Türk Hava Kuvvetleri Hawker Hurricane Mk2C Trop İnşaatı

Özgür Evren Varol' Alıntı:
... Sonra 4.8 mm (dikkat edin lütfen, 4.9 yada 4.7 değil, 4.8 mm :D ) balsa çıtalar ile kanattaki borulu yapıyı kabaca şekillendirip...

Teessüf ederim Evren hocam 0.1 mm'nin lafını yapmak hiç olmadı şimdi. :eek: bunca hukukumuz vardı :lollol: :lollol:

0.1 mm'nin hilesini alabilir miyiz, 4.9 mm olsaydıda azcık zengin dururdu diyemiyoruz galiba :laugh:

Türker Akgün' Alıntı:
Teessüf ederim Evren hocam 0.1 mm'nin lafını yapmak hiç olmadı şimdi. :eek: bunca hukukumuz vardı :lollol: :lollol:

0.1 mm'nin hilesini alabilir miyiz, 4.9 mm olsaydıda azcık zengin dururdu diyemiyoruz galiba :laugh:

4.9 olunca azıcık zengin değil bildiğin şişko oluyor ;D ;D ;D

Sümer Yamaner' Alıntı:
Yatıp kalkıp benimle uğraşmasan işin rast gitmez. Şırraaakkkk diye kapanan iniş takımına mı damlayacağım. Yok yaa! :p :D :p

Senle uğraşmayacaksam niye çağırdın beni :RCKolik: forumuna abim :coolxf: :coolxf: :coolxf:

Şu bahsettiğim "exploded view"i patlatıvereyim :D

Buyrun, retractın kendisi haricindeki diğer parçaların tümü açılmış halde:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sadece mafsallardaki civata-somunları koymadım buraya. Görünen tek civata somun dönel mafsalda kullandıklarım.

Parça gruplarına yakın çekim:

Ve her bir eleman yada grubun kendi içinde monte edilmiş halleri:

Buarada şunu da belirteyim, henüz halen "ileri" prototip aşamasındayım diyebilirim. Yani burada gördüğünüz parçalar nihai olarak kullanılmayacaklar. Şu an sadece mekanizmanın tam olarak çalıştığından emin olmak için gerekli denemeler/geliştirmeleri yapıyorum. Şu an herşey çalışıyor görünmesine rağmen beni bekleyen iki büyük problem öngörüyorum. Bunlardan birisini bugün yarın tanımlayıp çözeceğim ama diğeri ancak kaplamanaın tamamlanıp iniş takımı kapaklarının oturtulması sırasında net olarak görülüp çözülebilecek. O yüzden şu an geçici olarak yapıyorum herşeyi, nihai prototip tamamlanıp güvenilirliği ispatlanınca tüm parçaların son halleri 0.25mm lik nozzle kullanılarak maksimum detayda basılacaklar...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Farklı açılardan mekanizmanın görünümü:

Bu da hava tankının nihai boyutu:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Şu bahsettiğim "exploded view"i patlatıvereyim :D

Buyrun, retractın kendisi haricindeki diğer parçaların tümü açılmış halde:
Nihai ürünler olmasa bile, bu halleri bile şahane :thumbup: :bravo:

Bir iki günlüğüne iniş takımlarının detayından uzaklaşıp farklı birşeyler yapasım geldi... ne yapsam ne yapsam diye düşünürken de en iyisi şu modelin sesini bir kez daha duyalım artık dedim...

Öncelikle kanattaki hoparlörün monte edileceği kontraplak parçayı yuvasına yapıştırdım. Bu aşamada kontraplağı desteklemek için üçgen balsa çitalar kesip gerekli gördüğüm yerlere yapıştırdım:

Hoparlörün kablo konektörü için de kanat yüzeyine bir boşluk kestim (fotoğrafta işaretli yer.)

İlerleyen safhalarda kanatla gövdeyi biraraya getirince bu deliği terst tarafa açtığımı farkedip kendimle bihayli eğlendim. Tabi sonra doğru tarafa yeni bir delik açtım hemen :)
Bu konektör aynı zamanda ışık sisteminin kabloları için de kullanılabilir, yada hazır diğer tarafta açılmış bir yuva varken ışıklara tamamen kendilerine ait bir konektör de ekleyebilirim :)

Son olarak 4mm kontraplak parçayı yuvasına 5 dklık epoksi ile yapıştırdım ve kuruyunca da holarlörü monte ettim...

Kanatla işim bitince gövdedeki hoparlörün montajına giriştim ama bu tarafta işler biraz daha fazla, zira henüz hem ses kabini hem pil tablası işlevi görecek yapıyı yapmamıştım.

Önce kabinin üst tarafını kapatan aynı zamanda pilin oturacağı yüzeyi 3mm kontraplaktan kestim, yerine alıştırdım ve epoksi ile yapıştırdım.

Alt tarafta, kanat montaj vidalarının olduğu plakayı da değiştirmek istiyordum:

Hazır elim değmişken buraya yeni bir kontra parça kestim:

Eskiyi söktüm;

Yeniyi yapıştırıp hoparlör tablasıyla arasındaki boşluğu da başka bir kontraplak levha ile kapattım.

Son olarak da kabinin en arka sınırı olan aynı zamanda kokpitin ön sınırı olacak dikey levhayı kesip yapıştırdım:

Böylece gövde ve kanat birleştirildiği zaman hoparlörün arka tarafındaki hacim dış ortamdan izole hale gelebilecek. Ses kalitesi için bu önemli bir nokta...

Üst tarafta ise pilin oturuşunu ayarladım ve kabloları kabaca düzenledim.

Kanattaki holarlöre giden kabloyu da gövde yanındaki boşluktan geçirince tüm bağlantılar tamamlanmış oldu...

Sonuç nasıl oldu derseniz...

Azzzz sonraaaa :)

Bir de tatsız olay yaşandı atolyede ama bu da benim için normal sayılır çok başıma gelir [emoji51][emoji51][emoji51]

Uçak daha uçmadan ilk savaş yarasını aldı [emoji23][emoji23][emoji23] yepisyeni alt kaplama, itina ile, haşırt diye göçertildi... neyse ki tam top kapaklarının altına geliyor, içerden ulaşıp dışa doğru ittirmek ve yeniden yapıştırarak tamir etmek kolay olacak :)

Brian Taylor'un planının hakkını vermişsiniz. :)

Ses kaydı için orijinal sesi bulabildiniz mi?

https://instagram.com/p/Bbjq-xAHizm/
...

Ses olmuş. Şimdi de böyle çılgın bir pilot lazım!...

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Not: Konuyu mındar etmemek adına, Evren bey uygun görmezse adminimiz bu paylaşımı kaldırabilir.

Omer Erkan' Alıntı:
Ses olmuş. Şimdi de böyle çılgın bir pilot lazım!...

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Not: Konuyu mındar etmemek adına, Evren bey uygun görmezse adminimiz bu paylaşımı kaldırabilir.

Video gayet eğlenceli benim hiçbir itirazım yok :) konuya renk katıyor hatta... ben pilot olarak Sümer Abi’nin taranmış kafasını oturttuğum bir pilot gövdesi kullanacağım, yani aslında benim pilotum daha çılgın olacak [emoji23][emoji23][emoji23]