Türk Hava Kuvvetleri Hawker Hurricane Mk2C Trop İnşaatı

Özgür Evren Varol' Alıntı:
...
Ben söylemeden o fırdöndüyü gördüyseniz helal olsun Ömer Bey :) :saygilar: Zira standart, gözümüzün aşina olduğu fırdöndüler değil o meretler, üreticisinin iddiasına göre 35kg çekme dayanımı olan şeyler, eh 10 kat abartmış bile olsalar benim için yeterli gelir :)

Fırdöndü olmadığı zaman aynen söylediğiniz gibi ayar yapmak ve sonra o ayarın orda kalmasını sağlamak bela oluyor. Genellikle bir kontra somun klevise dayanıp sıkıştırılıyor ama o daracık alanda bunu yapmak da her zaman kolay olmuyor. Ben genellikle ayarı yapıp, herşeyin tamam olduğundan emin olduktan sonra mekanizmayı servo yekesinden ayırıp, üzerindeki burulma gerilimini boşaltacak şekilde ters yöne çevirip tekrar yekeye takıyordum. Ama malum yaz kış sıcaklık değişimlerinde yada belirli kullanımdan sonra bu meretlerin yeniden ayarlanması gerekebiliyor, fırdöndü bu noktada kolaylık sağlayacaktır elbet.

Ve çıbıhı da doğru görmüşsünüz, iki ucu da dişli klevisi sabitleyecek hiçbişey yok. Fırdöndü koruma sağlayacak olsa bile niyetim klevise locktite sürüp kesin olarak emniyete almak. Eyyy heliciler, biz uçakçılar da yeri geldiğinde locktite kullanırız, hatta kırmızı ile mavi locktite farkını bile bilebiliriz, bu gibi şeyleri sizden öğrenecek değiliz :halay: :halay: :halay:
...

Siz söylemeden o fırdöndüyü gördüm, zira bende gerçek amacı dışında bir yerde kullandım. Yani balıkçılıkla falan ilgili değil. Bildiğimiz basit fırdöndülerden farklı, rulmanlı falan bir şey onlar. Kullanım yerim ise, uçakla çekeceğim planörün (bir çekemedim gitti) çekme ipinde burulmaları önlemek için koymuştum.

Locktite konusuna gelince, bir uçakçı olarak hiç ısınamadım kendisine. Hatta heli denemelerimde bile kullanmışlığım yoktur. Çünkü tekrar açabilmek konusunda hiç güvenememişimdir kendisine. Sabitlemek için ise, ben yine de çıbıh'ın iki ucuna kontra somun yapar, üstüne de bir damla oje (hangi hanımefendiden isteseniz verir o damlayı) ile yetinirdim.

Omer Erkan' Alıntı:
Siz söylemeden o fırdöndüyü gördüm, zira bende gerçek amacı dışında bir yerde kullandım. Yani balıkçılıkla falan ilgili değil. Bildiğimiz basit fırdöndülerden farklı, rulmanlı falan bir şey onlar. Kullanım yerim ise, uçakla çekeceğim planörün (bir çekemedim gitti) çekme ipinde burulmaları önlemek için koymuştum.

Locktite konusuna gelince, bir uçakçı olarak hiç ısınamadım kendisine. Hatta heli denemelerimde bile kullanmışlığım yoktur. Çünkü tekrar açabilmek konusunda hiç güvenememişimdir kendisine. Sabitlemek için ise, ben yine de çıbıh'ın iki ucuna kontra somun yapar, üstüne de bir damla oje (hangi hanımefendiden isteseniz verir o damlayı) ile yetinirdim.

Planör başlığında bu mevzuda size cevap veremedim kusura bakmayın, ama aklımda fırsat kolluyorum. :)

Mavi loctite ile geri açılmama problemi olmuyor, kırmızı kullanırsanız durum evlere şenlik :)

Ojenin rengi farketmeyecektir diye tahmin ediyorum ama :) Bazı durumlarda, eğer sonradan sökmek gerekmediğini düşünürsem ben de ince CApon bile kullanıyorum. Genellikle böyle durumlarda murphy kuralı devreye giriyor ve o zımbırtıyı tekrar sökmem gerekiyor :D

Allah yesilini de kullanmak nasip etsin herkese [emoji5][emoji5]

Emre Kaman' Alıntı:
Allah yesilini de kullanmak nasip etsin herkese [emoji5][emoji5]
Kazayla tersanede Notebook vidasına sürmüştüm tekrar sökmeye kalktığımda öbür kapakta somunları ile beraber kırılarak gelmişti.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Kazayla tersanede Notebook vidasına sürmüştüm tekrar sökmeye kalktığımda öbür kapakta somunları ile beraber kırılarak gelmişti.

