Türk Hava Kuvvetleri Hawker Hurricane Mk2C Trop İnşaatı

Çalışma her geçen gün dahada güzel şekilleniyor ellerine ve anlatımına sağlık.

Özgür Evren Varol' Alıntı:
...
Fotoğrafta belli oluyor mu bilmiyorum ama her kabloya bir tane fırdöndü ekledim. Bu fırdöndüler ayar yaparken büyük kolaylık sağlıyor.
...

Ben de tam "Aaa fırdöndü koymuş, hemen fark ettim!" diyecektim ki, aşağıya inince zaten açıklamışsınız. Hevesim kursağımda kaldı. Ama fikir olarak çok beğendim. Lakin, ayar kolaylığı öte yandan kendi kendine ayarın bozulması şeklinde bir yan etki olarak karşımıza çıkacaktır. Çünkü gördüğüm kadarı ile, çıbıh'ın iki tarafı da dişli olduğu için, sabitleyecek bir şey yok. Ya da, var da ben görmediysem, şimdiden özür!

...
biyerlerde açılmamış paketli 2-56 dişli çubuk var biliyorum, ama aramak için feci halde üşeniyorum [emoji4]
...

Bazen basit ama ne kadar zaman alacağı ve sonucu belli olmayan işler yerine, daha zor ama sonucu ve süresi kesin olan işlere yönelmek daha mantıklı oluyor. O nedenle pek tembellik olarak görmüyorum ben.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Ne olacak senin bu üşengeç halin Evren Hocam :laugh: ;D

Vallahi bilmiyorum sayın Adminim :)

Murat Evitan' Alıntı:
Çalışma her geçen gün dahada güzel şekilleniyor ellerine ve anlatımına sağlık.

Teşekkürler :)

Omer Erkan' Alıntı:
Ben de tam "Aaa fırdöndü koymuş, hemen fark ettim!" diyecektim ki, aşağıya inince zaten açıklamışsınız. Hevesim kursağımda kaldı. Ama fikir olarak çok beğendim. Lakin, ayar kolaylığı öte yandan kendi kendine ayarın bozulması şeklinde bir yan etki olarak karşımıza çıkacaktır. Çünkü gördüğüm kadarı ile, çıbıh'ın iki tarafı da dişli olduğu için, sabitleyecek bir şey yok. Ya da, var da ben görmediysem, şimdiden özür!

Bazen basit ama ne kadar zaman alacağı ve sonucu belli olmayan işler yerine, daha zor ama sonucu ve süresi kesin olan işlere yönelmek daha mantıklı oluyor. O nedenle pek tembellik olarak görmüyorum ben.

Ben söylemeden o fırdöndüyü gördüyseniz helal olsun Ömer Bey :) :saygilar: Zira standart, gözümüzün aşina olduğu fırdöndüler değil o meretler, üreticisinin iddiasına göre 35kg çekme dayanımı olan şeyler, eh 10 kat abartmış bile olsalar benim için yeterli gelir :)

Fırdöndü olmadığı zaman aynen söylediğiniz gibi ayar yapmak ve sonra o ayarın orda kalmasını sağlamak bela oluyor. Genellikle bir kontra somun klevise dayanıp sıkıştırılıyor ama o daracık alanda bunu yapmak da her zaman kolay olmuyor. Ben genellikle ayarı yapıp, herşeyin tamam olduğundan emin olduktan sonra mekanizmayı servo yekesinden ayırıp, üzerindeki burulma gerilimini boşaltacak şekilde ters yöne çevirip tekrar yekeye takıyordum. Ama malum yaz kış sıcaklık değişimlerinde yada belirli kullanımdan sonra bu meretlerin yeniden ayarlanması gerekebiliyor, fırdöndü bu noktada kolaylık sağlayacaktır elbet.

Ve çıbıhı da doğru görmüşsünüz, iki ucu da dişli klevisi sabitleyecek hiçbişey yok. Fırdöndü koruma sağlayacak olsa bile niyetim klevise locktite sürüp kesin olarak emniyete almak. Eyyy heliciler, biz uçakçılar da yeri geldiğinde locktite kullanırız, hatta kırmızı ile mavi locktite farkını bile bilebiliriz, bu gibi şeyleri sizden öğrenecek değiliz :halay: :halay: :halay:

Şunu da şuraya koymazsam instagramı olamyanlara haksızlık olur sanki...

Evren Hocam sen standart bir uçakcı olmadığın için loctite bilmen ve kullanman kadar normal bir şey yok :thumbup:

Bak artık şaşırmıyoruz böyle şeylere :laugh: ;D

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Evren Hocam sen standart bir uçakcı olmadığın için loctite bilmen ve kullanman kadar normal bir şey yok :thumbup:

Bak artık şaşırmıyoruz böyle şeylere :laugh: ;D

Ama adını yazamamışım o ayrı hikaye [emoji23][emoji23][emoji23]

Sent from my iPhone using Tapatalk

... Eyyy heliciler, biz uçakçılar da yeri geldiğinde locktite kullanırız, hatta kırmızı ile mavi locktite farkını bile bilebiliriz,

Kıyamet alameti :eek:

Safkan, eli heli eline değmemiş bir uçakçı eğer birgün loctite kullanırsa o gün panik yapmaya başlayacağım. ;D

Türker Akgün' Alıntı:
Kıyamet alameti :eek:

Safkan, eli heli eline değmemiş bir uçakçı eğer birgün loctite kullanırsa o gün panik yapmaya başlayacağım. ;D

Neyse ki şu mereti toplamış ve uçurmuşluğum var

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Paniğe gerek yok [emoji23][emoji23][emoji23]

Moderatör tarafında düzenlendi:
Helicilere kötü haber: ben helikopter uçurmayı beceremedim hiç. Ama çoook uzun zamandır loctite ve diğer markalı ürünler kullanırım.

Deniz Tanrıverdi' Alıntı:
Helicilere kötü haber: ben helikopter uçurmayı beceremedim hiç. Ama çoook uzun zamandır loctite ve diğer markalı ürünler kullanırım.
O zaman standard dışı bir uçakcı daha %p :thumbup:

Deniz Tanrıverdi' Alıntı:
Denemişsin ama... :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sümer Yamaner' Alıntı:
Vay süpersin abi, hemen yakalamışsın [emoji122][emoji122][emoji106]

Şu helikopterlere çocukluğumdan beri ilgi duymuşumdur ama uçaklarada ilgi duyduğum için,modelcilik tercihim uçak oldu. :laugh: Gönlümün bir köşesinde helikopterede yer var ama hiç uçurmuşluğum yok.Becerebileceğimide sanmıyorum.En güzeli uçuranları izleyip seyretmek ;) :)

Murat Evitan' Alıntı:
Şu helikopterlere çocukluğumdan beri ilgi duymuşumdur ama uçaklarada ilgi duyduğum için,modelcilik tercihim uçak oldu. :laugh: Gönlümün bir köşesinde helikopterede yer var ama hiç uçurmuşluğum yok.Becerebileceğimide sanmıyorum.En güzeli uçuranları izleyip seyretmek ;) :)

Loctite kullanıyor musun? Asıl önemli olan bu! ;D

Sümer Yamaner' Alıntı:

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sümer abi, bitirdin beni! :embarras:
:saygilar: