Trex 500 efl Maiden Öncesi Kontrol ve Öneriler

Mustafa dedigin gibi saat 12 yonune alarak tekrardan uniteyi bilgisayara bagladim. Upgrade sekmesine girerek yine versiyon 5i sectim. 4e dusurmeden yapti guncellemeyi.
sonra unite ayarlarini yaptim en bastan.
Gainleri degistirmezden onceki değerler
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Daha sonra gainleri değiştirdikten sonraki degerler.

Bu da unitedeki gainleri pozisyonu

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Bu da unitedeki gainleri pozisyonu

Abi bu gainler çok düşük tam 12 yönünde kullan gainleri default ayarı o şekilde geliyor daha sonra pc ye tak tekrar bir versiyonu güncelle.Dır moduna girip tekrar üniteyi kur. Sub trim, endpoint ,dualrate vs. varsa kumandadan hepsini sıfırla.

Ünitenin altındaki yapışkanda sorun olup olmadığını kontrol edersen iyi olur ayrıca.

Arda Erkan' Alıntı:
Abi bu gainler çok düşük tam 12 yönünde kullan gainleri default ayarı o şekilde geliyor daha sonra pc ye tak tekrar bir versiyonu güncelle.Dır moduna girip tekrar üniteyi kur. Sub trim, endpoint ,dualrate vs. varsa kumandadan hepsini sıfırla.

Ünitenin altındaki yapışkanda sorun olup olmadığını kontrol edersen iyi olur ayrıca.
merhaba arda.
ben guncellemeyi yapmistim. Yaparken portlari tam 12 yonune aldim. Guncelleme bittikten sonra ailoren sensitivy 106 elevator gain 173 gozuktu. Default degerleri bu mudur?

Videoyu izlemissindir. Bu ucusu gerceklestirdigimde portlar tam ortaya yakindi 12yonundeydi ama boyle bir calkalama hareketi yapti. yani degerler yukarida yazdigim gibiydi.

Yeni model tanimlayip kumandadan. Daha sonra uniteyi 4e dusurup, tekrardan 5 e yukseltip sil bastan bir kurulum yapip deneyelim.

Sende bu degerler kacta?

unite altindaki aparat sert bir cift tarafli bant.
yani unite tas gibi.
yumusak cift tarafli bant mi denemeliyim?

merhaba arda.
ben guncellemeyi yapmistim. Yaparken portlari tam 12 yonune aldim. Guncelleme bittikten sonra ailoren sensitivy 106 elevator gain 173 gozuktu. Default degerleri bu mudur?

Videoyu izlemissindir. Bu ucusu gerceklestirdigimde portlar tam ortaya yakindi 12yonundeydi ama boyle bir calkalama hareketi yapti. yani degerler yukarida yazdigim gibiydi.

Yeni model tanimlayip kumandadan. Daha sonra uniteyi 4e dusurup, tekrardan 5 e yukseltip sil bastan bir kurulum yapip deneyelim.

Sende bu degerler kacta?

Abi benim trimler 12-1 yönü arasında ben titreme olana kadar açıyorum. Senin 12 yönünde herhangi bir çalkalanma olmaması gerekli.Mekanik olarak bir sıkıntı yoksa.

3m'in çift taraflı bantını kullanıyorum ben koyu gri olan bugüne kadar herhangi bir sorun yaşamadım. Ayrıca ünitenin üstünden plastik cırta slikon hortum geçirerek sabitleyebilirsin.

Mekanik olarak sikinti yok kardesim.
isin sıkıntısı 12 yonunde portlar. Elevator 173 cok yuksek gozukuyo.
bu ayari yapmanin belli bir menusu yok dimi? Yani ucustan once de direk ayarlayabiliyoruz. Yani dir gibi menuye felan girmeye gerek varmi?

Mekanik olarak sikinti yok kardesim.
isin sıkıntısı 12 yonunde portlar. Elevator 173 cok yuksek gozukuyo.
bu ayari yapmanin belli bir menusu yok dimi? Yani ucustan once de direk ayarlayabiliyoruz. Yani dir gibi menuye felan girmeye gerek varmi?