Yeşill loctite :D, 250 nin rotor hub'una giren jesus bolduna sürüverdiydim, çıkmadı , şaftı kesmek zorunda kaldım, hub da gitti :lollol:

Planör başlığında bu mevzuda size cevap veremedim kusura bakmayın, ama aklımda fırsat kolluyorum. :)

Mavi loctite ile geri açılmama problemi olmuyor, kırmızı kullanırsanız durum evlere şenlik :)

Ojenin rengi farketmeyecektir diye tahmin ediyorum ama :) Bazı durumlarda, eğer sonradan sökmek gerekmediğini düşünürsem ben de ince CApon bile kullanıyorum. Genellikle böyle durumlarda murphy kuralı devreye giriyor ve o zımbırtıyı tekrar sökmem gerekiyor :D

Capon kullananlara küçük bir tavsiye : şayet tekrar açmak gerekirse somunu/civatayı iyice ısıtın, çakmak - pürmüz vs mümkün olmazsa kuvvetli bir havya da iş görür. Capon ısıyı görünce bırakıyor kendini...

Deniz Tanrıverdi' Alıntı:
Capon kullananlara küçük bir tavsiye : şayet tekrar açmak gerekirse somunu/civatayı iyice ısıtın, çakmak - pürmüz vs mümkün olmazsa kuvvetli bir havya da iş görür. Capon ısıyı görünce bırakıyor kendini...

Mümkünse parça modelin içindeyken pürmüzle müdahale etmek tavsiye olunur :p

Mümkünse parça modelin içindeyken pürmüzle müdahale etmek tavsiye olunur [emoji14]
Olm bizim pürmüzle kaplama gerdiren abimiz var bi kere

Burası ile ingilter arasındaki posta bağlantısının hızı baş döndürücü... geçen hafta sonuna doğru modelin sağında solunda kullandiğım mini mini civata somunlardan yeni bir parti sipariş etmiştim, cuma günü postaya verdi adam, bugün teslim aldım! Kargo kurye değil bildiğiniz adi posta ile geldi, üzerinde kraliçenin resmi olan bir pulla birlikte :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sent from my iPhone using Tapatalk

Moderatör tarafında düzenlendi:

Burası ile ingilter arasındaki posta bağlantısının hızı baş döndürücü... geçen hafta sonuna doğru modelin sağında solunda kullandiğım mini mini civata somunlardan yeni bir parti sipariş etmiştim, cuma günü postaya verdi adam, bugün teslim aldım! Kargo kurye değil bildiğiniz adi posta ile geldi, üzerinde kraliçenin resmi olan bir pulla birlikte :)
Böyle hızlı olunca, insanın bir şeyler alası geliyor :laugh: :D Çinden sipariş edince, bazen o kadar vakit geçiyor ki, insan "Ya ben ne sipariş etmiştim acaba" moduna giriyor ;D

İngiltere o anlamda gerçekten çok iyi. Biz de heli malzemelerini çoğu zaman üzerinden alıyoruz.

Adi mail ile yaklaşık 1 hafta, UPS ile 2-3 günde elimizde oluyor. Yani en azından marmara bölgesinde yaşayanlar :D

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Böyle hızlı olunca, insanın bir şeyler alası geliyor :laugh: :D Çinden sipariş edince, bazen o kadar vakit geçiyor ki, insan "Ya ben ne sipariş etmiştim acaba" moduna giriyor ;D

İngiltere o anlamda gerçekten çok iyi. Biz de heli malzemelerini çoğu zaman üzerinden alıyoruz.

Adi mail ile yaklaşık 1 hafta, UPS ile 2-3 günde elimizde oluyor. Yani en azından marmara bölgesinde yaşayanlar :D

O zaman soylenecek tek sey, “kralice sen cok yasa” [emoji23][emoji23][emoji23]

Neyse ki benden daha deliler var bu dünyada... malzeme tedarigi sorunu yaşamıyorum [emoji23][emoji23][emoji23]

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ki bunlar herifin ürünlerinde nispeten büyük sayılacak zımbırtılar... buradaki en küçük şey metrik 1 mm, adm metrik 0.6mm çalışıyor [emoji51][emoji51][emoji51]

Moderatör tarafında düzenlendi:

Çin, ABD, Avrupadan yüzlerce şey almışımdır. Ama kraliçenin memleketinden toplamda üç kez alış veriş yaptım. İkisi elime hiç ulaşmadı! Hepsi de Royal-Mail idi.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Olm bizim pürmüzle kaplama gerdiren abimiz var bi kere

Sümer abi o abimiz bütün pürmüzlerini kaybetmiş.Geçen cumartesi orhanlıda hayıflanıyordu yok oldu hepsi diye :)