazir kit mi alsaydim basimi derdemi soktum onu cozmeye calisiyorum :)

Burak bey merhabalar,

05 - BEC ya da "Battery Elimination Circuit" : Uçuş Kontrol Kartını, radyo alıcıyı ve bazı elektronik bileşenleri beslemek için genelde değeri 5V olan, sabit bir voltaja ihtiyaç duyulur. BEC, pilden aldığı gerilimi 5V değerine düşürerek, elektronik kartlarınız için gerekli beslemeyi sağlar.
* 1 x TURNIGY 3A UBEC w/ Noise Reduction - $4.76 + Kargo

Afro'ların üzerindeki BEC biraz sınırda. Afro ESC kullananların harici BEC almaları yerinde olur. "TURNIGY 3A UBEC w/ Noise Reduction", yeterli bir olacaktır. Ama üzerinde güç konnektörü yok. Pil seçimine bağlı olarak uygun bir konnektör almak gerekecektir. Ya da ESC güç dağıtım kartına da lehimlenebilir. Yeter ki alıcıdan uzak dursun. Üzerinde 2A gibi bir BEC bulunduran ESC kullanıyorsanız, harici BEC almanıza gerek olmayacaktır.
ESC'lerin üzerinde ayrıca bir BEC devresi olabilir ya da olmayabilir. Ama yukarıda da belirttiğim üzere, ESC'lerin üzerinde BEC yoksa ya da yetersizse, BEC almanız gerekir.

ESC'lerin üzerinde belirtilen amper değeri ise, motora kesintisiz olarak verebilecekleri maksimum akım değerini belirtir. 450 sınıfı bir Quadda 20 amper maksimum akım verebilen bir ESC, yada kısa adı ile 20 amperlik bir ESC yeterli olsa bile, serin çalışabilme ve daha uzun ömür gibi avantajları nedeni le 30 kullanmak tercih edilir. Daha yüksek değerli ESC'ler ise hem daha ağır hem daha pahalı olacağından tercih edilmez.

Cvp için tesekkurler zafer bey
------------------------------------------------------

mesela soyle bir ürün buldum sanırım bundan bahsediyoruz

Bu konuyu hazırlayan arkadaşa çok teşekkür ederim. Bu forumu geç gördüm ama çok faydalı yazılar var. Benim ilk toplama quadım olacak. Buradan önce türk sitelerde böyle detaylı ve güzel bir anlatım bulamadıgım için yabancı sitelerden bilgi alıp bir parça listesi oluşturmuştum. Buradaki liste ile %80 uyuşuyor yaptığım liste. okur okumaz doğru yolda olduğumu anladım :) Tabi yine de çok bilgi eksikti bazı parçaları anlamadan ama doğru seçmişim. Bu konu başlığı sayesinde anlayarak seçmiş olacagım.

Ankara'da oturan ve quad toplamış tecrübeli bir arkadaşımız var mı? Yada başka şehirde de olsa telefon ile yardımcı olabilecek?

burak s' Alıntı:
Ankara'da oturan ve quad toplamış tecrübeli bir arkadaşımız var mı? Yada başka şehirde de olsa telefon ile yardımcı olabilecek?

Bursa'dayım bende aşırı anlamıyorum ama elimden geldiğince yardımcı olabilirim sorun neydi

hocam bende anakart olarak var bunada atmel kablosu almalımıyım ? bu haliylede iş görürmü yoksa usb programming var işe yarar mı ?
bu iş görür mü

hocam birşey sormak istiyorum. benim bataryam 6s pil ve sanırım esc lerde 2mm kablolar var. 6s pil için 14 awg mi almam gerekiyor. birde 3mm lik power Distribution Board kartıma 2mm lik esc kablolarıma düzenleme getirebilir miyim ?

(herkes benden büyük olduğu için)abiler quadcopter yapımında pdb ile pil arasında 14 kabloya ihtiyaç var peki 14 awg yerine 18 awg kablo kullansam acaba bi sıkıntı olur mu?herhangi bir sıkıntı,aksilik?

Hamza ayni sorulari farkli yerlerde tekrarlamiyoruz. Bir kere sorup cevabini bekliyoruz, birkac kere yazmak forumu kirletmekten baska bir ise yaramiyor.

Evet 14 yerine 18 kullanirsan bir sorun olma ihtimali yuksek. 18awg kablonun kesit alani 14awg kablonun yarisindan az. Yani yarisindan az amper tasiyabilir. Fazlasini yuklersen yanar. Dersen ki, kesin yanar mi, elindeki ekipman hakkinda bir bilgimiz olmadigi icin birsey soyleyemem.

öncelikle özür dilerim daha hızlı olur diye düşünmüştüm.Elinde 60 cm e kadar 14 awg silikon kablosu olan varmı acaba?