Abi fotodan ben mi yanlış görüyorum 173 gainleri değiştirmeden önceki demişsin.Değiştirdikten sonra 85 gözüküyor ?

Herhangi bir menüsü yok uçuş sırasında duruma göre ayarlanabilir.Sadece üniteyi tekrar bir elektirik kesip vermekte fayda var gibi.Ben senin için baktım.12 yönünde aileron 88 , elavatör 135 gibi değerler.

Eğer uçuş sırasında gain 173 ise fazla gelme olasılığı çok yüksek.

Aynen arda portlar 12 yonunde guncellemeyi yapmistim.
Pc ye bagladim ve gainler ilk fotodaki gibi gozukuyo elevator 173. Ailoren 96.

Ben portlarla oynayarak 85e Aldim ve portlarin pozisyonuda fotodaki gibi oldu. Ama daha denemedim ucmayi.

Aynen arda portlar 12 yonunde guncellemeyi yapmistim.
Pc ye bagladim ve gainler ilk fotodaki gibi gozukuyo elevator 173. Ailoren 96.

Ben portlarla oynayarak 85e Aldim ve portlarin pozisyonuda fotodaki gibi oldu. Ama daha denemedim ucmayi.

Abi benm anladığım kadarıyla senin potların versiyon farkımız olmamasına rağmen gaini fazla görüyor. Bu durumda default yönleri değil pc yi baz almakta fayda var.Tahminimce sorun çözülür.Hover durmunda elevatör ve aileron yönünde kayma yaparsa heli çok az trim vererek tekrar deneyebilirsin. Zaten bu gain ayarının fazla gelmesi pek mümkün olamaz.

Teşekkür ediyorum kardeşim.
Herseyi bir sil bastan yapayim bakalim. Mekanikten tutta elektronige kadar.
kumandadan yeni bir model acip uniteyide bir sil bastan geceyim.
gelismeleri aktaririm yine.

3gx çiler belki bana kızacak ama, yapıştır bi kbar :laugh:

Rasim Öztürk' Alıntı:
3gx çiler belki bana kızacak ama, yapıştır bi kbar :laugh:

Şu son ayarlamayida bi yapip deniycem Rasim. Olmadi dedigin gibi bir yol gözüküyor sanırım

İbrahim bence sorun bulunmuş, önemli olanda bu diye düşünüyorum. Gain değerlerin çok yüksek olduğundan bu sorunu yaşadın büyük ihtimalle.

Bence potların fiziki olarak nerede durduğunun hiçbir önemi yok. Önemli olan bilgisayardan bağlandığında gördüğün değerler. Bence makul bir gain değeri verip test uçuşunu yapabilirsin.

Aileron ve Elevatör Gain değerlerini 50 - 100 arası bir değer verdiğinde sorun olmayacaktır. ;)

Güzel habelerini ve maiden videosunu bekliyoruz inşallah hayırlısıyla. :)

Türker Akgün' Alıntı:
İbrahim bence sorun bulunmuş, önemli olanda bu diye düşünüyorum. Gain değerlerin çok yüksek olduğundan bu sorunu yaşadın büyük ihtimalle.

Bence potların fiziki olarak nerede durduğunun hiçbir önemi yok. Önemli olan bilgisayardan bağlandığında gördüğün değerler. Bence makul bir gain değeri verip test uçuşunu yapabilirsin.

Aileron ve Elevatör Gain değerlerini 50 - 100 arası bir değer verdiğinde sorun olmayacaktır. ;)

Güzel habelerini ve maiden videosunu bekliyoruz inşallah hayırlısıyla. :)

Inşallah abicim bugun bir mani olmazsa tum herseyi sil bastan yapip gain değerlerini de portlari dikkate almadan makul bir seviye getiricem(85gibi).
sonra bir deneme gerceklestiririz insallah :saygilar:

Bu arada one way bearing arizali degilmis abi dislileri tutan rulman.
ben alt kismini sabitlemedigim icin her iki yone donuyormus :laugh:
sadece sirilsiklam yag icindeydi temizledim denedim pallere motorun devri geldi :thumbup: