Trex 500 efl Maiden Öncesi Kontrol ve Öneriler

bydmrblk

Kıdemli Uye
Değerli Forum üyeleri herkese merhabalar :saygilar:

1 ay önce Rasim Öztürk'ün katkıları ve tavsiyesiyle (Teşekkür ediyorum), Adnan Kaptan'dan almış olduğum Trex 500 efl helinin montaj yenilemeleri, parça değişimlerini, kontrol aşamalarını yapmış olup, mekanik ayarlarını bitirmiş bulundum.

Elektronik ayarları da bitirmekle birlikte bazı eksikliklerin olup olmadığını veya yapmamı istediğiniz önerilerinizi dikkate alarak maiden uçuşumu gerçekleştirmek istiyorum.

Malumunun tek olmamın dezavantajını, uzun süredir forumdaki bilgileri okuyup, araştırıp, izleyip bilgi sahibi olmaya çalışıyorum. Bu meyanda, tüm eski konuları (montaj, elektronik ayarlar, kumanda ayarları, ünite ayarları...) son mesajlara taşıyıp güncel konulara engel olmaktansa , bu konularda emeği geçen başta Mehmet ve Türker Abi'ye ve tüm forumda bulunan abi ve kardeşlerime teşekkürlerimi iletiyorum. (Rasim'e ayrıca kumanda bilgileri, ünite bağlantıları içinde teşekkürler %p )

motor: scorpion HK III 4020 1350 KW
esc : turnigy plush 80a
ünite : align 3gx
kumanda: Dx7s

1. Esc programlamasını Cahit Abi'nin videosunu izleyerek yaptım fakat '' Timing, Cut off ve Cut off threshold '' ayarlarını yapamadım. Manuelinde de anlayamadım. yardımlarınıza ihtiyacım var.

2. Trex 500 için sizinde kullandığınız pitch ve throttle eğrileriniz varsa önerilerinize açığım.

3. Kumandadaki swash mix menüsüyle ilgili hiçbirşey yapmadım herhangi bir değer girilmesi gerekirmi?

Bu sorularım haricindeki herşeyi hallettim sayılır. Her türlü önerilerinize açığım, ilk uçuş videosunu burdan paylaşırım inşallah ;)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Throttle curve;

N: 0-40-60-80-100
1: (sabit bir değer)
2: (sabit daha yüksek bir değer)
H: 0-0-0-0-0

Pitch curve;

N: 40-45-50-75-100
1: 0-25-50-75-100
2: 0-25-50-75-100
H: 0-25-50-75-100

Th. curve de normal mode eğrisi 100e kadar çıkmak zorunda değil, son iki değer 68-75 yapılıp bırakılabilir.

İdle uplarda governor ayarlıysa sabit bir değer belirlenmeli ve bunu model için tavsiye edilen bir değer yapmalı... Şurdan faydalanmalı;

Ama mr.mel bizce tam doğru değerleri vermiyor, takometre ile ölçtük. Yüzde 5-10 daha fazla bir değer seçilebilir.

Governor yoksa da V tipinde bir eğri çizilmeli... Yani 85-82-80-82-85 gibi... Tabii bu 85 değeri varsayım, mr.mel den bakmak lazım.

DR/Expo kullanıcı tercihi... Ama 30 expo versen aileron ve elevator e, güzel olabilir. En azından 20 vermelisin, yoksa sağ stick çok hassas olur merkezde, milimetrik oynamalarla model çok hareketli bir davranış gösterebilir. DR/Expo ile ilgili de;

Yine de tamamen kullanıcı zevkine göre ayarlanabilir expo... Kim nasıl rahat kullanıyorsa.

Tekrar hayırlı uğurlu olsun İbrahim. :halay:

İnşallah herşey yolunda gidecek ve başarılı bir maiden olacak. :yuppi:

Bu arada geleceğin modelcisi şimdiden çalışmalara başlamış anlaşılan, maşallah çok tatlı küçük modelcimiz. :)

Rasim gerekli bilgileri vermiş. Artık maiden videonu merakla bekliyoruz. :RCKolik:

Hayırlı olsun Ibrahim :halay:

Oraya buraya gereksiz konu açmadan sabırla tüm paylaşımları okuyan insanın hali başka oluyor. Seni canı gönülden yeniden tebrik etmek isterim :)

Uçuş öncesi son olarak şu kontrolleri de yaptınsa, allahın izni ile bir sıkıntı olmadan rahatça maiden gerçekleştirebilirsin.

NOT: Unutmadan "Kumandadaki swash mix" kısmı ile herhangi bir işimiz olmuyor.

Rasim Öztürk' Alıntı:
DR/Expo kullanıcı tercihi... Ama 30 expo versen aileron ve elevator e, güzel olabilir. En azından 20 vermelisin, yoksa sağ stick çok hassas olur merkezde, milimetrik oynamalarla model çok hareketli bir davranış gösterebilir. DR/Expo ile ilgili de;

Önerilerin için teşekkürler Rasim.
Expo mutlaka kullanicam çünkü daha modelin huyunu bilmiyorum. Yumuşak geçişleri seviyorum bazi yerlerde, bu yüzden unitenin ayarlarinda da değişiklik yapabilirim %p

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hayırlı olsun Ibrahim :halay:

Oraya buraya gereksiz konu açmadan sabırla tüm paylaşımları okuyan insanın hali başka oluyor. Seni canı gönülden yeniden tebrik etmek isterim :)

Uçuş öncesi son olarak şu kontrolleri de yaptınsa, allahın izni ile bir sıkıntı olmadan rahatça maiden gerçekleştirebilirsin.

NOT: Unutmadan "Kumandadaki swash mix" kısmı ile herhangi bir işimiz olmuyor.

Teşekkür ediyorum abicim sayenizde :bravo:

Son kontrolleri de yaptim abi, biraz heyecan yok değil ilk büyük model ama üstesinden geliriz inşallah :RCKolik:

Türker Akgün' Alıntı:

Bu arada geleceğin modelcisi şimdiden çalışmalara başlamış anlaşılan, maşallah çok tatlı küçük modelcimiz. :)

Rasim gerekli bilgileri vermiş. Artık maiden videonu merakla bekliyoruz. :RCKolik:
Türker Akgün' Alıntı:

Rasim gerekli bilgileri vermiş. Artık maiden videonu merakla bekliyoruz.

Teşekkürler Türker Abi sayenizde halloluyor herşey :thumbup:

Ellerinizden öper ufaklik, niyetim onu yetiştirmek zaten, bizler çok geç başladık onlar temelden yetişir inşallah :laugh:

Havalar duzelsin videoyu ekliycem abi.

Arkadaşlar bugün ilk uçuşu yapmak istedim ama olmadi :(
videodan da görüleceği üzere titreşim olunca hemen indirdim. Daha çok çalkalama gibi. Ana şaft, rulmanlar, dişliler hepsi kontrol edildi ama bi sorun yok. Neyden kaynaklandigini bulamadim.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İbrahim bence bu hareketle ilgili kök sebep modeldeki vibrasyon. Bir ihtimal ünite veya elektronikle ilgili de olabilir belki.

Ben senin yerinde olsam öncelikle vibrasyona sebep olma ihtimali en yüksek parçaları kontrol etmekle işe başlardım. En kuvvetli adaylar dönen parçalar elbette

- Main shaft (düzlüğünden emin olmak gerek) - Bakmışsın
- Feathering shaft (düzlüğünden emin olmak gerek)
- Motor (pinyonu taktığın şaftın düzlüğünden ve balans yapmadan döndüğünden emin olmak gerek)
- Pervaneler (tracking yapmadıklarından ve balanslı olduklarından emin olmak gerek)
- Rulmanlar (hasarlı olmadıklarından emin olmak gerek) Bakmışsın

Eğer bunlardan tamamen eminsek FBL ünite ve servolardan başlayarak elektronik ekipmanları kontrol etmeye gelir sıra...

Benim de aklıma ilk gelen şaftlar oldu.

İbrahim, benim 450 de seninki kadar olmayan vibrasyon olayını farklı zamanlarda iki kere yaşadım ve uzun uğraşlar sonunda servo kaynaklı olduklarını tespit etmiştim. Ama senin sorun sanki aktarma organları kaynaklı gibi görünüyor.

Berkay35' Alıntı:
Benim de aklıma ilk gelen şaftlar oldu.

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
İbrahim, benim 450 de seninki kadar olmayan vibrasyon olayını farklı zamanlarda iki kere yaşadım ve uzun uğraşlar sonunda servo kaynaklı olduklarını tespit etmiştim. Ama senin sorun sanki aktarma organları kaynaklı gibi görünüyor.
abi aktarma organlarini ozellikle kontrol ettim ama bi kusur goremedim yine de detayli inceliycem %p
fakat bide uniteden supheleniyorum abi bi bilgisayara baglayip elevator ve ailoren gain ayarlarina bakicam. Cunku model ilk kalkarken yalpalama yapsaydi mekanik diycektim ama sonradan yapmaya basladi.

Bende Tarot ZYX ile aynı sorunu yaşamıştım , unitenin ilk maiden uçuşunu yapamamıştım o yüzden. Sorun %99 gainden . Benim gainleri düşürünce düzelmişti %p

Simdi unite ayarlarina baktim. Ailoren sensitive 98, elevator gain 178 di :eek:
su sekilde yaptim uygunmudur?

Ibrahim bey merhaba

Oncelikle gecmis olsun diyim maiden kirimsiz bi sekilde atlatmissiniz bu soruna ragmen

3gx inde muhtemelen update ederken bir sikintin olmus

Unitrnin uzerindeki gain sticklerini oncelikle tam olarak saat 12 yonune getirerek uniteyi tekrar update ediniz

Cunku 3gx update ederken unite uzerindeki gainleri bulundugu konumu sifir kabul ediyor ve bi dengesizlik oluyor

Uniteyi update ettikten sonra ailerom ve elevator gainlerinizi baslangic icin unite uzerinden ayarlar iken pc ekranindan kontrol ederik 85 civarinda kalsin baslangic icin

Birde pallerinizi modelin kuyruk kismina dogru katlayiniz kuyruk boom una paralel olacak sekilde tutun ve swashi sifir konumuna getirdiginizde iki palde birbirine paralel olmali biri asada biri yukarda olursa tracking yapacaktir titresim devam eder bu iki noktaya dikkat edin

Muhtemelen %90 Cozulmus olacaktir.

mustafa temuralay' Alıntı:
Ibrahim bey merhaba

Oncelikle gecmis olsun diyim maiden kirimsiz bi sekilde atlatmissiniz bu soruna ragmen

3gx inde muhtemelen update ederken bir sikintin olmus

Unitrnin uzerindeki gain sticklerini oncelikle tam olarak saat 12 yonune getirerek uniteyi tekrar update ediniz

Cunku 3gx update ederken unite uzerindeki gainleri bulundugu konumu sifir kabul ediyor ve bi dengesizlik oluyor

Uniteyi update ettikten sonra ailerom ve elevator gainlerinizi baslangic icin unite uzerinden ayarlar iken pc ekranindan kontrol ederik 85 civarinda kalsin baslangic icin

Birde pallerinizi modelin kuyruk kismina dogru katlayiniz kuyruk boom una paralel olacak sekilde tutun ve swashi sifir konumuna getirdiginizde iki palde birbirine paralel olmali biri asada biri yukarda olursa tracking yapacaktir titresim devam eder bu iki noktaya dikkat edin

Muhtemelen %90 Cozulmus olacaktir.

Teşekkür ediyorum mustafa.
bu gainlerin bulundugu stickler vida misali gibimidir?
sıktıkca sona dayanir mi? Yoksa oynar olarak bostamidir?
upgradeyi yaptigimda tam orta da gibiydi ama yine de bi deneyeyim %p
tekrardan 4.0 versiyona dusurup sonra 5.0 e yukseltmem gerekiyo sanirim.
pallerde tracking yoktur tam olarak acilar anlattiginiz gibi :agreed:

Evet uniteyi 4 e dusurup tekrar 5 e yukseltiniz

Paller dogru ise
Ana shaft ve featring saftinuzda bir sikinti yok ise unite gainleriniz den dolayidir upgred sonrasinda bir sikintiniz kalmiyacaktir 3 gx ilk kalmis ta boyle bi titreme yapiyor idi

Evet vidali gibi olanlar sona dayanip dayanmadigini kontrol etmemistim hic

Tam 12 yonune ayarlayip isleme baslayabilirsiniz